PSA Testi

PSA Testi Nedir?

PSA testi, kişinin prostat kanseri olup olmadığı hakkında bilgi edinebilmek için yapılan testlerdir. Bu test ile birlikte prostatta enfeksiyon veya kanser olma durumu hakkında tanı konulması için gerçekleştirilmiş olan işlemdir.

Kan bulunan serbest prostat spesifik antijenin seviyesini ölçebilmeye yarayan bu test; uzman hekimler tarafından hastalara tavsiye edilen testlerden biridir. Prostat bezinin hücreleri tarafından üretilmiş olan protein PSA’nın vücutta iki farklı şekilde dolaşabiliyor.

Bu durum tek başına dolaşması ya da diğer proteinlere bağlı olarak dolaşma durumları olabiliyor. Tek başına dolaşmakta olan PSA’ya serbest PSA denir. Sağlanmamış PSA’nın yüzdesini serbest PSA ölçmeye yarar. PSA testi ise her iki durumun toplamını ölçmeye yarar.

PSA Testi Nasıl Yapılır?

Herkesin merak ettiği konulardan biri testin nasıl yapıldığı olabiliyor. Erkekler için biraz endişe edici durum gibi görünse de aslında pek zor bir test olduğu söylenemez.

Uzman hekimlerin şüphelendikleri kanser durumu ya da enfeksiyon rahatsızlıkları sonucunda kişiden PSA testi, yaptırmasını ister bu test için hastadan prostat biyopsisi istenebilir. Biyopsi işleminden önce testin kullanılma durumları olabiliyor.

PSA Testi Ne Zaman Yapılır?

Uzman hekimin hastada şüphelendiği kanser riski ya da enfeksiyon oluşum durumları meydana geliyorsa PSA test, yapılır. Yapılan test tanı ve tedavide kullanılması için büyük avantaj sağlar. Kanda bulunan serbest prostat spesifik antijenin seviyesini ölçmeye yarar.

PSA Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Erkeklerin belki de en fazla tedirgin oldukları durumlardan biri bu konu oluyor. Çünkü gerçekleştirilen muayenede genellikle tedirgin ve utanma duygusu oluşur.

Kanser olmayı muayene olmaya tercih ettikleri zamanlar olabiliyor. Gerçekleştirilecek olan PSA testi, için hastadan açlık veya tokluk durumu aranmaz. Herhangi bir günde herhangi bir zamanda gerçekleştirilebilen test türüdür.

İlginizi Çekebilir  ICA Testi

PSA Testi Yüksekliği Nedir?

Kandaki PSA değerinin yüksek çıkması durumunda genellikle risk faktörü taşıdığı anlamına gelir. Yüksek değerin çıkması hastada ciddi sağlık sorunlarını oluşturabilir. Yüksek çıkmasındaki sebep ise; yaşlanmanın getirmiş olduğu nedenlerle alakalıdır.

Prostat büyümesi, prostat enfeksiyonlarının oluşmasıyla PSA test, yüksek değerli çıkabiliyor. Bunun için uzman hekim uygun tedavi yöntemlerini başlatarak, hastayı eski sağlığına kavuşturmaya çalışır.

PSA Testi Öncesi Cinsel İlişki Girilir mi?

PSA değerinin yüksek çıkmaması için mutlaka dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Hasta PSA testi, yapacağı son 24 saat içerisinde cinsel ilişkiye girmekten ve boşalmadan kaçınması gerekir.

Numune işlemlerinin gerçekleştirilmeden önce mutlaka bu durum dikkate alınmalıdır. Aksi durumlarda normal değerlerden farklı değerler elde edilebilir.

PSA Testine Kaç Yaşındaki Erkeklerde Bakmak Gerekir?

PSA değerinde meydana gelen yükselmeler genellikle yaşlılığın belirtilerinden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Yaşın ilerlemesiyle birlikte kişinin prostat kanserine veya prostat enfeksiyonu hastalıklarıyla karşı karşıya kalması mümkündür.

Prostat kanseri ve rahatsızlığı genelde 50 yaş sonrasında ortaya çıkan durumlardan kaynaklı olarak bilinir. Eğer kişinin aile geçmişinde prostat rahatsızlığı yaşanmadıysa PSA test, 50 yaş üzeri erkeklerin yaptırması gereken testtir.

PSA Testi Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde beş erkeğin birinde prostat rahatsızlığına rastlanmaktadır. Prostat rahatsızlığı ciddi ve rahatsız edici bir durum haline gelir. Kişinin sosyal yaşam hayatının kısıtlanmasına hatta psikolojik rahatsızlıkların oluşumuna neden olur.

PSA test, sonucunda yüksek değerlere ulaşmamak için mutlaka kişinin son 24 saat içinde cinsel ilişkiye girmediği ve bu süreç içinde boşalmanın gerçekleşmediği gerekir.

Testin doğru sonuçlanabilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli durumdur. Uzman hekimin parmakla yapacağı rektal muayene işlemlerinden önce ya da prostat biyopsisinden önce PSA için kan numunesi alınmaması gerekir.

İlginizi Çekebilir  CA 15-3 Testi

PSA Testinde Başka Hangi Tetkikler Yapılmaktadır?

Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli sebeplerden dolayı prostat rahatsızlığı görülür. Bu rahatsızlığın genelde teşhisi konulabilir olması için hastaya PSA test, uygulanır.

Bu test ile birlikte PSA Velositesi, PSA ikiye katlanma zamanı, PSA Dansitesi ile tanı testleri yapılır. Yapılan testlerin tek başına doğru sonuç vermesi mümkün değildir.

PSA Değerleri Yaşa Göre Değişir Mi?

Prostat rahatsızlığı genellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan rahatsızlıkların habercisi oluyor. Prostat kanseri 50 yaş sonrasında ortaya çıkan ve hastanın sosyal hayat şartlarının kısıtlanmasına sebep olan durumlar haline gelmiştir.

Yapılan PSA testinin 50 yaş üzeri erkeklere uygulandığı bir durumdur. Yaş ilerledikçe prostatın hacminde büyüme ve PSA değerinde de yükselmeler meydana gelir. PSA değerinin gençlerde yüksek çıkma ihtimali çok düşüktür. Bu yüzden erken yaşta bu testin yaptırılmaması önerilir.

PSA Testi Değeri Kaç Olmalıdır?

PSA değeri yaş ilerledikçe artış gösteren bir durumdur ve bunun önüne geçilmesi pek mümkün olmayan durumlar haline gelmiştir. PSA değerinin sonucunda kanser değildir tanısına rastlamak oldukça düşüktür.

Çünkü PSA değeri 1 ng/ml’nin altında olması durumundaki bile düşük değerler olması halinde %6,6 hastada bu kansere rastlamak mümkündür. PSA değerinin artmasıyla birlikte kansere yakalanma riskini de arttırmış olur.

PSA değerinde meydana gelen artışın 3,1-4 ng/ml değerlerine ulaşması durumunda hastaların prostat kanserine yakalanma oranları %26,9 olarak bilinir.

PSA Testi Fiyatları 2024

PSA testinin bütün sağlık kuruluşlarında yapılması mümkündür. Testin fiyatı hakkında kesin olarak bilgiye rastlamak mümkün değildir.

Hastanelerinde değişkenlik gösteren fiyat listesi mevcut olduğu için hastane ile iletişime geçerek, fiyat bilgisi alınması daha uygundur. PSA testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Ferritin Testi