CD4 Testi

CD4 Testi Nasıl Yapılır?

Cd4 testi hiv virüsüne karşı geliştirilen ve HIV ile yaşayan bireylere uygulanır. Yabancı virüslere karşı vücudu savunan C4 hücreleri insanları birçok hastalık ve enfeksiyona karşı korur. Özellikle ölümcül sonuçlara yol açan HIV virüsünün neden olduğu AIDS hastalığı taramalarında kullanılan cd4 testi hastadan alınan kan örnekleri üzerinden yapılır. Alınan kan içerisinde ne kadar C4 hücresi olduğunu tespit edilir. Yapılan ölçümler neticesinde C4 hücrelerinin çok olması büyük bir avantajdır. Şüpheli bir temas sonrası vücutta sinsice ilerleyen hiv virüsü kan hücreleri içerisine yerleşir. Bu nedenle kan hücreleri içerisinde çoğalan hiv virüsü savaşan hücreleri etkisiz bırakır. Dolayısıyla bu tür durumlarda C4 hücresi son derece önemlidir. C4 hücrelerinin yüksek bir yoğunlukta olması kişinin savunma mekanizmasının ve bağışıklık sisteminin güçlü olduğunu gösterir. Yapılan Cd4 testi vücuttaki virüs ve bakterilere karşı gerekli yararlı bilgileri kısa sürede verir.

Hiv virüsü ile enfekte olmuş bir kişinin vücudunda C4 kan hücreleri sayısında yavaş yavaş azalma görülür. Hiv virüsü hem bulaşıcıdır hem de vücudu olumsuz etkileyerek hasara uğratır. Bu nedenle virüse karşı gerekli tüm önlemler alınmalı ve herhangi bir şüphe, tereddüt durumunda zaman kaybetmeden test yapılmalıdır. HIV virüsü ve farklı virüs çeşitleri için geliştirilmiş farklı özelliklere sahip testler bulunur. Bu testler içerisinde önemli bir yere sahip olan ve enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerinin sayısını gösteren C4 testi güvenilir sonuçlar verir. Bir damla kan içerisinde ne kadar C4 hücresi olduğu kısa sürede anlaşılır.

Cd4 testi hiv virüsü ile enfekte olmuş kişilerle belirli aralıklarla uygulanır. Testin uygulanmasının temel amacı C4 hücrelerinin sayımıdır. Yapılan taramalar neticesinde hücre sayısının çok olması hastanın bağışıklık sisteminin güçlü olduğunu gösterir. Eğer C4 kan hücreleri zamanla azalıyorsa virüs vücutta ilerler ve AIDS’e yol açar. Tedavi edilmediği takdirde kanser gibi hastalıklara neden olur. Tüm bunlarla birlikte vücudun bağışıklık sistemi çöker ve kişi farklı enfeksiyonlara açık hale gelerek ölümcül sonuçlar ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir  Western Blot Testi

CD4 Testi

Tüm dünyada ölümcül sonuçlara neden olan hiv virüsü ülkemizde de yaygın bir şekilde görülür. Şüpheli bir temas ya da çok eşli bir yaşam tarzı sonrası ortaya çıkan ve bulaşıcı güce sahip olan hiv virüsü vücuda girdiği andan itibaren bağışıklık sistemini düşürmeye çalışır. Özellikle kan hücreleri içerisine yerleşerek ve buradan çoğalıp tüm vücuda yayılan hiv virüsü vücutta sinsi bir şekilde ilerler. Dolayısıyla virüsü enfekte olmuş bir kişi başlangıçta herhangi bir belirti yaşamayabilir. Son derece tehlikeli olan hiv virüsü, vücutta fark edilmediği için AIDS hastalığına yol açar. Hastalık ortaya çıkmadan önce yapılan cd4 testi sayesinde kan hücreleri tespit edilir. Tespit edilen bu kan hücreleri virüse karşı vücudu savunarak güçlü kılar.

İmmün yetmezliği tedavisinde kullanılan C4 kan hücresi hiv virüsü pozitif kişilerde takip amaçlı kullanılır. Bağışıklık sistemi için etkili role sahip olan beyaz kan hücreleri ve bu hücrelerin kandaki yoğunluğu yani sayısı Cd4 testi sayesinde tespit edilir. Bu savaşıcı güce sahip hücreler vücuda giren mikrop ve enfeksiyonlarla etkili bir şekilde mücadele eder. Yapılan taramalar ve incelemeler neticesinde 1 mm3 de tespit edilen beyaz kan hücresi sayısı 600 ile 1500 arasındadır.

Sağlıklı bir hayat ve bağışıklık sisteminin güçlü olabilmesi için vücut savunmasında etkin rol oynayan beyaz kan hücreleri virüsün vücuda girmesi ile birlikte azalmaya başlar. Bu nedenle virüsün vücuda girdiği andan itibaren tespit edilmesi ve etkin sonuçlar doğuran ilaçların kullanılması gerekir. Kullanılan ilaçlar sayesinde virüsün büyük bir kısmı vücuttan atılır. Aynı şekilde C4 kan hücreleri de bağışıklık sistemini güçlü tutarak vücudu korur.

HIV ve CD4 Testi

İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü olarak bilinen hiv virüsü cinsel temas ve kan yolu ile bulaşır. Kanser ya da ölümcül sonuçlara yol açan hiv virüsü vücut savunmasında etkili rol oynayan cd4 hücrelerini parçalar. Bu hücrelerin olumsuz etkilenmesi ve hasara uğraması vücudun savunma mekanizmasını etkisiz bırakır.

İlginizi Çekebilir  HPV DNA Testi

Böylece vücuda giren yabancı virüs ve enfeksiyonlara karşı vücut savunmasız kalır. Bu nedenle HIV virüsü şüphesi bulunan kişiler zaman kaybetmeden gerekli tüm testleri yaptırmalıdır.

Yapılan testler içerisinde bulunan cd4 testi ile cd4 hücrelerinin sayımı yapılır. Yapılan sayımın sonucuna bakarak hastanın sağlık durumu hakkında fikir yürütmek mümkündür. Çünkü cd4 kan hücrelerinin vücutta fazla bulunması hastanın virüs ve enfeksiyonlara karşı dirençli olduğunu gösterir. Tam tersi cd4 hücrelerinin azalması hastanın virüse karşı savunmasız kaldığını gösterir.

CD4 Testi Normal Değerleri

Bağışıklık sistemi için etkili role sahip olan cd4 hücreleri cd4 testi sayesinde doğru bir şekilde sayılır. Özellikle HIV gibi bulaşıcı hastalıklara karşı kullanılan cd4 testi hastanın sağlık durumu hakkında birçok bilgiyi verir. Çünkü cd4 kan hücreleri vücuda giren antijenlere karşı yoğun bir şekilde mücadele ederek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Dolayısıyla yapılan test sonuçlarında cd4 kan hücre sayısı ne kadar fazla olursa hasta virüs ve enfeksiyonlara karşı o kadar etkili bir şekilde mücadele eder. Cd4 testi genellikle periyodik aralıklarla yapılır. Amaç hastalığın ilk dönemden itibaren yakından takip edilmesi ve vücudun bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır.

CD4 normal değerleri genellikle 800 ile 1500 arasında kabul edilir. Eğer hastada cd4 değerleri 500’ün altına düşmüşse hemen tedavi altına alınması gerekir. Bağışıklık sistemi hakkında bilgi veren cd4 testi cd4 kan hücrelerinin sayımını yapar. Yapılan sayımlar sonucunda hastaya doğru tedavi yöntemleri önerilir. Buradaki temel kriter ise cd4 kan hücrelerinin sahip olduğu değerdir. Bu nedenle HIV virüsü gibi tehlikeli bir hastalığa karşı bu testin erken dönemde yapılması ve cd4 kan hücrelerinin sayımının yapılması gerekir.

CD4 Düşüklüğü

Bağışıklık sisteminin virüs ve enfeksiyonlara karşı ne kadar güçlü olduğunu gösteren testlerden biri de cd4 testidir. Hastadan alınan kan örnekleri üzerinden cd4 kan hücrelerinin sayımı yapılan taramalar sonucunda tespit edilir. Yapılan taramalar neticesinde cd4 kan hücre sayısının az olması yada düşüklüğü durumunda vücudun savunma mekanizmasının bozulduğu anlaşılır.

İlginizi Çekebilir  Mide Duodenum Grafisi

Bu durum bağışıklık sisteminin çöktüğünü ve vücudun farklı enfeksiyonlara karşı açık hale geldiğini gösterir. Hiv virüsü ve virüsünün yol açtığı AIDS hastalığında cd4 düşüklüğü doğrultusunda hastaya ilaç tedavisi uygulanır.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için cd4 kan hücreleri oldukça önemlidir. Özellikle kan hücre sayısının 500 üzerinde olması gerekir. Normal insanlarda cd4 kan hücre sayısı 800 ile 1500 arasında kabul edilir. Fırsatçı virüs ve bakterilere karşı etkin rol oynayan cd4 kan hücre sayısı azaldıkça vücut savunmasız kalır. Bu nedenle 3 ayda bir cd4 yapılarak kan hücre sayısının belirlenmesi gerekir.

CD4 Testi Ne Zaman Yapılır?

Cd4 testi HIV virüsünün vücuda girmesi ve yayılmaya başlaması ile birlikte cd4 kan hücresinin sayısını belirlemede kullanılır. Dolayısıyla virüsü tespit etmek amacıyla 10 günden itibaren doğru bulgular ortaya çıkaran testler bulunur. Testin pozitif olması ve tedaviye başlanmasının ardından 3. Aydan itibaren cd4 testi yapılır.