Hepatobilier Ultrason

Hepatobilier ultrason, halk arasında karaciğer ultrasonu olarak da bilinmektedir ve  karaciğerin detaylı olarak incelenmesi için yapılan bir işlemdir.

Ultrason görüntüleme yöntemi oldukça basit ve kısa sürede yapılan bir işlemdir. Bu nedenle hastalıkların tanısının en hızlı şekilde konulabilmesi için yapılır.

Karaciğerin görüntülenmesi için yapıldığında karaciğerdeki safra yolları, karaciğer dışındaki safra yolları ve safra kesesinin incelenmesi için yapılır. Hepatobilier ultrason yaptıracak olan hastaların en az 8 saat kadar aç olması gerekir. Görüntülerin daha net alınması için büyük önem taşıyan durumlardandır.

Karaciğer hastalıkları en hızlı yayılan hastalıklardan olduğu için herhangi bir belirti yaşayan kişilerin kısa sürede uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Erken tanı ile pek çok hasta yaşama yeniden tutunabilir.

Hepatobilier Us Nedir?

İnsan vücudunda enerji depo kaynağı olarak bilinen karaciğer, kendi kendi yenileyebilen bir organdır. Karaciğerin görüntülenmesi ve herhangi bir hastalık olup olmadığının değerlendirilmesi için yapılan işlem ise hepatobilier us görüntüleme yöntemidir.

Karaciğer kanseri, siroz, yağlanma gibi bulguların olduğu hastalarda değerlendirme yapabilmek için çekilir. Karaciğer yağlanmalarında yağlanmanın seviyesinin değerlendirilmesi için çekilir.

Hepatobilier us en güvenilir ve kolay yapılan görüntüleme yöntemlerinden olduğundan dolayı sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda pankreasın kafa ve gövde kısmı da incelenebilir.

Karaciğerde kitle olup olmadığını anlamak için ultrason yöntemi en net görüntü veren işlemlerdendir. İşlem herhangi bir hazırlık gerektirmediğinden dolayı kolaylıkla yapılıyor. Uzman hekim tarafından detaylı olarak yapılır ve hastalığın en net teşhisi konur.

Hepatobilier Us Nasıl Çekilir?

Karaciğer ve karaciğere giden safra yollarının incelenmesi için yapılan hepatobilier us işlemi acı ve ağrı hissi yaşanmadan yapılan kolay bir işlemdir.

Ortalama 20-30 dakika kadar sürer ve kısa sürede sonuçlanır. İncelenecek olan kapsama alanına göre sürede değişiklikler yaşanabilir. Safra yolları, karaciğer, pankreas başı ve gövdesi hepsi bir arada inceleneceği taktirde süre üzer.

İlginizi Çekebilir  Orbita MR

Karın bölgesinden yapılan ultrason çekiminde görüntü elde edilebilmesi için ultrason jeli sürülür. Prob jel üzerinde hareket ettirilerek görüntüler bilgisayar ekranına yansıtılır.

Çekim işlemi bittikten sonra sürülen jel temizlenir ve sonlanır. Kaydedilen görüntüler doktor tarafından daha detaylı bir şekilde değerlendirilir. Ultrason sonucunda herhangi bir şüphe ya da risk görüldüğü taktirde hasta için en uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Hepatobilier Ultrason Neden Yapılır?

Vücudun toksin temizleyen organı karaciğerdir. Karaciğerin hasar görmesi, yağlanması ya da kitle oluşması görevini yapamamasına ve iflas etmesine neden olabilir.

Hepatobilier us görüntüleme yöntemi sayesinde karaciğerde yağlanma olup olmadığı, vücuda alınan fazla kalorilerin değerlendirilmesi yapılır. Karaciğer yağlanmasında kişinin enzim oranlarında da artış meydana gelecektir. Tüm bu artışların nedeninin araştırılması için yapılabilen bir işlemdir.

Aynı zamanda karaciğerde meydana gelebilecek olan kistlerin diğer organlara yayılıp yayılmadığı da us yöntemi ile incelenir. Karaciğer büyümesinde de us yöntemi ile görüntüleme yapılır.

Karaciğer giden safra yollarının incelenmesi, karaciğer dışı safra yollarının incelenmesi için de yapılabilen bir işlemdir. İnceleme sayesinde erken tanı ile oluşabilecek büyük hastalıkların önüne rahatlıkla geçilebilir.

Hepatobilier Ultrason Nelere Bakılır?

Genellikle karaciğerin görüntülenmesi olarak bilinen hepatobilier us görüntüleme yönteminde safra kesesi ve safra yolları da görüntülenebilir. Aynı zamanda dalak ve pankreasın baş bölgesi de bu yönteme dahil olarak görüntülenir.

Ortalama olarak 15-30 dakika içerisinde yapılan ultrason görüntüleme işleminde karaciğer yağlanması olup olmadığına, karaciğer kanseri şüphesi taşıyıp taşımadığına, karaciğerin boyutuna bakılmasına, safra kesesi taşları ya da iltihabı olup olmadığına bakılır.

En net görüntülerin elde edildiği us yöntemi ile safra yollarında taş olup olmadığı da değerlendirilebilir. Safra kesesi duvarında kalınlaşma olup olmadığına da bakılabilir. Tanı koymada en etkili ve güvenilir yöntemlerden olan us sayesinde pek çok hastanın hastalıklarını ilk evrede atlatabilmesi sağlanır.

İlginizi Çekebilir  Thorax Tomografi

Hepatobilier Ultrason Nasıl Yapılır?

Ultrason görüntüleme yönteminin kullanım alanları oldukça geniştir. Gebe takibinden iç organların görüntülenmesine kadar sıklıkla uygulanır. Hepatobilier us görüntüleme yöntemi de karaciğerin görüntülenmesi ve hastalıkların incelenmesi için yapılan bir çeşididir.

Hasta sırt üstü yatar pozisyondayken yapılan işlemde hareket etmemek önemlidir. Görüntüleme işlemi yapılmadan en az 8 saat öncesine kadar hastanın aç olması gerekir. Aç karnına yapılan işlemde görüntüler daha net olacaktır.

Hastanın karın bölgesine sürülen ultrason jeli üzerinde ultrason probu gezdirilerek görüntüler elde edilir. Bilgisayar ekranına yansıtılan görüntüler kaydedilerek uzman doktor tarafından incelenir. Acı ve ağrı olmadan yapılabilen bir işlem olduğundan dolayı herhangi bir anestezik madde uygulamaya da gerek yoktur.

Hepatobilier USG Fiyatları 2024

Karaciğerin, safra kesesinin ve safra yollarının incelenmesinde uygulanan hepatobilier us görüntüleme yönteminde fiyatlar her hastaya hitap edecek şekilde sunulur.

Ultrasın görüntüleme yöntemi günümüzde en sık kullanılan ve kullanım alanı en geniş olan radyolojik görüntüleme yöntemidir. Uygulama yapılan bölgelere göre fiyatlarda değişiklikler meydana gelebilir.

Karaciğer ve bununla bağlantılı olan organların incelenmesi için yapıldığında da uygun fiyatlı olarak yapılır. Hemen hemen her sağlık kuruluşunda hizmete sunulan karaciğer us yöntemi özel kuruluşlarda fiyat olarak yükseklik gösterir.

Sigorta anlaşmalı hastalar normal fiyatlardan daha uygun fiyata işlem yaptırabilir. Erken tanı konulması ve tedaviye erken başlanabilmesi için en önemli yöntemlerdendir. Hepatobilier us fiyatları sayesinde ihtiyaç duyan her hasta rahatlıkla hizmet alabilir. Hepatobilier ultrason fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.