Tüm Batın USG

Tüm Batın USG, ultrason görüntüleme yöntemleri arasında en sık kullanılanlardan birisidir. Karın boşluğunda yer alan organların görüntülenmesi ve incelenmesi için uygulanan bir yöntemdir.

Diğer radyoloji görüntüleme yöntemlerine oranla daha kolay ve güvenle yapılan bir işlemdir. Karaciğer, safra kesesi, safra yolları, dalak, pankreas, böbrekler ve böbrek üstü bezlerinin rahatlıkla görüntülenebildiği bir işlemdir.

Tüm batın ultrasonu sayesinde iç organlarda herhangi bir hastalık şüphesi olup olmadığı, hastalıkların değerlendirilmesi ve erken tanısı konulabilir. İşlem esnasında hasta herhangi bir acı ve ağrı yaşamaz. Aynı zamanda içeriğinde radyasyon ve x ışınları olmadığından dolayı güvenle uygulanabilir.

Çocuklarda ve hamilelerde de kullanıma uygun olan ultrason yöntemi erken tanı koymanın en önemli adımlarından biridir. Karın bölgesinde herhangi bir ağrı, iç organlarda bir hastalık şüphesi taşıyan her birey zaman kaybetmeden uzman doktora görünmesi gerekir.

Tüm Batın USG Nedir?

Karın ultrasonu olarak da bilinen tüm batın usg, karın boşluğunda yer alan organların görüntülenmesinden gebe kadınlarda fetüsün gelişimi ve takibi için uygulanan yöntemlerdendir. Karın içinde bulunan karaciğerin büyüklüğü ve yapısı incelenir.

Aynı zamanda hepatit, karaciğer yağlanması, siroz gibi hastalık şüphesi olup olmadığı da araştırılır. Safra kesesi ve yollarının da incelenebildiği ultrason yönteminde safra taşları, safra çamuru, iltihabı ve sarılık durumları tespit edilebilir.

Karın içi bölgesinde yer alan pankreasın incelenmesi ve herhangi bir iltihap ya da kist olup olmadığının araştırılması için yapılabilir. Tüm batın ultrasonu yöntemi sayesinde dalağın da görüntülenmesi yapılır. Dalağın boyutu incelenerek herhangi bir büyüme olup olmadığına bakılır.

Böbreklerin iltihap, taş ve büyüklük yönünden değerlendirilme işlemi de yapılır. Erkeklerde ve kadınlarda üreme organlarında herhangi bir hastalık olup olmadığına da kolaylıkla bakılabilir. Erken tanı için en önemli yöntemdir.

Tüm Batın USG ile Hangi Bölgeler İncelenebilir?

Karın içi organlarının görüntülenmesi için uygulanan tüm batın ultrasonu yönteminin kullanım alanı oldukça geniştir. Yalnızca karın içi organlarını incelemenin yanı sıra gebelikte fetüsün takibi ve gelişiminin izlenmesi için de uygulanan bir görüntüleme yöntemidir.

Karaciğer, dalak, safra kesesi, safra yolları, böbrekler ve böbrek üstü bezleri, pankreas incelenebilir. Aynı zamanda kadınlarda rahim ve yumurtalıkların da incelenmesi yapılabilir.

Erkelerde prostat incelemesi de tüm batın ultrason yöntemi ile yapılır. Uzman doktorlar tarafından yapılan görüntüleme işlemi oldukça kolay ve hızlı yapılan bir işlemdir.

Hasta işlem esnasında herhangi bir acı ve ağrı hissetmez. Radyolojik görüntüleme yöntemleri arasında en güvenilir ve en sık kullanılan yöntemdir. 

Çocuklarda da uygulamaya uygun olan ultrason görüntüleme yöntemi rahatlıkla uygulanabilir. Tüm batın bölgesine yapılan ultrason görüntüleme yöntemi sayesinde pek çok birey erken tanı ve tedavi yönteminden rahatlıkla yararlanabilir.

Tüm Batın USG Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar

Ultrasonografi görüntüleme yöntemi cerrahi girişim olmayan yüzeysel olarak yapılan bir işlemdir. Vücudun hemen hemen her bölgesinde ve iç organların görüntülenmesinde kullanılan yöntem oldukça kolay yapılır. Tüm batın ultrasonu yöntemi de standart ultrason cihazı ile çekilir.

İşlem öncesinde ciddi hazırlıklar gerektirmez. Görüntülenecek olan iç organ safra kesesi ve safra yollarıysa hastanın işlem esnasında idrara sıkışık olması gerekir.

İdrara sıkışık işleme girmek daha net görüntülerin elde edilmesi ve doğru tanı konulabilmesi açısından önem taşır. Karın bölgesinden yapılan görüntü işleminde karaciğer görüntülenecekse hastanın işlemden en az 8 saat kadar aç olması gerekir.

Diğer organlarda herhangi bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. Hasta işlem için önceden randevu almış olmalıdır. Tüm batın ultrasonu işlemi ortalama 30 dakika kadar sürer. Fakat bu süre görüntülenecek ve değerlendirilecek olan iç organlara göre değişkenlik gösterir.

Tüm Batın USG Neden Yapılır?

Karın bölgesinde yer alan tüm iç organlarının görüntülenmesi ve değerlendirilmesi için tüm batın ultrasonu görüntüleme yöntemi uygulanır. Hastanın işlem esnasında radyasyon almaması için kullanılan en güvenli yöntemdir.

Hem alt batın bölgesi hem de üst batın bölgesi rahatlıkla görüntülenebilir. Bu sayede karaciğer, safra kesesi, safra kanalları, böbrekler, böbrek üstü bezleri, dalak, kadınlarda rahim ve yumurtalıklar, erkeklerde prostat incelemesi yapılır.

Karaciğerde yağlanma, siroz, hepatit şüphesi olup olmadığının değerlendirilmesi için yapılır. Böbrek ve böbrek üst bezleri boyut, iltihap ve kist açısından değerlendirilir.

Tüm batın ultrasonu görüntüleme yöntemi diğer iç organlarının da herhangi bir hastalık taşıyıp taşımadığını araştırmak için yapılır. Aynı zamanda anne karnındaki bebeğin gelişimi ve fiziksel olarak takip edilmesi için yapılır.

Tüm Batın USG Fiyatları 2024

Günümüzde en sık kullanılan radyolojik görüntüleme yöntemleri arasında us yer alıyor. Vücudun her bölgesinde uygulanabilen ultrason görüntüleme yöntemi sıklıkla iç organların incelenmesi ve gebelerde fetüsün takibi için yapılıyor. Tüm batın bölgesinde uygulanan us yönteminde fiyatlar her hastaya hitap edecek şekilde sunuluyor.

Hemen hemen her sağlık kuruluşunda hizmete sunulan us yönteminde fiyatlar tercih edilen sağlık kuruluşuna göre değişkenlik gösterir. Özel sağlık kurumları ve görüntüleme merkezlerinde fiyatlar daha maliyetli olacaktır. Görüntülenecek olan iç organ sayısı arttıkça fiyatlarda da artış meydana gelir.

Genel olarak en uygun fiyatlı sunulan görüntüleme yöntemi ultrason yöntemidir. Tüm batın usg fiyatları 2024 hakkında  bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.