Dijital Anjiyografi

Dijital anjiyografi, günümüzde vücuttaki tüm damarların detaylı bir şekilde görüntülenmesi için kullanılan yöntemdir. Damarlar görüntülenerek hastalıkların en net tanısı yapılır.

Dijital olmasından dolayı zaman kayıplarının da önlenmesi sağlanır. Monitörden takip edilen anjiyografinin görüntüleri alınarak daha detaylı incelemeler yapılır ve sorunlu olan bölge tespit edilir.

Genellikle karın bölgesi, kol, bacak ve beyin gibi bölgelerde daha sık tercih edilir. Dijital anjiyografi fiyatları da her hastaya hitap edecek şekilde sunulur.

Dijital Anjiyografi Nedir?

Vücudun her bölgesinde yer alan damarların görüntülenmesi için kullanılan yöntemlerden en sık tercih edileni dijital anjiyografi yöntemidir. En net şekilde görüntüler alınarak hastalıkların tanısı kısa süre içinde yapılabilir.

Damarlardaki darlıkların açılmasında tedavi olarak da kullanılan bir yöntemdir. Günümüzde pek çok hastada hem teşhis ve tanı hem de tedavi olarak uygulanır.

Elde edilen görüntüler detaylı şekilde izlenerek vücutta sıkıntılı olan bölge bulunur. Dijital anjiyografi fiyatları uygulama yapılacak olan bölgeye ve süresine göre değişir.

Dijital Anjiyografi Nasıl Uygulanır?

Damarların ayrıntılı olarak görüntülenmesi için özel bir yöntem olan dijital anjiyograf uygulanır. ince bir kateter yardımı ile damarlara giriş yapılır. Hasta işlem esnasında uyanık kalabilir. İsteğe bağlı olarak uyutulması da mümkündür.

Damardan verilen kontrast madde ile en ince damarlar bile görüntülemek mümkündür. Kontrast maddenin damardan geçişi izlenerek görüntüler kayıt altına alınır.

Radyasyon dozu en aza indirilerek risk azaltılır. Daralan damarlar da bu sayede normal genişliklerine dönebilir. Dijital anjiyograf fiyatları hastadan hastaya göre değişkenlik gösterebilir.

Dijital Anjiyografi Kullanım Alanları

Vücutta yer alan tüm damarların görüntülenmesi için uygulanan bir yöntem olduğundan dolayı geniş çaplı kullanım sağlar. Dijital anjiyograf genellikle kol, bacak ve karın bölgesinde uygulanır.

Fakat vücudun sorunlu olan diğer bölgelerindeki damarları görüntülemek için de rahatlıkla kullanılabilir. Dijital anjiyograf fiyatları uygulanacak olan bölgeye göre değişkenlik gösterir.

İlginizi Çekebilir  Pelvik Ultrason

Tedavi amaçlı kullanıldığı durumlarda fiyatlarda artış meydana gelebilir. Karın gölgesi, beyin, cilt gibi bölgelerde de rahatlıkla kullanılabilecek olan görüntüleme yöntemidir. Kısa süre içinde en net görüntüler elde edilir.

Koroner Anjiyografi

Koroner anjiyografi, kalp damarlarının net bir şekilde görüntülenmesi için uygulanan dijital anjiyograf çeşididir. Lokal anestezi altında yapılan koroner anjiyo 15 dakika kadar sürer. Kasık bölgesinden ince bir kateter ile girilerek kalbi besleyen damarların görüntüsü çekilir.

Damarlarda herhangi bir darlık ya da hastalık olup olmadığı izlenir. İşlem sonrasında hastanın en az 2 ila 6 saat müşahade altında tutulması gerekir. Kasıktan girildiği gibi, koldan da girilerek damarların görüntüsü alınır. Dijital anjiyograf fiyatları arasında maliyetli olan bir çeşididir.

Mikro Anjiyografi

Mikro anjiyografi yöntemi kılcal damarların en net görüntüsünün alınması için uygulanan dijital anjiyograf yöntemidir. Atardamar ve toplardamar görüntülerinin alınmasına göre daha dikkatli ve hassas davranılması gereken bir anjiyografi çeşididir.

En ince kateterler yardımı ile damarlara girilerek görüntüler elde edilir. Lokal anestezi altında yapılan işlemde hasta minimum seviyede acı hisseder. İşlemden sonra hastanın 2-6 saat aralığında gözetim altında kalması gerekir. Dijital anjiyograf fiyatları arasında maliyetli olan bir anjiyografi çeşididir. Özel kurum ve hastanelere göre fiyatlar değişebilir.

Nörovasküler Anjiyografi

Nörovasküler anjiyografi, dijital anjiyograf çeşitleri arasında sıklıkla tercih edilen bir çeşididir. Adından da anlaşılacağı gibi beyne giden damaların incelenmesinde kullanılır. Atardamarların ve beyne giden kan damarlarının en net şekilde görüntü alınabilmesi için uygulanır.

Kan akışının değerlendirilmesi için tercih edilen bir yöntemdir. Hastanın işlem esnasında acı ve ağrı yaşamaması için lokal anestezi uygulaması yapılır. İşlem sonrasında ortaya çıkabilecek ağrılar ilaçlar sayesinde önlenebilir. Dijital anjiyograf fiyatları çekim yapılacak olan anjiyo çeşidine göre değişkenlik gösterir.

İlginizi Çekebilir  Fonksiyonel MR

Periferal Anjiyografi

Periferal anjiyografi, damar tıkanması yaşayan hastalarda bu tıkanıkların açılması için uygulanan bir dijital anjiyografi çeşididir. Ayak ve bacaklara kan akışı az olduğundan dolayı tıkanıklıklar meydana gelir. Tıkanıklığın nedenini araştırmak için kullanılan bir yöntemdir.

Böbrek daralması yaşayan hastalarda da uygulanabilen bir görüntüleme yöntemidir. Aynı zamanda inme yaşayan hastalarda tanı ve tedavi için de uygulanabilir. Periferal anjiyografi, dijital anjiyografi fiyatları arasında daha uygun maliyetli olan bir çeşididir.

Dijital Anjiyografi Her Hastaya Yapılabilir Mi?

Toplar damarlardan verilen kontrast madde yardımı ile çekilen dijital anjiyografi yöntemi kalpten alınan görüntüler birleştirilerek detaylı şekilde incelemeler yapılır. Koroner damarların en net şekilde görüntülenmesi için tercih edilen bir işlemdir. Her hastaya rahatlıkla uygulama yapılabilir.

Herhangi ciddi bir komplikasyon içermediğinden dolayı yaş fark etmeden de yapılabilen bir işlemdir. Belirli bir ölçüde radyasyon içeren dijital anjiyografi hastaya göre en uygun doz miktarı ayarlanarak uygulanır. Hastanın sağlığını tehdit etmeyecek şekilde ayarlanarak anjiyografi işlemi gerçekleştirilir

Dijital Anjiyografi Fiyatları 2024

Günümüzde kalp ve damar hastalığı olan kişilerde damarların en net şekilde görüntülenmesi ve hastalıklarının tanısının konulması için kullanılan dijital anjiyografi fiyatları her hastanın rahatlıkla yararlanabileceği şekilde sunuluyor.

Özel kliniklere ve devlet hastanelerine göre fiyatlarda değişiklikler meydana gelebiliyor. Görüntü alınacak vücut bölgesine göre de fiyatlarda değişiklikler yaşanabilir. Tıkanıklık ve darlığı daha fazla olan hastalar için işlem daha maliyetli bir hal alacaktır.

Dijital anjiyografi fiyatları her zaman daha uygun olan klinik ve hastanelerden rahatlıkla hizmet alınabilir. Dijital anjiyografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.