Transvajinal Ultrasonografi

Transvajinal ultrasonografi, kadınlarda en sık kullanılan ultrason görüntüleme yöntemidir. Ultrason görüntüleme yöntemi günümüzde kullanım alanı en geniş olan radyolojik görüntüleme yöntemidir.

Kadınlarda rahim ağzının, rahim içinin, fallop tüplerinin, overlerin incelenmesi için de ultrason yöntemi kullanılıyor. Kadınlarda en sık rastlanan hastalıklar kadın hastalıklarıdır. Özellikle rahim ağzı ve rahim içi kanserleri ile daha fazla karşı karşıya kalınıyor.

Erken teşhis ve tanı konulması için en önemli yöntemlerden biridir. Transvajinal ultrasonografi yöntemi sayesinde pek çok kadın erken tanı sayesinde hastalıklarını kısa sürede atlatabilir. Vajinal olarak yapılan ultrason yöntemi kanallardaki tıkanıkların açılması için tedavi yöntemi olarak da kullanılır.

Aynı zamanda tüp bebek tedavisi gören kadınlarda tetkiklerin en doğru yapılabilmesi için uygulanır. Radyolojik görüntüleme yöntemleri arasında en güvenli ve başarılı yöntemlerdendir. İşlem esnasında aşırı derecede bir ağrı ve acı hissi yaşanmaz.

Transvajinal Ultrason Nedir?

Gelişen teknolojiler ile birlikte günümüzde kadın üreme organlarının incelenmesi için transvajinal ultrason görüntüleme yöntemi uygulanıyor. Vajinal yoldan yapılan ultrason görüntüleme işlemi sayesinde pek çok hastalığın kolaylıkla teşhisi yapılabiliyor.

Yumurtalıkların, rahim içi ve rahim ağzının, fallop tüplerinin en net şekilde görüntüsü çekilebiliyor. İşlem cerrahi yöntemlere ve diğer görüntüleme tekniklerine göre daha kolay ilerleyen bir işlemdir.

Aynı zamanda üreme organlarına komşu olan organların da damarsal yapıları izlenebiliyor. Uzman hekimler tarafından yapılan ultrason görüntüleme yöntemi esnasında oluşan ağrı ve acı hissi oldukça düşük seviyededir.

Jinekolojik bir muayene yöntemi olan transvajinal ultrason standart ultrason cihazlarından farklı bir sistem ile çekilir. Kullanılan cihaz vajinal kısımdan geçecek şekildedir.

Görüntülerin en net şekilde elde edilebilmesi için hastanın işleme idrara sıkışık olarak girmesi gerekir. Elde edilen görüntüler bilgisayar ekranından takip edilerek hekim tarafından değerlendirilir.

İlginizi Çekebilir  4 Boyutlu Ultrason

Transvajinal Ultrason Nasıl Çekilir?

Ultrason görüntüleme yöntemi vücudun her bölgesinde ve hemen hemen tüm iç organlarda inceleme yapmak için kullanıma uygun bir işlemdir.

Kadınlarda en sık uygulanan ve üreme sisteminde pek çok hastalığın kolaylıkla teşhis yapılabilmesi adına transvajinal ultrason görüntüleme yöntemi uygulanır.

Görüntüleme işlemi ortalama 5-15 dakika kadar kısa süren bir işlemdir. İşlem öncesinde herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. Hasta sedyeye çıkarak bacaklarını doğum pozisyonunda açması gerekir.

Ardından bacaklarını gövdesine doğru çekmelidir. Özel olarak uygulanan ultrason cihazı ile vajinal yoldan giriş yapılır. İşlem yapılırken hastanın mesanesi dolu olması gerekir. Görüntülerin en net şekilde elde edilebilmesi adına önem taşıyan bir husustur.

Uzman hekim vajinaya giriş yaparak rahim ağzını, rahim duvarını ve içini, overleri ve fallop tüplerini detaylı bir şeklide görüntüleyebilir. Farklı açılardan çekilen görüntüler ayrıntılı olarak değerlendirilir. İşlem bittikten sonra hasta toplanabilir.

Transvajinal Ultrasonografi Nasıl Yapılır?

Kadın üreme organlarının incelenip detaylı olarak görüntülenmesi için yapılan transvajinal ultrason uygulaması standart ultrason cihazlarından farklı bir cihaz ile uygulanır. vajinal yolla yapılan bir işlem olduğundan dolayı cihaz da bu duruma uygun olacak şekildedir.

İşlem için hasta sedyeye çıkarılır. Bacaklarını doğum pozisyonuna getirmesi ve kendine doğru çekmesi istenir. Bu sayede rahim içini görüntülemek daha kolay olacaktır. Ultrason probuna kayganlaştırıcı bir jel sürülerek vajina kısmından içeriye girilir. Bu kısımdan rahim ağzı ve rahim duvarı rahatlıkla görülebilir.

Ardından 5-6 santim kadar ileri gidildiğinde fallop tüpleri ve overler de kolaylıkla görüntülenir. İşlem süresi 5-15 dakika kadar sürer. Hastanın durumuna ve incelenecek olan kısım genişliğine göre sürede uzama meydana gelebilir. Hastanın işlem esnasında idrara sıkışık olması gerekir.

Görüntülerin en net ve doğru açıdan alınması için önem taşır. Elde edilen görüntüler raporlanarak uzman hekim tarafından değerlendirilir ve herhangi bir hastalık olup olmadığına bakılır.

İlginizi Çekebilir  Boyun Ultrasonu

Transvajinal Ultrason Kaç Dakika Sürer?

Jinekolojik muayene aşamasında ilk adım olan transvajinal ultrason yöntemi en önemli işlemlerdendir. Diğer görüntüleme yöntemlerine oranla daha başarılı sonuç veren ve güvenilir olan bir uygulamadır.

Gebelik sürecinde de uygulanabilen bebeğe herhangi bir zarar vermeyen işlemdir. vajinal olarak yapılan ultrason işleminde standart cihazlardan farklı bir cihaz kullanılır. Bu cihaz tarafından görüntü elde edilebilmesi için kayganlaştırıcı ve ultrason jeli sürülür.

İşlem süresi ortalama olarak 5-15 dakika kadar kısadır. Hastanın durumuna ve değerlendirilecek olan üreme organına göre sürede değişkenlikler meydana gelebilir.

Transvajinal ultrason içeriğinde herhangi bir radyasyon ve x ışını barındırmayan ultrason görüntüleme yöntemi gönül rahatlığı ile yaptırılabilir. Hem rahim içi hem de rahim dışı kolaylıkla değerlendirilerek hastalıkların erken tanısı yapılabilir.

Transvajinal Ultrason Gebelik

Gebe kadınlarda ayrıntılı görüntüleme ve yakın takip yapılabilmesi açısından transvajinal ultrasonografi yöntemi uygulanabilir. Hem annenin hem de bebeğin sağlık durumu açısından oldukça önem taşıyan bir uygulamadır.

Bebekte herhangi bir anormalliğin tespit edilebilmesi için uygulanabilir. Bunun yanı sıra bebeğin gelişiminde herhangi bir gerilik ya da riskli bir durum varsa anne karnındayken tedavisinin yapılabilmesi için uygulanan bir yöntemdir.

Genel olarak anne ve bebeğin sağlığını korumak ve takip etmek amacıyla yapılır. Gebeliğin ileri haftalarında bebeğin gelişimini değerlendirmek, kan dolaşımını değerlendirmek ve vajinal doğuma uygun olup olmadığını değerlendirmek için yapılabilir.

Uzman hekimler tarafından yapılan transvajinal ultrason görüntüleme yöntemi radyasyon içerikli olmadığından dolayı bebeğe ve anneye hiçbir şekilde zarar vermez.

Transvajinal Ultrasonografi Fiyatları 2024

Transvajinal ultrasonografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.