Rahim Filmi

Rahim filmi, rahim tüplerinin ve rahim boşluğu hakkında detaylı görüntüleme sağlayarak, sorunların saptanması ve uygun olan tanı, tedavinin konulabilmesi için yapılmaktadır. İşlem kadınlara uygulanan ve sıklıkla karşılaşmış oldukları rahatsızlıklardan biri haline gelmiş bulunmaktadır.

Rahim boşluğunun etkilenmesi, burada meydana gelen rahim şekil bozukluğu, polip, kitle, miyom veya tüplerde meydana gelen tıkanıklık ve şişkinliklerin saptamak için uzman hekim tarafından, hastadan rahim filmi çekimi ister.

Rahim Filmi Nedir?

Tüp bebek tedavisinde, kısırlık, rahimdeki problemler, aşırı ağrı veya kanama sonucunda başvurulan görüntüleme tekniğidir. Rahim boşluğu bu film sayesinde görüntülenir.

Buradaki amaç; rahim boşluğunun kalıtsal kaynaklı olarak polip veya miyom oluşumu, rahim şekli veya kısırlığa sebep olacak sorunların tespiti için kullanılır. Günümüz şartlarında gelişen teknoloji sayesinde hastalıklara tanı ve yöntem konularak, kısa süre içinde hastanın sağlığına kavuşması sağlanır.

Gerçekleştirilecek olan rahim film, çekiminden önce hastaya kontrast madde verilerek, daha detaylı incelemelerin sağlanmasına yardımcı olur. Görüntüleme teknikleri sayesinde hastanın sorunu tespit edilir.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Kadınların sıklıkla karşılaştığı ve büyük sorunları beraberinde getiren rahim rahatsızlıkların doğru şekilde tespit edilebilmesi için rahim film, çekimi yapılır. Rahim tüpleri ve boşlukları bu film sayesinde görünmüş olur. İşlem gerçekleştirilmeden önce hastaya kontrast maddesi verilir.

Günümüz şartlarında non-iyonik kontrast maddeler kullanılarak, görüntüleme işlemlerinin kolaylaşmasına yardımcı olunur. Madde rahim ağzından verilir ve tıkanan rahim tüplerinin açılmasında da büyük rol oynar.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Radyoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilen rahim film, kişiye zarar vermez ve kısa süre içinde gerçekleştirilmiş olur. Gerçekleştirilen görüntüleme tekniğinde hasta jinekolojik muayene pozisyonunda gerçekleştirilmiş olur. Yapılan genital bölge temizliğinden sonra jinekolojik spekulum muayene kaşığı yardımıyla rahim ağzına götürülmüş olur.

İlginizi Çekebilir  Skrotal Ultrasonografi

Rahim ağzına götürülen özel plastik kateter yerleştirip, tıkaç etkisi yaratılarak balon şişirilmiş olur. Gerçekleştirilen işlem ağrılı bir şekilde oluşmaz. Hastanın ağrı veya acı çekme durumu kesinlikle yoktur. Rahim ağzına götürülen kaşık, hastada tedirginlik yaratabilir.

Bu yüzden hastanın sakinleşmesi ve korkmaması gerekir. Kateter aracılığı ile rahim ağzı boşluğu, rahim ağzı kanalı ve tüplerin doldurulmasını sağlayan kontrast madde verilerek daha detaylı görüntüleme sağlanmış olur.

Rahim Filmi Sonrası

İşlem gerçekleştirilmeden önce hastaya kontrast adı verilen sıvı madde verilmiş olur. Bu maddenin bazen bir miktarı akıntı olarak meydana gelebilir. Bu yüzden hastalarda çok az sızıntı durumları oluşur.

Ortaya çıkan sızıntının hastaya zarar verme durumu yoktur. Hastanın korkmasına, endişelenmesine gerek yoktur. Çekim işlemlerinden sonra hasta normal hayatına geri dönmesinde bir sakınca yoktur.

Rahim Filmi Ağrılı Bir İşlem Mi?

Gelişen teknoloji sayesinde tıp alanında meydana gelen gelişmelerin sağlık açısından büyük önem taşıdığını biliyoruz. Bu işlemlerin teknolojik olarak gerçekleştirilmesi durumunda hastaya veya kişiye zarar verme durumu yoktur.

Üstelik rahim film, çekimi gerçekleştiği sırada hasta ağrı, sızı hissetmeden işlemlerini gerçekleştirmiş olur. Eski metotların kullanılması durumunda hastanın ağrı çekme durumu vardır. Fakat yeni sistem ile birlikte hastanın ağrı çekmeden işlemlerini gerçekleştirmesinde yardımcı olur.

Rahim Filmi Ne Zaman Çektirilir?

En ideal çekim zamanı genellikle adet başladıktan sonraki 7-10 gün içerisinde rahim film, çektirilebilir. Böylelikle daha doğru zamanda doğru şekilde işlemler gerçekleştirilmiş olur.

Hamilelik riskinin olmadığı hastalara uygulanır ve bu yüzden adet dönemine denk getirilerek gerçekleştirilmiş olur. Adet döneminde rahim duvarı diğer günlere göre daha incedir. Rahim boşluğunda miyom oluşumu meydana geldiyse burada daha kolay bir şekilde gözlemlenmiş olabilir.

Rahim Filmi Ne Kadar Sürer?

Rahim ağzı içine yerleştirilen kaşık ile birlikte daha detaylı görüntüleme sağlanmış olur. Muayene sırasında hastanın uzun bekleyişleri olmadan gerçekleştirilen işlemlerden biridir. Yaklaşık olarak işlem 3-5 dakika arasında değişkenlik gösterir.

İlginizi Çekebilir  Orbita MR

Daha sonrasında hastanın günlük yaşamına dönmesi mümkündür. Oldukça kolay ve hızlı bir şekilde rahim filmi, gerçekleştirilmiş olur. Rahim tüplerinde meydana gelen kasılmalardan dolayı işlem süresinde uzamalar meydana gelebilir.

Rahim Filmi Tıkanıklıkları Açar mı?

Çekimi gerçekleştirilen film çekiminin; rahim tüpleri ve boşluğuyla ilgili tanı koymak için kullanılır. Tüplerde oluşabilecek çikolata kisti, miyom, kitle, enfeksiyon gibi durumların açığa çıkma ihtimali vardır. Bunlar rahimin tıkanmasına sebep olabileceğinden dolayı film ile daha detaylı bir incelemenin yapılması sağlanmış olur.

Buradaki tıkanıklıklar inceleme ile giderilecek durumda değiller. Fakat tüplerin içindeki pislikler, tıkaçlar; hastaya verilen kontrast sıvısı ile açılır ve yıkanır. Bu işlemden sonra hastaların hamile kalma durumları olabiliyor.

Rahim Filmi Çektirenler

Düşük yapan, hamile kalamayan kadınlar için gerçekleştirilen rahim filmi, uzman hekimler tarafından istenir ve değerlendirmeye alınır. Oluşabilecek sebeplerden dolayı tanıların doğru şekilde konulmasında yardımcı olur.

İşlem gerçekleştirilmeden önce kontrast maddesi verilir ve böylelikle net görüntüler elde edilmiş olur. Çekim sırasında ise hasta hafif kasık ağrısı çekebilir. Bunun dışında herhangi bir acı çekme durumu yoktur. Gerçekleştirilen işlemden sonra hasta, rutin hayatına dönebilir.

Rahim Filmi Fiyatları 2024

Sağlık alanında gerçekleştirilen bu görüntüleme tekniklerinin kamuda ve özelde çekilmesi mümkündür. Özelde çekilen filmler, belli bir fiyata tabi tutulur. Bu yüzden her hastane kendine göre fiyat belirler. Bunun için rahim filmi fiyatları, hakkında kesin olarak bilgiye rastlamak mümkün değildir.

Rahim için çekilen filmlerin hastanelerde farklı şekillerde belirlenmiş olan fiyatları mevcuttur. Bu fiyatlar hastanenin durumuna göre belirlenmiş olur. Fiyat hakkında bilgi almak için ilgili yerlerle iletişime geçilmeli ve fiyat bilgisi alınması önerilir. Rahim filmi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir  Transkranial Transfontanel Ultrason