Dijital Mamografi

Dijital Mamografi Nedir?

Dijital mamografi, elle yapılan muayene sonucunda memede kitleye rastlanması sonucunda gerçekleştirilmiş olmaktadır. Kadınların sık sık karşılaştığı ve korktuğu durumlardan biri meme kanseri oluyor.

Dünyada ve ülkemizde genellikle 40 yaşından sonraki kadınlarda meme kisti veya meme kanserine rastlanır. Elle fark edilen kitlenin boyutu ve çapı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için mamografi çekimi yapılır.

Dijital çekim olarak gerçekleştirilen bu görüntüleme işlemi, diğerlerinden biraz daha farklı olarak karşımıza çıkar. Meme kanseri bulguları saptamak için kadınların başvurduğu tedavi yöntemlerinin en başında geliyor.

Yüksek çözünürlüğe sahip olan görüntüler elde etmek ve bu görüntülerin bilgisayara aktarılması sonucunda gerçekleştirilir. Meme hakkında daha detaylı inceleme yapabilmek için dijital mamografi, çekimi gerçekleştirilmiş olur.

Dijital Mamografi Avantajları

Memenin daha ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesi ve hastanın sağlık durumu hakkında bilgi edinebilmek için dijital mamografi, çekimi yapılır. Memedeki rahatsızlıklar aniden ortaya çıkmaz. Kendini çok çabuk bir şekilde belli eden sorunlar değiller.

Bu yüzden yavaş yavaş ortaya çıkar ve bu sebepten dolayı ihmal edilerek, ertelenmiş olur. Bu durum karşısında hastada meydana gelen rahatsızlık zamanla büyük çaplı bir hastalığa dönüşür ve uygulanmaya başlanan tedavilerde bazen geç kalınabilir.

Bu sorunların ortadan kalkması ve erken tedavi için çektirilen dijital mamografi ile hastalar büyük avantaj sahibi oluyorlar. Elle yapılan muayenede gözle görülmeyen kitlelere rastlanır.

Bu kitlelerin boyutları ve çapları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için kullanılır. Altı ayda bir gerçekleştirilmesi gereken muayenede kitlenin boyutu ve durumu hakkında bilgi sahibi olunur.

Böylelikle hastaya uygun olan tedavi uygulanmaya başlanır. Kadınlarda görülen meme kanserinin önüne geçebilmek için oldukça yararlı bir uygulamadır. Normal mamografiden farkı genellikle maruz kalınan radyasyon miktarıdır. Buradan radyasyondan etkilenme durumu daha düşüktür.

İlginizi Çekebilir  Kardiyak MR

Elde edilen görüntüler sonucunda bilgisayar ortamında tutulması ve arşivlenmesi büyük avantaj sağlıyor. Meme yapısı genellikle yoğun dokulu ve fibrokistik oluşumu durumunda daha detaylı inceleme sağlamaya yardımcı olur.

Tomosentez Mamografi Nedir?

Düşük doza sahip olan ve X ışınlarının yardımıyla gerçekleştirilen üç boyutlu görüntüleme işlemine tomosentez mamografi, denir. Kadınların meme rahatsızlığı bazen önemsenmez ve zamanla büyük sorunların oluşumuna sebep olur.

Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için mutlaka en ufak bir kitlenin fark edilmesi durumunda genel cerrahi uzmanlarına başvurulmalı ve yardım alınmalıdır.

Kitleler zamanla büyür ve kötü huylu kistlerin oluşumuna sebep olur. Bu durum genellikle ihmal edilmesi sonucunda ortaya çıkar. Tomosentez mamografi, uygulama yöntemi ise memedeki en ufak kitlelerin görüntülenmesine yardımcı olur.

Gözle görülmeyen hatta elle muayene edilmesi sonucunda boyutuna karar verilmemesi durumunda gerçekleştirilmiş olan tedavi yöntemi olarak bilinir. 3D özelliği sayesinde memedeki sorunlar daha kısa süre içinde ayrıntılı bir şekilde incelenmesine yardımcı olur.

Günümüz şartlarında teknolojinin gelişi ile birlikte birçok rahatsızlığın tespit edilmesinde yardımcı olan bu cihazlar hem tanı hem de tedavide kullanılır. Hekimlerin sıklıkla başvurduğu ve hastaların sağlığı için kullanılan bu yöntemler, hayatımıza girdiği günden bu yana büyük başarılara imza atmış bulunmaktadır.

Tomosentezli Dijital Mamografi Nasıl Yapılır?

Dijital ortamda elde edilen görüntülerin arşivlenmesinde ve hekimler tarafından daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesine yardımcı olur. Bu sebepten dolayı herhangi bir şüphe duyulması sırasında uzman hekimler, hastalarından tomosentez mamografi, çekimi isterler.

Görüntüleme tekniği sayesinde meme içindeki kitlenin yoğunluğu ve durumu hakkında incelemeler yapılmasına yardımcı olur. Çekim işlemleri genellikle 15-20 dakika arasında değişkenlik gösterir.

3D özelliği ile gerçekleştirilen uygulamada kesinlikle hastanın üzerinde metal eşyaların bulunmaması gerekir. Aksi durumlarda görüntü kalitesinin çözünürlüğü düşer ve görüntüler hakkında kesin olarak bilgi verilemez. Bu sebepten dolayı tanı ve tedavi koymakta güçlük çekilir.

İlginizi Çekebilir  Diz MR

Gerçekleştirilecek olan tomosentez mamografi, için mutlaka adet döngüsünden sonraki bir hafta içinde işlemin gerçekleştirilmesi gerekir.

Menopoza girmiş olan kadınlar için çekimin herhangi bir günde yapılmasında bir sakınca yoktur. Çekim günü kesinlikle parfüm, deodorant, kozmetik ürünlerin kullanılmaması gerekir. Bu durum çekim kalitesinin düşmesine sebep olabiliyor.

Hastanın memesini iki plastik tabakanın arasına yerleştirilmesiyle ve sabitlenmesiyle gerçekleştirilir. Burada bulunan ışın tüpü sayesinde meme dokusunun etrafından dönmesini ve bütün boyutlardan çekimini gerçekleştirmesini sağlar. Çekim bu şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Dijital Mamografi Fiyatları 2024

Bilindiği gibi her hastanenin kendine göre belirlemiş olduğu bir fiyat durumu vardır. Bu fiyatlandırma hastanenin başarısı, kullandığı cihazların kalitesi ve markası, uzman hekimlerin başarısı göz önünde bulundurularak fiyat belirlenmiş olur.

Bu fiyat her sene veya her dönem değişim gösterebiliyor. Bunun için kesin bir bilgiye rastlamak durumu yoktur. Daha detaylı bilgi alabilmek için ilgili yerlerle iletişime geçerek, dijital mamografi, fiyatı hakkında bilgi alınabilir.

Diğer mamografi çekiminden farklı olan dijital mamografi; arasındaki fark genellikle yaymış olduğu radyasyon miktarıdır. Dijital ortamda gerçekleştirilen bu görüntüleme tekniğinin birçok avantajı mevcuttur.

Bu sebepten dolayı diğer mamografi çekimine göre biraz daha maliyetli olabilir. Bu yüzden işlemlerinizi gerçekleştirmeden önce mutlaka ilgili yerlerle iletişime geçerek detaylı bilgi almanız gerekir.

Aksi durumlarda beklenmedik durumlarla karşı karşıya kalınabilir ve yüksek fiyat bilgisi ile karşılaşma sonucunda farklı sürprizlerle karşılaşmak istemezsiniz. Mutlaka işlemler gerçekleştirilmeden önce hastaneler hakkında detaylı araştırma yapılmalı ve daha sonra kendileri ile iletişime geçilmelidir.

Bu sırada fiyat bilgisinin alınması hem daha sağlıklı hem de daha doğru bir karar olmuş olacaktır. Dijital mamografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.