Boyun Emarı

Boyun emarı, günlük yaşantımızda belki de en fazla boyun ağrısı rahatsızlığı çekmemiz sonucunda kendimizi bu çekimi yaparken görebiliriz. Boyun ağrısı hafife alınacak bir durum değildir.

Bu yüzden ağrının açığa çıkması durumunda mutlaka hastaneye başvurup, uzman hekim tarafından yardım alınması gerekir. Gerçekleştirilen emar çekiminden sonra hastaya uygun tanı ve tedavi uygulanır. Boyun ağrıları, günlük yaşantımızda sık karşılaştığımız ve bilinçsiz hareketler sonucunda ortaya çıkan problemlerden biri haline geliyor.

Yanlış uyuma pozisyonu, yanlış yastık seçimi, oturma bozukluğu, kaza geçirme veya hasar görme durumlarında boyunda şikayetler görülmeye başlar.

Bu problemlerin ihmal edilmesi ve ertelenmesi durumunda sinir sıkışması, fıtık, kırık, incinme, kemik kanseri, tümör gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu hastalıkların tedavisi genelde zor gerçekleştirilir. Hastalığın daha ciddi boyutlara taşınmaması ve erken tanı koyabilmek için hastanın mutlaka boyun emarı, çektirmesi gerekir.

Boyun MR Nedir?

Boyunda ve çevresinde meydana gelen ağrılar ve kramp şikayetleri sonucunda hastalardan istenen görüntüleme tekniğine boyun emarı, denir. Hastanın sağlık durumu hakkında daha detaylı incelemeler ve çalışmalar yapabilmek için bu görüntüleme tekniğine başvurulur.

Uzman hekimler gözle göremediği iskelet sistemindeki hasarların daha doğru şekilde tespit edilmesi için tercih edilen tedavi yöntemidir. Boyun rahatsızlığı günümüzde çok sık görülmekle beraber, her geçen gün artış gösteren problemlerden biri haline geliyor.

Tam donanıma sahip olan cihazların, sağlık şartlarına uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Boyun bölgesinde meydana gelen rahatsızlığı daha doğru şekilde tespit edebilmek için mutlaka hastaların bu emar çekimini yaptırması gerekir.

Boyun Emarı Nasıl Çekilir?

Her şeyden önce hasta boyun şikâyeti ile uzman hekime danışmalıdır. Daha sonra uygun görülmesi durumunda hastaya boyun emarı, çekimi için randevu verilir.

Hasta randevu gününde ve saatinde emar odasının yanında hazır halde bulunması gerekir. Çekim işlemleri gerçekleşeceği zaman hastanın herhangi bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Öncesinde hastaya verilen talimatlar varsa mutlaka uygun şekilde uygulanması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Diz MR

Aksi durumlarda hastanın yemek yemesinde, içmesinde, ilaçlarını almasında bir sorun yoktur. Daha sonra hasta emar odasına girmeden önce üzerinde bulunan metal eşyaları çıkarması ve emar odasının dışında bırakması gerekir.

Hastaya çekim yapılacağı zaman emar sedyenin üzerine uygun pozisyondaki hasta yatırılmış olur. Daha sonra hareketsiz şekilde çekimin bitmesini bekler. Bu işlem sırasında hastanın hareket etmemesi gerekir.

Boyun Emarı Kaç Dakika Sürer?

Daha doğru tanı ve tedavi uygulanabilmesi için uzman hekim tarafından ön muayene gerçekleştirilmiş olur. Yapılan fiziki tedavi sonrasında, boyun ve çevresinde meydana gelen rahatsızlığı tespit edebilmek için hastaya boyun emarı, çekimi yapılır.

Çekimin gerçekleşebilmesi için 15-20 dakikalık bir zaman dilimi gereklidir. İhtiyaç halinde hastanın sırt ve kol bölgesi içinde çekim işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun için bu sürenin uzamasına sebep olabilir.

Boyun Emarı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emar çekimleri iki farklı yöntem ile gerçekleştirilmiş olur. Kapalı ve açık olmak üzere, hastanın ihtiyaçlarına uygun olması yönünde belirlenir. Eğer hastanın kapalı alan korkusu varsa, obezite hastasıysa ve çocuk ile bebeklere boyun emarı, çekimi yapılacaksa, mutlaka açık emar çekiminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Günümüz teknolojisi sayesinde hastalar bu imkanlardan mahrum kalmadan, doğru şekilde uygun koşullarda emar çekimlerini gerçekleştirmiş olur. Çekim gerçekleşmeden önce hastanın üzerinde varsa metal ürünler çıkarılır. Metaller genellikle görüntü kalitesinin düşmesine hatta yanlış raporlanmalara kadar sebep olabilir.

Böyle durumların karşısında boyun emarı, çekim süreleri uzar ve hasta daha çok kaygılanarak, korkar. Karşılaşılan sorunların aksiliklerin oluşmasına sebep olmaması için mutlaka işlem öncesinde verilen talimatlara uyulması gerekir.

Boyun Emarı Ne Zaman Sonuçlanır?

Emar çekimleri özel ve devlet hastanelerinde ve görüntüleme merkezlerinde gerçekleştirilmiş olur. Bunun için hasta kendisine uygun olan boyun emarı, çekiminin nerede yapılacağına karar verir.

İlginizi Çekebilir  Servikal MR

Özel hastanelerde ve görüntüleme merkezlerinde daha hızlı sonuç alınması mümkündür. Devlet hastanelerinde gerçekleştirilen bu işlem genellikle zaman alır.

Acil ve ihtiyaç durumlarında hasta, özel hastanelere ya da görüntüleme merkezlerine başvurarak, işlemlerini gerçekleştirebilir. Buradan raporların daha hızlı şekilde alındığını görebiliriz.

Emar çekim sonuçları hastanenin yoğunluğuna göre alınabilir. Yoğunluk durumu göz önünde bulundurulmasıyla birlikte çekim işlemleri gerçekleştirilebilir.

Boyun MR ile Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir?

Boyun ağrıları ciddiye alınması gereken ve ertelenmemesi gereken problemlerden bir tanesidir. Boyun ağrıları kas ağrıları gibi görünür fakat her geçen gün artış gösteren ağrılar sonucunda çok ciddi problemlerin açığa çıktığını görebiliriz.

Boyun ağrıları çeşitli hastalıkların oluşumuna neden olabilir. Bu hastalıklar arasında; fıtık, sinir sıkışması, bel fıtığı ve boyun fıtığı, kemik kanseri, incinme, tümör gibi sorunların oluşumuna neden olur.

Çekilen boyun emarı, sonucuna göre hastada meydana gelen veya gelebilecek rahatsızlığın önüne geçebilmek için büyük önem taşır. Bu yüzden ağrıların açığa çıkması durumunda kişi en kısa sürede hastaneye başvurarak ön muayene gerçekleştirmeli ve ihtiyaç halinde emar çekimi yapması gerekir.

Boyun Emarı Fiyatları 2024

Emar çekim hizmeti hastanelerde gerçekleştirilen uygulama yöntemlerindendir. Hem devlet hem de özel hastanelerde bu işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Hastanın tercihine ve ekonomik durumuna göre hizmet alışı belirlenir. Yapılacak olan işlem hakkında detaylı bilgi almak için ilgili hastanelerle iletişime geçilmesi önerilir.

Böylelikle boyun emarı fiyatları, hakkında daha detaylı bilgi alınabilir. Bu fiyatlandırma hastanelere göre değişkenlik gösterdiği için fiyatta da değişkenlik görülebiliyor. Boyun emarı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.