Lomber MR

Lomber mr, bel ve çevresinde oluşmakta olan patolojinin tetkik etmesiyle birlikte doktorun isteği üzerine hastaya uygulanmaktadır. Bu durum özellikle bel fıtığının açığa çıkacağı durumlarda önlem alabilmek için tercih edilir.

Omurlarda meydana gelen daralma ile birlikte sıvı kaybı oluşur. Bu durumda hastada bel fıtığına rastlanır. Fakat her ihtimale karşı hastanın bel şikayetiyle hastaneye başvurması sonucunda hastadan istenen görüntüleme tekniğidir.

Adından da anlaşılacağı gibi hastaya emar çekimi yapılır. Bel rahatsızlığıyla hastaneye gelen hastanın gerçekleştireceği lomber mr, çekimi ile teşhis konulur.

Lomber MR Nasıl Çekilir?

Çekimin gerçekleşebilmesi için hastanın üzerinde metal eşyaların bulunmaması gerekir. Metal eşyalar çekim kalitesini düşürür ve eksik görüntüler oluşturur.

İşlem gerçekleşmeden 6 saat önce hastanın aç kalması gerekir. Bu süreç içinde kesinlikle bir şeyler yiyip, içmesi önerilmez. Çekim yapılacağı sırada hastaya ilaç verilebilir. Hasta raylı masaya yatırılarak, emar işlemleri gerçekleştirilmiş olur.

Lomber MR Ne Zaman Çekilir?

Hastanın kalçasından ayaklarına doğru inen ağrının uzun süre geçmemesi ve zaman ilerledikçe artış göstermesi durumunda hastaneye başvurur. Uzman hekim tarafından ön muayene gerçekleştirilir.

Muayene işlemleri sırasında rastladığı bulguların kesinleşmesi için lomber mr, çekimi istenir. Hasta muayene sonrasında emar çekimini gerçekleştirebilir. Bunun için randevunun verildiği gün ve saati dikkate alması gerekir.

Lomber Vertebra Nedir?

Lomber vertabra olarak bilinen bu durum aslında disklerin ve sinirlerin beyne kadar uzandığı kısmına denir. Aynı bel bölgesinden başlayan diskler servikal bölgeye yani enseye kadar uzanmasına denir.

Vücudun bel bölgesi olarak bilindiği bu bölgede en sık rastlanan durumlardan biri bel fıtığı hastalığıdır. Bel fıtığı hastalığı kişinin hayatını kısıtlayan ve hareket sorununun açığa çıkmasıyla birlikte, sosyal yaşam şartlarının olumsuz etkilenmesine sebep olur.

Bunun için doktora başvurulması durumunda hastadan lomber mr, çekimi ister. Bu şekilde bel bölgesindeki sorun tespit edilerek teşhis ve tedavi uygulanır.

Lomber Emar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her insanda bel bölgesinde 5 adet omurgası bulunur. Omurgaların arasında yumuşak yapıya sahip olan diskler bulunur. Bu diskler bölgeye yastık görevi yapar. Disklerin yumuşak yapıya sahip olmalarındaki sebep; içinde bulunan jölemsi maddeden kaynaklıdır.

Bu maddeler yaşa ve zamana bağlı olarak değişime uğrar ve dışarıya taşarak, sinirlere baskı yapmış olur. Sonrasında oluşan durum karşısında bel fıtığı hastalığı açığa çıkar. Bel fıtığında genellikle kalçadan bacaklara doğru ağrının uzanmasıyla birlikte belirti gösterir.

Ağrıların sebebini daha ayrıntılı bir şekilde inceleyebilmek için lomber mr, çekimi yapılır. Bel fıtığı teşhisi konulması durumunda tedaviye başlanır. Disklerin yastık görevi yapmasıyla birlikte dışarıya çıkmasıyla birlikte tedavi edilebilir ya da ameliyat gerçekleştirilir.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığının belirtileri arasında sık sık rastladığımız ve hepimizin başına gelen durumlardan biri belin kalça kısmından bacaklara doğru uzanan ağrının her geçen gün artma durumudur. Kalçadan bacaklara ve ayaklara doğru meydana gelen ağrılar kişilerde çeşitli sorunlara sebep olur.

Bu durum kas güçsüzlüğü, hareket kısıtlaması, bel ağrısı, bacaklarda ağrı ve uyuşukluk, denge kaybı, idrar tutma sorunu, yürürken ya da otururken çekilen zorlukların bel fıtığının oluşumuna bağlı olan belirtilerdir.

Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı tanısı konulabilmesi için hastaya lomber mr, çekimi yapılır. Emar çekiminden sonra incelemeler ve değerlendirmeler yapılır. Eğer hastaya bel fıtığı tanısı konulur ve durumu ciddi ise doktor tarafından ameliyatın gerçekleştirilmesi gerektiği açıklanır.

Ameliyat sonrasında hastanın mutlaka istirahat etmesi ve uygun yatış pozisyonlarına dikkat etmesi gerekir. Tedaviye geç kalan hastaların ileride büyük ağrılara ve kalıcı felçlere dönüşmesi mümkündür. Bunun için mutlaka ağrının açığa çıkması durumunda hastaneye başvurulması gerekir.

Fıtık Nedir?

Gözle görülmeyen ve iç organlarda meydana gelen sorunların ilerlemesi sonucunda ortaya çıkan durumdur. Vücutta yer alan organların zayıf bölgelerden dışarıya doğru çıkmasıyla birlikte fıtık oluşur.

Fıtık oluşumu çeşitli sebeplerden dolayı farklı bölgelerde açığa çıkabiliyor. Sonrasında ciddi hastalıkların ortaya çıkmasında rol oynar. Bu gibi sorunların önüne geçebilmek için mutlaka uzman hekime başvurulması ve doktor isteği üzerine emar çekimi yapılması gerekir.

Bel Emarı/MR

Bel bölgesinde oluşan ağrı, sızı, fıtık sorunları ve kemik problemlerinin tespit edilmesi durumunda kişiye lomber mr, çekimi yapılır. Uzun süre devam eden ve her geçen gün artış gösteren bel ağrıları, çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabiliyor.

Ağırlık kaldırma, düşme, trafik kazası geçirme gibi durumlarda bel bölgesinde şiddetli ağrılar oluşmaya başlar. Bu ağrılar kalça kısmından başlayıp; bacaklara ve ayaklara kadar uzanması sonucunda karşımıza çıkar. Hastalığın doğru şekilde tespit edilmesi ve tedavi uygulanabilmesi için doktor isteği üzerine hastaya, bel emarı çekimi yapılır

Belden Emar Nasıl Çekilir?

Manyetik rezodans ile birçok hastalıkta tanı ve tedavi konulabilmesi için hastaya uygulanan aşamalardan biridir. Vücudun daha ayrıntılı şekilde görüntülenmesi ve hastanın rahatsızlık duyduğu durum hakkında detaylı inceleme yapabilmek için hastaya emar çekimi yapılır.

Fakat bel ağrısı sorunuyla birlikte hastaneye başvuran hastalara lomber mr, çekimi yapılır. Belden emar çekimi yapılabilmesi için hasta burada bulunan tüp cihazın içine yatar pozisyon alarak uzanır.

Radyo dalgaları sayesinde hidrojen atomlarında zayıf sinyaller üretilmiş olur. Bu sinyaller sonucunda görüntünün doğru şekilde bilgisayara aktarımı sağlanır.

Bel Emarı Zararlı mı?

Herkesin merak ettiği ve korktuğu konulardan biri emarın zarar verip vermediğidir. Emar çekimi sırasında kesinlikle hastaya zarar veren veya risk taşıyan bir durumun olduğu söylenemez. Çünkü burada hastanın sağlığını kötü şekilde etkileyen bir durum yoktur.

Sağlığa zararlı olan iyonlaştırıcı radyasyon kullanılmaz. Taramanın gerçekleştirileceği bölgeye sayısına göre sürede değişkenlik görülebilir. Bunun için lomber mr, çekiminin yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında gerçekleştirildiğini bilmekte fayda vardır.

Lomber MR Fiyatları 2024

Sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilen bu işlemin fiyat değişkenliği görülür. Hastanelerin kullanmış olduğu lomber mr fiyatları markasına ve kalitesine göre çekim ücreti belirlenir.

Çekim yapılacak olan bölgelere göre fiyatlarda değişkenlik görülür. Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için ilgili hastanelerle iletişime geçerek, bilgi alınabilir. Lomber mr fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.