Enteroklizis

Enteroklizis Nedir?

Enteroklizis, ince bağırsakların görüntülenmesinde kullanılan görüntüleme tekniği olarak bilinmektedir. Tıp alanında gerçekleştirilen uygulamalar sayesinde, gözle görülmeyen organların ve vücudumuzda yer alan rahatsızlıkların tespit edilmesinde yardımcı olur.

Düşük dansiteli kontrast ve nötral maddelerin oral yoldan alınarak, bağırsakların şişirilmesi sağlanır. İşlem gerçekleştirilmeden önce bağırsaklara tüp yerleştirilmesiyle gerçekleştirilmiş olan işleme enteroklizis, denir.

Hastalıkların daha doğru şekilde teşhis edilmesi ve sonrasında tedavi edilebilmesi için genellikle görüntüleme tekniklerine başvurulur. Bu sayede görüntüleme cihazları sayesinde bilgisayara aktarılan görüntüler hakkında incelemeler yaptıktan sonra değerlendirilir.

İnsan hayatını büyük ölçüde etkileyen ve yardımcı olan bu uygulamalarla erken tanı koyma mümkün olmuş oluyor. İnce bağırsak, insan hayatı için büyük önem taşır.

Uzun olma özelliğine sahip olan barsak, görüntülemede zorluk çekilmesine neden olur. Bu yüzden çekim gerçekleşeceği zaman kesinlikle hastanın hareket etmeden sabit bir şekilde kalması istenir.

Enteroklizis Nasıl Çekilir?

İnce bağırsakların iç kısmının daha doğru şekilde incelenmesi ve değerlendirilmesi için Enteroklizis, çekimine başvurulur. Uzun olmasından kaynaklı olarak çekimleri zorlaştıran durumlardan biri olmuş oluyor.

Yeni nesil teknolojisi sayesinde bu durum daha kolay yoldan çözüme kavuşturulmuş oluyor. İşlem öncesinde hastaya kontrast denen madde verilir. Bu madde ile bağırsağın içinin daha doğru ve net bir şekilde görüntülenerek, bilgisayara aktarılmasında yardımcı olur.

İşlem gerçekleştirilmeden önce mutlaka hastanın burun deliği uyuşturulmalıdır. Daha sonra burun deliklerinden mideye uzanan ince bir borudan yardım alınır.

Mideye gönderilen boru, önce onikiparmak bağırsağına daha sonrasında ise ince bağırsağa ilerler. İşlem yapıldığı sırada hastanın ağrı veya acı çekme durumu yoktur.

İnce bağırsağa doğru ilerlemeye çalışan boruda X ışınları kullanılarak, görüntüleme işlemleri gerçekleştirilmiş olur. Böylelikle Enteroklizis ile bağırsakların içi daha net görünmüş olur.

İlginizi Çekebilir  Boyun Ultrasonu

Enteroklizis Kimlere Yapılır?

Bağırsak problemi herkeste görülebilen ve kişiye büyük ölçüde rahatsızlık veren bir hastalık türüdür. Bunun için bağırsak problemi yaşayan hastaların, hastalıklarını tanılama süreci için Enteroklizis, kullanılmış olur.

İnce bağırsakta görülen rahatsızlıklar genellikle dikkate alınmaz ve ertelenir durur. Fakat ince bağırsak sorunlarının zamanla büyüyerek daha ciddi sorunların oluşumuna sebep olur. Bu yüzden ilerleyen rahatsızlıkta bazen tedavi sürecinde zorluk çekilebilir.

Tedavide çekilen zorluk durumunda hasta daha fazla yorulur ve kendini kötü hisseder. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için mutlaka uzman bir hekimden yardım alınması gerekir. Hastalık kısa süre içinde kontrol altına alınır ve böylelikle daha ciddi hastalıkların oluşumuna engel olunur.

Yaşanan ince bağırsak problemleri çoğu insanda ilerlemesiyle birlikte ölüme kadar yol açabiliyor. Sizlerle bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için mutlaka hastaneye başvurup, yardım alınız.

Enteroklizis Hangi Durumlarda Yapılır?

İşlem genellikle ince bağırsakta meydana gelen rahatsızlıklar doğrultusunda gerçekleştirilmiş olur. İnce bağırsağın uzun olmasından kaynaklı olarak, zarar görme riski oldukça yüksektir.

Çekilen emarlarla görüntü alma durumlarını bu yüzden zorlaştırmış olur. Erken dönemlerde müdahale edilmediği durumlarda hastaların ciddi problemlerle karşı karşıya kalma durumu vardır.

Özellikle tümör ve kanser riski taşıyan vakalar için büyük önem taşır. Ortaya çıkan belirtiler sonucunda kesinlikle en kısa zamanda hastaneye başvurup, uzman hekimden yardım alınması gerekir.

Doktor isteği doğrultusunda hastaya Enteroklizis, çekimi yapılır. İnce bağırsak vücuttaki besinlerin ve atıkların boşaltılmasında rol oynar. Bu yüzden boşaltım sisteminin en büyük görevlerini üstlenmiş olur.

Kaç Çeşit Enteroklizis Vardır?

Günümüz şartlarında kullanılan görüntüleme teknikleri sayesinde ölümcül ve ciddi rahatsızlıkların önüne geçilmesinde büyük rol oynamıştır.

Görüntüleme cihazları ile genellikle gözle görülmeyen ve vücut içinde elle tespit edilemeyen rahatsızlıklar için kullanılır. Bu görüntüleme tekniklerinin hastaya zarar verme durumu yoktur. Bu yüzden gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

İlginizi Çekebilir  MR Spektroskopi

Gerçekleştirilecek olan çekimler; emar cihazlarından ya da bilgisayar ortamından yardım alınarak yapılır. Bu çekimler MR Enteroklizis veya BT Enteroklizis olarak yapılır.

Teknoloji sayesinde sağlık alanında pek çok imkândan sağlıklı bir şekilde faydalanma durumunu mümkün kılmış oluyor. Kısa süre içinde hastalıklar tespit edilmiş ve uygun olan tedavi yöntemleri uygulanmış olur. Üstelik bu işlem sonrasında hasta kısa süre içinde eski hayatına geri dönebilir.

Enteroklizis Endikasyonları Nelerdir?

Hastanın şikayetçi olduğu ince bağırsak sorunları durumunda hastaneye başvurup, uzman hekimden yardım alır. Burada doktorun isteği üzerine hastanın Enteroklizis, çekimi yapmasını ister.

Gerçekleştirilen detaylı görüntüleme sonucunda buradaki sorun tespit edilir ve bu sorunun ortaya çıkmasına neden olan durumlar hakkında değerlendirmeler yapar.

Boşaltım sisteminde büyük görev üstelenen ince bağırsak, genellikle karın ağrısı ve kabızlık belirtisiyle karşımıza çıkar. Bu belirtilerin genellikle hasta tarafında dikkate almadığı durumlardır.

Bu yüzden ertelenir ve ihmal edilir. Ertelenen rahatsızlığın ilerinde kanser, tümör veya kitleye dönüşme durumlarını ortaya çıkarır. Hastalığın üzerine hastalık eklensin istemeyenler için uzman hekimden yardım almak şart.

Enteroklizis Fiyatları 2024

İnsanlar çekmiş oldukları rahatsızlık sonucunda genellikle hastaneye başvurur ve yardım alır. Alınan yardımlar sonucunda hasta tekrardan eski sağlığına kavuşmuş olur. Boşaltım sisteminde büyük görev yapan ince bağırsak rahatsızlığı, ciddi sorunların oluşumuna neden olur.

Bu yüzde hastaneye başvurup Enteroklizis, çekimi yapılması gerekir. Gerçekleştirilen çekimler hakkında fiyat bilgisi verme durumu mümkün değildir.

Çünkü hastanelerin kendilerine göre belirlemiş oldukları güncel fiyat listeleri mevcuttur. Daha kesin ve doğru karar verebilmek için mutlaka ilgili yerlerle iletişime geçerek, fiyat bilgisi alınabilir. Enteroklizis fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.