Elisa Testi

Elisa Testi Nedir?

Elisa testi enzime bağlı immünosorbent testi olup daha çok HIV virüsünü tespit etmek amacıyla kullanılır. Özellikle vücudun he virüsüne karşı geliştirdiği antikor oranını tespit etmek için tercih edilir. İnsan vücudu hassas bir yapıya sahip olduğu için vücuda giren yabancı maddelere karşı tepki gösterir.

Virüs ve enfeksiyonlar vücuda girdiği andan itibaren vücut savunma mekanizmasını harekete geçirerek antikor üretir. Bu doğrultuda tüm dünyada yaygın bir şekilde görülen ve ülkemizde de varlığı bilinen HIV virüsü vücuda girdiği andan itibaren bağışıklık sistemini zayıflatmaya çalışır.

Özellikle vücudu savunan kan hücrelerini etkisiz bırakmaya çalışır. Elisa testi HIV virüsünü tespit etmek, vücuttaki antikor oranını belirlemek, hormonların genel durumunu değerlendirmek, antijenleri, proteinleri, glikoproteinleri ölçen yüksek duyarlılığa sahip bir test türüdür.

Elisa Testi Hangi Amaçla Kullanılır?

Elisa testi birçok hastalığı tanılamak ve tespit etmek amacıyla kullanılır. Kişiden alınan kan ve sıvı örnekleri üzerinden yapılan araştırmalar neticesinde hiv, kızamıkçık, kabakulak, hepatit B, bruselloz, kızamık gibi hastalıklar tespit edilir. Erken dönemde verdiği hızlı ve net sonuçlar sayesinde doğru tedavi yöntemleri sayesinde bu hastalıklardan korunmak mümkündür. Kandaki antijen ve antikor seviyesini belirlemek amacıyla kullanılan elisa testi mikroplara karşı vücudun gösterdiği reaksiyonları tespit eder. Daha çok HIV enfeksiyonu tanısında tercih edilen Eliza testi ile AIDS hastalığının varlığı saptanır. AIDS HIV enfeksiyonunun vücutta ilerlemesi neticesinde ortaya çıkan ve bağışıklık sistemi üzerinde tahribat bırakan ciddi bir sağlık problemidir.  Kandaki antikorları tespit etmek amacıyla kullanılan Elisa testi günümüzde pek çok hastalığı tespit etmek amacıyla kullanılır.

Hastadan alınan numune örnekleri uzmanlar gözetiminde laboratuvarlarda incelenir. Fakat Elisa testi daha çok hiv testi olarak bilinir. Vücuda giren bakteri ve virüslere karşı savunma mekanizmasının ve bağışıklık sisteminin antikor üretime durumu bu test sayesinde görülür. Antikor daha çok vücuda giren zararlı antijenlere karşı üretilen bir proteindir. Dolayısıyla enfeksiyonlara karşı vücudun nasıl direnç göstereceği yapılan antikor testleri ile tespit edilir. HIV virüsü vücuda girdiği andan itibaren önemli kan hücreleri içerisinde yerleşerek vücutta tahribata yol açar. Virüs yabancı maddelere karşı savaşan hücreleri yok etmeye çalışır. Dolayısıyla bağışıklık sistemini düşürdüğü gibi vücudun savunma mekanizmasını olumsuz etkiler.

Böylece vücut çeşitli bakteri ve enfeksiyonlara karşı açık hale gelir. HIV virüsü ilk başlarda belirti vermediği için sinsi bir şekilde vücutta ilerler. Virüsün yol açtığı tahribat yıllar sonra ortaya çıkar. Bu nedenle virüse karşı herhangi bir şüphe ya da kaygı taşıyan kişilerin zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurması önemlidir. Çünkü hiv virusu bulaşıcı bir güce sahip olduğu için sağlıklı kişilere de bulaşabilir. Hiv virüsü erken dönem belirtilere ve ileri düzey belirtilere sahip bir hastalıktır. Dolayısıyla ileri düzey belirtilerin görülmesi AIDS hastalığının ortaya çıktığını gösterir. Virüslerin yol açtığı AIDS vücudu antijenlere karşı savunmasız bırakır. Hastalık erken dönemde tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlara yol açar. Bu nedenle erken dönemde kullanılan ilaçlar birçok bakteri ve virüsün vücuttan atılmasını sağlar. Vücutta HIV virüsünün varlığını tespit etmek amacıyla Elisa testi kullanılır.

Elisa Testi Ne Zaman Kesin Sonuç Verir?

Enfekte olmuş kişilerin vücudundan alınan numuneler üzerinden antijen ve antikor tespiti yapılır. Bu doğrultuda yapılan testin önemli bir kan testidir. Tarama amaçlı kullanılan bu test genellikle HIV virüsü taramalarında kullanılır. Kan ve vücut sıvıları üzerinden yapılan araştırmalar ve incelemeler neticesinde test aynı gün ya da bir sonraki gün çıkar.

Test diğer test çeşitlerine nazaran daha avantajlı ve pratik bir test türüdür. Duyarlılığı son derece yüksek hassas bir testtir. Günümüzde ölüm riski barındıran hastalıkların başında AIDS gelir.

Bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı virüsün erken dönemde tespit edilmesi hayat kurtarır. Bağışıklık sistemini çökerten hiv virüsü vücuttaki enfeksiyon oranını arttırarak kanser ihtimalini arttırır. Cinsel temas ve kan yolu ile bulaşan bu virüs her zaman belirti vermeyebilir. Bu nedenle hastalık şüphesi taşıyan kişilerin test yaptırarak sonuç alması daha sağlıklı olacaktır.

Elisa Testi Negatif Çıkarsa Ne Olur?

AIDS hastalığını anlamak amacıyla yapılan laboratuvar testlerinden biri de elisa testidir. Taşıyıcı kişilerin test sonuçlarının negatif olması halinde vücutta virüs olmadığı tespit edilir. Fakat hastalık şüphesi bulunan kişilerin testi periyodik aralıklarla yaptırması önemlidir. Çünkü HIV virüsü yıllar geçse de belirti vermeyecek türden sinsi bir hastalıktır. Vücutta gizlice ilerleyerek bağışıklık sistemini çökertir. Bu nedenle enfekte olmuş kişilerin vücudunda daha fazla tahribat oluşmadan test sürekli tekrarlanmalıdır.

Elisa Testi Pozitif Çıkarsa Ne Olur?

AIDS hastalığı tüm dünyada ve ülkemizde her yıl binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olur. Bu konuda hastalığa yakalanan kişilerin gerekli önlemleri almadan farklı sağlıklı kişilere de temas etmesi halinde hastalık yayılarak çoğalır.

Dolayısıyla şüpheli cinsel temas sonrası test uygulanır. Testin pozitif olması halinde hastanın kanında yüksek oranda kim virüsü olduğu anlaşılır. Virüsün yapısı ve kandaki oranı tespit edildikten sonra gerekli ilaç tedavisine geçilir.

Bulaşıcı hastalıkların başında gelen AIDS HIV virüsü sonucunda ortaya çıkar. Hiv virüsünün vücutta varlığını tespit etmek amacıyla uygulanan test aynı gün yada bir sonraki gün net bulgularla sonuçlanır. Virüsün varlığı pozitif olarak adlandırılır. Testi pozitif kişiler virüse enfekte olduklarından dolayı gerekli tedbir ve önlemler alınır. Hastanın yaşadığı belirtiler ve virüsün yoğunluğu göz önünde alınır ve ilaç tedavisi uygulanır. Ayrıca ilaç tedavisi dışında hasta alması gereken önlemler hakkında bilgilendirilir.

Elisa Testi Nerede Yapılır?

Günümüzün en tehlikeli ve ölümcül hastalıklarından biri olan AIDS HIV virüsü sonucunda ortaya çıkar. HIV virüsünün varlığını ve vücudun virüse karşı gösterdiği reaksiyonları tespit etmek amacıyla test uygulanır.

Test sağlık kuruluşlarında ve özel laboratuvarlarda yapılır. Burada bulunan donanımlı ve teknolojik cihazlar yardımıyla hastalardan alınan numune örnekleri detaylı bir şekilde incelenir.

Elde edilen sonuçlar ve bulgular neticesinde hastaya yapılan taramaların sonucu hakkında bilgi verilir. Hastanın vücudunda virüsün varlığı tespit edildiği andan itibaren hasta pozitif olarak kabul edilir. Bu nedenle sağlık çalışanlarının bu konuda dikkatli davranması ve kan alırken kesinlikle eldiven kullanması gerekir.

Elisa Testi Fiyatları 2024

Elisa testi yaptırmak isteyenlerin önceden herhangi bir hazırlık yapmalarına gerek yoktur. Bu doğrultuda başvurdukları uzman hekim ve laboratuvar seçimi sonrası hastadan kan örneği ya da farklı bir vücut sıvısı alınır.

Daha sonra özel cihazlar yardımıyla hiv virüsü ve HIV virüsüne karşı geliştirilen antikor oranı tespit edilir. Antikorun vücutta varlığı halinde virüsün varlığı da anlaşılır. Kan hücreleri içerisinde yerleşerek çoğalan hiv virüsü sonrası vücut antikor üretmeye başlar.

Üretilen bu antikor sayesinde hastanın bağışıklık sistemi güçlenir ve yabancı virüslere karşı hücreler daha iyi savaşır. Bu doğrultuda yapılan testlerden biri de elisa testidir. Eliza testi fiyatları sağlık kuruluşları tarafından belirlenir. Elisa testi yaptırmak isteyenlerin öncelikle bu konuda fikir sahibi olması gerekir. Elisa Testi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.