Batın Tomografisi

Batın Tomografisi Nedir?

Batın tomografisi, günümüzde sıklıkla karşılaşmış olduğumuz rahatsızlıklardan biri olan kasın ağrısının teşhisini koyabilmek için hastaya uygulanmaktadır.

Bu çekim ile birlikte insan vücudunda gözle görülmeyen organların ve zarar görmüş oldukları durumları tespit edebilmek için görüntüleme tekniklerine başvurulur. Kullanılan X ışınları sayesinde görüntülerin bilgisayar ortamına aktarılmasıyla birlikte, yüksek çözünürlüğe sahip olan görüntüler elde edilmiş olur.

Tomografi çekimleri iki farklı yöntemle yapılabilir. İlaçlı ve ilaçsız olmak üzere, hastanın rahatsızlık durumuna göre belirlenmiş olur.

Çekim işlemlerinden önce hastaya anal veya damar yoldan verilen kontrast maddesi ile birlikte gerçekleştirilmiş olur. İlaçsız olarak gerçekleştirilen tomografi çekimlerinde kontrast maddesine ihtiyaç duymadan batın tomografisi, gerçekleştirilmiş olur.

Batın Tomografisi Nasıl Çekilir?

Karın ağrısı şikâyeti ile hastaneye başvuran hastaların uzman hekim isteği üzerine batın tomografisi, çekimi yapılır. Görüntülerin daha net ve yüksek çözünürlüğe sahip olması için, hastaya verilen talimatların yerine getirilmiş olması gerekir. Hastanın üzerinde metal eşyaların olmamasına dikkat edilir. Metal eşyalar, görüntülemenin kalitesini düşürür ve işlem süresini uzatır.

Radyoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu görüntüleme tekniğinin başarılı sonuçlar vermesi durumunda hastaya uygun olacak şekilde tedavi yöntemi uygulanır. Çekim işleminden önce hastaya damar yoldan kontrast sıvı maddesi verilir.

Bu maddeye alerjisi olup olmadığını öğrenmek için önceden test yapılır. Daha sonra hastanın ilaca alerjisi yoksa çekim işlemleri yapılır. Hasta cihaz masası üzerine yatırılarak, uygun olan pozisyonun verilmesi durumunda çekimler gerçekleştirilmiş olur.

Batın Tomografisinde Nerelere Bakılır?

Doğru tanı ve tedavinin konulabilmesi için mutlaka hastaya batın tomografisi, çekimi yapılması gerekir. Karın ağrısı şikâyeti ile hastaneye başvuran hastaların karın bölgesinin daha ayrıntılı ve net görüntülenebilmesi için bu görüntüleme tekniğine başvurulur.

Görüntüleme yardımıyla apandisit, akut karın, pankreatit, divertikülit, bağırsak tıkanıklığı ve ürolitiyazis gibi rahatsızlıkların tespit edilmesinde yardımcı olur. Buradan alınan görüntülerin bilgisayar ortamına aktarılması ve rapor edilmesi durumunda uzman hekim tarafından analiz edilir.

İlginizi Çekebilir  Defekografi

Böylelikle hastanın yaşamış olduğu problemin çok kısa süre içinde tedavi edilmesinde yardımcı olur. Erken tanı ile teşhisin konulmasına ve meydana gelebilecek problemlerin önüne geçilmiş olur.

Batın Tomografisi Neden Çekilir?

Batın için çekilen tomografinin genellikle hastaların karın ağrısı ile hastaneye başvurmaları sonucunda çektirilmiş olur. Oldukça etkili ve başarılı olan bu görüntüleme tekniğinin, hayatımıza girdiği günden bu yana başarılı sonuçlar elde etmiştir.

İşlem gerçekleşmesi durumunda hastaya uygun olan tanı ve tedavi uygulanmış olur. Karın bölgesindeki rahatsızlık bu teknik ile tespit edilerek, uygun olan tedavi başlatılmış olur. Hasta şikayetleri göz önünde bulundurulur. Çektiği ağrının tam olarak hangi bölgede gerçekleştiği yönünde incelemeler yapılır.

Batın Tomografisi Sonuçları

Karın ağrısı, çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Bu sebepten dolayı karın ağrısının sebebini herhangi bir duruma bağlamak doğru olmaz. Daha doğru ve kesin teşhisin konulabilmesi için hastaya batın tomografisi, çekimi yapılır.

Gerçekleştirilen bu uygulama sayesinde karın ağrısının sebebini öğrenilmiş olur. Karın ağrıları çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Bu yüzden tomografi çekimi gerçekleştirilmeden önce hastaya teşhis koymak mümkün değildir. Tomografi ile hastalıkların kısa sürede giderilmesini hatta problem ne olduğu hakkında bilgi sahibi olunur.

Batın Tomografisi Zararlı mı?

Tomografi çekimi sırasında hastaya verilen ilacın dozunu düşük miktarda vererek, daha az radyasyonun açığa çıkması sağlanmış olur. Tomografi çekimi sırasında radyasyonun açığa çıkma durumu vardır. Bu yüzden radyasyondan dolayı, çekim sonrasında baş ağrısı veya baş dönmesi oluşabilir.

Bunlar kısa vadeli etkilerdir. Normal yaşamda insanların radyasyona kalmış oldukları durum 10 katı kadardır. Hasta şikâyeti üzerine batın tomografisi, çekimi yapılması gerekir. Böylelikle daha az problemin açığa çıkma durumu olmuş olur.

Tüm Batın Tomografisi

Tüm batın için gerçekleştirilecek olan tomografi için diyaframdan başlayıp, kasık altı seviyesine kadar çekim gerçekleştirilmiş olur. Çekim işlemleri yapılan kesitler doğrultusunda elde edilir. Elde edilen veriler uzman hekim tarafından analiz edilir.

İlginizi Çekebilir  Omuz MR

Gerçekleştirilecek olan batın tomografisi, için hasta 8 saat önce yemeyi kesmesi gerekir. Hastanın sıvı kaybı yaşamaması için su tüketmesinde bir sakınca yoktur.

Eğer hastaya ilaçlı tomografi çekimi yapılacaksa oral yoldan kontrast maddesi verilir. İlacın 2 saat aralıkla alınması gerekir. Böylelikle gerçekleştirilecek olan tomografinin başarılı sonular vermesi sağlanır.

Üst Batın Tomografisi Nedir?

Üst batın için çekilecek olan tomografide böbrekler, böbrek üstü bezi, dalak, pankreas, damar yapıları, karaciğer ve safra kesesi için üst batın tomografi, çekimi yapılır. Elde edilen görüntüler doğrultusunda hastaya uygun olan tanı ve tedavi konulmuş olur. 

Batın Tomografi Fiyatları 2024

Diyaframdan başlayıp, kasıklara kadar devam eden çekimler, radyoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilmiş olur. İşlemler kamu ve özel hastanelerde yaptırılabilir.

Bunun için tüm batın tomografi, için kesin olarak fiyat bilgisi verilemez. Çünkü hastanelerin belirlemiş olduğu fiyat raporu mevcuttur. Bu fiyat zaman zaman değişkenlik gösterebilir.

Çekilecek olan batın tomografi, başarılı ve deneyimli radyoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilmiş olur. Sağlık alanında gerçekleştirilen görüntüleme tekniklerinin kısa sürede sonuç verme durumu mümkündür. Hasta ham kamu hem de özel hastanelerden bu hizmetten yararlanabilir.

Özel hastaneden alacağı hizmet ile daha hızlı çekim işlemleri ve sonuçları gerçekleştirilmiş olur. Hastanelerin belirlemiş oldukları güncel fiyat listeleri mevcuttur. Bu yüzden tomografi çekim fiyatları hakkında kesin olarak bilgiye rastlamak mümkün değildir.

Daha detaylı bilgi almak için ilgili hastanelerle iletişime geçilmesi gerekir. Tüm batın tomografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.