Thorax Tomografi

Thorax Tomografi Nedir?

Thorax tomografi, akciğer ve göğüs bölgesinin detaylı bir şekilde görüntülenmesi ve buradaki şikayetlerin sebebini tespit edebilmek için hastaya çekilmektedir.

Sağlık sektöründe görüntüleme tekniklerine sıklıkla başvurulur. Bunun sebebi ise tanı ve tedavinin doğru şekilde konulmasında büyük rol oynadığı içindir.

Günümüz şartlarında gelişen teknoloji ile birlikte tıp alanındaki çalışmalarda kendini her geçen gün geliştirmiş oluyor. Geliştirilen teknik ve cihazlar sayesinde hastalıkların daha kolay şekilde tespit edilmesinde yardımcı olur.

Ortaya çıkan hastalıklar, kişinin yaşam kalitesini düşürür ve bu sebepten dolayı psikolojik yönden rahatsızlık çekmesine neden olur. Gerçekleştirilen radyolojik görüntüler sayesinde artık çözüme kavuşmayan hastalıklar kalmayacaktır.

Görüntüleme cihazları ile birlikte organların ve dokuların kaliteli bir şekilde incelenebilmesine yardımcı olur. Hastalığın erken dönemde fark edilebilir olması için thorax tomografi çekiminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Hastalığın ilerlemeden, çözüme kavuşturulması sağlanır. İnsan hayatı için büyük önem taşıyan görüntüleme tekniklerinin insan vücuduna zarar verme durumu yoktur. Yaşanılan problemler karşısında daha uygun tanı ve tedavi konulur. Ciddi rahatsızlıkların önüne geçilir ve solunum rahatsızlığının ortadan kalkmasında rol oynar.

Toraks Bilgisayarlı Tomografi

Çekimi üç boyutlu olarak gerçekleştirilen thorax bilgisayarlı tomografi ile göğüs bölgesinin ve çevresindeki organların detaylı şekillerde görüntülenmesi sağlanır.

Tomografi ile çeşitli açılardan görüntüleme teknikleri gerçekleştirilmiş olur. Hastanın şikayetleri üzerine uzman hekim hastadan tomografi çekimi ister. Bunun bilgisayar ortamında yapılmasıyla birlikte görüntülerin arşivlenmesini mümkün kılıyor.

Akciğer grafiğiyle birlikte toraks iç organları, kas dokusu, sinirler be kan damarları da görüntülenmiş olur. İşlem sırasında hastaya verilen kontrast maddesi ile birlikte görüntülerin net bir şekilde bilgisayara aktarılmasında yardımcı olmuş olur.

Thorax Tomografi Güvenli midir?

Kullanılan görüntüleme teknikleri arasında yer alan thorax bilgisayarlı tomografi çekiminin az da olsa radyasyon yayma durumları vardır. Yayılan radyasyonun vücuda zarar verme durumu vardır.

İlginizi Çekebilir  BT Anjiografi

Bu sebepten dolayı hastaya verilen ilaçların düşük dozda ayarlanması önemlidir. Çekilen tomografi ile daha az radyasyonun yayılması sağlanmış olur. Hastalar için tanı ve tedavisi için kullanılan bu uygulamanın çekimi gerçekleştirilmesi gerekir.

Bu yüzden hastanın tomografi çekme zorunluluğu vardır. Aksi durumlarda teşhis konulması mümkün değildir. Akciğerlerin içilen sigaradan, solunan kötü ve kirli havadan kaynaklı olarak zarar görme durumu vardır.

Ortaya çıkan rahatsızlıklar beraberinde ciddi sorunları da getirebilir. Bunun için vakit kaybetmeden yardım alınması en doğru karar olacaktır. Tedavi edilmeyen rahatsızlıklar ölüme yol açar. Bazı durumlarda ise kanser riski oluşumu ortaya çıkar.

Torax Bt Çekimi Nasıl Yapılır?

Emar çekimlerinin manyetik rezonans ve tomografi cihazları ile birlikte hastalığın daha doğru şekilde teşhis edilmesinde ve böylelikle doğru olan tedavi yönteminin uygulanmasında yardımcı olur.

Thorax tomografi çekimi gerçekleştirileceği zaman mutlaka hastanın üzerinde metal eşyaların olmaması gerekir. Akciğer insan hayatı için büyük önem taşır ve zarar görme riski oldukça yüksektir.

Solunan kirli hava, içilen sigara, alışkanlık edinilen durumlar sonucunda kronik rahatsızlıkların oluşumuna sebep olur. Kronik rahatsızlıklar bazı durumlarda ölüme yol açar. Bu rahatsızlıkta aynı şekilde, tedavi edilmediği durumlarda kanser veya ölüm riski ile karşı karşıya kalınır.

Thorax Tomografi Zararlı mıdır?

Görüntüleme işlemleri gerçekleştirileceği zaman mutlaka hastaya uygun pozisyon verilerek thorax bilgisayarlı tomografi çekimi yapılması gerekir. İşlem öncesinde hastaya yapılacak olan müdahaleler ve işlemler hakkında bilgi verilir.

Hasta bu şekilde sakinleştirilir ve heyecanı yatıştırılır. Çekim işlemlerinin doğru şekillerde gerçekleşebilmesi için kontrast denen madde damar yolundan verilir. Damarların genişletilerek daha belirgin olmasına yardımcı olur.

Burada hastanın ilaca karşı alerji olup olmadığına bakılması için test yapılır. Yapılan test ile birlikte hastanın maddeye alerji yoksa ilaç damar yoldan verilerek, çekim işlemlerine başlanır.

İlginizi Çekebilir  Emar

Kullanılan ilacın düşük dozda olmasına dikkat edilir. Çünkü tomografi, az da olsa radyasyon yayma ihtimali vardır. Kullanılan düşük dozlu ilaç ile bunun az radyasyon yayması sağlanır. Bunun durum dışında hastanın zarar görme riski yoktur.

Toraks Tomografi Öncesi Bir Hazırlık Gerekli midir?

İç organların ve sinirlerin daha net bir şekilde görüntülenmesine yardımcı olan thorax bilgisayarlı tomografi çekimidir. Görüntüleme işlemleri için her şeyden önce hastanın doğru pozisyona getirilmiş olması gerekir.

Çekim işlemlerinin doğru ve net bir şekilde görüntülenebilmesi için hastaya damar yolundan kontrast denen sıvı madde verilmiş olur.

Gerçekleştirilecek olan görüntüleme işlemleri sırasında kesinlikle hastanın üzerinde metal eşyaların bulunmaması gerekir. Yapılan hazırlıklardan sonra üç boyutlu cihazlar ile görüntüleme işlemleri doğru şekillerde analiz edilerek, gerçekleştirilmiş olur.

Thorax Tomografi Fiyatları 2024

Güvenilir ve hastalar için hayati önem taşıyan görüntüleme tekniklerinden bir tanesi olan thorax tomografi çekimidir. Hastaların karşılaşmış oldukları rahatsızlık her ne olursa olsun, ertelenmemesi gerekir.

Bu yüzden kısa süre içinde güvenilir hastanelere başvurup, uzman hekimden yardım alınması gerekir. Alınan yardımlar sonucunda kişiye tomografi çekilir ve uygun analizler yapılarak, hastaya tedavi yöntemleri uygulanır.

Tedavi sürecinin gecikmemesi için mutlaka belirtilerin ortaya çıkması durumunda hastaneye başvurulması gerekir. Kamu ve özel hastanelerden alınan yardımlar sonucunda doğru tedavi uygulanır.

Hastanelerin kendilerine göre uygulamış oldukları fiyat listesi mevcuttur. Bu yüzden thorax bilgisayarlı tomografi fiyat bilgisi hakkında bilgi verilmesi uygun değildir.

Daha detaylı bilgiye sahip olmak için ilgili hastanelerle iletişime geçip, fiyat bilgisi alınabilir. Böylelikle doğru ve sağlıklı kararlar alınabilir. Thorax tomografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.