Boyun Ultrasonu

Boyun Ultrasonu Nedir?

Boyun ultrasonu, boyun bölgesinde yer alan iç salgı bezlerinin görüntülenmesi için uygulanan işleme denmektedir. Halk arasında guatr olarak bilinen tiroid bezinin büyümesi durumunda yapılır. Ultrason görüntüleme yöntemi sayesinde hastalıkların erken tanısı konulabilir.

Aynı zamanda hastalığın ilerleyip ilerlemediği ve genel bir kontrol yapmak için de uygulanır. Yalnız tiroid bezinin değil, tükürük bezleri ve boyun bölgesinde yer alan damarların görüntülenmesi için yapılan bir işlemdir.

Boyun ultrasonu herhangi bir radyasyon içermediğinden dolayı her yaş grubunda rahatlıkla uygulanabilir. Boyun bölgesinde yer alan iç salgı bezleri vücut için en fazla önem taşıyan ve pek çok görevi üstlenen bezlerdir. Bu bezlerde meydana gelen hastalıkların erken tanı yapılabilmesi için de ultrason görüntüleme yöntemi uygulanır.

Tiroid bezlerinde görülen lenf nodlarının da ayrıntılı bir şekilde incelenmesinde yardımcı olan yöntemdir. Oldukça kolay ve konforlu olan ultrason işlemi öncesinde ve sonrasında bir hazırlık gerektirmez.

Boyun Ultrasonu Neden Çekilir?

Tiroid kanseri ve tiroid bezlerinde görülen nodüller günümüzde yaygın olan hastalıklardandır. Bu iki hastalığın birbirine karıştırılmaması için boyun ultrasonu yöntemi uygulanır.

Guatr hastalığında tiroid bezlerinde şişme ve ağrı gelebilir. Hastalığın teşhisi için de çekilen bir ultrason yöntemidir. Tiroid bezinde meydana gelen hastalıkların akut ya da kronik olup olmadığının ayırt edilebilmesi için yapılır. Tükürük bezlerinde taş oluşumu meydana gelebilir.

Taşların incelenmesi ve konumunun belirlenmesi için yapılır. Uzman radyologlar tarafından çekilen ultrason görüntüleri en net ve detaylı olarak alınır. Tiroid bezinde kanser riski yaşayan hastalarda kanser olup olmadığının araştırılması için de yapılan bir yöntemdir.

Boyun ultrasonu sayesinde tükürük bezleri ve tiroid bezleri hastalıkları erken tanı konularak tedavi edilebilir. Aynı zamanda boyun ağrısı ya da boğaz ağrısı durumlarında da herhangi bir iltihap olup olmadığının değerlendirilmesi için de yapılan bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir  Üriner Sistem Ultrason

Boyun Ultrasonu Nasıl Yapılır?

Ultrason görüntüleme yöntemi günümüzde çoğu hastalığın teşhisi ve gebelikte bebeğin gelişiminin takip edilmesi için kullanılır. Boyun ultrason da boyun bölgesinde yer alan iç salgı bezleri ve damarların detaylı olarak incelenmesi için yapılır.

Ultrason yönteminde herhangi bir girişimsel işlem olmadığından dolayı işlem öncesi ve sonrasında hazırlık gerekmez. Acı ve ağrı yaşanmadan yapılan ultrason için hastaya herhangi bir aneztezik madde uygulaması da yapılmaz.

Boyun bölgesinden çekilecek olan ultrason için hasta sırt üstü yatar pozisyonda olmalıdır. Tiroid bezleri, tükürük bezleri ve damarların görüntüsünün en net olarak alınması için hareket etmemesi gerekir.

Ortalama 15-20 dakika süren ultrason işlemi hastanın değerlendirilmesine göre sürede değişiklikler yaşanabilir. Boyun ultrasonu sonrasında hasta normal yaşantısına devam edebilir. Hastalıkların erken tanı ve tedavisi için büyük önem taşıyan yöntemlerdendir.

Boyun Ultrasonu Kimlere Yapılır?

Boyun bölgesinde yer alan tiroid bezleri endokrin sistemde en fazla görev üstlenen bezlerdendir. Tiroidlerde görülen şişlik ve nodüller guatr hastalığının habercisidir.

Aynı zamanda boyun bölgesinde tükürük bezleri de yer alır. Sindirimin kolay olması ve tükürük salgısının yapılması için görevlendirilen bezlerdendir. Boyun ultrason hem tiroidlerin hem de tükürük bezlerinin incelenmesi için yapılan bir işlemdir.

Boynunda ağrı ve şişlik hissedenlerde, guatr hastalığının değerlendirilmesinde, tiorid kanseri şüphesi taşıyanlarda inceleme yapmak ve tükürük bezlerinde taş oluşmuş olan kişilerde yapılan bir işlemdir. Tüm bunların yanı sıra boyun bölgesinde yer alan damarlarda tıkanıklık olup olmadığını incelemek için de yapılan bir işlemdir.

Hem kadın hem de erkeklerde yapılmaya uygun olan görüntüleme yöntemlerindendir. Her yaş grubunda rahatlıkla uygulama yapılabilir. Bu sayede hastalıkların erken tanısı rahatlıkla konulabilir.

Boyun Ultrasonu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Günümüzde hemen hemen her sağlık kuruluşunda hizmeti sunulan boyun ultrason görüntüleme yöntemi tiroid bezlerinin, tükürük bezlerinin, guatr hastalığının ve damarların incelenmesi için yapılır.

İlginizi Çekebilir  Kalça Emar

Ultrason görüntüleme yöntemi kısa sürede ve herhangi bir acı hissi yaşanmadan yapılan bir işlemdir. Tiroidlerde elle hissedilen lezyon ve yumruların değerlendirilmesinde yapılması gereken bir işlemdir. Elle görülmeyen yumru ve nodüller varsa bu nodüllerin yerini belirlemek için de yapılması gerekir.

Aynı zamanda tükürük bezlerinde meydana gelen taş oluşumunda bu taşların yerini belirlemek ve tedaviye başlamak için görüntülenmesi gerekir. Tükürük bezlerinde taş oluşumu yetişkinlerde rastlanan bir durum olsa da nadiren çocuklarda da görülebilir.

Bu nedenle çocuklarda da yapılması gereken bir ultrason yöntemidir. Her hastanın erken tanı sayesinde hastalığından kurtulması için boyun bölgesinde yapılan ultrason yöntemi fiyatları da oldukça uygundur.

Boyun Ultrason Yöntemi Nedir?

Boyun bölgesinde yer alan iç salgı bezlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi için yapılan görüntüleme yöntemi boyun ultrasonu görüntüleme yöntemidir. Ultrason ile yapılan görüntüleme işlemi herhangi bir radyasyon içermez. Bu sayede güvenle tercih edilir.

Devlete bağlı ve özel sağlık kuruluşunda hizmete sunulan ultrason yöntemi sayesinde hastalar erken tanı ile tedaviden yararlanabilirler. Guatr hastaları hastalıklarının hangi derecede olduğunu ultrason görüntüleme yöntemi ile rahatlıkla öğrenebilir.

Boyun bölgesinde yapılan ultrason sayesinde tükürük bezlerinde meydana gelen taşların görüntülenmesi, tiroid bezlerinde meydana gelen nodül ve yumruların incelenmesi gibi tüm durumlar rahatlıkla yapılabilir.

Aynı zamanda fiyat bakımından da diğer yöntemlere oranla daha uygundur. boyun bölgesinde şikayetleri olan hastalar boyun ultrasonu görüntüleme yöntemi sayesinde hastalıklarını öğrenerek erken tedaviden yararlanabilir.

Boyun Ultrasonu Fiyatları 2024

Boyun ultrasonu fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.