Multiparametrik Prostat MR

Multiparametrik Prostat MR Nedir?

Multiparametrik prostat mr, prostat rahatsızlığı erkeklerde görülen ve ciddi sorunları beraberinde getirmemesi için mutlaka uygulanması gerekmektedir.

Prostat rahatsızlığı erkeklerde 50 yaşından sonra ortaya çıkan ve ciddi sorunları içinde barındıran rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bu rahatsızlık prostat kanserinin oluşumuna sebep olur.

Erkekler yaşamları boyunca prostat kanserine yakalanabilme riski taşırlar. Bunun için herhangi bir yaş aralığı yoktur. Yakalanma ihtimallerinde %15-20’lik orana tekabül edebiliyor.

Prostat kanseri bununla da kalmaz. Akciğer kanseri oluşumuna hatta ölüme kadar uzanabilen rahatsızlık türüdür. Erkeklerde yüksek oranda saptanan ve ölüm riski taşıyan bu kanser türünün tanı ve tedavisi için mutlaka hastaya multiparametrik prostat mr, çekimi yapılması gerekir.

Multiparametrik Prostat MR Öncesi Hazırlık

Sağlık her şeyden önemli olup, ihmal edilmemesi ve ertelenmemesi gereken durumlardan biridir. Yapılan incelemeler sonucunda hastanın rahatsızlığı ve şikayetleri doğrultusunda değerlendirmeler yapılır. Gerçekleştirilecek olan multiparametrik prostat MR, için hastanın herhangi bir hazırlık yapmasına gerek yoktur.

Fakat tetkik için yapılacak olan bu çekim için hastanın 4 saat boyunca bir şeyler yiyip, içmemiş olması gerekir. Bu esnada tuvalet ihtiyacını gidermesinde bir sakınca yoktur. Hastanın yapması gereken; üzerinde bulunan metal eşyalardan kurtulması ve bunları emar odasının dışında bırakması gerekir.

Aksi durumlarda gerçekleştirilecek olan çekimlerin doğru sonuç verme durumu mümkün olmayabilir. Hasta hazır hale geldikten sonra emar odasına alınır ve buradaki emar cihazı sedyesi üzerine, sırt üstü uzanması istenir.

İşlem sırasında hastanın hareketsiz bir şekilde sabit kalması istenir ve işlem bitene kadar verilen talimatlara uyması gerekir. Daha sonrasında multiparametrik prostat MR, çekimi bittikten sonra hastanın sonuçları alabilmesi için birkaç gün beklemesi gerekir.

Multiparametrik Prostat Emar Nasıl Çekilir?

Erken tanı için gerçekleştirilecek olan multiparametrik prostat emar, da erkeklerin prostat kanserine yakalanma risklerini ortadan kaldırmasında yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir  Omuz MR

Erkekler prostat konusunda oldukça ciddi sorunlar yaşamakta olup, bu sorunların önüne kendileri bir türlü geçemez olur. Yaşanılan bu problem sonucunda Üroloji uzmanlardan yardım alınır.

Uzman hekim hastanın emar çektirmesi gerektiğini söylemesiyle birlikte işlem gerçekleştirilmiş olur. Daha sonra randevu gününde hasta metal eşyalardan arınarak, emar odasına alınır.

Burada hastanın tedirgin olmasına ya da korkmasına sebep olacak bir durum kesinlikle yoktur. Cihazlar sayesinde hastadaki şikayetlerin sebebi bulunmuş olur. Yapılacak olan uygulama için hasta emar cihazı sedyesi üzerine sırt üstü pozisyonda olacak şekilde yatırılır.

Daha sonra çekim yapılacak olan bölge için cihaz ayarlanır ve çekim işlemleri gerçekleştirilir. Hastanın bu süre zarfında hareketsiz bir şekilde beklemesi ve talimat verilmediği sürece aksini yapmaması gerekir.

Multiparametrik Prostat Emar Ne Kadar Sürer?

Kanser riskinin olması durumunda ve erken tanı koyabilmek için erkek hastalara multiparametrik prostat emar, çekimi yapılır. Yapılan uygulama ile prostatlarda yer alan problemlerin kaynağı tespit edilir. Üroloji uzmanlar bu gibi durumlarda genellikle kanser riskinden şüphelendiklerinden dolayı dokuların daha detaylı bir şekilde incelenmesi için emar çekimi isterler.

Gerçekleştirilen emar çekiminden sonra uygun olan tedaviye başlanır ve hastalığın ilerlemesine engel olunur. Böylelikle meydana gelen rahatsızlık kısa süre içinde çözüme kavuşturulur.

Emar çekimi yapıldığında hasta yaklaşık olarak 20-30 dakikalık bir süre için burada hareketsiz bir şekilde beklemesi gerekir. Daha kaliteli ve yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar elde etmek için mutlaka verilen talimatları yerine getirmeye özen göstermek gerekir.

Multiparametrik Prostat Emar Sonucu

Prostat sorunu erkeklerin sıklıkla karşılaştığı ve sosyal yaşam tarzlarını olumsuz şekilde etkilediği sorunlardan biridir. Bu sorunların açıklığa kavuşabilmesi ve tedavinin uygulanabilmesi için hastanın mutlaka multiparametrik prostat emar, çekimini gerçekleştirmesi gerekir. Prostat rahatsızlığı erkeklerin kanser oluşum riskini büyük ölçüde etkiler.

İlginizi Çekebilir  Servikal MR

Bu durum üç farklı şekilde karşımıza çıkabiliyor. Parametre dokularında oluşan damarlanma yoğunluğu, kanserli olan dokular aşırı miktarda kanlanarak damar yoğunluğunun artış göstermesi ve vücuttaki hücre yoğunluğundaki artışlardan kaynaklı olarak oluşmuş olur.

Buradaki kanserli doku ile sağlıklı doku arasında analizler yapılarak, hücre yıkımının oluşumuna bakılır ve dokular bu şekilde ayırt edilir.  Gerçekleştirilen multiparametrik prostat emar ile hastanın prostatında tümör oluşumunun olup olmadığına bakılır.

Bu şekilde yapılan inceleme sonucunda uygun olan tedavi yöntemlerine başvurulmuş olur. Emar çekimi gerçekleştikten sonra sonuçların bir hafta, on gün içinde hastanın eline geçme durumu vardır. Bu durum özel hastanelerde ve tanı görüntüleme merkezlerinde daha kısa sürede alınmış olur.

Multiparametrik Prostat MR Fiyatları 2024

Bütün hastanelerde ve tanı merkezlerinden prostat emarı çekilebilir. Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, tanı görüntüleme merkezlerinde bu işlemler kısa süre içinde gerçekleştirilmiş olur.

Fakat daha hızlı sonuç alabilmek ve acil durumlar için değerlendirme yapabilmek için tanı görüntüleme merkezleri ve özel hastanelerden yardım alınabilir. Buradan alınan hizmet doğrultusunda çok kısa süre içinde multiparametrik prostat emar, raporlarına erişim sağlamak mümkün oluyor.

Böylelikle hasta kendi isteğine uygun olacak şekilde seçim yapmış olur. Gerçekleştirilen emar çekimleri, hastanelere göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Böyle durumlarda fiyat hakkında kesin olarak bilgiye rastlamak mümkün değildir.

Sürekli değişim gösteren fiyat listeleri ve hastanelere göre belirlenmiş olan fiyatlandırma zaman zaman hastalarda kafa karışıklığına sebep olabilir. Fakat böyle durumların açığa çıkmaması için hasta, hizmet alacağı hastane ile iletişime geçerek, daha detaylı bilgi alabilir.

Daha sonra uygun gördüğü hastanede prostat emar çekimini gerçekleştirir. Daha ayrıntılı bilgi ve multiparametrik prostat emar ücreti için hastanelerle iletişime geçmeniz önerilir. Multiparametrik prostat mr fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Meme Ultrasonu