Açık Emar

Açık emar, tıp alanında gelişmiş ve bütün hastaların rahatlıkla kullanabileceği görüntüleme tekniklerinden biridir. Günümüz şartlarında kadınların ve çocukların kapalı alan korkusundan dolayı en fazla tercih edilen görüntüleme tekniğidir.

Kişiye ağrı, sızı vermeden ve herhangi bir yan etkisi olmadan gerçekleştirilir. Hayatımıza girdiği günden bu yana pek çok hastada tanı ve tedavi için kullanılır.

Açık Emar (MR) Nedir?

Klostrofobi olan hastaların ve yanında refakatçı bulundurmak isteyen hastalar için ideal seçimlerinden biridir. 3 tarafı da açık ve geniş olmasının yanında rahat ve az gürültülü sisteme sahiptir.

Kapalı emarlarda sınırlı olan durumların önüne geçebilmek ve bütün hastaların bu sistemden kolay bir şekilde faydalanabilmesi için geliştirilmiş olan görüntüleme tekniğidir. Yeni nesil teknolojiyle birlikte anestezi uygulamasına gerek kalmadan açık emar, çekimi yapılır

Emar Nasıl Çekilir?

Kapalı emar çekiminden bir farkı yoktur. İkisi de aynı amaç için kullanılır fakat cihazlar teknik bakımından değişkenlik gösterir. Adından da anlaşılacağı gibi açık emar, üç tarafı açık olan bir sisteme sahiptir.

Hastalıklı ve sağlıklı dokuların daha ayrıntılı bir şekilde ayırt edilebilmesini sağlar. Emar çekimi için hastanın herhangi bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Kendisine uyarılarda ve talimatlarda bulunmadığı sürece ilaçlarını alabilir, yemeğinin yiyebilir.

Hastanın tıbbi geçmişi hakkında bildi alabilmek için form doldurması gerekir. MR çekimi gerçekleşeceği zaman hastanın üzerine manyetik eşyaların bulunmaması çok önemlidir. Varsa üzerine manyetik eşyalar, çıkarılmalıdır. İşlem yaklaşık olarak 15-45 dakika arasında değişkenlik gösterir.

Bu durum, çekimi gerçekleştirilen bölgeye göre değişim gösterir. Hastanın emar sedyesi üzerine yatması ve hareketsiz bir şekilde beklemesi gerekir. Böylelikle görüntüleme tekniği daha net ve doğru şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Açık Emar Nerede Çekilir?

Bütün sağlık kurum ve kuruluşlarında açık mr fiyatları, değişkenlik gösterebilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için mutlaka sağlık kurumlarıyla iletişime geçerek bilgi alınması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Renal Ultrason

Çünkü bu cihazların maliyetli olmasından kaynaklı olarak bazı durumlarda ve hastanelerde kullanıma açık olmayabilir. Bunun için önlem alabilmek için mutlaka çekim gerçekleştirilmeden önce iletişim bilgilerinden hastane ile görüşerek detaylı bilgi alınabilir.

Kimler Açık Emar Çektiremez?

Kapalı emara göre herkesin çekim yapabileceği tedavi yöntemidir. Burada obezite, çocuk ve klostrofobi gibi hastaların açık mr, çektirmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Yani herkes bu görüntüleme sisteminden faydalanabilir. Fakat hastaların vücudunda yer alan implant, anevrizma klipsleri, intrauterin, kalp pili gibi cihazların bulunması durumunda mutlaka emar tetkiki yapacak olan uzman hekime bu durum bildirilmelidir.

MR Vücudun Hangi Bölgelerine Çekilir?

Vücudun organları daha detaylı bir şekilde görüntüleme sağlanabilmesi için emar görüntüleme tekniğinden yardım alınır. Bunun için bütün bölgelere MR çekimi uygulanabilir.

Beyin emarı, meme hastalıkları için, kalp anatomisi ve hareketliliği, idrar yollarının ve mesanenin değerlendirilmesi, safra kesesi ve yolları, doku tanısı, tedavi amaçlı olarak vücudun bütün ayrıntıları hakkında bilgi edinebilmek için yapılır.

Açık Emar Avantajları Nelerdir?

Diğer emarlarda olduğu gibi herhangi bir birey kısıtlaması yoktur. Herkesin rahatlıkla faydalanabileceği görüntüleme tekniğidir. Klostrofobi olan bireyler rahatlıkla tercihlerini açık emar, olarak yapabilirler.

Üstelik obezite, çocuklar gibi bireyler için uygundur. Bu sebepten dolayı her birey bu görüntüleme tekniğinden faydalanabilir. Kapalı emara göre daha kısa sürede görüntüleme sağlar ve hastalar yanlarında refakatçı bulundurabilirler.

Hastanın hareketsiz kalmasını gerektirecek bir durum yoktur. Sabit kalmakta güçlük çeken hastalar için rahat bir şekilde MR çekimi yapılabilir.

Açık Emar İçin Nasıl Hazırlanılmalı?

Uygulama sayesinde kişinin korku ve heyecan yapmasını gerektirecek bir durum yoktur. Üç tarafı açık olan bir sisteme sahip olduğu için birçok hastanın bu uygulamadan yararlanabilmesinde yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir  Meme Biyopsisi

Açık mr, çekimi gerçekleşebilmesi için hastanın üzerinde kesinlikle metal aksesuar gibi ürünlerin bulunmaması gerekir. Hastanın burada herhangi bir hazırlık yapmasına gerek yoktur.

Metal ürünlerin emar odasının dışında çıkarılması ve bırakılması gerekir. Mesanenin dolu olması durumunda bu ihtiyacın giderilmesinde bir sorun yoktur. Böylelikle görüntüleme esnasında oluşabilecek sorunların önüne geçilmiş olur.

Açık Emar İncelemesi Nasıl Gerçekleştirilir?

Uygulama gerçekleştirilmeden önce hastanın tıbbi geçmişi hakkında bilgi alışverişi yapılır. Açık emar, yaklaşık olarak 15-45 dakika arasında değişkenlik gösterir. Diğer kapalı emara göre daha konforlu ve güvenlidir.

Bu yüzden günümüzde çok fazla talep gördüğü için, kullanımında artışlar görülmektedir. Çekim gerçekleşeceği zaman uzman hekim hastanın sedye üzerine uzanmasını ister ve bir süre hareket etmeden bekler.

Görüntüleme sırasında hasta kontrol altında olacaktır ve uzman hekim tarafından izleniyor olacaktır. İşlem gerçekleşeceği zaman kesinlikle hastanın üzerine metal eşya olmaması gerekir.

Açık MR Cihazları

Piyasada pek çok MR cihazına rastlamak mümkündür. Bu kullanım alanlarına göre genellikle hastanelerde kullanıma uygundur. Yapılan çalışmalar sonucunda klostrofobi, obezite, çocuklar için geliştirilerek, piyasaya sunulmuştur. Açık emar fiyatları ve özellikleri genellikle değişkenlik gösterebilir.

Açık Emar Fiyatları 2024

Birçok hastaya kolay olanak sunan ve kullanıma uygun olmasının yanı sıra kapalı emara göre biraz daha maliyetli olarak karşımıza çıkabilir. Devlet ve özel hastanelerde bu imkanlardan kolayca faydalanılabilir.

Özel hastanelerin kendilerine göre uygulamış oldukları fiyat listesi mevcuttur. Bu sebepten dolayı açık emar fiyatları, sistemi hakkında kesin olarak bir bilgiye rastlamak mümkün değildir.

Daha ayrıntılı ve fiyat bilgisi alabilmek için, işlemin gerçekleştirileceği hastane ile iletişime geçerek, daha ayrıntılı bilgi alınabilir. Açık emar fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  3 Tesla MR