HIV Duo Ultra Test

HIV Duo Ultra Test

HIV Duo Ultra testi HIV virüsü taşıyıcılarına uygulanır. Bu nedenle şüpheli temas yaşayan herkes güvenilir ve kısa sürede sonuç almak amacıyla bu testi tercih eder. Günümüzün en ölümcül hastalıkları içerisinde yer alan AIDS bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek vücudu virüs ve bakterilere karşı savunmasız bırakır.

Şüpheli bir temas sonrası vücuda giren hiv virüsü sinsi bir şekilde ilerleyerek hücreler içerisinde çoğalmaya başlar. Hastalığın en belirgin özelliğinden biri belirti vermeden ilerlemesidir. Vücudun reaksiyon vermesi uzun yılları alabilir.

Bu nedenle enfekte kişinin vücut sıvılarının sağlıklı kişilerde temas etmesi halinde HIV virüsü yayılmaya başlar. Bu duruma erken dönemde müdahale edilmediği takdirde çeşitli hastalıklara ve ölüme yol açabilir. Bu nedenle bu konuda duyarlılığı yüksek en hızlı testlerden biri olan HIV Duo Ultra test yapılmalıdır.

AIDS hakkında toplumda son derece yanlış bilgiler bulunuyor. Bu nedenle bu konuda insanların bilinçlendirilmesi gerekir. AIDS her ne kadar tehlikeli bir hastalık olsa da erken dönemde tespit edildiği takdirde uygulanan tedavi yöntemleri ile kurtulmak mümkündür.

Çünkü bu doğrultuda geliştirilen farklı özelliklere sahip ilaçlar bulunur. Kullanılan ilaçlar sayesinde virüslerin birçoğu vücuttan atılır. Böylece vücudu savunmasız bırakan ve savaşan hücreleri etkisiz hale getiren HIV virüsü zamanla gücünü kaybeder.

HIV virüsünün kendine özgü belirtileri ve korunma yolları bulunuyor. İnsanların bu konuda bilgi sahibi olması ve virüse karşı nasıl davranması gerektiği hakkında bir takım bilgilere sahip olması gerekir. Hastalık erken dönemde tititreme ateş, gece terlemesi, vücut ağrıları ve ağız yaraları şeklinde belirtiler verir.

Kandaki yoğunluğu her geçen gün artan virüsün ilerleyen dönemlerde verdiği belirtiler de değişmeye başlar.

Yüksek ateş, kişinin sürekli ishal olması, vücudunda oluşan yaraların koyu bir görünüme dönüşmesi, eklem ve kemik ağrılarının artış göstermesi gibi belirtiler meydana gelir. Bu belirtilerden herhangi birinin görülmesi ya da şüpheli temas sonrası HIV Duo Ultra testi uygulanır.

Hiv Duo Ultra Testi Nedir?

İnsan bağışıklık yetmezlik virüsü olan kim virüsü AIDS’e yol açar. Vücudun bağışıklık sistemini etkisiz hale getiren HIV virüsünü günümüzde geliştirilmiş testler kısa sürede tespit ediyor.

Önemli testlerden biri olan HIV Duo Ultra testi hem antijeni hem de antikoru tespit etmeye yarayan tanılama aracıdır. Erken dönemde başarılı sonuçlar sağlayan HIV Duo Ultra testi şüpheli herhangi bir temas sonrası erken dönemde net bulgular ortaya koyar.

Vücuda giren antijenler yani virüsler kan hücreleri içerisine yerleştiğinden dolayı burada hızlıca çoğalmaya başlar. Dolayısıyla kanda yapılan taramalarda yoğun bir şekilde p24 antijeni görülür. Bu nedenle kan yoluyla bulaşan HIV virüsünde yüksek oranda virüs saptanır.

Fakat cinsel temas sonrası erken dönemde sonuç almak pek mümkün olmayabilir. Çünkü virüsün vücuda girmesi, kan hücreleri içerisine yerleşmesi ve burada çoğalması gerekir. Bu durum 1-2 haftayı bulabilir.

Neden Hiv Duo Ultra Testi?

Erken dönemde sonuç vermesi bakımından hiv Duo Ultra testi güvenilir testler içerisinde yer alır. Vücuda giren antijenleri ve antijene karşı vücudun geliştirdiği antikorları aynı anda ölçmesi bakımından hiv Duo Ultra testi son derece önemlidir. Bu öneminden ve özelliğinden dolayı hem virüsü sonrası sıklıkla tercih edilir.

HIV Duo Ultra testi yapılması gereken durumlar vardır. Korunmasız cinsel ilişki yaşayanlar, ortak enjektör kullanan madde bağımlıları, farklı ülkelere seyahat düzenleyenler ve burada pozitif bir kişi ile cinsel ilişki yaşayan kişiler, geçmişte virüs öyküsü bulunanlar, hamileler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların sık sık görülmesi durumlarında ve isteğe bağlı olarak evlilik öncesi bu test yapılabilir.

Test sonucu pozitif olan kişilere kandaki virüsün yoğunluğuna bağlı olarak birtakım ilaçlar önerilir. Tavsiye edilen ilaçlar düzenli kullanılmalı ve doz atlamamak gerekir.

Hiv Duo Ultra Testi Nasıl Yapılır?

Tüm dünyada ölümcül sonuçlara yol açan hiv virüsü ülkemizde de yaygın bir şekilde görülür. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar virüsün bulaşıcı olduğunu ve vücutta hızlı bir şekilde ilerlediğini göstermiştir.

Virüs her ne kadar tehlikeli olsa da erken dönemde tespit etmede kullanılan geliştirilmiş test çeşitleri bulunur. yaygın kullanılan testler içerisinde bulunan HIV duo Ultra testi erken sonuç vermesi bakımından önemlidir.

Şüpheli ya da enfekte kişiden alınan numune örnekleri üzerinden incelemeler yapılır. Hiv virüsü içerisinde yer alan p24 antijeni kan yoluyla sağlıklı kişilere geçmesi halinde 24 saat içerisinde sonuç verir.

Hiv virüsünün yayılma yollarından biri olan kan yolu ile temas sonrası kanda p24 antijeni kolayca tespit edilir. Bu nedenle kişilerden alınan kan örnekleri üzerinden yapılan araştırmalar neticesinde virüsün varlığına dair pozitif ya da negatif sonuçlar elde edilir.

Hiv Duo Ultra Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Hiv virüsü vücuda girdiği andan itibaren belirti vermeyebilir. Bu nedenle şüpheli temas yaşayan kişilerin 2. haftadan itibaren hiv Duo Ultra testi yaptırması gerekir.

Vücuttaki virüs miktarı 2 hafta ile 6 hafta arasında yoğunluk gösterir. Bu nedenle bu dönemde yapılan testler net sonuçlar ortaya çıkarır. HIV duo Ultra testi 14. günden itibaren yapılabilir.

Hiv Duo Ultra Test Nerede Yapılır?

Virüs, enfeksiyon, bakteri ve hastalıkları erken dönemde tespit etmek amacıyla günümüzde kullanılan testler bulunur. Hızlı ve güvenilir sonuç vermesi bakımından birçok sağlık problemi erken dönemde fark edilir ve doğru tedavi yöntemleri ile iyileştirilir.

Tüm testlerde olduğu gibi HIV Duo Ultra testi de laboratuvarlarda yapılır. Bu konuda deneyimli ve uzman kişiler hastalardan alınan numune örnekleri üzerinde laboratuvarda inceleme yaparak detaylı ve doğru bilgilere ulaşır. Kullanılan testler sayesinde insanların yaşadıkları sağlık problemleri ortadan kalkar ve yaşam kalitesi yükselir.

Hiv Duo Ultra Test Güvenilir Midir?

Güvenilir testler içerisinde yer alan hiv Duo Ultra testi hızlı sonuç verir. Yüksek duyarlılığı ve özgüllük özelliği ile bu test şüpheli temas sonrasında yapılır ve 14. günden itibaren pozitif yada negatif sonuç verir.

Şüpheli Temas Sonrası Kanda p24 Antijeni Hemen Görülür Mü?

Şüpheli temas sonrası 24 saat içerisinde kanda p24 antijeni saptanabilir. Fakat şüpheli temas cinsel ilişki sonrası olmuşsa kişinin belli bir süre beklemesi gerekir. Bu durumun temel nedeni ise virüsün vücutta çoğalması gerekir. 14. Günden itibaren cinsel temas sonrası kandaki p24 antijeni büyük oranda belirlenir.

Hiv Antikorlarına Bakan Testler Erken Tanı İmkanı Sağlar Mı?

Hiv antikorlarına bakan testler erken tanı imkanı sağlar. Bu sayede doğru tedavi yöntemleri ile virüsün vücuttan atılması sağlanır. Bu testlerden biri olan  hiv duo ultra testi kandaki p24 antijeni ve antikoru hakkında detaylı bilgi verir.

Hiv Duo Ultra Testi Fiyatları 2024

Güvenilir tanı koyma özelliği bulunan hiv Duo Ultra testi vücuttaki antijen ve antikoru birlikte ölçer. Dolayısıyla test diğer test çeşitlerine göre fiyat bakımından yüksek olabilir.

Bu nedenle şüpheli bir cinsel ilişkinin ardından test yapmak isteyenlerin öncelikle test fiyatları hakkında bilgi sahibi olması ve şüpheli temasın ne zaman yaşandığını belirtmesi gerekir. Hiv Duo Ultra Testi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.