Diş Tomografisi

Diş tomografisi, radyolojik bir görüntüleme yöntemidir. X ışınları kullanılarak yapılan bu görüntülemede kemik dokusunun ve yumuşak dokunun incelenmesi yapılır.

Normal görüntüleme yöntemleri ile elde edilemeyen görüntüler detaylı olarak tomografi işleminde elde edilebilir. Uygulanacak olan bölge üzerinde detaylı görüntülerin kısa sürede alınmasını sağlar.

Yalnızca bir bölgede ya da tüm çene üzerinde çekim yapılabilir. Alınan kesitler incelenerek doğru ölçüm yapılıp yapılmadığına bakılır. Diş tomografisi fiyatları sayesinde her hasta rahatlıkla işlem yaptırabilir.

Aynı zamanda kafatasının hacimsel olarak görüntüsü de alınabilir. Alınan görüntüler ile tüm kemik yapısı detaylı olarak incelenebilir. Doğru teşhis koyma ve erken tedavi için önem taşıyan bir görüntüleme yöntemidir.

Diş Tomografisi Nasıl Çekilir?

Günümüzde çene kemiğinin ve yumuşak dokunun detaylı incelemelerinin yapılması için çekilen diş tomografisi 3 boyutlu olarak çıkar. Tomografi işleminde x ışınları kullanıldığından dolayı işlemin hızlı bir şekilde yapılması gerekir.

En doğru teşhisi koyabilmek için çekilmesi gereken bir yöntemdir. Hasta cihaz üzerine kafasını yaslayarak işlem boyunca hareket etmemesi gerekir. Cihaz baş çevresinde tarama yaparak iki yönlü görüntü alır.

Hasta cihazdan çıkmadan hasarlı noktalar ekran üzerinde belirleniyor. Diş tomografisi sayesinde teşhislerin en net şekilde konulabilmesi sağlanıyor.

Normal görüntüler ile belirlenemeyen teşhisler tomografi sayesinde kolaylıkla belirlenebiliyor. Panaromik bir görüntü sağlayan diş tomografisi fiyatları da her hastanın rahatlıkla hizmet alabileceği şekildedir. Pek çok avantaj sağlayan tomografi sayesinde hastalar erken tedavi ile ağız sağlığına kavuşabiliyor.

Çene Tomografisi Neden Çekilir?

Ağız ve diş sağlığı her bireyin önem verdiği konular arasında yer alıyor. Diş tomografi çene kemiğinin incelenmesi, damak problemleri ve ciddi travmalar sonucunda inceleme yapılabilmesi için uygulanan bir görüntüleme yöntemidir.

Herhangi bir diş için yapılacak operasyon öncesinde de çekilebilen bir işlemdir. Diş tomografi çenede meydana gelen kistlerin konumunun ve boyutunun belirlenmesi için de çekilebilen bir yöntemdir.

Aynı zamanda damakta meydana gelen yarıkların incelenmesi için de çekilebiliyor. 20’lik dişlerin görüntülenmesinde de kullanılan bir yöntemdir.

Diş tomografi fiyatları çekilecek olan nedene göre değişkenlik gösterebilir. Çene üzerinde yapılacak olan kalıcı değişiklikler için de işlem öncesinde tomografi çekim işlemi yapılabilir. Hasta açısından zaman kaybının engellenmesi ve erken tedavi için önemli bir yöntemdir.

Diş Tomografisi Nerede Çekilir?

Radyoloji görüntüleme yöntemleri arasında yer alan diş tomografi x ışınları kullanılarak çekilen bir yöntemdir. Özel diş kliniklerinde, devlet hastaneleri görüntüleme bölümlerinde çekilebilen bir işlemdir.

Diş tomografisi fiyatları çekilecek olan yere göre değişir. Çene kemiği ve yumuşak dokuda meydana gelen ağrı, kırık, diş sorunlarının detaylı olarak incelenmesi için yapılır.

Aynı zamanda sıradan bir diş operasyonu için de diş tomografi çekilebilir. Kısa ve net sonuç veren işlem sayesinde erken tanılar da rahatlıkla konulabilir.

Sıradan röntgenler ile elde edilemeyen sonuçlar tomografi sayesinde kolaylıkla elde edilebilir. Diş tomografisi fiyatları sayesinde her hasta hem özel hem de devlet sağlık kuruluşlarında rahatlıkla hizmet alabilir.

Diş Tomografisi Avantajları Nelerdir?

Yüksek görüntü kaliteli ve net doğruluk sağlayan diş tomografi yönteminin pek çok avantajı vardır. Sıradan diş röntgenlerine nazaran hem yumuşak dokunun hem de çene kemiğinin bir arada incelenmesi sağlanır.

Ağrı ve acı gerektirmeden en hızlı şekilde yapılabilen bir işlemdir. Aynı zamanda diş tomografisi fiyatları da her hastanın rahatlıkla yararlanabileceği şekildedir. Hassas bir tedavi planı oluşturmak için yapılan en kaliteli yöntemdir.

Hastanın ağzı ve tüm dişleri en detaylı şekilde görüntülenebilir. Farklı açılardan çekim yapılmasını sağlayan en başarılı yöntemdir. Tek bir diş üzerinde de çekimi yapılabilir. Diş köküne kadar ayrıntılı görüntüler elde edilmesini de sağlar. Diş tomografi sayesinde tam ve düzgün bir değerlendirme kolaylıkla yapılabilir.

Diş Tomografisi Ne Kadar Sürer?

Çene kemiğinin yapısı, yumuşak dokunun incelenmesi, diş operasyonları öncesinde hasarların tespit edilmesi, tanı koyma ve erken tedavi için çekilebilen diş tomografi günümüzde en sık tercih edilen işlemlerdendir. Hızlı ve ağrısız bir işlem olduğundan dolayı hastalar açısından konfor sağlar.

En düşük dozda radyasyon miktarı kullanılarak çekilir. En hızlı olarak yapılan tomografi işlemi 10-40 saniye kadar süren bir işlemdir. Bazı hastalarda bu sürede değişiklikler meydana gelebilir.

diş tomografi fiyatları çekilecek olan süreye göre değişkenlik gösterebilir. Yapılan tarama sayesinde tüm dişlerin konumu en net olacak şekilde görülür. Her hastaya uygun olarak sunulan diş tomografi fiyatları hastadan hastaya göre değişkenlik gösterebilir. Oldukça konforlu ve hızlı sonuç veren bir yöntemdir.

Diş Tomografisi Fiyatları 2024

Günümüzde çene ve diş problemleri yaşayan hastalarda tercih edilen diş tomografi fiyatları her hastaya hitap edecek şeklide sunuluyor. Özel ve devlete bağlı sağlık kuruluşlarında hizmet verilen tomografi işleminde fiyatlarda değişiklikler meydana gelebilir. Özel kurumlarda cihazların kalitesine ve kullanım süresine bağlı olarak fiyatlar daha yüksektir.

İndirim ve kampanyalı şekilde sunulan tomografi fiyatları sayesinde hastalar daha kolay yararlanma sağlar. Çekilecek olan bölge genişliğine göre fiyatlar değişir. Daha kapsamlı taramalarda fiyatlar da daha yüksek olacaktır. Tam ağız taraması tek diş taramasına göre daha maliyetlidir.

Sizler de dişlerinizden dolayı sorunlar yaşıyorsanız diş tomografisi fiyatları her zaman daha uygun olan merkezler tarafından hizmet alabilirsiniz. Diş tomografisi fiyatları 2024 hakkında  bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.