Akciğer Tomografisi

Akciğer tomografisi, akciğerler hakkında bilgi sahibi olmak ve göğüs bölgesini daha detaylı şekilde incelemek için uygulanmaktadır. Bildiğimiz gibi görüntüleme teknikleri sayesinde hastalıkların teşhisi konulmasında büyük olanaklar sağlanır.

Yapılan uygulamanın hem insanlar üzerinde etkisi büyük hem de uzman hekimler için kolaylık sağlar. Görüntüleme cihazları ile birlikte vücudumuzda yer alan ve gözle görülmeyen bölgelerin detaylı şekilde incelenmesi sağlanır.

Akciğer rahatsızlıkları kanser riski taşıyabileceğinden dolayı, erkenden tedavi edilmesi gerekir. İhmal edilmemesi ve ertelenmemesi gereken rahatsızlıklar arasında yer alıyor.

İleri safhalara taşınmış olan kanser hastalıkları bazı durumlarda tedavi edilemeyecek durumdalar. Bu durum karşısında sonuçlar ölümlere yol açar. Çekilen akciğer tomografisi ile hastalığın seyri ve derecesi hakkında değerlendirmeler yaparak, gerekli olan tedavi yöntemine başvurulur.

Akciğer Tomografisi Nedir?

Göğüs bölgesi için gerçekleştirilen akciğer tomografisi, birçok hastalığın tanısı ve tedavisinde büyük rol oynar. Tomografi tedavi yöntemi değildir. Ortaya çıkan rahatsızlıklar için tanı konulması ve tanı için uygun olan tedavi yöntemlerinin uygulandığı durumlardır.

Fakat klişeleşmiş olan bir laf olduğu için tanı ve tedavi için kullanılır diye sözler sarf edilir. Gerçekleştirilen tomografi çekimleri hastanın şikâyeti üzerine incelemelerin ve değerlendirmelerin yapılmasına yardımcı olur. Bunun için hastaneye başvurulması sonucunda hasta bu imkanlardan faydalanabilir.

Akciğer Tomografisi Nasıl Çekilir?

Her şeyden önce hastanın randevusu olması gerekir. Randevu gününde ve saatinde hastanın hazır olarak beklemesi gerekir. Tomografi radyoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilmiş olur.

İşlem gerçekleştirilmeden önce hastaya kontrast maddesi verilir. Bu maddenin kişilerde alerjik sorunlar yaratmasına sebep olabileceğinden dolayı mutlaka öncesinden test yapılması gerekir. Böylelikle hastanın ilaca karşı alerji olup olmadığına bakılmış olur.

Eğer hastanın ilaca karşı alerjisi yoksa kontrast denen sıvı madde verilerek, işlem başlatılmış olur. Daha sonra hastanın elbiseleri çıkarılır ve uygun olan önlük giydirilir.Üzerinde bulunan metal eşyaları çıkarılır ve akciğer tomografisi, için hazır hale getirilir. Hasta sedyeye yatırılır ve görüntüleme işlemleri başlatılmış olur.

İlginizi Çekebilir  MR Spektroskopi

Akciğer Tomografi Ne Kadar Sürer?

Akciğer görüntülemesi için kullanılan tomografi cihazları sayesinde kaliteli görüntüler elde edilir. Bu görüntülerin bilgisayar ortamına aktarılabilmesi için 15-20 dakikalık bir süreye ihtiyaç vardır.

İşlemin hızlı ve doğru şekilde tamamlanabilmesi için mutlaka hastaya verilen talimatlara uyulması gerekir. Böylelikle kısa süre içinde akciğer tomografisi, çekilmiş olur. Aksi durumlarda görüntüleme süresinde değişiklik görülebilir ve sürede uzama meydana gelir.

Akciğer Kanseri Tomografi Görüntüleri

Göğüs bölgesi için çekilen akciğer tomografisi, burada bulunan bütün doku ve organların görüntülenmesine yardımcı olur. Burada uzman hekim isteği üzerine hastanın çekmesi gereken görüntüleme tekniğidir.

Buradaki amaç ise hastanın kanser riski taşıyıp taşımadığı hakkında bilgi sahibi olmaya yardımcı olur. Eğer ki hastanın kanser riski belirtisi varsa gerekli olan müdahaleler yapılır ve kısa süre içinde tedavi yöntemlerine başvurulur. Çekilen tomografi sayesinde hastanın kanser riski taşıyıp, taşımadığı tespit edilmiş olur.

Akciğer Bilgisayarlı Tomografi

Göğüs bölgesinde yer alan akciğerlerin, hasara uğraması sonucunda bazen kanser riski taşıdığı zamanlar olur. Kanser tedavi edilmediği zamanlarda ölüme kadar sebep olabilir. Bu rahatsızlığın doğru şekilde teşhisi konulabilmesi için detaylı analizlerin yapılması gerekir.

Bunun içinse hastaya akciğer tomografisi, çekimi yapılır. Bilgisayar tomografisi ile birlikte elde edilen görüntülerden yola çıkarak kesin tanımlama yapılmasında yardımcı olur. Bu rahatsızlığın ihmal edilmemesi ve ertelenmemesi gerekir. Aksi durumlarda ölüme yol açtığını unutmamak gerekir.

Akciğer Tomografi Sonucu Yorumlama

Hastaneye başvurulması sonucunda, hasta istediği uzman hekimden yardım alabilir. Uzman hekim daha doğru tanı ve tedavi uygulayabilmesi için, hastadan akciğer tomografisi, ister. Radyoloji uzmanlarına başvurması durumunda tomografi çekimi gerçekleştirilmiş olur.

Böylelikle uzman hekimin doğru yönlendirmesinde yardımcı olurlar. Sonuçların rapor edilmesi durumunda uzman hekim analizler yapar. Hastanın kanser riski taşıması durumunda vakit kaybetmeden tedavi yöntemlerine başlar. Erken müdahale edilmesiyle birlikte hasta eski sağlığına kavuşabilir.

İlginizi Çekebilir  Servikal MR

Akciğer Tomografisi Fiyatları 2024

Hastanelerin kendilerine göre belirlemiş oldukları fiyat listesi mevcuttur. Bu yüzden yapılan araştırmalara rağmen bir türlü kesin bilgiye rastlama durumu mümkün değildir. Verilen fiyat bilgileri ortalaması hesaplanır.

Fakat her hastane kendine göre fiyat listesi belirlediği için bazen bu fiyatın düşük bazen ise yüksek olma ihtimali vardır. Bu sebepten dolayı akciğer tomografisi fiyatı, hakkında kesin bilgiye rastlama durumu yoktur. Gerçekleştirilecek olan çekimler için detaylı bilgi almak için ilgili yerlerle iletişime geçilmesi gerekir.

Sağlığın tehlikede olduğu zamanlarda mutlaka güvenilir hastanelerden yardım alınması gerekir. Hasta için uygun olan tanı ve tedaviye, uzman hekim tarafından karar verilir. Uzman hekimin kontrolü altında gerçekleştirilen bu yöntemlerin doğru şekilde rapor edilmesi ve sonuçlanması oldukça önemlidir.

Tomografi çekimleri kamu ve özel hastanelerde bütün hastaların hizmetine açıktır. Bunun için akciğer rahatsızlığının çekilmesi durumunda mutlaka uzman hekimden yardım alınması gerekir. Doktor isteği üzerine hastaya tomografi çekilmiş olur.

Bu görüntüleme tekniklerinin hasta için oldukça önemlidir. Acil ve ihtiyaç durumlarında kamu hastaneleri dışında özel hastanelerden yardım alınması mümkündür. Böylelikle sıra beklemeden, gün beklemeden kısa süre içinde işlemler gerçekleştirilmiş olur.

Özel hastanelerde gerçekleştirilen bu işlemlerin fiyat bilgisine rastlamak mümkün değildir. Bunun için işlem öncesinde mutlaka ilgili hastanelerle iletişime geçerek, görüntüleme teknikleri hakkında bilgi alınabilir.

Hastanelerin fiyat değişkenliği gösterebildiğini unutmamanız gerekir. Akciğer tomografisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.