Mamografi

Mamografi Nedir?

Kadın meme dokusunun ayrıntılı olarak incelenmesine olanak tanıyan radyolojik bir tanı yöntemi olan mamografi işlemi düşük dozda radyasyon kullanılarak uygulanır. Özellikle 40 yaş üstü kadınların yılda en az bir kere yaptırması gereken bir işlem olan bu işlem radyasyon çekimleri kullanılarak radyolojik tanı belirlenmesini sağlar.

mamografi nedir

Kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında meme kanseri gelmektedir. Meme kanseri hastalığının erken dönemde fark edilmesi ya da tespit edilmesi hem tedavi sürecinin daha az sancılı ve olumlu ilerlemesini sağlar. Bu nedenle mamografi çekiminin kadınlar tarafından düzenli ve özenli bir şekilde yaptırılması gerekir. Bu radyolojik çekim ile kısa süre içerisinde hastalık tespit edilip tedavi sürecine geçilmektedir.

Meme kanserinin erken tanısı için kadınların uygulaması gereken bazı fiziksel muayeneler bulunur. Fakat fiziksel muayenelerde fark edilemeyen ve saptanamayan farklılıkların tespit edilmesini sağlayan mamografi çekimi bir tür meme röntgenidir.

Mamografi Neden Çekilir?

Dünya çapında yapılan araştırmalara göre her 8 kadından birinin meme kanseri olma riski oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Meme kanseri her kanser türü gibi geç fark edildiğinde kişinin sağlığını ve tedavi sürecini olumsuz etkiler. Bu nedenle her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı oldukça önemlidir. Kişilerin kendi kendilerine uyguladıkları fiziksel muayenelerde fark edilemeyecek kadar küçük farklılıkları tespit eden ve meme kanseri riskini belirleyen mamografi çekimi yaptırılması oldukça önemlidir.

40 yaş üzerinde olan tüm kadınların düzenli olarak yaptırması gerektiği önerilen bir uygulamadır. Mamografi çekimi, meme dokusunda meydana gelen hücresel farklılıkların fark edilmesini ve bu sayede erken tanı koyulmasını sağlamanın yanı sıra aynı zamanda kişinin memesinde bulunan kitlenin boyutu ve türünün incelenmesi amacıyla da tercih edilmektedir.

Mamografi Nasıl Çekilir?

Kişi memesinde fiziksel muayene sonucunda fark ettiğinde ya da fark etmemişse bile rutin kontroller için alanında uzman hekimine başvurur. Muayene sırasında hasta ilk önce fiziksel muayene edilir. Fiziksel muayenenin ardından radyolojik görüntüler için Mamografi çekimi yapılır. Çekim sırasında hastanın üst bedeni kullanılır. Üst bedeninde herhangi bir kıyafet olmaksızın kişinin mamografisi çekilecek olan memesi görüntüleme ünitesi olarak bilinen iki tabaka arasına yerleştirilir.

Yerleştirilen meme iki tabaka arasına sıkıştırılarak X ışınları yardımı ile iç dokusu görüntülenir. Bu işlem her iki meme içinde gerçekleştirilir. Bu işlem, yoğun meme dokusunun ayrılmasına ve memede bulunan olası kitlelerin fark edilmesini sağlar.

Dijital Mamografi Nedir?

Mamografinin bir diğer türü olan dijital mamografi uygulaması da klasik mamografi gibi meme kanserinin taranma ve tespit edilmesi için kullanılan bir görüntüleme tekniğidir. Hasta açısından iki mamografi arasında bir farklılık bulunmaz fakat elde edilen görüntüleri inceleyecek olan doktor için farklılık gösterir. Dijital mamografi de klasik mamografi gibi X ışını ile çalışan bir sistem olup, elde edilen görüntüler tıpkı dijital kameralarda olduğu gibi dijital sinyallere dönüştürülerek bilgisayar ekranına gönderilir. Dijital mamografi ile klasik mamografi arsındaki farklardan biri de dijital mamografiden elde edilen görüntülerin gerektiğinde film olarak basılabilir ya da dijital medya ortamında hastaya verilebilir olmasıdır.

Dijital mamografi çekimlerinde elde edilen görüntüler dijital ortamda olduğu için uzun süre saklanabilmektedir. Ayrıca dijital mamografi çekimlerinde hekim, elde edilen ve bilgisayar ortamına aktarılan görüntülerin üzerinde renk ve odak farklılıkları yaratarak, görüntüyü olabilecek en uygun seviyeye getirebilmektedir. Elde edilen görüntü üzerinde kayıp yaşamadan büyültme işlemi de yapabilmekte olup klasik mamografi çekimine göre daha fazla avantaj sağlamaktadır.

Mamografi Ne Zaman Çekilir?

Bu görüntüleme işlemi kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri hastalığının kısa süre içinde fark edilmesini, erken tespit edilmesini ve memede bulunan kitlelerin boyutlarını ölçmeyi sağlayan bir işlemdir. Genellikle 40 yaş üstü kadınların yılda bir kez yaptırması önerilen bir işlem olan mamografi uygulamasını meme kanseri riski taşıyan ve alanında uzman hekim tarafından fiziksel muayene geçirdikten sonra herkes yaptırabilir.

Meme kanseri yapılan araştırmalara göre her 8 kadından birinde olma olanağı yüksek yani oldukça riskli bir hastalıktır. Mamografi çekimlerin dışında meme kanserinin erken fark edilmesini ve erkenden tedavi edilmesine olanak veren fiziksel muayenelerin yapılması gerekir. Kişinin kendi kendine yapmış olduğu bu fiziksel muayene sonrasında memesinde fark ettiği bir hücresel veya kitle şeklinde değişiklikler sonrasında mamografi çekilebilmektedir.

Kimler Mamografi Çektirmelidir?

Özellikle 40 yaş üstünde bulunan kadınların düzenli olarak mamografi çekimi yapmaları gerekir. Fakat meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğu ve her 8 kadından birinde olma olasılığı olan bir hastalık olduğu için her kadının düzenli olarak kontrole gitmesi gerekir. Kişilerin ailesinde herhangi bir meme kanseri hikayesi bulunduğu durumlarda kişinin kontrollerini aksatmaması gerekir.

Meme kanserinin erkenden fark edilmesine ve erken tedavi edilmesini sağlayan işlemlerden biri olan mamografi çekimi 25 yaşın altında bulunan kadınlara önerilmemektedir.

Mamografinin Faydası Nedir?

Mamografi çekiminin oldukça fazla faydası bulunmasıyla birlikte erken teşhis edilen kanser hastalarında hayati bir öneme sahiptir. Meme kanserinin teşhis edilmesini sağlayan mamografi sayesinde hastada bulunan kitle fark edilerek erken teşhis yapılır. Erken teşhis her hastalıkta önemli olduğu gibi meme kanserinde de hayati bir önem taşır. Mamografi çekimi ile erken fark edilen hastalık ile kanserin vücudun diğer dokularına sıçramadan tedavi edilmesi mümkün hale gelir.

Düşük dozda radyasyon kullanılarak yapılan mamografi çekimi hem meme kanseri olan kadınların erken teşhis edilmesini sağlarken aynı zamanda erken tedavi ile tedavi süreçlerini de olumlu yönde etkilemektedir.

Mamografi Çekimi Öncesi Nasıl Bir Hazırlık Gerekir?

İşlemden önce herhangi bir ön hazırlık gerekmez. Fakat genellikle mamografi çekiminin en ideal zamanı olarak adet döneminin bittikten sonraki ilk hafta belirlenmekte olup diğer günlerde de çekilebilmektedir. Uygulama sırasında rahat kıyafetler tercih etmek zaman kullanımı açısından avantaj sağlayacaktır.

İşlem sırasında hastanın üst bedeninde herhangi bir kıyafet bulunmadan çekim işlemleri yapılır. Bu nedenle kişinin rahat kıyafet giymesi kişi için avantaj sağlar. Uygulamaya gelmeden önce hastanın deodorant ya da pudra vb. gibi ürünler kullanmaması önerilir. Bunun nedeni ise bedene sürülen pudra ya da deodorant gibi ürünlerin beden üzerinde katmak oluşturması ve çekim sırasında vücut derisi üzerinde taba oluşturmuş olmasıdır.

Mamografi Çekimi Ne Kadar Sürer?

Bu işlem oldukça kısa süre içerisinde tamamlanan bir işlemdir. İşlem sırasında hastanın her iki memesi de sırayla iki plak arasında bulunan tabakalara yerleştirilip düz hale getirilmesi ardından çekilir. Her iki memeye de çekim yapıldıktan sonra çekim tamamlanır. Ortalama olarak bu süre yaklaşık 15 dakika gibi kısa bir süre zarfı içerisinde tamamlanmış olur.

Mamografi Hangi Hastalıkların Teşhisinde Kullanılır?

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri riskine karşılık olarak tarama amacıyla yapılan bir çekim işlemidir. Radyolojik bir görüntüleme yöntemi olan mamografi çekimleri ile kadınların kendi kendilerine yapmış oldukları fiziksel muayeneler sonucunda fark etmemiş oldukları kitle ya da hücresel farklılıkların ölçülmesi ve kontrol edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Mamografi Fiyatları 2024

Radyolojik bir çekim olan ve kadınların düzenli olarak meme kanseri riskine karşılık olarak çektirmesi gereken bir çekim işlemi olan mamografi çekiminin fiyatları farklı parametre ve faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bu faktörlerden en etkili parametre olarak karşımıza tercih edilen hastane ya da sağlık kurumu gelmektedir. Bu nedenle mamografi çekimi ile ilgili en doğru ve net bilgilendirici fiyat bilgisini muayene olduktan sonra almanız önerilmektedir.

Mamografi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Mamografi Ağrılı Bir Görüntüleme Yöntemi Midir?

İşlem sırasında iki tabaka arasında yerleştirilen meme sıkıştırılır. Bunun nedeni hastanın memesinde meydana gelen ve fiziksel muayene ya da gözle fark edilmeyen hücresel değişikliklerin ve kitlelerin fark edilmesidir. Bu sıkıştırılma işleminden dolayı hasta memelerde ağrı ya da acı hissedebilir. Fakat hissedilen bu ağrı ya da acı oldukça normal ve olağan olup kısa süre sonra kendiliğinden geçmektedir.

Tarama Mamografisi Neden Önemlidir?

Tarama mamografisi kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinin erken teşhisinde en sık kullanılan görüntüleme yöntemidir. Bu yöntem sayesinde kadınlarda görülen bu kanser hastalığı erken dönemlerde teşhis edilerek erken tedavi yöntemlerine başlanabilmektedir. Yani tarama mamografisi hayati bir öneme sahiptir.

Mamografide Yaş Sınırı Var Mıdır?

Bu tarama ve çekim işlemi genellikle 40 yaş üstünde bulunan kadınların yaptırması önerilen bir uygulamadır. Fakat 40 yaşından önce de mamografi çekimleri ve kontrolleri yapılabilmektedir. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü olmasının yanı sıra aile bireylerinde bulunduğunda olasılığı arttıran bir hastalıktır. Bu nedenle kadınların kendi kendilerine uygulamaları gereken fiziksel muayenelerin aksatılmadan düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Fiziksel muayene sonucu fark edilmeyen durumlarda mamografi çekim işlemleri kullanılır. Fakat bu işlemde 25 yaşından küçük olan kadınlara uygulanmamaktadır.

Hangi Durumlarda Mamografi Çekimlerine Daha Erken Yaşta Başlanır?

Genellikle tavsiye edilen yaş 40 yaş ve üstü kadınların mamografi yaptırması gerektiği yöndedir. Fakat bazı durumlarda daha erken yaşlarda da bu çekim işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu durumlardan bazıları şunlardır:

  • Meme kanseri ile ilgili aile öyküsü bulunan kadınlar
  • Özellikle ailede erken yaşta meme kanseri geçiren yakınları bulunan kişiler.

Bu gruplarda bulunan kişilerin bu durumlardan ötürü mamografi çekimlerine daha erken başlayabilecekleri belirtilmiştir.

Hangi Sıklıkla Mamografi Çektirmelidir?

Doktorlar tarafından önerilen süre her kadının ilk mamografisini 35 ila 40 yaş aralığında bulunduğu süre zarfı içinde çektirmesi yöndedir. 40 ila 50 yaş aralığında bulunan kadınların ise her iki yılda bir kez ve 50 yaş üstü kadınların ise her yıl bir kez çekmesi gerekir. Eğer kişinin ailesinde meme kanseri ile ilgili bir hikâye varsa ilk mamografisini 30 yaşında ve her yıl çektirmesi gerektiği şekilde kontrollerde bulunması gerekir.

Mamografi çekimleri, kadınlarda bulunan meme kanserinin erken teşhisine ve dolayısı ile de erken tedavisine neden olmaktadır. Bu nedenle hayati önem taşımaktadır.

Mamografi Sırasında Alınan Radyasyonun Riski Var Mıdır?

Bu işlem X ışınları kullanılarak uygulanan radyolojik bir tanı yöntemidir. Fakat işlem sırasında alınan radyasyonun herhangi bir kanseri tetikleme gibi bir ihtimali teorik olarak oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu nedenle işlem sırasında alınan radyasyonun bir riski bulunmamakta olup günümüz teknolojileri ile dijital mamografi cihazlarında tetkik sırasında alınan radyasyon miktarı çok azaltılmıştır. Fakat hastaların özel durumları bulunuyorsa bu durumları önceden doktoruna bildirmeleri gerekir.

Mamografi ile Bütün Meme Kanserleri Saptanabilir Mi?

Bu yöntemin meme kanserlerini saptama oranı %90 dır. Fakat meme dokusu yoğun olan kadınlarda görülen tüm kanserleri saptayamaz. Bu durumlarda mamografi yönteminin kanser saptama oranı %60 a kadar inmektedir. Bu nedenle meme dokusu yoğun olan kişilerde bu incelemeye ek olarak ultrasonografi incelemeleri de yapılarak desteklenmektedir.

Mamografi Sırasında Acı Hissedilir Mi?

İşlem sırasında hastanın memeleri sırasıyla iki tabaka arasına yerleştirilerek sıkıştırılır. Bu sıkıştırma işlemleri çekimler sırasında hastanın memesinde oluşan hücresel ve kitlesel farklılıkların ölçülmesidir. Mamografi yönteminin bu aşamasında hasta acı ya da ağrı hissedebilir. Fakat bu hissedilen acı ya da ağrı oldukça normal olup kısa bir süre sonra geçmektedir.

Mamografi Sonucu Nasıl Alınır?

Sonuçlar klasik mamografide film şeklinde verilerek doktorunuz tarafından incelenmesi yapılır. Dijital mamografi yönteminde ise elde edilen sonuçlar uzun süre kalıcıdır. Fakat her iki mamografi türünde de elde edilen sonuçları Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Daire Başkanlığı Ulusal Tarama Mamografisi Raporlama Merkezi’nin sitesindeki sorgulama sayfasından öğrenmek mümkündür.

Mamografinin Zararları Var Mıdır?

Mamografi; X ışını ray kullanılarak, memenin röntgenini çeken bir yöntemdir. Bu yöntem sırasında iki ayrı pozisyonda toplam dört adet film çekilir. Standartlara uygun dozda bulunan mamografinin vereceği zarar çok fazla olmamakla birlikte dijital mamografi cihazlarında verilen ışın miktarı analog sistemlere göre daha da düşüktür. Mamografi teorik olarak işlem sırasında ionizan ışını kullanan bir tetkik olduğu için kanseri tetikleme olasılığı bulunmaktadır fakat bu çok düşük bir ihtimaldir.

Yöntem kadınlarda en sık görülen meme kanserinin erken teşhisini ve tedaviye başlangıcını sağlayan bir yöntem olarak kişiye sağlamış olduğu avantajlar daha fazladır.

Mamografi İçin Hangi Bölüme Başvurulmalıdır?

Mamografi ile kanser taraması yaptırmak isteyen kadınların meme radyolojisi konusunda deneyimli radyoloji uzmanına başvurmaları gerekmektedir.

Mamografi Çekimi Hangi Aralıklarla Yaptırılmalı?

Uzmanlara göre 40 yaş ve üstü kadınların, yılda bir mutlaka mamografi çekimi yaptırması önerilir. Ayrıca kişisel olarak şüphe duyuluyorsa ya da ailede meme kanseri öyküsü bulunuyorsa; doktor, daha erken ve daha sık aralıklarda mamografi taraması yaptırılması gerektiğini de vurgulamaktadır.

Mamografide Alınan Radyasyon Tehlikeli Mi?

Mamografi yöntemi sırasında X-ışını kullanılmaktadır. İşlem sırasında alınan bu radyasyonun bir kanseri tetikleme ihtimali teorik olarak oldukça düşüktür. Günümüz teknolojileri ile üretilen dijital mamografi cihazlarıyla, tetkik sırasında alınan radyasyon miktarı çok azalmıştır.

Mamografi Işınının Zararı Var Mıdır?

Bu yöntem meme kanserinin erken teşhis edilmesini sağlayan bir işlemdir. Günümüz teknolojisi ile üretilen ve kullanılan mamografi cihazlarından alınan ışın dozu son derece düşük olup zararı bulunmamaktadır. Özellikle belli bir yaş grubundan sonra kısa süreliğine maruz kalınan bu ışının, meme kanserine neden olacak herhangi bir yönü bulunmamaktadır.

Mamografi Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Her kadının bu yöntemi doktorların önerisinde göre 35-40 yaş arasında bir kez 40 yaş sonrasında her senede bir kez yaptırması gerekir. Risk faktörlerine bağlı olarak yıllık mamografi yaşı 40 yaş altına çekilebilir. 50 yaş sonrasında ise mamografi takipler iki senede bir yapılabilir.

Mamografi Acı Verir Mi?

Bu işlem hastanın memeleri sıkıştırılarak yapılan bir tetkiktir. Bu sıkılaştırmanın nedeni hastanın meme hücrelerinde meydana gelen değişiklikleri ve meme içerisinde bulunan dokuları detaylı incelemek için uygulanır. Bu aşama sırasında memelerin sıkılaştırılmasından kaynaklı olarak hasta kısa süreli bir acı hissedebilir. Fakat kısa süre sonra hissedilen bu ağrı geçerek kişi acı ya da ağrı hissetmemeye başlar.

Yüksek Riskli Kadınlara Sadece Mamografi Yeterli Midir?

Hastaya genellikle ilk önce mamografi yöntemi uygulanır. Uygulanan yöntem sonrasında elde edilen veriler ışığında eğer endişe edilecek durumlar bulunuyorsa mamografi yöntemi yeterli görülmez ve meme ultrasonuna ihtiyaç duyulur. Meme ultrasonu mamografi yöntemine göre daha ayrıntılı bir işlem olup hastanın durumunu daha net bir şekilde açıklamaktadır.