Aids Belirtileri

Aids Belirtileri

Aids Testi savunma mekanizmasını olumsuz etkileyen hiv virüs türünü tespit etmek amacıyla kullanılır. Bağışıklık üzerinde olumsuz etki ve tahribat bırakan bu virüs cinsel temas ve kan yolu ile hızlı bir şekilde bulaşır.

enfeksiyonlara karşı vücudu savunmasız bırakan AIDS hastalığı bir takım belirtiler halinde ortaya çıkar. Virüs vücuda girdikten sonra kuluçka dönemine girer. Dolayısıyla ilk birkaç hafta belirti vermeyebilir.

Daha sonra ateş, boğaz ağrısı ile birlikte baş gösteren iltihaplanma, vücutta döküntü ve kızarıklıkların meydana gelmesi, vücudun çeşitli bölgelerinde yara oluşumları, eklem ağrısı, baş ağrısı, kusma ve bulantı gibi belirtiler ortaya çıkar. Tüm bu belirtilerle birlikte enfekte olan kişide ciddi kilo kaybı da meydana gelir. Bu belirtilerden herhangi birinin görülmesi halinde aids testi yapılmalıdır.

Aids Testi Nedir?

Günümüzde hastalıkları ve enfeksiyonları tanılamak ve doğru tespitte bulunmak amacıyla çeşitli test türleri bulunur. Hiv enfeksiyonu neticesinde ortaya çıkan AIDS hastalığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülüyor.

Bu nedenle bulaşıcı özelliğe sahip bu virüsü tespit etmek amacıyla AIDS testi uygulanır. Temasta bulunan kişilerin test yaptırarak mümkün olduğunca en kısa zamanda doktora başvurması gerekir.

Hiv virüsü beyaz kan hücreleri üzerinde etkili olur. Özellikle kişilerin vücudunda bulunan beyaz kan hücrelerinin sayısını her geçen gün azaltır. Bu durum bağışıklık sisteminin çökmesine yol açar. Bu durum kişiyi enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakır.

Aids Nasıl Bulaşır?

Hiv virüsünün ilerlemesi sonucunda ortaya çıkan AIDS hastalığı bulaşıcı özelliğe sahiptir. Hiv virüsü cinsel temas, kan yoluyla veya anne sütü sonucunda bulaşır. Dolayısıyla virüs en fazla cinsel temas yoluyla bulaşır. Vücuda girdiği andan itibaren kuluçka dönemi yaşatır ve neticede virüs hızlıca vücutta yayılır.

Hiv virüsü vücuda girdiği ilk 1-2 hafta belirti göstermeden varlığını sürdürür. daha sonra vücut tepki vermeye başlar. Belirtilerin baş göstermesi halinde hiv virüsü hızlıca bulaşmaya başlar. Özellikle 3. haftadan itibaren virüsün bulaşma hızı en yüksektir.

Laboratuvar ortamlarda yapılan AIDS testi virüsü tespit eder. Hiv taşıyıcısı olan kadın ve erkeklerin bu konuda dikkatli davranması ve en doğru tedavi yöntemleri ile tedavi olması gerekir.

Aids Şüphesi Taşıyan Kişi Ne Yapmalı?

Ciddi sağlık problemlerine yol açan AIDS virüsü sinsi bir şekilde vücuttan varlığını sürdürür. Bu konuda gerekli önlemlerin alınmadığı takdirde ölümcül sonuçlar görmek mümkündür. Sinsi bir şekilde ilerleyen hiv virüslü başlangıçta belirti vermediği için varlığından haberdar olmak da son derece zordur.

Dolayısıyla virüsün erken dönemde teşhis edilmesi tedavi yöntemini kolaylaştırdığı gibi kişinin yaşam kalitesini de yükseltir. Hiv taşıyıcısı olduğunu düşünenler ve bu konuda tereddüt yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden doktora başvurması gerekir.

Aynı şekilde bu konuda geliştirilen ve hızlı sonuçlar sunan önemli testlerde bulunur. Bu testlerden biri olan AIDS testi güvenilir ve sağlıklı sonuçlar verir.

Aids Testleri Nelerdir?

ELİSA (Anti-HIV) Testi

Elisa testi kişinin damarından alınan kan örnekleri ya da vücut sıvıları üzerinden yapılır. Hiv virüsü olmak üzere birçok virüsü tespit eder. Aynı şekilde Elisa testi yardımıyla kabakulak, kızamık, hepatit B ve bruselloz gibi enfeksiyon içerikli hastalıkları ortaya çıkarır. Elisa testinin pozitif olması halinde kişi enfeksiyon ile enfekte olmuştur. Laboratuvarda yapılan test sonuçları aynı bir hastalara verilir.

Ciddi bir kan testi olan elisa testi yapılması zor bir test değildir. Hastadan alınan kan örnekleri üzerinden yapılan incelemeler neticesinde hiv başta olmak üzere birçok virüs anında tespit edilir.

AİDS Şüpheli Temastan Hemen Sonra Anti HIV Testi Yaptırmak Doğru Mudur?

Şüpheli bir temas sonucunda hemen anti hiv testi yaptırmak doğru sonuç vermeyebilir. Çünkü virüs vücuda girdiği andan itibaren kuluçka dönemi yaşar.

Dolayısıyla bu dönemde yapılan tüm testler negatif sonuçlanır. Kişinin temas sonrası doğru sonuç alması en erken 2 hafta sonra olur. Bu dönemde yapılan elisa testleri sayesinde anti-hiv virüsü tespit edilir.

Dördüncü Jenerasyon Antijen ve Antikor Testi

Hiv halk arasında insan bağışıklık yetmezlik virüsü olarak bilinir. AIDS hastalığına yol açan virüstür. Dolayısıyla erken dönemde tespit edilmesi her zaman hayat kurtarır.

En gelişmiş testlerden biri olan 4 jenerasyon antijen ve antikor testi hiv tarama testi olarak bilinir. Virüs bulaşan kişiler 2 haftadan itibaren bu testi yaptırabilirler. 4. haftadan sonra ise artık daha net sonuçlar ortaya çıkarır.

Western Blot Testi

Hiv virüsün vücuda girdiği andan itibaren cd4 Kan hücrelerine yerleşir. Bu virüsler savunma mekanizmasını ve bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Özellikle ileri düzey enfekte olmuş kişilerde AIDS hastalığı ortaya çıkar.

Bu hastalık çoğunlukla korunmasız bir şekilde girilen cinsel ilişki sonucunda hızlıca yayılır. Bunun dışında anneden bebeğe geçebilir.

Kan ve doku nakli de hiv virüsünün yayılmasını etkiler. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tespit etmek amacıyla kullanılan testlerden biri de Western blot testidir. Hiv virüsüne ait proteinleri tespit etmek amacıyla kullanılır.

HIV RNA PCR Testi

Hiv tanısında güvenilir sonuçlar elde etmek amacıyla kullanılan testlerin başında HIV RNA PCR testi gelir. Geliştirilmiş bu test sayesinde vücuttaki hiv virüsünün varlığı tespit edilir. Virüsün vücuda girdiği 10. günden itibaren HIV RNA PCR testi yapılabilir.

Erken dönemde elde ettiği tanılama sayesinde bu test türü oldukça önemlidir. Kanda yapılan aramalar neticesinde hiv virüsü tespit edilir. Erken tanılama ve doğru tedavi yöntemleri sayesinde yüksek oranda başarıya ulaşılır.

Hangi Aids Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Bulaşıcı enfeksiyonlara karşı geliştirilen çeşitli test türleri bulunur. AIDS hastalığı olarak bilinen hiv virüs kaynaklı bu ciddi sağlık problemi için farklı özelliklere sahip test var bulunur.

Elisa testi daha çok 6-12 hafta arasında yapılır. P24 antijen testi 3 haftadan sonra yapılır. 4 jenerasyon antijen ve antikor testi 3 haftadan sonra ve hiv PCR RNA testi ise 9. günden itibaren yapılır.

Aids Testi Kaç Günde Sonuç Verir?

Laboratuvarlarda yapılan testler hemen hemen aynı gün sonuç vermektedir. Aynı şekilde AIDS testi yapılan incelemeler neticesinde aynı gün ya da 1 gün sonra sonuç verir.

Aids Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

AIDS testi evlilik öncesi yapılması gereken zorunlu dersler içerisinde yer almaz. Fakat sağlıklı nesiller için ve sağlıklı bir yaşam için bilinçli kişilerin bu testi yaptırmalarını da büyük fayda bulunur.

Erken Tanı İçin AİDS Testi Neden Önemli?

Hastalıklarda erken tanı her zaman önemlidir. AIDS bulaşıcı ve ilerleyici bir hastalık olduğu için erken dönemde tespit edilmesi ve doğru tedavi yöntemleri ile müdahale edilmesi gereken hastalıklardan biridir. Hastalığın ihmal edilmesi halinde ölümcül sonuçlar meydana gelir.