MR Spektroskopi

MR Spektroskopi Nedir?

MR spektroskopi, beyin insan vücudunda hasar veya zarar görmesi sonucunda gerçekleştirilmiş olmaktadır. Yapılan işlemler sonucunda tümör veya farklı hastalıkların ortaya çıkışını tespit edebilir ve bu sayede gerekli olan tedavi yöntemleri uygulanmış olur.

Bütün sağlık kuruluşlarında gerçekleştirilen emar çekimlerine kısa sürede erişim sağlamak mümkündür. Hastaya konulan teşhis sonucunda uygun olan tedaviye başlanır ve ortaya çıkan hastalık kısa süre içinde ortadan kaldırılır veya azaltılmış olur.

Emar cihazları zararsız oldukları için insanlar bu teknolojiden kolay bir şekilde faydalanabilir. Beynin anormal ve normal halini görüntüleyebilmek için mr spektroskopi, çekiminden yardım alınır.

MR Spektroskopi Nasıl Yapılır?

Günümüz şartlarında kullanılan emar cihazları sayesinde hastalıklardan korunmak veya detaylı bilgi alabilmek için çekim yapılır. Beyin insan yaşamı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Beyinde görülen tümörler ve hastalıkların daha kolay şekilde tespit edilmesinde yardımcı olur.

MR spektroskop ile beyinde tümör oluşumunun olup olmadığına bakılır. Emar cihazının içine hastanın beyin bölgesi yerleştirilir. Daha sonra burada gerçekleştirilen çekimlerin dijital ortama aktarılmasında yardımcı olur. Çekim süresi boyunca hastanın kesinlikle hareket etmeden sabit bir şekilde beklemesi gerekir.

MR Spektroskopi Çekimi Nasıl Yapılır?

Bütün görüntüleme işlemlerinde olduğu gibi buradaki görüntülemenin diğerlerinden farkı yoktur. Çekim işlemlerinden önce hastaya verilmiş olan talimatlara uyması ve dikkate alması önemlidir.

Gerçekleştirilecek olan çekimlerin daha kaliteli ve net görüntüler olması için hasta kesinlikle çekim sırasında hareket etmemesi gerekir. Aksi durumlarda görüntüler bulanık çıkar ve çekim boşa gitmiş olur.

Gerçekleştirilecek olan MR spektroskopi ile detaylı görüntüler elde edilir. Bunun için işlem için hasta üzerinde bulunan metal eşyalar alınır ve hastaya uygun olan kıyafet giydirilerek emar odasına alınır.

İlginizi Çekebilir  Akciğer Tomografisi

Daha sonra emar cihazı masasının üzerine hasta sırt üstü yatırılır ve gerekli olan pozisyon verilmiş olur. Tümörün insanlar üzerinde bıraktığı hasarlar ölüme kadar sebep olabiliyor. Bunun için şikayetlerin açığa çıkması durumunda kesinlikle hastaneye başvurulmalı ve uzman hekimden yardım almalıdır.

MR Spektroskopi İçin Hazırlık Gerekir mi?

Hasta için yapılacak olan MR spektroskop, çekimi hakkında ilk önce bilgi verilir. Hasta bu konuda aydınlatılır ve korkusu yatıştırılmış olur. Yapılacak olan işlem hakkında kafaca bilgi verilir.

Daha sonra içerde kalacağı süre hakkında bilgi verilir ve bu süre zarfında kesinlikle hareket etmemesi gerekir. Hastanın hazırlık yapmasına gerek yoktur.

Sadece üzerinde bulunan metal eşyaların çıkarılması ve emar odasının dışına bırakılması istenir. Böylelikle çekim sırasında parazit oluşmaz ve daha kaliteli görüntülerin elde edilmesinde yardımcı olur.

MR Spektroskopi Ne Kadar Sürer?

Emar çekim işlemleri gerçekleştirileceği zaman genellikle en az 10 dakikalık bir süreç gereklidir. Bu süre zarfında görülen değişkenlik ise çekimi yapılacak olan bölgeyle alakalı bir durumdur.

Emar çekimleri yapılacak olan bölgeye göre değişkenlik gösterir hatta bazen bu işlem normalinden uzun sürebilir. Fakat gerçekleştirilecek olan MR spektroskopi, çekiminde yaklaşık olarak 15-20 dakikalık bir zamana ihtiyaç vardır.

Çekim işlemleri gerçekleştirilmeden önce hastaya, bu konu hakkında bilgi verilir. Böylelikle çekim sırasında hastanın uzun süre beklemesi kendisini korkutmaz, tedirgin etmez olur.

MR Spektroskopi Çekiminin Zararı Var mıdır?

Tıp alanında geliştirilen cihazlar ve sistemler sayesinde hastalıkların ne yönde ilerlediğini ve nasıl olduğu hakkında bilgi alabilmek için çeşitli cihazlardan yardım alınır. Bu yardımlar sonucunda tanı ve tedavinin nasıl gerçekleşmesi gerektiği hakkında da planlama yapılır.

Burada çekilen MR spektroskop ile insana zarar vermeden gerçekleştirilen görüntüleme tekniğidir. Bu görüntüleme tekniği ile X ışınları ve radyasyonun yayılması mümkün değildir. Tedavi amaçlı olarak kullanılan bu cihazların insan sağlığına zararına rastlanmamıştır. Bu yüzden gönül rahatlığıyla bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Kardiyak MR

MR Spektroskopi Çekiminden Sonra Neler Yapmalıyım?

Hastaların beyin yapısını ve fonksiyonları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilmek için birçok uzman hekim tarafından MR spektroskop, çekimine başvurur. Yapılan çekim sonrasında hastanın şikayetleri doğrultusunda incelemeler yapılmış olur.

Hasta bu sayede erken tanı ve tedavi ile eski sağlığına kavuşabilecektir. Bütün hastaların merak ettiği konulardan birisi ise; çekim gerçekleştikten sonra neler yapılması gerekir oluyor.

Aslında çekim gerçekleştikten sonra hastanın yapması gereken bir durum yoktur. İşlemlerden sonra hasta rutin hayatına geri dönebilir. Bunun için ek işlem mevcut değildir.

MR Spektroskopi Sonucumu Ne Zaman Alırım?

Rasyoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilen MR spektroskop, çekimi ile beyin fonksiyonları ve yapısıyla ilgili bilgi sahibi olabilmek için bilgisayar destekli sistemden yardım alınır.

Çekimler gerçekleştikten sonra hastane tarafından hastaya bilgi verilir. Sonuçların alınabilmesi için gerekli olan gün hasta tarafına iletilmiş olacaktır. Hastanenin yoğunluğuna göre sonuçların alınma durumu vardır.

MR Spektroskopi Fiyatları 2024

Özel hastane, devlet hastane, tanı görüntüleme merkezlerinde emar çekimleri gerçekleştirilebilir. Bunun için ilgili yerlerle görüşme sağlayarak, randevu alınabilir. Sağlık kuruluşlarının hepsinde bu imkanlardan faydalanmak mümkündür. Bu sebepten dolayı fiyatlandırma bilgisi de değişkenlik gösterir.

Her hastane kendi başarısını, kullanmış olduğu cihazların kalitesine ve markasına uygun olacak şekilde fiyat listesi yapmış olur. Bu fiyat listesi ise emar çekimi yapılacak olan bölge için ayrı fiyatları mevcuttur.

Bu sebepten dolayı fiyat değişkenliğini göz önünde bulundurup, MR spektroskopi, çekim işlemleri gerçekleştirilebilir. Sizlerde ilgili yerlerle iletişime geçerek, daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Mr spektroskopi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.