MR Kolanjiyografi

Mr kolanjiyografi, radyoloji görüntüleme yöntemleri arasında yer almaktadır. Safra yolları, pankreas yolları ve safra kesesinin detaylı bir şekilde görüntüsünün alınması işlemdir.

Kısa sürede sonuç veren bu işlem sayesinde hastalıkların erken tanısı ve teşhisi yapılabilir. Bununla birlikte hastanın tedavisine de erken başlanabilmesi mümkündür.

Görüntü alınacak bölgeye kontrast madde verilerek daha detaylı çekimler yapılır. Radyasyon olmadan yapılan bu işlem diğer görüntüleme yöntemlerine göre daha avantajlıdır. Mr kolanjiyografi ile ayrıntılı çekimlerin yapılması daha kolay bir hale geliyor.

Pankreas ya da safra yollarında herhangi bir darlık, taş, tümör gibi durumlar rahatlıkla teşhis edilebiliyor. Uzman doktorlar tarafından yapılan MR çekimi tedavinin daha kısa sürede ve hızlı olmasını sağlıyor.

Hiçbir şekilde ışın ve radyasyon içermediği için güvenilir bir görüntüleme yöntemidir. Standart MR cihazı kullanılarak görüntüler çekilir. Çekim esnasında organlar anatomik yapıya uygun olarak değerlendirilir.

Hastanın kendini işlem esnasında konforlu hissedeceği şekilde uygulama yapılarak herhangi bir zorluk çekmesi engellenir. Diğer yöntemlere göre kolay olduğu gibi fiyatı da uygundur.

MR Kolanjiyografi Nasıl Uygulanır?

Standart MR cihazı ile çekimi yapılan MR kolanjiyografi yöntemi kısa ve kolay bir işlemdir. Safra ve safra yollarının, pankreas ve kanallarında herhangi bir sıkıntı olup olmadığının anlaşılması için çekilen detaylı görüntülerdir. Tanı koymak için uygulanan bu yöntem öncesinde hastanın kendini konforlu hissetmesi sağlanır.

Genelde sakinleştirici ya da anestezi uygulanmadan yapılan işlem kişinin isteğine bağlı olarak sakinleştirici verilebilir. İşlemin net olarak ilerleyebilmesi için damardan kontrast madde verilir.

Kontrast madde verilmesi uzman hekim kararına göre değişkenlik gösterebilir. Kontrast madde verildikten sonra çekim yapmaya başlanır. Hastanın sırt üstü yatması ve işlem esnasında hareket etmemesi gerekir.

Ortalama 15-20 dakika kadar kısa bir sürede işlem tamamlanır. MR kolanjiyografi rutin olarak yapılan bir işlem değildir. Uzman hekim tarafından istenilen ve detaylı görüntüler gerektiği taktirde yapılan bir işlemdir.

İlginizi Çekebilir  Transrektal Ultrason

Özellikle tedaviye daha erken başlanabilmesi için uygulanır. Uygulama sonrasında hastanın herhangi bir istirahat ya da gözetim altında kalması gerekmez. Bu sayede hasta açısından zaman kaybı yaşanmamasını da sağlar.

MR Kolanjiyografi İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde görüntüleme yöntemleri arasında yer alan ve safra yolları ve kesesinin detaylı bir şekilde incelenmesi için çekilen görüntüye MR kolanjiyografi işlemi denir.

Hastanın kendini konforlu hissedeceği, herhangi bir zorluğu olmayan işlemdir. Girişimsel bir işlem olmadığından dolayı hastaya anestezi uygulaması da yapılmaz. Fakat hastanın işlem esnasında panik yapmaması isteğine bağlı olarak sakinleştirici uygulanabilir.

İşlem öncesinde hastanın üzerinde metal eşyaların kalmaması gerekir. Radyasyon içeren bir yöntem olmadığı için gönül rahatlığı ile çekilebilir. Hem çocuklarda hem yetişkinlerde uygulamaya uygundur.

Sürekli olarak yapılan bir işlem değildir. Safra yolları, pankreas kanallarında bir komplikasyona rastlanıldığı taktirde detaylı görüntüler elde etmek için çekilir. 12-20 dakika kadar kısa süren MR kolanjiyografi işlemi erken tedavi için oldukça önemli bir durumdur.

Aynı zaman da batın kısmının üst bölümünün de görüntülenme işlemi yapılır. Kısa sürede sonuçlanan bu işlem zaman kaybı yaşanmamasını sağlar. Doktorun detaylı incelemeleri sonucunda hastalıkların teşhisi hemen konulabilir. Görüntülerin en net şekilde alınabilmesi için uzman hekimler tarafından çekilmesi gerekir.

MR Kolanjiyografi Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Radyoloji görüntüleme yöntemleri arasında yer alan MR kolanjiyografi standart MR cihazı ile çekilir. Vücudun iç yapısı hakkında bilgiler vererek, safra kesesi, kanalları, pankreas kanallarının detaylı görüntülerinin alınmasını sağlar.

Herhangi bir acı ya da ağrıya neden olmayan bu yöntem hastalar için avantaj sağlar. Hastanın yaşadığı sağlık sorununa göre çekim süresi değişebilir. 45 dakikaya kadar uzayabilen çekim esnasında hastanın hareket etmemesi gerekir. Hareket etme durumunda görüntüler net alınmaz ve yeniden başlamak gerekir.

İlginizi Çekebilir  Boyun Ultrasonu

Bazı hastalarda kontrast madde verilebilir. Bu durumda damardan iğne yardımı ile madde verilir. Yalnızca iğne ağrısı hissedilen bir işlem olarak yer alır. Hastanın işlem esnasında birkaç saniyeliğine nefesi tutması istenebilir.

Daha detaylı incelemeler yapılması açısından önem taşıyan bir durumdur. Safra taşı, tümörü, kanal tıkanıkları ve pankreas ile ilgili sorunlar saptandığında erken tedaviye başlanarak hastanın avantajlı olması sağlanır. MR kolanjiyografi radyasyon içermeyen bir uygulama olduğundan dolayı çocuklarda da güvenle kullanılabilir.

MR Kolanjiyografi Fiyatları 2024

Özel klinik ve hastanelerde, devlet hastanelerinde, görüntüleme merkezlerinde hizmete sunulan MR kolanjiyografi işlemi hastaların erken teşhis ve tedavisi için önem taşır. Safra yollarının, safra kesesinin, pankreas kanallarının detaylı incelemesinin yapılması ve en net görüntülerinin alınması için yapılır.

Uzman hekimler tarafından istenen ve alanında uzman hekimler tarafından çekilen işlem diğer görüntüleme yöntemlerin göre daha kolay ve hızlıdır. Radyasyon içermediğinden dolayı sıklıkla tercih edilebilir.

Rutin olarak yapılmayan fakat detaylı görüntü gerektiği zamanlarda yapılır. İşlem esnasında hastaya damardan kontrast madde verilebilir. Bu maddenin organlardaki geçişi ve hareketi izlenerek en net görüntüler çekilir.

Fiyat bakımından diğer yöntemlere göre daha uygundur. Her hastanın rahatlıkla yararlanabileceği şekilde sunulur. Özel klinik ve merkezlere göre fiyatlarda değişiklikler meydana gelebilir. Sigorta anlaşması olan özel hastanelerden normalinden daha uygun fiyata hizmet alınabilir.

MR kolanjiyografi fiyatları sayesinde her hasta daha erken tanı ve tedavi imkanından faydalanarak sağlığına da kısa süre içinde geri kavuşabilir. Mr kolanjiyografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.