Transrektal Ultrason

Transrektal ultrason, günümüzde erkeklerde en sık uygulanan ultrason görüntüleme yöntemlerinden birisidir. Standart ultrason cihazına göre gelişmiş sistemler ve özel cihaz kullanılır.

Erkeklerde sık rastlanan prostat kanseri ve hastalıklarının erken tanı konulabilmesi için en güvenilir yöntemdir. Yapılan ultrason işlemi ile birlikte prostatın görüntülenmesi ve detaylı olarak incelenmesi yapılır.

İşlem diğer organlara uygulanan ultrason görüntüleme yöntemine göre biraz daha hassas davranılması gereken durumdur. Hasta transrektal ultrason işlemi esnasında biraz acı ve ağrı hissi yaşayabilir.

Makattan girilerek yapılan bir işlem olduğundan dolayı acı hissi meydana gelebilir. Fakat bu acı dayanılamayacak şekilde değildir. Kısa sürelidir ve işlem bittikten sonra geçebilir.

Ortalama 15-30 dakika kadar süren ultrason görüntüleme işlemi steril olarak gerçekleştirilir. Prostat bezi görüntüleri bilgisayar ekranına yansıtılarak uzman doktor tarafından detaylı bir şeklide değerlendirilir.

Transrektal Ultrason Prostatın Görüntülemesi Nedir?

Prostat kanseri ve kitleleri erkeklerde en sık karşılaşılan hastalıklardandır. Prostatın incelenmesi ve en net şekilde değerlendirilebilmesi için transrektal ultrason görüntüleme yöntemi uygulanıyor. Diğer radyolojik görüntüleme yöntemlerine oranla daha güvenli olarak yapılan bir işlemdir.

Hastanın makat bölgesinden yapılan ultrason görüntüleme yöntemi sayesinde prostatın en net şekilde görüntüleri elde ediliyor. İşlem esnasında özel adaptör cihazı kullanılır.

Prostatın inceleme işleminde iç yapısı, nodül olup olmadığı, hacmi, prostatın şekli ve boyutu gibi durumların değerlendirilmesi işlemi yapılır. Kuşkulu bir alan var ise bu kısım daha detaylı olarak incelenir ve ultrason işlemi sonrasında biyopsi de yapılabilir.

Transrektal ultrason görüntüleme yöntemi ilk tanı konulabilmesi açısından oldukça önem taşıyan işlemlerden biridir. Diğer radyolojik görüntüleme yöntemlerine oranla hassasiyeti en yüksek olan tanı yöntemlerinden biridir. İçeriğinde radyasyon olmadığından dolayı her hastada rahatlıkla uygulama yapılabilir.

Transrektal Ultrason Kullanım Alanları

Erkek üreme organlarından biri olan prostat bezi, en önemli görevi üstelenen bir salgı bezidir. Transrektal ultrason görüntüleme yöntemi ise prostat bezinin incelenmesi ve değerlendirilmesi için yapılan bir işlemdir. erkeklerde sıklıkla karşılaşılan prostat kanseri teşhisi için de kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir  Proloterapi (Şekerli Su Tedavisi)

Prostatta büyüme ve içinde meydana gelen hastalıkların tespit edilmesi için kullanılır. Erkeklerde idrar yapma zorluğu sonucunda da kullanılabilen bir işlemdir.

Prostat kanseri şüphesi varsa kanserin iyi huylu mu kötü huylu olup olmadığının araştırılması için de kullanılır. Erken tanı ve tedavi yapılabilmesi için oldukça başarılı olan ultrason yöntemi sayesinde pek çok hasta daha erken sürede iyileşebilir.

Prostat bezinde büyüme görüldüğü durumlarda nedeninin araştırılması için kullanılır. Transrektal ultrason görüntüleme yöntemi sonucunda hastanın biyopsi olup olmayacağına da karar verilebilir. Ultrason yöntemi ile birlikte yapılan biyopsi işlemi sonucunda kanser hastalığı varsa en net şekilde tanı konulabilir.

Transrektal Ultrasonu Nasıl Yapılıyor?

Ultrason görüntüleme yöntemi günümüzde en fazla kullanılan ve güvenilir görüntüleme tekniklerinden biridir. İçeriğinde x ışınları ve radyasyon  olmadığından dolayı gönül rahatlığı ile uygulanıyor.

Transrektal ultrason görüntüleme yöntemi de erkeklerde uygulanan prostat bezinin incelenmesi için yapılan işlemdir. İşlem ortalama 15-30 dakika kadar sürer. Hastanın makatından özel ultrason probu ile giriş yapılır. Giriş esnasında hafif bir ağrı meydana gelebilir.

Ağrı hissi oldukça düşük olduğundan dolayı hastaya işlem öncesinde herhangi bir anestezik madde uygulanmaz. Probun üzerin sürülen kaydırıcı jel daha kolay bir işlem süreci geçmesini sağlar.

Prostat bezinin net görüntülerinin alınabilmesi için farklı açılardan çekim yapılır. Hasta işlem esnasında yan yatar pozisyonda olmalı ve bacaklarını karın bölgesine çekmesi gerekir.

Steril olarak yapılan bir işlemdir ve özel probun üzerine tek kullanımlık koruyucu takılır. İşlem esnasında çekilen görüntüler bilgisayar ekranında takip edilir ve kaydedilir. Arından uzman doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenir.

Transrektal Ultrasonografi Kimlere Uygulanır?

Günümüzde vücudun her bölgesinde uygulanabilen ve iç organların görüntülenmesi için uygulanan ultrason görüntüleme yöntemi uygulanan alana göre farklı adlandırılır.

İlginizi Çekebilir  MR Spektroskopi

Transrektal ultrason görüntüleme yöntemi erkeklerde uygulanan bir işlemdir. Üremeye yardımcı bez olan prostat bezinin incelenmesi ve değerlendirilmesi için yapılır. Prostat kanseri olan hastalarda kanserin ilerleme durumunu takip etmek için uygulanır.

Prostatta rastlanan büyüme ve şekil bozuklarının incelenmesi içim sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. İdrar yapmakta zorluk yaşayan erkeklerde prostat hastalığının teşhisi için yapılan bir işlemdir.

Kan testleri sonucunda şüpheli bir durum ile karşı karşıya kalınan hastalarda da ultrason yöntemi uygulanır. Erken tanı ve teşhis yapılabilmesi açısından güvenli ve başarılı bit yöntemdir. Diğer radyolojik görüntüleme tetkiklere oranla yüksek olasılıkta doğruluk taşır.

Transrektal Ultrason Fiyatları 2024

Erkeklerde sıklıkla rastlanan prostat hastalıklarının teşhis edilmesi için kullanılan transrektal ultrason görüntüleme yöntemi fiyatları her hastaya hitap edecek şekilde hizmete sunulur.

Ultrason görüntüleme yönteminde fiyatlar uygulanan tetkik ve tahlillere göre değişkenlik gösterebilir. Ne kadar fazla tahlil yapılırsa fiyatlar da o kadar yüksek olacaktır. İşlem yapan uzman hekime göre fiyatlar değişir.

Kullanılan cihazların son teknoloji olması durumunda fiyatlar daha maliyetli olacaktır. Hizmet alınacak olan sağlık kuruluşuna ve ikametgah edilen ile göre de fiyatlar değişir.

Hizmet sunan özel sağlık kurumları ve görüntüleme merkezlerinde fiyatlar daha maliyetli olacaktır. Hastalara uygulanan özel indirimler sayesinde daha uygun fiyata işlem yaptırılabilir.

Transrektal ultrason görüntüleme yöntemi en güvenilir ve başarılı sonuç veren işlem olduğundan dolayı mutlaka yaptırılması gerekir. Transrektal ultrason fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.