Kardiyak MR

Kardiyak MR Nedir?

Kardiyak mr, bayılma, çarpıntı, baş dönmesi, ritim bozukluğu gibi durumlarda hastalar için uygulanmaktadır. Kalbin durumu hakkında incelemeler ve değerlendirmeler yapılır.

Gerçekleştirilen bu işlem sayesinde kalpteki rahatsızlıklar tespit edilir ve hastaya uygun olan tedavi yöntemleri için çalışmalar başlatılır. Kalp insanın yaşamasını sağlayan ve kan depolayıp, pompalayan organlardan biridir.

İnsan yaşamı kalbin çalışmasına bağlıdır. Kalbin durmasın sonucunda yaşamda durur ve kişi ölür. Bunun için kalp rahatsızlığı kesinlikle ihmal edilmemesi ve ertelenmemesi gereken durumlardan biridir. Daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için mutlaka hastaların kardiyak mr, çekimi yapması gerekir.

Kardiyak MR Nasıl Çekilir?

Emar çekimleri gerçekleştirilmeden önce mutlaka hastanın böbrek durumu, alerjik sorunları, hamilelik durumu göz önünde bulundurulmalı ve gerekli olan işlemler yapılır.

Yapılan incelemeler sonucunda eğer hastanın emar çekimi yapmasında bir sorun yoksa gerekli olan çalışmalar başlatılmış olur. Hastanın üzerinde kesinlikle metal ürünlerin bulunmaması gerekir. Hastaya uygun olan kıyafetler giydirilir ve sedyeye yatırılır.

Hastaya damar yolundan kontrast adı verilen madde verilerek, damarları genişletilmiş olur. Daha sonra emar cihazının içine hasta yerleştirilir. Hasta için gerçekleştirilen kardiyak MR, incelemesi başlatılmış olur. Göğüs bölgesine yerleştirilen kalp atış hızını kaydeden elektron yerleştirilmiş olur.

İşlem sırasında hastanın nefesini tutması istenebilir. Nefes tutma süresi yaklaşık olarak 15-20 saniye arasında değişkenlik gösterir. Hasta verilen komutlara mutlaka uyması gerekir. Böylelikle daha sağlıklı ve kaliteli görüntüler elde edilmiş olur.

Kardiyak MR Nasıl Yapılır?

İşlemin gerçekleştirilebilmesi için hastanın hazır hale gelmesi gerekir. Bunun için uygun olan kıyafetler giydirilir ve üzerinde bulunan metal eşyalar alınır.

Daha sonra damarların gevşetilmesi için hastaya kontrast maddesi verilmiş olur. Hasta emar cihazına uygun olacak şekilde yerleştirilir. Böylelikle kardiyak emar ile kalp ve kalbe yakın olan noktalarda detaylı incelemeler yapılır. Hastada var olan veya oluşacak olan hastalıklar belirlenerek, tedavi edilir.

Kardiyak MR Nasıl Uygulanır?

Uygulama gerçekleştirilmeden önce hastanın tıbbi geçmişi hakkında bilgi sahibi olunur. Hastaların klostrofobi rahatsızlığı burada olumsuz yönde etkilenebilir.

Bunun için hastaya uygulanacak olan emar çekimi açık yöntem ile gerçekleştirilirse hasta için daha doğru ve sağlıklı bir seçim olacaktır. Hasta için yapılacak olan kardiyak emar, çekiminde hastanın mutlaka hareketsiz ve sabit bir şekilde beklemesi gerekir.

Bazı hastaların üzerinde kalp pili, protez gibi cihazlar olabiliyor. Bu cihazlar emar cihazları ile uyum sağlamadığı için değişimi gerçekleşmesi gerekir. Bütün bu detaylar göz önünde bulundurularak, işlem gerçekleştirilmiş olur.

Kardiyak MR’ın Avantajları Nelerdir?

Kalp krizi, kalp kanseri, kalp rahatsızlığı olan hastalar için kullanılan kardiyak emar, görüntüleme tekniği sayesinde birçok sorunun önüne geçilerek, hastaya uygun olan tedavi yöntemleri uygulanmış olur. Emar sayesinde bazı genetik rahatsızlıklar hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Kalp kasında oluşan kalınlaşma ve ritim bozukluğu sonucunda kısa süre içinde hastaya teşhis konulmuş olur. Kalpte oluşmuş olan kitleler, delinmeler gibi rahatsızlıklar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olunur ve uygun olan tedavi yöntemlerine başvurulur.

Kardiyak MR Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kardiyak denince akla kalp gelir. Kalp rahatsızlığının açığa çıkması durumunda genellikle kalp odacığı, kalp kapağındaki değişimler, kalp yetersizliği, gibi sorunlar hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Gerçekleştirilen kardiyak MR, çekimi ile kroner arter sorunu, kalp hastalıkları, kalp zarı ile oluşan sorunların ve sorunların sebebi tespit edilmesi sonucunda bilgi sahibi olunur.

Kardiyak MR Ne Kadar Sürer?

Emar çekimi gerçekleştirilmeden önce hastaya kontrast denen madde damar yolundan verilir. Bu madde ile damarların gevşemesine ve daha doğru görüntüler elde edilmesine yardımcı olur. Radyoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilen kardiyak emar, çekimi hastadan hastaya değişkenlik gösterebiliyor.

Yaklaşık olarak bir saatlik süren çekim gerçekleştirilmiş olur. Kalp ve kalp çevresine uygulanan yöntem ile hasta şikayetleri dikkate alınarak, doğru tanımamalar yapmaya özen gösterirler.

Rahatsızlığa bağlı olarak sürede değişkenlik görülmesi durumu dikkate alınmalıdır. Böylelikle vücudumuz için önemli olan bu organın daha detaylı ve dikkatli incelemeler sonucunda emar çekimi gerçekleştirilmiş olur.

Kardiyak MR Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Gerçekleştirilen emar çekimler genellikle hastanenin yoğunluğuna göre değişkenlik gösteren durumları içinde barındırır. Devlet hastanesi, özel hastane ve tanı görüntüleme merkezlerinde bu emar çekim işlemlerinden kolay bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Yapılan çalışmalar doğrultusunda sonucun bir hafta on gün içinde çıkma durumu vardır. Fakat bu durum devlet hastaneleri için geçerlidir. Tanı görüntüleme merkezleri ve özel hastanelerde sonuçların daha kısa süre içinde alınması mümkündür. Bunun için gerçekleştirilecek olan kardiyak MR, için hastaya uygun olan hastanede çekimi yapılması gerekir.

Kardiyak MR Fiyatları 2024

Kalp rahatsızlığı ciddi sorunların açığa çıkmasına hatta hastanın hayati sorununu etkiler. Bunun için kesinlikle ihmal edilmeden hastaneye başvurulmalı ve gerekli durumlarda kardiyak MR, çekimi yapılması gerekir. Uzman hekimlerin isteği üzerine gerçekleştirilen bu işlem sayesinde kalpte meydana gelen rahatsızlık tespit edilmiş olur.

Acil ve gerekli durumlarda hastanın hızlı sonuç alabilmesi için bu işlemi özel hastanelerde ya da tanı görüntüleme merkezlerinde gerçekleştirmesi gerekir. Bunun için belirlenen bir fiyat listesi mevcuttur. Bilinmesi gerekir ki; fiyat listesi hastaneden hastaneye değişkenlik gösteren bir durumdur.

Bu sebepten dolayı emar çekim işlemlerini gerçekleştirmeden önce mutlaka hastanın ilgili yerlerle iletişime geçerek, daha detaylı bilgi alması önerilir. Kardiyak mr fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.