Aids Tedavisi

Aids Tedavisi Nedir?

Aids Tedavisi, vücuttaki virüs miktarını azaltan ilaçların alınmasını içerir. Aids ilaçlarına antiretroviral tedavi denir. Aids enfeksiyonunun etkili bir tedavisi yoktur, ancak uygun tıbbi bakımla kontrol altına alınabilir. Çoğu insan vücudu virüsü altı ay içinde kontrol eder. Aids ilaçları almak cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların bulaşmasını engellemez.

Alkol veya uyuşturucu kullanımı. Aids tedavisi için madde kullanımınız sağlıklı kalma yeteneğinizi etkiliyorsa, onu durdurmanın veya daha iyi yönetmenin zamanı gelmiş olabilir.

Akıl sağlığı veya madde kullanım bozukluğu tedavi hizmetlerini almak için desteğe ihtiyacınız varsa doktorlara danışabilirsiniz. Aids tedavisi için HIV ilaçlarınızın dozunu kaçırırsanız, sağlık uzmanınıza başvurun.

Çoğu durumda, ilacı unuttuğunuzu fark ettiğiniz anda alabilirsiniz. Ardından bir sonraki dozunuzu düzenli olarak planladığınız saatte alın (eczacınız veya sağlık uzmanınız size aksini söylemediyse).

Aids tedavisi için ilacınızı almayı hatırlamanıza yardımcı olabilecek yollar hakkında sağlık uzmanınızla veya eczacınızla konuşun. Siz ve sağlık uzmanınız, tedavi rutininizi tıbbi ihtiyaçlarınıza ve yaşam koşullarınıza uyacak şekilde değiştirmeye karar verebilirsiniz.

Bir destek grubuna katılın veya ailenizden ya da arkadaşlarınızdan destek isteyin. Tedavi planınıza bağlı kalmanıza yardımcı olabilirler.

Aids Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Hastalığa yakalanmış kişilerde işlemler uygulanabilir. Tedaviyi geciktirirseniz ne olur? Aids, bağışıklık sisteminize zarar vermeye devam edecektir.

Bu sizi AIDS’e yakalanma riskine sokar. AIDS ve fırsatçı enfeksiyonlar hakkında daha fazla bilgi edinmek uzmanlar tarafından önerilir. Ayrıca, virüsü seks yapan veya uyuşturucu enjekte eden eşlere bulaştırma riskini de artırır.

Bir tedavi planına bağlı kalmak zordur. Zorluklarla nasıl başa çıkılabilir? Planınızı takip etmekte sorun yaşıyorsanız, sağlık uzmanınıza hemen bildirin. Birlikte, dozları kaçırma nedenlerinizi belirleyebilir ve bu nedenlerle bir plan yapabilirsiniz.

HIV ilaçlarınızla ilgili yaşadığınız sorunlar hakkında sağlık uzmanınızla konuşabilirsiniz. Hap alma sorunları. Bu, tedaviyi takip etmeyi zorlaştırabilir. Sağlık hizmeti sağlayıcınız, bu sorunlarla nasıl başa çıkacağınız konusunda size ipuçları ve fikirler sunabilir.

İlginizi Çekebilir  Aids Nasıl Bulaşır?

İlaç yan etkileri. Mide bulantısı veya ishal olması hapları almak istememenize neden olabilir. En önemli besin maddelerini almanızı sağlamak için ilaç veya beslenme tavsiyesi gibi diğer destek biçimleri mevcuttur. Aids tedavisi için bu, en yaygın yan etkilerde yardımcı olabilir.

Tedavi yorgunluğu. Bazı insanlar tedavi planlarına bağlı kalmanın zamanla daha zor hale geldiğini fark eder. Tedavi planınızı takip etme konusunda sağlık uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun.

Yoğun saatler. İşe veya seyahate gittiğinizde, haplarınızı yanınıza almayı unutmanız kolay olabilir. İşyerinde veya arabada fazladan bir ilaç kaynağınız olabilir. Ama önce sağlık uzmanınızla konuşun. Aşırı sıcaklıklar bazı ilaçları etkiler ve bunları işyerinde tutmak her zaman mümkün değildir.

Akıl sağlığı veya madde kullanım bozuklukları için yardım isteyin.

Hasta veya depresif olmak. Zihinsel ve fiziksel olarak nasıl hissettiğiniz, tedavi planınıza bağlı kalma isteğinizi etkileyebilir. Sağlık hizmeti sağlayıcınız, sosyal hizmet uzmanınız veya vaka yöneticiniz sizi bir akıl sağlığı sağlayıcısına veya yerel destek gruplarına yönlendirebilir.

Aids Tedavisi Faydaları Nelerdir?

Aids ilaçlarını her gün belirtildiği şekilde almanın faydaları nelerdir? Tedavi kandaki virüs miktarını azaltır. Kandaki HIV miktarına viral yük denir. İlaçları belirtildiği şekilde almak viral yükünüzü düşük ve CD4 hücre sayınızı yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır.

İlaçlar viral yükü çok düşük seviyelere indirebilir (viral baskılama olarak adlandırılır). Viral baskılama, mililitre kan başına 200’den az HIV kopyasına sahip olmak olarak tanımlanır. Aids tedavisi için ilaçlar, viral yükü testlerin tespit edemeyeceği kadar düşük seviyelere indirebilir (buna tespit edilemeyen viral yüke sahip olmak denir). HIV tedavisine başladıktan sonra hastalık azalırsa işlem işe yarıyor demektir. İlaçlarınızı belirtildiği şekilde almaya devam edin.

Arada bir bile olsa dozları atlarsanız, HIV’e hızla üreme şansı vermiş olursunuz. Bu bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve sizi hasta edebilir.

İlginizi Çekebilir  Özefagus Grafisi

Saptanamayan bir viral yüke ulaşmak (veya viral baskılamada kalmak), sağlıklı kalmanın ve başkalarını korumanın en iyi yoludur.

HIV ilaçları, diğer insanlara bulaşma şansını azaltır veya bazen azaltmaz. Araştırmalar, HIV ilaçlarını belirtildiği şekilde almanın kandaki HIV miktarını o kadar azaltabileceğini gösteriyor ki, bir testte bile görünmeyebilir. Bu olduğunda, seks yaptığınızda HIV’i kimseye bulaştırmayacağınız anlamına gelir.

HIV tedavisi çok önemlidir ve bu nedenle test yaptırmak çok önemlidir. Tedavi gören HIV’li kişiler sağlıklı kalabilir, daha uzun yaşayabilir ve başkalarına bulaşmaktan kaçınabilir, ancak tedavi olmadan HIV AIDS’e neden olabilir.

Aids Tedavi Sürecine Başlanır?

Tedaviye ne zaman başlamalıyım? Teşhisten sonra mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlayın. Aids’li herkes için ilaçlar, ne kadar sağlıklı olduklarına veya ne kadar süredir sahip olduklarına bakılmaksızın önerilir. Sağlık uzmanınıza, sahip olduğunuz herhangi bir tıbbi durum veya aldığınız diğer ilaçlar hakkında bilgi verin.

Ayrıca, siz veya eşiniz hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız ona bildirin. Aids’in bebeğe bulaşmasını önlemeye yardımcı olabilecek doğru Aids ilacı türünü belirleyecektir.

Tedavi kişiyi hasta hissettiriyorsa, sağlık uzmanınızla konuşun. Sağlık uzmanınız, yan etkileri yönetmenize veya tedavi planınızı değiştirmenize yardımcı olacak ilaçlar reçete edebilir.

HIV tedavim hormon tedavimi etkiler mi? Anti-HIV ilaçları ile hormon tedavisi arasında bilinen bir etkileşim yoktur.

Aids tedavisi için HIV ilaçları ve hormon tedavisini aynı anda almak konusunda endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınızla görüşün. Sağlık uzmanınız sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak ve hormon tedavinizi planlandığı gibi aldığınızdan emin olacaktır.

Tedavi işe yaramazsa? Sağlık uzmanınız reçetenizi değiştirebilir. Aynı tedavi herkes için aynı şekilde çalışmadığından değişiklikler nadir değildir.

Aids Tedavisi Kaç Gün / Hafta Sürer?

Tedavi süresi 1-2 ay arasında değişebilir. Tedavi, diğer insanlara bulaşmayı önlemeye yardımcı olur. Viral yükünüz saptanamıyorsa, HIV’i HIV negatif bir partnere seks yoluyla bulaştırma riskiniz yoktur.

İlginizi Çekebilir  Western Blot Testi

Tespit edilemeyen bir viral yüke sahip olmak, enjeksiyon uyuşturucu kullanımı yoluyla HIV bulaşmasını önlemeye de yardımcı olabilir. İğnelerin, şırıngaların veya diğer enjeksiyon ekipmanlarının (örn. ısıtıcılar) paylaşılmasının bulaşmayı önleyip engellemediği konusunda bir veri yoktur.

Aids tedavisi için tespit edilemeyen bir viral yüke sahip olmak, anneden çocuğa bulaşmayı önlemeye de yardımcı olur. HIV bulaşmış bir anne hamilelik, doğum ve doğum sırasında ilaçlarını belirtildiği şekilde alır ve doğumdan sonra 4 ila 6 hafta boyunca bebeğine HIV ilaçları verirse, virüsü bebeğe bulaştırma riski %1 olabilir.

Tespit edilemeyen bir viral yükünüz varsa, bu aynı zamanda emzirme sırasında bulaşma riskini azaltır, ancak riski ortadan kaldırmaz. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki öneri, HIV’li annelerin bebeklerini emzirmemesi gerektiğidir.

İlaçları belirtildiği şekilde almak ilaç direncini önlemeye yardımcı olur. HIV ilaçlarını yönlendirildiği şekilde tutarlı bir şekilde almak, ilaç direncini önlemeye yardımcı olur.

Uyuşturucu direnci, HIV’li kişiler ilaçları belirtildiği şekilde almadığında ortaya çıkar. Virüs değişebilir (mutasyonlara sahip olabilir) ve artık belirli anti-HIV ilaçlarına yanıt vermeyebilir.

İlaç direnci geliştirirseniz, başarılı tedavi seçeneklerinizi sınırlayacaktır.

HIV ilaçları yan etkilere neden olur mu? Aids tedavisi için HIV ilaçları bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir. Ancak, tüm insanlar yan etkiler yaşamaz. En yaygın yan etkiler şunlardır:

Mide bulantısı ve kusma,

İshal,

Uyumakta zorluk,

Kuru ağız,

Baş ağrısı,

Baş dönmesi,

Yorgunluk ve

Ağrı olabilir.