Perfüzyon MR

Perfüzyon MR Nedir?

Perfüzyon mr, radyoloji görüntüleme yöntemleri arasında yer almaktadır ve özel bir görüntüme yöntemidir. Beyindeki kan akışının miktarını ölçmek için detaylı olarak çekilir.

Günümüzde sıklıkla kullanılan MR görüntüleme yöntemi herhangi bir radyasyon içermediğinden dolayı gönül rahatlığı ile tercih ediliyor. Beyin kanaması geçiren hastalarda, inme hastalarında, ameliyat öncesi detaylı inceleme yapılması gerektiğinde, beyin tümörlerinin incelenmesinde kullanılan bir yöntemdir.

Kısa sürede sonuçlanan perfüzyon mr tedavi amaçlı olarak da uygulanabilir. Radyoterapi, kemoterapi gibi tedavi yöntemleri sonrasında çekilerek de ne kadar ilerleme yaşandığı rahatlıkla takip edilebilir. Çocuklardan yetişkinlere kadar kolaylıkla uygulanabilen bir görüntüleme yöntemidir.

Tedavi sürecinin daha erken başlaması için önem taşır. Bu nedenle uzman hekimler tarafından çekim işleminin yapılması gerekir. Kan akış hızı izlenerek tıkalı damarlar da teşhis edilebilir. Bu sayede tıkalı damarların acil olarak açılması ve hastanın sağlığına kavuşması sağlanır.

Perfüzyon MR Nasıl Çekilir?

Vücutta hayati önem taşıyan ve herhangi bir hastalık durumunda acil müdahale edilmesi gereken organlar arasında beyin yer alıyor. Beyindeki kan akışının ve birikiminin izlenmesi için perfüzyon MR görüntüleme yöntemi tercih ediliyor.

İşlemde beyin içindeki kan akışının izlenebilmesi için damardan kontrast madde verilmesi gerekir. Hastanın MR çekimine hazırlanmasının ardından isteğine bağlı olarak sakinleştirici de verilebiliyor. Damardan ilaç verilmesi ile birlikte çekim işlemi başlıyor.

Diğer görüntüleme yöntemlerine oranla daha kolay süren bir işlemdir. Girişimsel bir işlem gerektirmediğinden dolayı herhangi bir acı ya da ağrı hissi yoktur. Perfüzyon MR çekim sonrasında 30 kesimler elde edilir. Bu görüntüler bilgisayar ekranından incelenerek teşhis konulur. İşlem esnasında hastanın üzerinde metal hiçbir eşya olmaması gerekir. İşlem esnasında hastanın hareket etmemesi ve sakin kalması gerekir. Panik yapan hastalar için damardan sakinleştirici verilerek daha kolay bir çekim olması sağlanır.

İlginizi Çekebilir  Kemik Dansitometrisi

Perfüzyon MR Kaç Dakika Sürer?

Günümüzde devlet hastaneleri ve özel hastanelerde sıklıkla kullanılan radyoloji görüntüme yöntemleri arasında perfüsyon MR yöntemi de ter alıyor. Oldukça kolay ve hızlı olarak yapılan MR çekme işlemi sırasında hastalar kendilerini konforlu hissedebilir.

Beyindeki kan akış hızının incelenmesi ve doğru teşhisin hızlı bir şekilde konulabilmesi için önem taşıyan bir görüntüleme yöntemidir. Uzman doktorlar tarafından istenen ve alanında uzman kişiler tarafından çekilen görüntüleme işlemi ortalama olarak 5 dakika kadar sürer.

Hastanın beyin içindeki sorununa göre bu sürede uzama meydana gelebilir. Genel olarak pratiklik sağladığından dolayı sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. İşlem öncesinde neden çekileceği belirlediği taktirde daha kısa süren bir işlem olacaktır.

Çekim sırasında hastanın sakin kalması ve hareket etmemesi de sürenin normal standartlar arasında olmasını sağlar. Pek çok hasta perfüzyon MR sayesinde hastalığının tedavisini kısa sürede olabilir.

Perfüzyon MR Nerede Çekilir?

Günümüzde gelişen teknolojiler sayesinde görüntüleme yöntemlerinde de gelişmeler yaşanıyor. Beyin içinin görüntülenmesi, kan akış hızının ve birikiminin incelenmesi için perfüzyon emar sıklıkla tercih ediliyor.

Alanında uzman ve tecrübeli kişiler tarafından çekilen görüntüler sayesinde pek çok hastalığın erken tanısı konulabiliyor. Hemen hemen her sağlık kuruluşunda yer alan MR görüntüleme bölümleri ile hastalara en konforlu hizmetler sunuluyor.

Standart MR odalarında çekimi yapılan görüntüler kısa sürede de sonuçlanabiliyor. Ortalama 5-10 dakika kadar süren görüntü alınan MR odalarının steril ve hasta için konforlu olması gerekir. Hastanın görüntü işlemine girmeden önce üzerindeki metal takıların çıkartılması gerekir.

Hasta önlüğü giydirilerek steril ortama hazırlanır. Sırt üstü olarak yatırılan hastanın beyin içinin net izlenebilmesi için damardan kontrast madde verilmesi gerekir. Hastanın sakin kalması için de sakinleştirici yapılarak işlem süreci daha kolay hale getirilir.

İlginizi Çekebilir  Hepatobilier Ultrason

Perfüzyon MR Neden İstenir?

İnsan vücudunda hayati önem taşıyan pek çok organ vardır. Beyin de vücudun merkezi olarak bilinir ve en fazla önemi olan organlardandır. Beyinde herhangi bir sorun ile karşılaşıldığı taktirde uzman doktorlar daha detaylı inceleme yaparak bu sorunu kısa sürede tespit edebilir.

Perfüzyon emar görüntüleme yöntemi tam da bu noktada devreye girerek görüntü elde edilmesini sağlar. Beyindeki kan birikiminin, kan akış hızının, beyin tümörlerinin yerlerini tespit edilmesi ve incelenmesinin, beyinde yer alan tıkalı damar olup olmadığının araştırılması için istenen bir görüntüleme yöntemidir.

Rutin olarak çekim yapılmayan fakat detaylı görüntülere ihtiyaç duyulduğunda tekrarlanabilecek bir yöntemdir. Alınan görüntüler bilgisayar ekranından detaylı incelendiğinde hasta için erken tanı ve tedavi sağlanır. Aynı zamanda kafa travmalarında da gelişebilecek komplikasyonlara karşı olarak çekilen bir görüntü yöntemidir.

Perfüzyon MR Fiyatları 2024

Günümüzde hemen hemen her sağlık kuruluşunda hizmete sunulan perfüzyon emar görüntüleme yönteminde fiyatlar her hastaya hitap edecek şekilde sunulur.

Uzman hekimler tarafından erken tanı koymak için istenen görüntüleme yöntemi çoğu hastanın tedavisine de erken başlaması sağlanır. Fiyat bakımından özel hastane ve görüntüleme merkezlerine göre değişiklikler meydana gelebilir.

Görüntü çekilecek olan alanın genişliğine göre fiyatlar değişir. MR cihazının yer aldığı hastaneye göre fiyatlarda değişiklikler yaşanır. İndirimli fiyatlarda hizmet sunan görüntüleme merkezlerinden daha uygun fiyata yararlanabilir.

Aynı zamanda sigortalı anlaşması olan hastalar normal fiyatlardan daha uyguna yararlanabilirler. Perfüzyon MR fiyatları sayesinde beyinden rahatsızlığı olan hastalar erken teşhis ve tedavi imkanından yararlanarak hastalıklar ilerlemeden durdurulabilir. Perfüzyon mr fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.