Kalça Emar

Kalça emar, kalçada yaşanan sorunlar ve ağrılar hakkında daha doğru tanı koyabilmek için hastaya uygulanmaktadır. Burada görüntüleme sistemi sayesinde vücudun içinde bulunan ve gözle görülmeyen hastalıkların ve rahatsızlıkların tespit edilebilmesinde yardımcı olur.

Vücudun çeşitli bölgelerine çekimi yapılan emar sayesinde günümüzde birçok hastalık bu görüntüleme sistemi sayesinde açıklığa kavuşturulmuş olur.

Vücudun hemen hemen bütün bölgelerini daha ayrıntılı bir şekilde görüntülemek için; manyetik rezonansın içinde bulunan güçlü radyo dalgaları ve mıknatıs sayesinde incelenmiş olur. Doktor, hasta için uygun olan tedavi yöntemini uygulayabilmesi için kalça emar çekimi ister.

Kalçada yaşanan ağrılar ve sorunlar pek çok kişi tarafından önemsenmez. Bu yüzden ihmal edilerek, doktora başvurmaz. Fakat bu gibi durumlarda genellikle ciddi rahatsızlıkların oluşumuna ve her geçen gün artmasına neden olur.

Hastalığın daha ciddi boyutlara taşınmasını istemeyenler için hastaneye başvurup, yardım alınabilir. Çünkü ciddi boyutlara taşınan hastalıkların tedavisi genellikle zor gerçekleştirilir.

Kalça Emar Nedir?

Kalça oynar eklem işlevini yapan organlardan biridir. Hastada meydana gelen kalça ağrıları ve sorunları karşısında belli bir süre sonra kalça oynar eklem işlevini kaybeder. Bunun sonucunda ankilos denen kalça ağrı çeşitlerinden biriyle karşı karşıya kalınır.

Kalçada meydana gelen ağrı hastanın omurgasını etkileyerek, sorunlar açığa çıkarır. Kalça kemiğinin başı ile omurganın sonu olan kısımda ağrılar oluşmaya başlar. Buradaki bütün omurga sistemi bu ağrıdan etkilenmiş olur.

Oluşan kalça ağrısının fiziki tedavi ile teşhisi konulması mümkün değildir. O yüzden doktor, hastadan kalça emar, çektirmesini ister. Emar çekimi sayesinde hastada meydana gelen bütün ağrıların ve hastalıkları dokuların hepsi bu şekilde tespit edilmiş olur.

Kalça Emarı Nasıl Çekilir?

Emar çekimi gerçekleştirileceği zaman mutlaka hastanın randevulu olması gerekir. Çekim gerçekleştirilmeden önce mutlaka hastanın üzerinde metal eşya, kredi kartı, anahtar, kimlik gibi malzemelerin emar odasının dışında çıkarılması ve bırakılması gerekir.

İlginizi Çekebilir  MR Ürografi

Böylelikle alınacak olan görüntülerin kaliteli ve net çekimi gerçekleştirilmiş olur. Sonrasında kalça emar, çekimi için emar sedyesinin üzerine hasta yatırılır. Bel kısmının çekimi gerçekleştirileceği için cihaz bel tarafına doğru olacak şekilde ayarlanmış olur. Daha sonra hasta için emar çekimi gerçekleştirilir.

Hastanın isteği üzerine kapalı veya açık emar işlemleri gerçekleştirilmiş olur. Özellikle kapalı alan korkusu olan bireylerin açık emar çekimi gerçekleştirmesi daha uygundur.

Bu çekim hastanın tercihine bırakılmış olur. Fakat panik atak, epilepsi, klostrofobi, obezite gibi rahatsızlığı olan kişilerin yapacağı çekimin açık emar olarak tercih edilmesi önerilir. Böylelikle kalça emar, çekimi her iki yöntem ile gerçekleştirilmiş olur.

Kalça Emarı Kaç Dakika Sürer?

İleri teknoloji sayesinde geliştirilmiş olan görüntüleme sistemleri sayesinde artık vücudun bütün bölgelerine emar çekimi yapılabilir. Üstelik hastanın klostrofobi rahatsızlık duyması sonucunda bile açık emara başvurur ve gerekli olan işlemler yapılmış olur.

Gerçekleştirilecek olan kalça emar, çekimi sayesinde kalçadaki kırık, çıkık durumları ve burada oluşan rahatsızlık tespit edilir. Emar çekimi ile birlikte kemik yapısı ve dokularının yanı sıra kan damarları daha net bir şekilde görülmüş olur.

Kalça için çekilen emar yaklaşık olarak 15-20 dakika arasında değişkenlik gösterebiliyor. Bunun için bu süre zarfından hastanın hareketsiz bir şekilde beklemesi ve çekim işlemlerinin tamamlanmasını bekler. Buradaki rahatsızlık tespit edildikten sonra hastaya uygun ve gerekli olan tedavi yöntemi uygulanır.

Kalça Emarı Çektirilmezse Nelere Neden Olur?

Kalça ağrı şikâyeti olan kişilerin mutlaka bir doktora başvurması ve yardım alması gerekir. Çünkü hastanın çekmiş olduğu kalça ağrılarından dolayı belli bir zaman sonra yürümekte zorluk çeker, merdiven inip çıkarken, eğilirken gibi durumlarda ağrılar açığa çıkar.

Ortaya çıkan bu ağrılar sadece kalça bölgesini etkilemekle de kalmaz, omurganın tamamını etkilemiş olur. Böyle durumların ortaya çıkması halinde kesinlikle hastaneye başvurulmalı ve kalça emar çekimi yapılması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Dijital Anjiyografi

Aksi durumlarda kişinin hareket etme kısıtlılığı ortaya çıkar ve günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmede zorluk çekerek, zamanla hareket kaybı oluşur. Bu rahatsızlık hastada ciddi sorunların açığa çıkmasına işaret eder.

Bel ağrısı ile kalça ağrısı birbiriyle orantılı olmasının yanı sıra iki farklı hastalık oluşumuna neden olur. Birbiriyle karıştırılmaması gerekir ve bu yüzden emar çekimi yapılmalıdır.

Kalça Emar İncelemesi

Gerçekleştirilecek olan görüntüleme işlemleri ile birlikte kalçada rahatsızlık ve ortaya çıkan sorunlar tespit edilerek, hasta için uygun olan tedavi yöntemi uygulanır. Birçok doktor, hastaları için bu görüntüleme tekniğinden yararlanır.

Böylelikle gerçekleştirilen kalça emar çekimi ile birlikte daha sağlıklı sonuçların alınmasına yardımcı olunur. İşlem gerçekleştirileceği zaman hastaya yapılan uyarılar dikkate alınmalı ve çekim sırasında mutlaka hareketsiz bir şekilde beklemesi gerekir.

Kalça Emar Fiyatları 2024

Özel hastanelerde, devlet hastanelerinde, özel görüntüleme merkezlerinde kalça emar, çekimi yapılabilir. Fakat bazı durumlarda hastadan bu emar acil bir şekilde istenebilir. Bunun için daha kısa sürede çıkabilmesi için özel hastanelerden ya da özel görüntüleme merkezlerine başvurulur.

Özel hastanelere başvurulmasının ardından çok kısa süre için emar çekimi gerçekleştirilebilir. Böyle durumlarda herkesin merak ettiği konulardan biri kalça emar fiyatı, oluyor. Aslında bu konu hakkında kesin olarak bir bilgiye varmak mümkün değildir.

Çünkü her hastanenin ve görüntüleme merkezinin kendine ait bir fiyat listesi mevcuttur. İlgili yerlerle iletişime geçerek emar fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kalça emar fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.