Check Up

Check up Nedir?

Check up, halk arasında sağlık taraması olarak bilinen herhangi bir hastalık belirtisi olmayan kişilerde sağlık sorunu yaşayıp yaşamadığını öğrenmek için yapılan işlemlerdir. Yapılan bu tarama sayesinde pek çok hastalığın erken tanısı konulabilir. Kişiye özel olarak yapılan bu tarama için muayene, test ve tetkikler yapılır.

Zaman zaman insan vücudunda belirli hastalıklar meydana gelse de belirti göstermeden vücut içinde gizlice büyümeye ve ilerlemeye devam edebilir.  Bu hastalıklardan ancak erken teşhis konulacak zaman check up işlemi geçmiş ve belki de tedavi için geç kalınmış olabilir. Bunun için de düzenli çekap yaptırmak önemlidir. Check up; yılda bir ya da iki defa hiçbir hastalık belirtisi olmasa bile yapılan detaylı sağlık testleridir.

Hastaya özel olarak muayene, tetkik ve testler yapılır. Uzman hekimler tarafından yapılan muayeneler ve laboratuvar testleri sonucunda kişide herhangi bir hastalık olup olmadığı teşhis edilir.

Yapılan tarama sayesinde çoğu hastalığın erken tanısı konulabilir. Böylelikle hasta erken tedavi yönteminden yararlanarak hastalığı ilk evrede atlatabilir.

Check up Neleri Kapsar?

Kişilerin sağlık kontrollerinin yapılması için uygulanan çekap işlemi içerisinde pek çok test ve tetkik işlemini barındırır. Kişinin ilk olarak genel sağlık durumunu belirlenmesi için ateş, nabız ve tansiyonuna bakılır. Daha sonra alınan kan ve idrar örneği laboratuvara gönderilir.

Göğüs hastalıkları, dahiliye, kardiyoloji, nöroloji gibi genel bölümlere hasta yönlendirilir. Bu bölümlerde hastadan radyolojik görüntüler çekilmesi istenebilir. Kişiye öze olarak yapılan işlemler farklılık gösterebilir. Çekap fiyatları da yapılacak tetkik sayısına göre değişir.

Check up Nasıl Yapılır?

Günümüzde sıklıkla yapılan çekap işlemi yalnızca tahlil ve tetkik içeren işlemlerdir. Bu nedenle oldukça kolay ilerleyen bir taramadır. Kişinin cinsiyetine, yaşına, taşıdığı risk faktörlerine, hastalığı varsa hastalığın belirtilerine göre en uygun testler uygulanır.

Laboratuvar testlerinin yanı sıra radyolojik görüntülemeler ile birlikte tarama işlemi desteklenir. Hastanın daha önceden yaptırdığı tarama varsa incelenir. Çekap fiyatları oldukça uygun olduğundan dolayı herkes yaptırabilir.

Check up Ne Kadar Sürer?

Birçok testten meydana gelen çekap, kişilerin hastalık belirtisi olmasa bile sağlık taraması için yaptırdıkları testlerdir. Yani vücutta hastalık oluşumlarının meydana gelip gelmediği için testler yapılır. Kan testleri, idrar testleri, tomografi, MR, ultrasonografi gibi farklı testler yapılır. Vücudun her sistemi için ayrı ayrı yapılan bu testler ile vücuda çekap yani sağlık taraması yapılmış olur.

İlginizi Çekebilir  HS-CRP Testi

Check up Neden Yaptırmalısınız?

Hastalık belirtisi yaşayan bireylerin yanı sıra sağlıklı bireylerin de çekap yaptırması gerekir. Sağlık taraması yaptırmanın sağladığı pek çok avantaj vardır. Kişilerin gizli olarak seyreden herhangi bir hastalığı varsa bu hastalığın teşhisi konulabilir.

Aynı zamanda hastalığı ilk evrelerde yaşayan kişilerde erken tanı yöntemi sayesinde tedaviye başlanabilir. Kişiye özel olarak yapıldığından dolayı oldukça konforlu bir işlemdir. Bunların yanı sıra çekap fiyatları da her hastaya hitap edecek şekilde sunulur.

Her hastalık her zaman kendisini oluşmaya başladığı ilk anda kendisini göstermez. Genetik etmenler, yaş, cinsiyet, çevresel faktörler aynı zamanda hastalıkların gizlice oluşmasına ve ilerlemesine neden olabilir.

Bu noktada ise alınabilecek en iyi önlem çekap olur. Tüm bu faktörler göz önünde bulundurularak yapılan çekap testleri olası hastalıklar anında saptanır ve tedavi süreci erken planlanır.

Check up Öncesi Yapılması Gerekenler

Hiçbir sağlık sorunu olmayan kişiler bile mutlaka çekap yaptırmalıdır. Çekap öncesinde yapılması gereken ilk şey uzman doktora detaylı muayene olmalıdır. Böylece bireyin kullandığı ilaçlar var ise birkaç gün önceden bırakması istenebilir.

Ayrıca bu aşamada yapılacak çekap türü de belirlenir. Çekap günü öncesinde kişinin hafif beslenmesi, alkol almaması önemlidir. Eğer kişiye özel çekap testlerinde batın testi var ise ultrasonografi için kişinin idrara sıkışık olması gerekir.

Check UP Hazırlık Adım Adım 

Fiziki muayeneden, laboratuvar tahlil ve radyolojik tetkiklere kadar her işlemin yapıldığı çekap taraması hazırlık aşamasında hastanın daha önceden randevu alması gerekir.

Yapılacak tetkikler için kişinin aç karnına olması gerekir. Çıkacak sonuçların doğruluğu için bu madde önem taşır. Hastanın gireceği radyolojik görüntüleme yöntemine göre en uygun şekilde hazırlanması gerekir. Uzman doktor tarafından söylenen bilgilere göre hareket etmesi gerekir. Bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan taramayı yaptırabilir.

Check Up Ne Zaman Yaptırmalısınız?

Hiçbir hastalık belirtisi ve şikayeti olmadan yapılması gereken CHECK UP, genel olarak her yetişkin bireyin yılda 1 kez düzenli ve detaylı olarak yaptırması gereklidir.

İlginizi Çekebilir  Tiroglobulin Testi

Ancak bireylerin kişisel risk faktörleri, sağlık öyküsü ve genetik yapısı gibi faktörler nedeniyle uzman doktor gerek görürse check up testlerinin 1 yıldan daha kısa sürede düzenli olarak yapılmasını tavsiye edebilir.

Çekap Süreci Nasıl İşliyor?

Çekap süreci düşünüldüğü kadar zor ve yorucu değildir. Birçok test ile yapılan bu sağlık taraması sayesinde vücuttaki tüm sistemlerin, organ ve dokuların sağlık taraması yapılır. Bunun için öncelikle hastanın sağlık kuruluşuna başvuru yapması gereklidir.

Daha sonrasında süreç, uzman hekimin yaptığı tahlil istekleri doğrultusunda ilerler. Tüm testler yapıldıktan sonra sonuçlar uzman hekim tarafından incelenir. Şayet bir hastalık bulgusu rastlanır ise bu durumda detaylı muayene sonrasında uzman hekim tedavi planı oluşturur.

Çekap Hizmeti Sırasında Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Genel sağlık taraması yaptırmak isteyen kişilere bu hizmet kapsamında kişiye özel hizmetler sunulur. Sunulan çekap hizmetleri sırasında öncelikle kan ve idrar tahlili yapılmak üzere numuneler alınır. Daha sonrasında düzenlenen çekap planında batın da varsa ultrasonografi, MR ve benzeri gibi görüntüleme tetkikleri yapılır.

Sonrasında üroloji, nöroloji, göğüs hastalıkları, kulak burun boğaz gibi bölüm uzmanları tarafından detaylı muayene olunur ve uzman hekimlerin istekleri doğrultusunda detaylı testler verilir. Böylelikle ayrıntılı sağlık taraması yapılmış olur.

Check Up’ ta Nelere Bakılır?

Genel sağlık taraması yani çekap yapılırken öncelikle bireyin genel sağlık durumuna ateş, nabız, tansiyon ölçülerek bakılır.

Kan ve idrar örneği alındıktan sonra göğüs hastalıkları, kardiyoloji, kulak burun boğaz, üroloji, nöroloji, kadın doğum gibi birçok alanda hekimle irtibata geçilir. Bu hekimler gerekli duyduğu testleri isteyebilir. Böylelikle her uzman, kendi branşında organ ve dokuların sağlık taramasını yapar.

Çekap Paketleri

Günümüzde gerek devlet hastanesinde gerekse özel hastanelerde çekap hizmetleri sunulur. Sağlık kurum ve kuruluşlarında farklı özelliklerde çeşitli çekap paketleri oluşturulur. Bu paketlerin her birisinde yapılan tarama testleri ve tetkikleri farklıdır.

Bu nedenle paketlerin özellikleri gibi fiyatları da değişir. Ancak genellikle bu paketler bireyin ihtiyaçlarına ve varsa şikayetlerine göre değiştirilir ve böylece kişiye özel çekap paketi oluşturulur.

Çekap Kampanyaları

Sağlıklı ve bir yaşam sürebilmek ve gizlice oluşabilecek hastalıklara karşı da önlem almak, erken teşhis şansını arttırmak için genel sağlık taraması yani çekap hizmetleri büyük önem taşır.

İlginizi Çekebilir  Sperm Spermiogram Kruger Testi

Bu sağlık hizmetlerini devlet hastanelerinden ya da özel hastane ve sağlık kuruluşlarından alabilirsiniz. Her sağlık merkezi hastaları için farklı çekap paketleri oluşturur ve bu paketleri kampanyalar dahilinde hastalara sunar.

Ancak kampanyalar hakkında net ve tek bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü her sağlık merkezinde birçok çekap paketi ve dolayısıyla da farklı özelliklerde farklı fiyatlarda kampanyalar sunulur.

Check UP Fiyatları 2024

Check Up Fiyatları 2024’de 3000 ile 4000 tl arasında değişmektedir. Günümüzde önemli sağlık hizmetlerinden birisi de çekap hizmetleridir. Gelişen tıp teknolojisi ile birlikte aynı zamanda hastalıkların teşhisi de daha kolay hale gelse de bazı hastalıklar belirti göstermeden gizlice ilerlediğinden belirti verdiğinde teşhis ve tedavi için çok geç olabilir.

Bu nedenle de en az yılda bir kez çekap yaptırmak hayati önem taşır. Her sağlık merkezinin teknolojik donanımı, ekipmanları ve çalışan uzman personelleri doğrultusunda çekap fiyatları da farklılık gösterir. En sağlıklı fiyat bilgisi doğrudan sağlık merkezinden alınmalıdır.

Günümüzde en sık yapılan işlemlerden olan çekap hem kadınlarda hem de erkeklerde uygulanabilen bir taramadır. Çekap fiyatları her hastaya hitap edecek şekilde sunulur.

Yapılacak olan tetkiklere göre fiyatlarda değişiklikler yaşanabilir. Taramayı yapacak olan hekim ve sağlık kuruluşuna göre de fiyatlarda değişikler meydana gelir.

Check UP fiyatları özel sağlık kuruluşlarında daha maliyetli olarak yapılan bir işlemdir. Bu duruma göre hasta kendisine en uygun kuruluşu seçerek işlem yaptırabilir.

Günümüzde hemen hemen her sağlık kuruluşunda hizmete sunulan çekap taraması genel tarama ve herhangi bir risk olu olmadığını araştırmak için yapılır.

İstanbul’da da tarama yapan pek çok sağlık kuruluşu vardır. Hem özel hem de devlet hastanelerinde yapılabilen bir tarama işlemidir. Check up fiyatları hizmet sunan sağlık kuruluşlarına göre değişir.

Özel kurularda sunulan tarama işleminde fiyatlar daha maliyetli olacaktır. Check up fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

UK Steroids shop CobbleStoneGeneva.com is one of the best choice in GB now