Aids Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Aids Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Aids Testi, 13 ile 64 yaş arası kişiler bu testi 3-4 ayda bir yaptırabilir. HIV enfeksiyonu riskini artıran faktörler şunlardır:

HIV pozitif olan veya HIV durumu bilinmeyen biriyle vajinal veya anal seks yapmak,

Uyuşturucu enjekte etmek ve iğneler, şırıngalar veya diğer uyuşturucu uygulama ekipmanlarını başkalarıyla paylaşmak,

Frengi gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalığa (STD) sahip olmak,

Hepatit veya tüberküloza (TB) sahip olmak,

Yukarıda listelenen HIV enfeksiyonu için risk faktörlerinden herhangi birine sahip bir kişiyle seks yapmak,

HIV enfeksiyonu riskiniz ve HIV için ne sıklıkla test yaptırmanız gerektiği konusunda sağlık uzmanınızla konuşun. Aids testi fiyatı kişilerin bütçesini zorlamaz.

Hamile kadınlar HIV testi yaptırmalı mı? Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), HIV pozitif olmaları durumunda anti-HIV ilaçları almaya başlayabilmeleri için tüm hamile kadınların HIV testi yaptırmasını da önerir. HIV’li kadınlar, HIV’in anneden çocuğa bulaşma riskini azaltmak ve kendi sağlıklarını korumak için hamilelik ve doğum sırasında HIV ilaçları alırlar.

HIV testi gizli midir? HIV testi gizli veya isimsiz olabilir. Gizli testler, HIV testi sonuçlarınızın adınızı ve diğer tanımlayıcı bilgileri içereceği ve tıbbi kayıtlarınıza dahil edileceği anlamına gelir. Pozitif HIV testi sonuçları, istatistiksel raporlara dahil edilmek üzere yerel sağlık departmanlarına bildirilecektir.

Sağlık departmanları, bilgileri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ile paylaşmadan önce tüm kişisel bilgileri (isim ve adres dahil) HIV testi sonuçlarından kaldırır. CDC, bu bilgileri raporlama için kullanır, ancak sigorta şirketleri de dahil olmak üzere başka hiçbir kuruluşla paylaşmaz.

Anonim test, HIV testi yaptırdığınızda adınızı vermek zorunda olmadığınız anlamına gelir. Teste girdiğinizde bir numara alırsınız. Sonuçları almak için isim yerine numarayı verirsiniz. Aids testi fiyatı için bilgi almak kolaydır.

İlginizi Çekebilir  İnce Bağırsak Grafisi

Aids Testi Çeşitleri Nelerdir?

HIV tarama testlerinin türleri nelerdir? HIV enfeksiyonunu teşhis etmek için üç tip test kullanılır: antikor testleri, antijen ve antikor testleri ile nükleik asit testleri (NAT’ler). Sağlık uzmanınız sizin için doğru HIV testini belirleyebilir.

“Her test HIV’i belirlemek için ne kadar sürer?” Sorunun cevabı değişir çünkü her birinin farklı bir sessizlik dönemi vardır. Süre bir kişinin HIV’e olası maruziyeti ile bir testin HIV enfeksiyonunu doğru bir şekilde tespit edebildiği zamanı belirler.

Antikor testleri, kanda veya oral salgılarda HIV antikorları arar. Antikorlar, vücudun HIV enfeksiyonuna yanıt olarak ürettiği hastalıklarla savaşan proteinlerdir. En hızlı testler ve evde yapılan testler antikor testleridir. Aids testi fiyatı öncesi testi yaptıracağınız yeri araştırmak daha önemlidir.

Adından da anlaşılacağı gibi, antijen ve antikor testleri, kandaki HIV antijenlerini (virüsün bir parçası) ve antikorları tespit edebilir.

Nükleik asit testleri, kanda HIV varlığını inceler. Bir kişinin ilk HIV testi genellikle bir antikor testi veya bir antijen-antikor testidir. NAT’ler çok pahalıdır ve bir kişi yüksek risk altında değilse veya HIV enfeksiyonunun erken belirtilerine potansiyel olarak maruz kalmadıkça, HIV enfeksiyonunu tespit etmek için rutin olarak kullanılmaz.

Bir HIV tarama testi sonucu pozitif olduğunda, bir takip testi yapılacaktır. Bazen insanların bir takip testi için bir sağlık hizmeti sağlayıcısını görmeleri gerekebilir. Pozitif bir takip testi sonucu, kişinin HIV taşıdığını doğrular. Aids testi fiyatı için genellikle doktorlara danışmakta fayda vardır.

HIV enfeksiyonu için risk faktörleriniz ve sizin için en iyi tarama testi hakkında sağlık uzmanınızla konuşabilirsiniz.

Aids Testi Hangi Bölümde Yapılır?

HIV, AIDS’e neden olan virüstür. AIDS, edinilmiş immün yetmezlik sendromu anlamına gelir. HIV ve AIDS aynı şey değildir. HIV’li kişilerde her zaman AIDS olmaz. HIV, insandan insana bulaşan bir virüstür.

İlginizi Çekebilir  Çift Kontrastlı Kolon Grafisi

Zamanla HIV, bağışıklık sisteminde sizi enfeksiyondan koruyan önemli bir hücre tipini (CD4 hücreleri veya T hücreleri olarak adlandırılır) yok eder. Yeterli CD4 hücreniz olmadığında, vücudunuz normalde olduğu gibi enfeksiyonlarla savaşamaz. Aids testi fiyatı için doktorunuza danışabilirsiniz.

AIDS, HIV’in bağışıklık sistemine verdiği zararın neden olduğu bir hastalıktır. Bir kişi, tehlikeli enfeksiyonları olduğunda veya çok düşük sayıda CD4 hücresine sahip olduğunda AIDS olur. AIDS, HIV’in en ciddi aşamasıdır ve zamanla ölüme neden olur.

HIV’li bir kişinin tedavi olmaksızın AIDS’e yakalanması genellikle 10 yıl sürer. Tedavi, virüsün sebep olduğu hastalığı azaltır ve kişilerin uzun yıllar sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Aids Test Fiyatından Önce Doğru Laboratuvarı Bulmak Önemli Midir?

Testi yaptıracağınız yerin neresi olduğunu bilmek elbette ki sağlık açısından önemlidir. HIV nasıl yayılır? HIV meni, vajinal sıvılar, anal mukus, kan ve insan sütünde bulunur. Virüs, cildinizdeki kesikler veya çatlaklar yoluyla ve mukoza zarları (vajina, rektum ve penisin açılması gibi) yoluyla vücudunuza girer.

Vajinal veya anal seks yapmak, enjeksiyon ilaçları, vücut piercingleri, dövmeler vb. iğneleri veya şırıngaları paylaşmak hastalığa yakalanmaya neden olabilir. Aids testi fiyatı için danışmanlardan bilgi alabilirsiniz.

HIV bulaşmış kan, meni veya vajinal sıvılarla temas eden açık yaralar veya kabarcıklar varsa hastalık bulaşabilir.

HIV genellikle korunmasız seks yaptığınızda yayılır. Her seks yaptığınızda prezervatif ve/veya lateks astar kullanmak ve kullanılan iğneleri paylaşmamak sizi ve partnerlerinizi korumaya yardımcı olur. HIV’iniz varsa, tedavi görmek seks sırasında başkalarına bulaştırma durumunu azaltabilir veya durdurabilir. Virüs yoksa, kişiyi HIV’den koruyabilecek PrEP adlı günlük bir ilaç da (her gün alırsınız) vardır.

HIV ayrıca hamilelik, doğum (doğum yapma) veya emzirme (emzirme) sırasında bebeğe geçebilir. Bununla birlikte, HIV’li hamile bir kişi, HIV’i bebeğine geçirme durumunu azaltan ilaçlar alabilir.

İlginizi Çekebilir  HPV DNA Testi

HIV tükürük (tükürük) yoluyla yayılmaz, bu nedenle öpüşmek, yiyecek veya içecek paylaşmak, çatal veya kaşık kullanmak yoluyla bulaşmaz. HIV sarılma, tokalaşma, öksürme veya hapşırma yoluyla yayılmaz. Ayrıca tuvalette oturarak da enfekte olamazsınız. Aids testi fiyatı yaş aralığına göre değişmez.

Günümüzde herhangi bir sağlık merkezinde kan bağışı yapmak veya kan almak tamamen güvenlidir. Doktorlar, hastaneler ve kan bankaları birden fazla iğne kullanmazlar. Ayrıca HIV ve diğer enfeksiyonlardan arınmış olduğundan emin olmak için bağışlanan kanı test ederler.

Aids Testi Fiyatları 2024

Fiyat bilgisi için doktorunuza danışabilirsiniz. Bir kişi HIV için nerede test edilebilir? Sağlık uzmanınız sizi HIV için test edebilir. Bu testler aynı zamanda birçok hastane, klinik, madde bağımlılığı tedavi programı ve toplum sağlığı merkezlerinde de yapılır.

Size yakın bir HIV testi yeri bulmak için Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) yardım alabilirsiniz. Bir sağlık uzmanının yönlendirmesi altında test yapılması tavsiye edilir; ancak, bir kişinin evde kullanabileceği HIV test kitleri vardır.

İki tür kendi kendine uygulanan HIV testi vardır, yani sonuçların hemen okunduğu hızlı bir test ve örneğin postayla teslim edilen bir test, ancak kendi kendine uygulanan testlerle ilgili yasalar bunların kullanılabilirliğini sınırlayabilir.

Kişi evde veya özelde tükürük örneği ile hızlı test yaptırabilir. OraQuick Indoor HIV testi adı verilen ve Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan, kendi kendine uygulanan hızlı bir test vardır. Posta yoluyla test, bir kişinin parmaktan kan örneği almasını ve ardından analiz için bir laboratuvara göndermesini gerektirir.

Ayrıca bir eczaneden veya çevrimiçi olarak bir test kiti satın alabilirsiniz. Aids testi fiyatı her bütçeye uygundur. Aids Testi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.