Emar

Emar (MR) Nedir?

Emar, manyetik rezonans görüntüleme olarak da bilinmektedir, vücudun ve organların daha ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesinde yardımcı olur. Vücudun gözle görülmeyen kısmının; resim oluşturmaya yarayan radyo dalgaları, güçlü mıknatıslar ve bilgisayarın kullanılmasına yarayan görüntüleme tekniğidir.

Doktorlar tarafından hastalardan istenen ve tanı ile teşhisin konulmasında çok büyük verilere cevap bulmaya yarar. Sağlığı olumsuz şekilde etkileyecek radyasyon kullanılma durumu yoktur. Taramanın yapılacağı bölgeye ve boyuta göre değişkenlik göstermesi durumunda emar, 15-90 dakika arasında gerçekleştirilebilir.

Emar (MR) Neden Çekilir?

Hastanın iskelet sistemi, dokuları ve organları hakkında daha detaylı bir şekilde inceleme yapabilmek için ameliyatsız şekilde gerçekleştirilen görüntüleme tekniğidir.

Hastada meydana gelen çeşitli sorunların teşhis edilmesi için vücudun içini daha detaylı görebilmek için yüksek çözünürlüğe sahip görüntüler elde edilir. Böylelikle emar ile sinir sisteminin ve yumuşak dokularda oluşan sorunların değerlendirilmesinde yararlı olur.

Emar (MR) Nasıl Çekilir?

MR çekimi yapılacağı gün eğer hastaya herhangi bir uyarıda bulunmadıysa, hastanın ilaçlarını içmesinde ve yemeğini yemesinde herhangi bir sorun teşkil etmez. Aksi belirtilmediği sürece hasta normal rutin hayatına devam edebilir. Fakat bazı durumlarda tarama gerçekleşmeden dört saat önce hastanın hiçbir şey yemesi ve içmesi gerekebilir.

Görüntüleme durumuna göre hastanın bir miktar su içmesi de istenebiliyor. Bu durumlar taramanın yapılacağı alana göre değişkenlik gösterir. emar, aleti her iki ucu açık olan kısa silindir şeklindedir.

Çekim yapılacağı zaman hasta bu silindirin içinde hareketsiz bir şekilde yatmış olması gerekir. Tarama yapılacak olan bölgeye göre yatış pozisyonları değişkenlik gösterebilir. Hasta silindirin içinde hareketsiz bir şekilde yatarak kaliteli ve net olan görüntüler elde edilir.

Emar (Mr)’ın Avantajları Nedir?

45 yıldız kullanılan ve büyük başarılar elde eden bu uygulama sayesinde sorunların açığa çıkması veya oluşabilecek problemlerin önüne geçebilmekte yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir  Kadın Check Up Hizmetleri

Bunun için tıp alanında çok büyük avantajlara sahip olmada yardımcı olur. Cihazın hastaya veya kişiye vereceği herhangi bir zararlı etkisi yoktur. Radyasyona maruz kalmadan, ilaç kullanmadan gerçekleştirilir. Bilgisayarlı tomografiye üstünlük sağlayarak, bütün sorunlara cevap olmaya yarıyor.

MR cihazları ile vücuttaki dokuların ve organların sorunlarını teşhis etmeye yarayarak, ayrıntılı resimler çekilir. Her sağlık kuruluşunda rastladığımız ve olmazsa olmazları arasında bulunan cihazlardır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak ve emar fiyatları, hakkında bilgi almak için ilgili yerlerde görüşme sağlayarak, bilgi alınabilir.

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) Ne İşe Yarar?

Tıp alanında gerçekleştirilen tanı ve tedavi yöntemlerinde emar görüntüleme yöntemlerinden yardım alınır. Birçok hastalığın ve teşhisin konulmasında büyük rol üstlenir. Doktorlar tarafından hastalardan istenen bu görüntüleme tekniği sayesinde vücuda zarar vermez ve röntgen ışınını kullanmadan gerçekleştirilen çalışmalardır.

Güçlü mıknatıs ortamına sahip olan bu cihazların radyo frekansı sayesinde vücudun içinde bulunan yağ dokusu ve suyun bol miktarda nötron ile hidrojen atomlarının hareketliliği kaydeder. Kaydetme sonucunda değerlendirmeye alınır ve bilgisayar ortamına görüntüler aktarılmış olur.

Vücuttaki organların ve bütün dokulara farklı kesitlerden bakılması ve kesitlere ayrılmasıyla birlikte daha ayrıntılı resimler elde edilerek, kaydedilmiş olur. 45 yıldır hayatımızda olan bu görüntüleme tekniğinin hastaya hiçbir zararına rastlanmamıştır.

Hangi Durumlarda EMAR Çekmek Gerekir?

Tıp alanında bütün ihtiyaçların giderilmesinde ve sorunların çözülmesinde yardımcı olan emar, kas iskelet sisteminin sorunlarıyla yakından ilgilenir.

Özellikle Nöroloji ve Beyin Cerrahisi ile Ortopedi ve Travmatolojinin sıklıkla tercih ettiği görüntülemedir. Kas iskelet sisteminde çok fazla tercih edilmesiyle birlikte büyük ilerlemeler kat etmiştir.

MR sadece tanı koymakla sınırlı kalmaz, tanılarda sorunların saptanması ve tedavi sürecinin planlanmasında da yardımcı olur. Mevcut sorunların geçmişte ve gelecekteki öngörüsü ile büyük önem taşır.

İlginizi Çekebilir  Üriner Sistem Ultrason

Emar (MR) Çekilmesinin Sebepleri

Pek çok hastalığın tespit edilmesine yarayan tedavi yöntemlerinde emar, yer alıyor. MR doktorların hastalarından istedikleri görüntüleme tekniğinden biridir.

MR çekimi sebepleri arasında iç organlarda meydana gelen şüpheli durumlar, insan vücudunun yumuşak dokularla görüntülenmesi, gerekli ve şüphe edilmesi durumunda kafatasının detaylı incelenmesinde yardımcı olur.

Bununla birlikte kadınlarda meme şüphesinde daha net tespitler etmek, kalp rahatsızlıklarının detaylı şekilde görüntülenmesi ve incelenmesi, böbrek, karaciğer ve vücut kaslarının hayati önem taşıması durumlarında detaylı görüntüleme istenir.

Emar Çekimine Gelmeden Önce Neler Yapılmalıdır?

Günümüzde kapalı ve açık olacak şekilde emar çekimi gerçekleştirilir. Burada kapalı MR çekimi yapılacağı zaman hasta, anestezi uygulaması altında çekimi yapılır.

İdrar sıkışması, ilaç kullanması ve yemek yemesini gerektirecek durumlar yoktur. Çocuklarda ve bebeklerde, klostrofobi, obezite gibi durumlarda anestezi uygulaması yapılmadan önce doktorun bilgilendirilmesi gerekir.

Açık MR’da böyle bir duruma ihtiyaç duyulmaz. Klostrofobi, çocuklarda ve bebeklerde rahatlıkla çekim gerçekleştirilebilir. Fakat işlem öncesinde hastanın üzerinde metal eşyalar varsa mutlaka bunları MR odasının dışında bırakması gerekir. Bunlar saat, takılar, bileklikler, kredi kartları, araba veya ev anahtarı gibi ürünlerdir.

Emar’ın Dezavantajları Var mıdır?

Yapılacak olan MR çekiminden önce mutlaka ilgili yerlerle görüşerek emar fiyatları hakkında bilgi edinmelidir. Çekimin yapılacağı sağlık kuruluşlarında genellikle fiyatta değişkenlik görülebilir.

Bu durum hastanenin kullanmış olduğu cihazların kalitesiyle ve hastanenin başarısıyla alakalı bir durumdur. MR uygulamasının hastaya dezavantaj sağlayacağı bir durumu yoktur. Fakat maliyet olarak biraz pahalı olarak gerçekleştirilen görüntüleme tekniğidir. Bunun için ilgili yerlerle görüşerek, daha detaylı bilgi alınabilir.

Emar Fiyatları 2024

Emar fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.