P24 Antijen Testi

P24 Antijen Testi

P24 antijen testi hiv virüsüne özgü protein varlığını tespit etmek amacıyla yapılır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları tespit etmek amacıyla kullanılan farklı özelliklere sahip test çeşitleri bulunur. Testin doğru sonuç vermesi için virüsün vücuda girdiği andan itibaren en az 3 ay gibi bir sürenin geçmesi önerilir. P24 Antijen testi hiv’in varlığını ortaya çıkarmak için kullanılır.

P24 Antijeni Nedir?

T24 antijeni kan hücrelerini olumsuz etkileyen HIV virüsünün yapısında yer alan viral bir proteindir. Yapılan p24 antijen testi sonucunun pozitif olması halinde kişinin hiv virüsü ile enfekte olduğu anlaşılır. Sağlık alanında yaşanan teknolojik ve yenilikçi gelişmeler günümüzde en ufak virüsleri bile tespit etmede etkili bir role sahiptir.

Gözle görülmeyen bu küçük mikroorganizmalar vücuda farklı yollarla girerek kan hücreleri içerisine yerleşir. Bakteri, enfeksiyon ve virüsleri tespit etmek amacıyla kullanılan test HIV virüsü ile ilgili bilgi verir. Bu bilgiler doğrultusunda hiv virüsü tedavisinde kullanılan birtakım ilaçlar bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hasar görmesini engeller. Ayrıca vücudu yabancı enfeksiyonlara karşı daha dirençli ve güçlü hale getirir.

HIV virüsün vücuda girdiği andan itibaren Beyaz kan hücrelerini tahrip etmeye başlar. Virüsün temel amacı bağışıklık sistemini zayıflatmaktır. Bu nedenden dolayı şüpheli bir temas sonrası kişilerin herhangi bir belirti beklemeden sağlık kuruluşuna gitmesi gerekir. Burada uzman doktorlar gözetiminde birtakım taramalar yapılarak hiv virüsünün varlığı tespit edilir. Kullanılan testlerden biri de p24 Antijen testidir. Bu test HIV virüsü yapısında yer alan viral proteinin varlığını açıklamada kullanılır.

P24 Antijen Testi Neden Yapılır?

Test HIV virüsünün vücuttaki varlığını erken dönemde saptamak amacıyla yapılan testlerden biridir. Enfekte olan kişilerden alınan kan numuneleri teknolojik cihazlar tarafından taranarak içeriğindeki hiv virüsü tespit edilir. HIV virüsünün varlığı ile birlikte vücudun virüse karşı geliştirdiği antikor oranı da incelenir. Vücudun antikor oranına bakarak dahi virüsü hakkında detaylı bilgi alınabilir. test ile kanda bulunan ve virüs etrafını çevreleyen proteinin varlığına bakılır. Testin pozitif olması halinde gerekli tedbirler ve önlemler alınarak tedaviye geçilir. Çünkü hiv virüsü beraberinde AIDS gibi ölümcül bir hastalığa neden olur. Dolayısıyla ne kadar erken dönemde tespit edilirse uygulanan ilaç tedavisi ile vücuttaki virüsleri atılması sağlanır.

İlginizi Çekebilir  Aids Tedavisi

İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü olarak adlandırılan hiv virüsü vücudu etkisi altına alarak bağışıklık sistemini çökertir. Virüs vücuda girdiği andan itibaren etkin bir şekilde çalışmaya başlar ve vücudun savunma mekanizmasını, savaşan kan hücrelerini etkisiz bırakmayı amaçlar. Zamanla vücutta ilerleyen virüsün varlığı neticesinde AIDS ortaya çıkar. Böylece vücut fırsatçı virüs ve bakterilere açık hale gelir. Vücuda giren virüs ve bakterilerin miktarı ve yoğunluğu arttıkça kanser gibi tehlikeli hastalıklar ortaya çıkar. Bu nedenle tedavi de çoğu zaman başarılı sonuçlar elde edilmez ve ölümcül sonuçlar görülür.

Hiv virüsü vücut sıvılarının birbiriyle teması neticesinde hızlıca bulaşır. Hiv virüsü bulaşma yolları içerisinde korunmasız cinsel ilişki, kan yoluyla bulaşma ve anneden bebeğe bulaşma şeklindedir. Dolayısıyla enfekte olmuş kişilerin hem sağlıklı bir hayat sürmeleri açısından hem de virüsü başka kişilere bulaştırmaması açısından HIV virüsü hakkında bilinçlendirilmesi gerekir. Hiv virüsü tehlikeli hastalıklar içerisinde yer alsa da tokalaşma, aynı kıyafeti kullanma, aynı alanda oturma, ortak kullanılan ürünleri kullanmak gibi durumlarda bulaşmaz. Bu nedenle HIV’li bir bireyin kendini toplumdan tamamen soyutlamaması gerekir.

Gelişmiş 4. nesil HIV DUO ULTRA

İnsan hayatını olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren HIV virüsü bağışıklık yetmezliği olarak tanımlanır ve bağışıklık sistemine ciddi zarar verir. Bu tür durumlarda kişiler enfeksiyon ve hastalıklara karşı savunmasız kalır. Erken dönemde HIV virüsünü tanılamak amacıyla kullanılan gelişmiş 4. Nesil hiv Duo Ultra testi bulunur. Şüpheli kişiden alınan vücut sıvısı üzerinden yapılan taramalar sonucunda HIV virüsünün varlığı tespit edildiği takdirde hasta pozitif olarak kaydedilir. %100 güvenilir sonuçlar ortaya çıkaran hiv duo Ultra testi laboratuvarda yapılır. Uzman kişiler burada bulunan cihazlar yardımıyla alınan numuneleri detaylı bir şekilde tarayarak virüsün kandaki varlığını ve yoğunluğunu ortaya çıkarır.

İlginizi Çekebilir  HIV Virüsü Ve AIDS Hastalığı

Gözle görünmeyen boyutlardaki virüsler vücuda girdiği andan itibaren vücudu savunan kan hücrelerini olumsuz etkiler. Bu konuda bulaşıcı gücü yüksek olan hiv virüsü bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan beyaz kan hücreleri içerisine yerleşir. Dolayısıyla bu beyaz kan hücrelerini zamanla savunmasız bırakarak bağışıklık sistemini çökertir.

Böylece insanlar sürekli ateş, halsizlik, yorgunluk ve ishal gibi problemlerle uğraşmak zorunda kalırlar.Bu belirtilerden birinin yaşanması ve herhangi bir şüpheli temas sonrası en erken sonuç sunan hiv Duo Ultra testi yapılmalıdır. Test sonuçları 3 saat içerisinde ya da en geç 1 gün içerisinde çıkar. Erken tanılamada etkin rol oynayan hiv Duo Ultra testi hastadan alınan kan örneği üzerinden incelenir. Bu yeni nesil test sayesinde HIV virüsünün vücutta varlığı tespit edilirken vücudun virüse karşı geliştirilmiş olduğu antikor oranı da ortaya çıkar.

Tek Başına p24 Antijen Testi Yeterli Midir?

HIV virüsünün ortaya çıkarmak amacıyla kullanılan güvenilir testler bulunur. Kullanılan bu güvenilir testlerden biri olan test şüpheli temas sonrası 2. haftadan sonra doğru tanılama yapar.

HIV p24 testi virüsün içeriğinde bulunan bir proteinin yapısını belirler. Bu nedenle bir kısım varlığına dair doğru bilgiler sunar. Dolayısıyla test tek başına yeterli olur.

Fakat bazı durumlarda p24 testi ile birlikte doğrudan virüs tespit eden test çeşitleri de kullanılır. Özellikle virüsün vücuttaki kuluçka dönemi göz önüne alınır ve bu doğrultuda en erken ve en doğru tanılamayı yapacak testler kullanılır.

P24 Antijeni En Erken Hangi Dönemde Saptanabilir?

Hiv virüsün vücuda girdiği andan itibaren belirti vermeyebilir. Bu nedenle virüsün vücuttaki varlığını ve yoğunluğunu tespit etmek için en az 10 gün beklemek gerekir. Özellikle ikinci ile 12 haftalar arasında hiv virüsü kanda kendini yoğun bir şekilde gösterir.

İlginizi Çekebilir  Aids Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Güvenilir ve yeni testler içerisinde yer alan p24 testi 2. haftadan sonra uygulanabilir. Virüsün kandaki varlığı tespit edildikten sonra sonuç pozitif olarak değerlendirilir.

Erken dönemde yapılan bir tanılama HIV virüsünün vücuttan atılmasını kolaylaştırır. HIV virüsü ve AIDS hakkında bilinçli hareket eden kişiler zaman kaybetmeden erken dönemde virüsü tespit etmede kullanılan testleri tercih ederler.

HIV p24 Antijen Testi Yaptırmalıyım?

HIV virüsü şüphesi taşıyan kişiler bu konuda hızlı sonuç sunan ve virüse dair farklı sonuçlar ortaya çıkaran testler kullanılır. Bu testlerden biri olan p24 Antijen testiyle HIV virüsü çevresindeki virüse ait proteinleri inceler. İncelemeler neticesinde protein varlığının tespit edilmesi halinde vücutta HIV virüsü olduğu da anlaşılır.

P24 Antijen Testi Fiyatları 2024

HIV virüsü nedeniyle her yıl binlerce insan hayatını kaybediyor. Virüsün ölümcül etkilerini ortadan kaldırmak ve hızlı sonuç almak amacıyla test yaptırmak gerekir. Dolayısıyla HIV p24 Antijen testi fiyatları klinik ve laboratuvarlara göre farklılık gösterir. P24 Antijen Testi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.