Difüzyon MR

Difüzyon MR Nedir?

Difüzyon mr; insan vücudunda hayati bir önem taşıyan organlar arasında beyin ilk sıralarda yer almaktadır. Difüzyon MR görüntüleme yöntemi beynin hasar görmesi durumunda incelemeler yapmak için çekilen görüntüdür.

Hassas bir şekilde görüntülenmesi gerektiğinden dolayı radyasyon içermeyen MR yöntemi tercih edilir. Görüntülerin en hızlı şekilde doktora ulaşmasını ve tedavinin de buna bağlı olarak erken başlamasını sağlar.

İnme, felç ve enfarkt gibi durumlarda beyin dokusunun incelenerek gözlemlenmesi gerekir. Difüzyon mr sayesinde en net görüntüler hızlı bir şekilde elde edilebilir.

Difüzyon yöntemi dokuların içerisinde yer alan moleküllere dayanarak hareketlerinin incelenmesi ile gerçekleştirilir. X ışını ve radyasyon içermeyen bir yöntem olarak uygulandığından dolayı günümüzde sıklıkla tercih edilir. Çocuklardan yetişkinlere kadar rahatlıkla kullanılabilen bir yöntemdir.

Difüzyon MR Nasıl Çekilir?

Radyoloji görüntüleme yöntemleri arasında sıklıkla tercih edilen difüzyon emar görüntüleme yöntemi en hassas yöntemlerdendir. Beyin dokusunda yer alan moleküllerin hareketleri incelenerek oluşan hasarların incelenmesi sağlanır.

Standart MR teknikleri ve beyin tomografisi yöntemlerine bağlı olarak çekilen bir görüntüleme yöntemidir. Ortalama olarak 15-20 dakika kadar kısa süren ve kolay olarak gerçekleştirilen bir işlemdir.

Alanında uzman teknisyenler ve hekimler tarafından görüntüler çekilir. Hastanın çekim esnasında hareket etmemesi sabit kalması gerekir. Girişimsel bir işlem olmadığından dolayı işlem öncesinde hastaya herhangi bir anestezi uygulaması yapılmaz.

Fakat hastanın kendini panik yapması durumunda isteğe bağlı olarak sakinleştirici yapılabilir. Hasta sırt üstü yatar pozisyonda iken MR cihazından alınan görüntüler monitöre yansıtılır. Bu görüntüler kaydedilerek uzman doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenir.

Difüzyon MR Neden Çekilir?

Kafatası içerisinde yer alan beyin ve dokularının en detaylı şekilde incelemelerinin yapılması için difüzyon emar çekilir. Beyinde gerçekleşen inme, felç ve enfarkt gibi durumların nedeni ve oluşturduğu hasarların araştırılması için çekilen bir görüntüleme yöntemidir.

İlginizi Çekebilir  MR Ürografi

Beyin içerisinde yer alan iyi ya da kötü huylu tümörlerin incelenmesi için de yapılabilen bir işlemdir. Çekilen görüntüler sayesinde erken tanı koymak da mümkündür. Enfarkt çok erken dönemde fark edilerek hastanın hayati tehlikeyi atlatması sağlanır.

Aynı zamanda MS hastalarında da çekim yapılır. Aktif plak ayrımının en iyi şekilde yapılabildiği görüntüleme yöntemidir. Difüzyon emar görüntüleme yöntemi diğer yöntemlere oranla daha kolay ve hızlı çekilir. Bu sayede zaman kaybının da önüne geçilebilir.

Difüzyon MR Neden İstenir?

Beyin hasarı yaşayan hastalarda beyin dokusunun detaylı inceleme yapılması için çekilen MR yöntemi difüzyon emar görüntüleme yöntemidir. Hem ilaçlı hem de ilaçsız olarak çekimi yapılabilen bu işlem hasta açısından kolaylık sağlar.

Diğer görüntüleme yöntemlerine oranla daha avantajlıdır. Radyasyon ve x ışınları içermediği için hastalar tarafından güvenle tercih edilebilir. Beyin dokusunun detaylı incelemesi mikroskobik biçimde yapılır.

Beyin hasarı yaşayan hastalarda hasarın büyüklüğü, nedeni ve tedavisi için istenen bir görüntüleme yöntemidir. Rutin olarak yapılmayan bir işlemdir.

Yalnızca uzman doktor tarafından istenildiği taktirde en hassas şekilde çekilen bir işlemdir. Bu nedenle çekimin alanında uzman teknisyenler tarafından yapılması oldukça önem taşıyan konulardandır.

Difüzyon MR Zararları

Günümüzde beyin hasarı yalayan hastalarda görüntü alınabilmesi için en sık tercih edilen görüntüleme yöntemi difüzyon emar görüntüleme yöntemidir. Standart MR cihazları ile yapılan çekimin insan sağlığına hiçbir zararı yoktur. Diğer görüntüleme yöntemlerine oranla radyasyon ve x ışını barındırmadığından dolayı gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

Uygulandığı alana ve diğer vücut bölgelerine herhangi bir zarar vermeyen bir yöntemdir. Radyasyon içermediğinden dolayı çocuk hastalarda da rahatlıkla çekim yapılabilir.

Manyetik alan özelliğine sahip olan bu cihazlara hastanın girmeden önce üzerinde metal kıyafet ve takıları çıkartması istenir. Aksi taktirde istenmeyen sorunlar ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Hastanın çekim için uygun olması durumunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.

İlginizi Çekebilir  Kadın Check Up Hizmetleri

Difüzyon MR Herkese Çekilebilir mi?

Genellikle beyin odaklı hasar gören hastalarda, felç, inme gibi hayati tehlike yaratan durumlarda detaylı incelemeler ve gözlemler yapmak için difüzyon emar çekimi yapılır.

Herkese rahatlıkla çekilebilen bir yöntemdir. Çocuk, yetişkin ve yaşlı ayrımı olmadan her hasta rahatlıkla çekim yapılabilir. Yapılan çekimler sayesinde oluşan hasarlar en net şekilde tespit edilerek erken tedavi olanağı sağlanır.

Erken tedavinin yanı sıra hastalığın erken tanısı da yapılabilir. Özellikle enfarkt durumunu erken evrede anlamak mümkündür. Tüm tanıların ve tedavilerin yapılabilmesi için oldukça önemli ve başarılı görüntüleme tekniğidir.  

Uzman doktor tarafından istenen ve alanında tecrübeli teknisyenler tarafından çekilen difüzyon emar görüntüleme yöntemi kısa sürede çekilir ve sonuçlanır.

Difüzyon MR Fiyatları 2024

Günümüzde çoğu sağlık kuruluşunda hizmeti sunulan MR görüntüleme yöntemleri arasında sıklıkla tercih edilenlerden biri de difüzyon MR görüntüleme yöntemidir. Her hastanın rahatlıkla hizmet alabileceği şekilde sunulan fiyatlar sayesinde sıklıkla tercih edilir.

Fiyatlar özel sağlık kuruluşlarında farklılık gösterebilir. Normal fiyatlardan daha maliyetli olarak sunulan görüntüleme yönteminden sigortalı anlaşması olan hastalar daha uyguna hizmet alabilir.

Çekilecek olan bölgenin kapasitesine ve hastanın beyin hasarına göre fiyatlarda değişkenlikler meydana gelebilir. Daha kapsamlı çekilen görüntülerde fiyatlar da daha yüksek olacaktır.

Rutin olarak yapılmayan bu işlem uzman doktor tarafından detaylı bir gözlem yapmak için istenir. Uygun fiyatlar sayesinde her hasta ihtiyaç duyduğu zaman rahatlıkla hizmet alabilir. Difüzyon mr fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.