Parotis Bezi

Parotis bezi, tükürük bezlerinden biri olan parotis bezi görüntülenmesi ve incelenmesini sağlamaktadır.

Görüntüleme yöntemleri arasında yer alan ultrasonografi uzun yıllardan beri kullanılan ve tanı koymada en başarılı olan yöntemlerdendir. Parotis bez için uygulanan ultrasonda da tükürük bezlerini tetikleyen herhangi bir şüphe olup olmadığı araştırılır.

Baş ve boyun kısmının değerlendirilmesinde kullanılarak önemli bilgilerin kısa sürede elde edilmesini sağlar. Parotis bezi ile tükürük bezlerinde iyi ve kötü huylu tümörlerin teşhisi de yapılabilir.

Herhangi bir radyasyon içermeden yapılan bu işlem sayesinde erken tanı konularak tedaviye de erken başlanabilir. Tanı koymadan en başarılı olan yöntemlerden olduğundan dolayı günümüzde de sıklıkla tercih edilir.

Parotis Bezi Nedir?

İnsan vücudunda tükürük bezlerinden biri olan parotis bezi üst azı dişlerinin arka kısmında boyuna doğru olan yerde bulunur. Bu bezler dilin alt kısmından ön kısma doğru tükürük salgılanması için görev yapar. Salgılanan tükürük sayesinde vücut sistemleri daha kolay çalışır. Ağız sağlığı ve sindirim kolaylığı açısından en önemli olan bezlerden biridir.

Tükürük bezlerinden salgılanan özel salgılar tat almada da yardımcı olur. Bu salgıların yetersiz olması ya da salgı olmaması durumunda pek çok durum meydana gelebilir.

Tükürük salgısının yetersiz olmasının da pek çok nedeni olabilir. Bu nedenlerin en net olarak araştırılması için ultrason görüntüleme yöntemi kullanılır. Elde edilen sonuçlara göre en uygun tedaviye karar verilir.

Parotis Bezi Şişmesi Neden Olur?

Tükürük salgısı insan vücudunda üretilen salgılar arasında en fazla önem taşıyan salgılardandır. Tat almayı kolaylaştıran ve ağız içi sağlığının devamlılığını sağlayan tükürük salgısı vücuttaki tükürük bezlerinden salgılanır.

Parotis bez de tükürük bezlerinden biridir. Bu bezde görülen şişlik ve sertliklerin birden fazla nedeni olabilir. Stres, sıvı kaybı, bazı ilaçları yan etkileri, tükürük bezi enfeksiyonları, psikolojik sorunlar gibi nedenleri barındırabilir.

İlginizi Çekebilir  Difüzyon MR

Bu durumda tükürük salgısında azalma yaşanarak şişlik görülmesi meydana gelir. Parotis bez şişmesinde iyi ve kötü huylu tümörler de yer alabilir.

Şişliğe neden olan durumların en net şekilde belirlenmesi için görüntüleme yöntemleri kullanılması gerekir. En güvenli ve sıklıkla tercih edilen yöntem ultarsonografi yöntemidir. Elde edilen görüntüler ile tanı kolaylıkla konulabilir.

Parotis Bezi Nerede Bulunur?

Tükürük bezleri insan vücudunda büyük rol üstelenen bezlerdendir. İki yerde bulunan bezlerden biri parotis bez olarak bilinir. Bu bez üst azı dişlerinin arka kısmından boyun kısmına doğru yer alır.

Kulakların ön kısmında olan bu bez tükürük salgısının en iyi şekilde yapılmasın sağlar. Herhangi bir hastalık ya da enfeksiyona rastlanıldığı taktirde görevini yerine getiremez.

Bu durumda tükürük salgısı azalır ve istenmeyen komplikasyonlar meydana gelir. Salgıların yetersiz kalması ilk olarak ağız kuruluğuna ve sindirim zorluğuna neden olur.

Aynı zamanda diş çürüklerine de neden olan bu durumun sebebi araştırılarak tedavi edilmesi gerekir. Uzman doktorlar tarafından yapılan muayene ve tetkikler sonucunda değerlendirmeler yapılarak bezdeki hastalıklar tedavi edilebilir.

Parotis Bezi Kimlere Uygulanır?

Radyoloji görüntüleme yöntemleri sayesinde tükürük bezlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi yapılır. Parotis bez ağız etrafında bulunan ve küme halinde olanlarıdır.

Tükürük bezinde kanser şüphesi olanlarda, taş görülmesinde, şişlik ve ağrı yaşanması durumunda yapılan bir işlemdir. Genellikle ultrason görüntüleme yöntemleri ile inceleme yapılır. Hastanın şikayetine göre yapılacak olan incelemeler değişkenlik gösterebilir.

Ultrason yönteminin yanı sıra bilgisayarlı tomografi ile de görüntüleme yapılır. Bu yöntem sayesinde diğer dokuların tümör ve nodüllerden etkilenip etkilenmediği değerlendirilir. Tükürük bezlerinde elle hissedilen yumrular olduğu durumda da görüntüleme yöntemleri yapılır.

Uzman doktor tarafından gerek görüldüğü taktirde hastaya biyopsi işlemi de uygulanabilir. Hastalıkların tedavi edilmemesi durumunda daha ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle şikayeti olan hastalar en kısa sürede muayene olması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Defekografi

Parotis Bezi Ameliyatı Sonrası Tekrarlama

Parotis bezi ameliyatı genellikle iyi huylu tümör rastlanan hastalarda uygulanır. Ameliyat sonrasında hasta 2-3 gün hastanede yatırılarak tedavi edilir. Ameliyat uygulanan bölgede biriken kan ve sıvılar diren yardımı ile dışarıya atılır. Yapılan ameliyatta tükürük bezi tek taraflı olarak çıkarıldığında hastaya herhangi bir zorluk sağlamaz.

Çıkarılan tükürük bezi yerine diğer tükürük bezleri görevini yapar. Bazı hastalarda ameliyat olduktan 5-6 ay sonrasında yemek yerken yüzün ve ameliyat bölgesinin kızarma durumları görülebilir.

Kendiliğinden geçen bu durum ciddi bir sorun yaratmaz. Ameliyat sonrasında diğer parotis bez içinde tümör görülürse ek ilaçlar kullanılması koşulunda hastanın tükürük bezi alınma işlemi gerçekleşir.

Parotis Bezi Ultrasonografisi Fiyatları 2024

Tükürük bezleri insan vücudunda en büyük önem taşıyan iç salgı bezlerinden biridir. Tükürük bezlerinde meydana gelen hastalık ve enfeksiyonlar salgının azalmasına neden olur.

Tükürük salgısı azaldığı taktirde ise kişilerde sindirim zorlukları, ağız sağlığının kaybedilmesi, diş çürükleri meydana gelebilir. Tükürük bezinin görüntülenmesi ve incelenmesi için radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanılır.

Fiyatlar uygulama yapacak olan hekim ve sağlık kuruluşuna göre değişkenlik gösterebilir. Operasyon fiyatları da hastadan hastaya göre değişebilir. Genel olarak her hastaya hitap eden fiyatlar sayesinde pek çok birey kısa sürede kolaylıkla sağlığına geri kavuşabilir.

Parotis bez görüntülenmesi, incelenmesi ve  operasyon fiyatlarından daha detaylı fiyat bilgisi almak için hastaneler ile görüşme yapılabilir. Parotis bezi ultrasonografisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.