Spinal Sakral Ultrasonografi

Spinal/Sakral Ultrasonografi Nedir?

Spinal sakral ultrasonografi, yeni doğan bebeklerde uygulanan bir görüntüleme yöntemidir ve beyin yapısını incelemek ve değerlendirmek için yapılmaktadır.

Yeni doğan bebeklerinin radyasyon almaması için kullanılan en güvenli yöntemdir. Ultrason görüntüleme yöntemi günümüzde en kapsamlı işlemlerden olduğundan dolayı bebeklerde de kullanılıyor.

Sakral ultrasonografi yönteminde radyasyon ve x ışınları kullanılmıyor. En başarılı ve doğru sonuçları veren bir yöntem olduğundan dolayı gönül rahatlığı ile uygulanabiliyor.

Uzman doktorlar tarafından istenilen durumlarda yapılan ultrason görüntüleme yöntemi 6 aydan küçük olan bebeklerde uygulanabiliyor. Yeni doğan bebeğin gelişimi ve sağlık durumu açısından radyasyon içermeyen yöntemler kullanmak oldukça fazla önem taşır.

Spinal sakral ultrasonografi sayesinde beyin içinde herhangi bir hasar ya da gelişim geriliği var ise bu durumun tespiti de kolaylıkla yapılabilir. Kısa sürede ve kolaylıkla yapılan ultrason işlemi bebeklere herhangi bir zarar da vermez.

Sakral ultrasonografi aynı zamanda omurilik, bel ve sırt bölgesinde inceleme yapmak için de uygulanır. Bu bölgelerde meydana gelen bir hastalık varsa kolaylıkla tespit edilebilir.

Spinal/Sakral Ultrasonografi Nasıl Yapılır?

Ultrason görüntüleme yöntemi günümüzde en sık kullanılan ve güvenle tercih edilen radyolojik görüntüleme yöntemlerindendir. Spinal ultrasonografi yöntemi de genellikle yeni doğan bebeklerde uygulanan bir işlemdir.

Yeni doğanların beyin içinin görüntülenmesi için yapılan ultrasonografi yöntemi standart ultrason cihazı ile yapılır. Kısa süre içinde yapılan işlem ortalama 15 dakika kadar sürer.

İşlem herhangi bir acı ve ağrı vermediğinden dolayı bebeğe de aneztezik madde uygulamaya gerek yoktur. Sakral ultrasonografi işleminde en net ve doğru görüntülerin elde edilebilmesi için ekipmanların uzman kişiler tarafından kullanılması gerekir.

İşlem öncesinde herhangi bir hazırlık yapmayı da gerektirmeyen spinal ultrasonografi bebekler için en güvenilir yöntemlerdendir. Aynı zamanda bel ve sırt bölgesinde de işlem yapılabilir. Sakral ultrasonografi yöntemi genellikle omurilik sorunlarında uygulanan bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir  Beyin Emarı

Gelişen teknoloji ile birlikte kullanım alanı daha da yaygın olmaya başlayan us yöntemi erken tanı ve teşhis konulabilmesi için en önemli işlemlerdendir. Bu nedenle hem ebeveynlerin hem de sağlıklı yaşam sürdürmek isteyen bireylerin ihtiyaç duyulduğu taktirde yaptırması gerekir.

Spinal/Sakral Ultrasonografi Kimlere Uygulanır?

Günümüzde sırt, bel ve omurilik bölgesinde inceleme yapmak için uygulanan en güvenli yöntem sakral ultrasonografi yöntemidir. Bu bölgede meydana gelen hasarları tespit etmek amacıyla yapılır.

İç organlar ve beyin bölgesinde de araştırmalar yapılabilir. Spinal ultrasonografi yönteminde ise yeni doğan bebeklerin beyin içi görüntülenme işlemi yapılır.

Bakılacak olan organa ve vücut bölgesine göre kullanılan yöntemler farklılık gösterebilir. Kullanım alanı oldukça yaygın olan ultrasonografi en güvenli ve risk taşımayan yöntemlerdendir.

Sakral ultrasonografi 6 aydan büyük bebeklerde uygulanabilir. İşlem esnasında bebeğin hareket etmeden kalabilmesi için yanında annesinin olması gerekebilir. Diğer radyolojik görüntüleme yöntemlerine oranla daha güvenli ve kolay yapılan spinal ultrasonografi yöntemi yeni doğan bebeğe hiçbir zarar vermez.

Yapılan ultrasonografi işleminde herhangi bir hastalık ya da anormallik ile karşı karşıya kalındığı taktirde en uygun tedavi yöntemi belirlenerek tedaviye başlanır. Bu sayede hastalık ilerleme göstermeden durdurulabilir.

Spinal/Sakral Ultrasonografi Kaç Dakika Sürer?

Günümüzde gelişen teknolojiler ile beraber tercih edilen sıklıkla kullanılmaya başlanan spinal ultrasonografi yöntemi bebeklerde beyin görüntülemesi ve değerlendirilmesi için yapılan bir işlemdir.

Kısa sürede yapılan ve en başarılı işlemlerden olduğundan dolayı rahatlıkla uygulanabiliyor. Gerekli olan incelemelerin ve tanının konulabilmesi için bebeğin durumuna göre sürede değişiklikler meydana gelebiliyor.

Sakral ultrasonografi en az 15 dakika kadar sürmesi gerekir. İşlemlere devam edilebilmesi açısından bebeğin yüz üstü yatırılması gerekir. göğüs bölgesine yastık koyarak destek yapılabilir.

Bu pozisyonda bebek kendini daha rahat hissedebilir. Spinal ultrasonografi yapılması için bebeğin bel kısmına özel ultrason jeli uygulanır. Bu yöntem de ortalama 15 dakika kadar sürdükten sonra çekilen görüntüler uzman doktor tarafından incelenir.

İlginizi Çekebilir  Üriner Sistem Ultrason

Diğer radyolojik görüntüleme yöntemlerine göre daha kısa süren ve herhangi bir zarar vermeyen bu işlem konfor ve rahatlık sunar. Sakral ultrasonografi yönteminde yapılan incelemelerin süresi bebeğin durumuna ve teşhisin en net şekilde yapılabilmesine göre değişir. Teşhis koyulacak olan bebek için ultrasonografi yöntemi gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Spinal/Sakral Ultrasonografi Fiyatları 2024

Yeni doğan bebeklerde uygulanan spinal ultrasonografi son derece kolaylık sağlayan ve herhangi bir zararı olmayan işlemlerdendir. Bebeğin beyin içinin görüntülenmesi için uygulanan ultrason görüntülüme yöntemi fiyatları her hastanın rahatlıkla hizmet alabileceği şekildedir.

Sakral ultrasonografi ve spinal olma durumuna göre fiyatlarda farklıklar meydana gelebilir. Sakral ultrasonografi yönteminde bel, sırt ve omurilik bölgesi görüntülendiğinden dolayı fiyatlar daha maliyetli olacaktır.

Günümüzde hemen hemen her sağlık kuruluşunda hizmete sunulan ultrason görüntüleme yöntemi fiyatları sağlık kuruluşunun özel olma durumuna göre değişir.

Özel kurum ve görüntüleme merkezlerinde fiyatlar normalinden daha maliyetli olur. Bebekler için yapılan indirimler sayesinde kolaylıkla hizmet alınabilir. Kullanılan aletin yüksek çözünürlük olma durumunda fiyatlar daha yüksek olur.

Yeni doğan aileleri bütçelerine en uygun hizmeti sunan hastane ve özel merkezlerden hizmet alabilir. Genel olarak her hastaya hitap eden fiyatlar sayesinde bebekler için erken tanı şansı vardır.

Spinal ultrasonografi yönteminde yalnızca beyin bölgesi incelemesi yapıldığı için fiyatlar diğer yöntemlere oranla daha uygundur. Spinal sakral ultrasonografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.