LDH Testi

LDH Testi Nedir?

LDH testi, idrar ve beyin omurilik sıvısındaki LDH seviyesini ölçebilmek için yapılmaktadır. Uzman hekimler genellikle kandaki LDH seviye ölçümünü yaparlar.

Alınan bazı ilaçlar ve takviyeler sonucunda LDH testinin etkilenmesine sebep olabilir. Bazı durumlarda alınan yüksek miktardaki C vitamini LDH seviyesinin düşmesine sebep olur. LDH seviyesi; genellikle alınan ürünlerden kaynaklı olarak yükselme veya düşük gösterebiliyor.

Mesela anestezikler, alkol ve aspirin alınması durumunda LDH seviyesinde yükselme gösteren maddelerdir. Yapılan yüksek ve yoğun tempolu egzersizlerde LDH seviyesini yükseltir. Bu sebepten dolayı test gerçekleştirilmeden önce mutlaka bu durumlardan kaçınmak gerekir.

Çeşitli nedenlerden dolayı yüksek seviyede veya düşük seviyede çıkacak olan durumları göz önünde bulundurmak gerekir. Daha sonrasında ise LDH testi, yapılabilir.

LDH Testi Neden Yapılır?

Günümüz şartlarında gerçekleştirilecek olan kan testleri, insan hayatı için oldukça büyük önem taşır. Kan testinde bazı değerlerle alakalı bilgi edinebilir ve vücudumuzda değerlerin seviyesi hakkında bilgi edinilebilir.

Bu değerler arasında LDH değeri yer alıyor. Vücudumuzun enerji üretebilmesi için LDH enziminden yardım alınır. Bu enzim birçok organda bulunabiliyor. Böbrek, pankreas, iskelet kasları, kan hücreleri, kalp, böbrek ve beyinde bulunur.

LDH seviyesini genelde yapılan kan sayımında kendini belli eden bir değerdir. İnsan vücudunda meydana gelen yaralanma ve darbe sırasında kan akmış olur. Akan kan sırasında LDH oraya hücum etmiş olur.

Burada değerin yüksek çıktığı durumları yapılan LDH testi, sonucunda görebilmek mümkündür. Hücre yıkımı, hasarı veya doku hasarlanması durumunda kana karışmış olan LDH’nin kandaki değerini öğrenebilmek için yapılır. Böylelikle kişide meydana gelen hasar ve hastalıkları tespit edebilmeye yarar.

LDH Testi Neden Bakılır?

Kişiler günlük yaşam hayatlarında bazı durumlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu durum bazı zamanlarda kişinin bir yerinin hasar görmesi ya da yaralanması olabiliyor. Alınan hasar veya yaralanmada kan akmış olur.

İlginizi Çekebilir  PSA Testi

Kan aktığı sırada ise LDH buraya hücum etmiş olur ve değerinde artış görülür. Bu artışı yakından takip edebilmek ve hastalık ya da hasarı tespit edebilmek için hastanın durumunu analiz edebilmek için LDH testi, değerlerine bakılır.

LDH Testi Neden İstenir?

Kalp ve böbreklerde yoğun şekilde LDH-1 seviyesinde yükselme görülür. Bu organlarda eğer bir hastalık veya bir hasar varsa yapılan LDH test, sonucunda kendini belli eder.

LDH-5’te ise kas dokularında ve karaciğerde çok fazla görülebiliyor. Kronik veya akut doku hasarının şiddetini ve hasarını daha detaylı bir şekilde anlayabilmek için yapılmış olan LDH test olarak bilinir.

Bazı zamanlarda hastada meydana gelen rahatsızlığı kontrol edebilmek ve hastalık hakkında bilgi edinerek, takip edebilmek için de gerçekleştirilmiş olur. Genel olarak bakıldığında hücre ve doku hasarı şüphelerinde bu teste istenebilir.

LDH Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

İnsan vücudunun hücrelerinde ve dokusunda bulunan laktat dehidrogenaz şekerin enerji üretilmesi için kullanılmış olan enzim türleri arasına girer. Bu enzim sürekli olarak az da olsa kanda bulunur.

Yapılan LDH testi sonucunda LDH değerini fark edebilmek mümkündür. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiş olan bu işlem sayesinde hastada meydana gelen rahatsızlığın tespit edilmesi mümkündür.  Yapılmış olan analizler yaş grubuna göre sınıflandırılır ve o şekilde sonuçlanmış olur.

Bu işlemin kan testi ile sonuçlandığı bir tedavi yöntemidir. Alınan numune kan sayesinde gerçekleştirilen kan testinin aynı gün içinde sonuçlanması mümkündür. Bu durum hastanenin yoğunluğuna bağlıdır.

Kan Testi LDH Nedir?

Vücutta meydana gelen doku hasarı için hastadan istenmiş olan LDH testi, olarak bilinir. Düşüklüğü ve yüksekliği bakımından iki farklı şekilde ele alınır.

Aslında düşük değerli çıkması durumunda pek sorun teşkil eden bir durum değildir. Fakat vücudun daha iyi çalışabilmesi ve organların görevini yerine getirebilmesi için normal referans değerinde olması daha uygundur.

İlginizi Çekebilir  HS-CRP Testi

LDH değerinin düşüklüğünü veya yüksekliğini anlayabilmek için kan tahlili ile gerçekleştirilmiş olan LDH testi yapılması gerekir. Hastadan alınan numune kan sonucunda laboratuvar ortamında analiz edilerek rapor edilmiş olur.

Yapılan çalışmalar sonucunda raporlanan sonuçların uzman hekim tarafından değerlendirilmesi daha uygundur. Kan testi sayesinde LDH değerini öğrenip daha doğru tanı ve tedavinin konulmasına yardımcı olur.

LDH Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Dışardan alınan takviyeler sonucunda genellikle vücudumuzda bulunan maddelerin, enzimlerin ve diğer ürünlerin değerlerinde değişkenlik meydana gelir. Kişiye yapılacak olan test için hastanın ön hazırlık yapmasına gerek yoktur.

Burada sadece hastadan numune kan alınmış olur. Alınan numunenin laboratuvar ortamında doğru ve sağlıklı şekilde gerçekleşebilmesi için hastadan aç karnına kan örneği vermiş olması gerekir.

Çünkü alınan besin takviyesi sonucunda LDH değerinde değişkenlik görülebiliyor. Bazen normal değerden yüksek ya da düşük çıkabilir. Bu durum yanıltıcı bir şekilde sonuçlanacağından dolayı hastanın aç karnına LDH testi, gerçekleştirmiş olması gerekir.

LDH Testi Fiyatları 2024

Sağlık alanında gerçekleştirilen bu tahlilin; yapılan kan testi sonucunda değerinin öğrenebilmek mümkündür. Uzman hekimler genellikle doğru tanı ve tedavi uygulayabilmek için hastadan bazı testler, tahliller isteyebiliyorlar.

Burada gerçekleştirilen LDH testi ile hastada meydana gelen rahatsızlığı tespit edebilmek veya teşhis koyabilmek için kullanılan tekniklerden biri olabiliyor. Hem kamu hem de özel hastanede gerçekleştirilecek bu test fiyatı hakkında kesin bilgi verme durumu mümkün değildir.

Bunun için hastane ile iletişime geçerek fiyat bilgisi alınarak, işlem gerçekleştirilebilir. LDH testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.