Kültür Antibiyogram Testi

Kültür Antibiyogram Testi Nedir?

Kültür antibiyogram testi, enfeksiyon kapan bir kişinin vücudundaki bakterilerin hangi antibiyotiklere karşı duyarlı olduğunu anlamak için laboratuvar ortamında hastaya uygulanmaktadır.

Bu testte şüphelenilen hastalık çok önemlidir. Hekim tarafından şüphe edilen şey eğer idrar yolları enfeksiyonu ise buna dair bir test yapılması istenebilir.

Kültür için yapılacak olan testte öncelikli olarak şu özelliklerin bir arada olması gerekmektedir; hasta için en uygun ve güvenilir olan yönteme karar verilmeli, etken madde kullanımı doğru şekilde ayarlanmalı ve notlar oluşturulmalı ve tüm değerlendirilmeler tıbbi standartlara uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Bu şartlar sağlandıktan sonra gereken analizler başlar. Yapılan araştırmaların sonuçları her defasında not tutulmalı ve işlenmelidir. Böylelikle hastaya kültür antibiyogram testi yapılmış olur.

Kültür Antibiyogram Testi Nasıl Yapılır?

Antibiyogram test yapılmadan önce ortamdaki bütün değerler belirlenir. Kültür antibiyogram testi etkileyecek olan madde ve değerler şunlardır.

  • Basiyeri: Bakterinin bulunduğu yerin pH, agar (jel) kalınlığı, kan, nem ve serum katkıları gibi tüm değerleri bilinmeli ve kontrol altına alınmalıdır.
  • Etkinlik: Antibiyotiklerin bakteri üzerindeki etkisi ölçülmesi gerekir.
  • İnkübasyon: Hastalığın vücuda girişinden çıkışına kadar geçen süre ve ısı değerleri ölçülmelidir.

Test işlemi bu ortamda başlar ve sonuç alınıncaya kadar devam etmektedir.  Yapılan testlerden sonra bunların anlamlarını yorumlanması gerekmektedir. Bu yorumlama;

  • Bakterilerin doğal olarak direnç gösterdiği değerler dikkate alınması gerekmektedir.
  • Test esnasında yaşanan her türlü aksaklıkların tamamı dikkate alınmalı.

Bu durumlarda göz önüne alındıktan sonra artık test sonuçlandırılır.

Antibiyogram testi, insan ağırlıklı olarak yapılabileceği gibi otomatik şekilde de yapılır. Bu şekilde yapıldığında, test sonuçları oldukça kısa sürede çıkar, test sonuçları otomatik olarak bilgisayara aktarılır (Bu şekilde yapıldığında kişiler tarafından yapılan hatalar ortadan kalkmış olur.), iş gücü ihtiyacı da azalır.

Bu test yapıldıktan sonra hasta için en uygun antibiyotikler doktor tarafından belirlenir. Hekim tarafından yapılan değerlendirme sonrasında hastanın tedavisine başlanır.

Laboratuvar ortamında yapılan kültür antibiyogram test oldukça kapsamalı şekilde ilerlemektedir. Hassas bir şekilde yapılan deneyler sonrasında bir döngü oluşur. Döngü aşamaları şu şekildedir;

Doğru teste karar vermek, hastadan gerekli olan örneğin alınması, örneği taşınması, laboratuvar kayıt analizinin süreç işleyişi, yapılan testten sonra elde edilen verilerin yorumlanması, yorumlanan bilgiler rapor haline getirilmesi, raporun ilgili yerlere gönderilmesi.

Bu aşamalardan sonra hekime ulaşan raporlar incelenmeye alınır. Doktor hasta için uygun olan tedaviyi belirler ve uygun olan reçeteyi yazar ve belirtilen süre içerisinde hastanın iyileşmesi beklenir.

Kültür Antibiyogram Testi Neden Yapılır?

Ortaya yeni çıkmış ve hızla yayılmakta olan bakterilerin direnç değerleri ve neye karşı direnç gösterdiklerini anlayabilmek için kültür antibiyogram test yapılır.

Bu testi yapmak için; ampirik tedaviye alt zemin hazırlamak, bakterilerin direnç değerlerini belirlemek, hastaların tedavi etmek için ve tedavileri kapsamında izlenecek yol belirlemek gibi amaçları bulunur.

Kültür Antibiyogram Testi Sonuçları Nasıl Olmalı?

Gerçekleştirilecek olan kültür antibiyogram test sonrasında testin pozitif sonuçlanması durumundan hastada enfeksiyon olduğu anlamına gelir. Yani yüksek miktarda bakterilerin ürediğini anlayabilmek mümkündür.

Hastada 24-48 saat içerisinde eğer 10.000 KFU/ml’den daha az bakteri üremesi oluştuysa bu rapora yansımış olacaktır ve enfeksiyonun çok sık rastlanmadığı durumun habercisi anlamına gelir.

Kültür Tahlilini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Hastalıkların tanısını koymakta ve uygun tedavi uygulanabilmesi için etkili olan yöntemlerden bir tanesi kültür antibiyogram test olarak bilinir. Alınan sonuçlardan sonra uzman hekim tarafından teşhisin konulması mümkündür.

Fakat tahlil gerçekleşmeden önce doktorların kesin bir şey söylemesi mümkün değildir. İdrar yollarında şüphelenmiş oldukları durumlar doğrultusunda hastadan kültür antibiyogram test yaptırmalarını isterler.

Test sonuçları bazen beklenmedik durumlarda sonuçlanabiliyor. Kullanılacak olan tedavi edici antibiyotikler ile mikroorganizmaların tespit edilmesi mümkündür.

Kültür Tahlilinde İncelenen Hastalıklar Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonlarının meydana getirmiş oldukları hastalıklar sebebi ile ciddi sorunların açığa çıktığını görebilmek mümkündür. Burada hastaya yapılan kültür antibiyogram test sonucunda hastalıklar hakkında daha detaylı bilgi edinilebilir.

Test sayesinde; bademcik iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonu gibi hastalıkların bu tahlil sayesinde incelenebilir hastalık olduğunu görebiliriz. Hasta kendinde fark etmiş olduğu belirtiler sonucunda mutlaka hastaneye başvurmalı ve uzman hekimden yardım almalıdır.

Kültür Antibiyogram Test Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Hastadan alınan numunesi sonrasında laboratuvar ortamında analiz edilir. Yapılan incelemeler sonucunda hastaya uygun olan tanı ve tedaviler uygulanmış olur. Yapılan testler ve tahlillerden sonra genellikle herkesin merak ettiği ortak soru; sonucun ne zaman çıkacağıdır.

Burada gerçekleştirilen kültür antibiyogram testi hastanenin yoğunluğuna bağlı olarak sonuçların alınması, değişkenlik gösterir. Kan kültür testi genel olarak 7 gün içinde sonuçlanabiliyor.

Bu da hastanenin yoğunluğuna bağlı olduğu için kesin olarak bilgi verilemez. Yapılan Tüberküloz Kültür testi ise yaklaşık 45 gün sonra çıktığı bir diğer durumdur.

Kültür Antibiyogram Testi Fiyatları 2024

Günümüz şartlarınsa sağlık alanlarının çoğunda tahlil ve testlerin yapılması mümkündür. Sağlık alanında gerçekleştirilen bu işlemlerin kamu ve özel hastanelerde yapılma olanağı mümkündür.

Acil durumlarda kültür antibiyogram testi özel hastanede yapılabilir. Burada gerçekleştirilen testin fiyatı hakkında bilgi vermek mümkün değildir. Daha doğru ve kesin bilgilere ulaşabilmek için hastane ile iletişime geçilmesi gerekir.

Böylelikle daha doğru şekilde fiyat bilgisi verilmiş olur. Kültür antibiyogram testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.