Karbamazepin Testi

Karbamazepin Testi Nedir?

Karbamazepin testi, alkolü bırakmış olan bireyler, bipolar hastalığı ve bazı sinir ağrılarının hafifletilebilmesi için kişiye yapılmaktadır. Bu test sayesinde ortaya çıkan davranış bozukluğu sonucunda; hastaya verilecek olan karbamazepin ilacının seviyesini ölçmeye yardımcı olur.

Yapılan test sonucunda hastanın hastalığı ve verilecek olan ilacın seviyesini ölçmede büyük rol oynar. Ölçülen karbamazepinin seviyesi sayesinde ilacın hangi aralıklarda hastaya ne kadar etkili olduğu değerlerine varılır.

Test için hastanın kolundan kan örneği alınır. Alınan kan numunesinin laboratuvar ortamına gönderilmesi sonucunda analiz edilir. Bununla birlikte kandan elde edilmiş olan serum örneği ile test yapılabilir.

Gerçekleştirilecek olan bu test; kan dolaşımının düşük olduğu zaman aralığında gerçekleştirilir. Karbamazepin testi, gerçekleşebilmesi için uzman hekim tarafından ön muayenenin gerçekleştirilmiş olması gerekir.        

Karbamazepin Testi Neden İstenir?

Yapılan testin tedavi edici düzeyde olmasından emin olabilmek için kişiden düzenli aralıklarla istenmiş olur. Değişen ilacın dozajlarından sonra hasta farklı ilaçlar almaya başlar.

Kişide meydana gelen epilepsi, sinir ağrısı, bipolar, nöbetler ve değişik şekillerde herhangi bir durum ile karşı karşıya kalınırsa kişiden karbamazepin testi, istenir. Karbamazepinin kan düzeyinin daha kararlı seviyeye ulaşmasını ve bu seviyeler için tedavi edici olması için düzenli olarak izlenmesi gerekir.

Eğer ki hasta ilaçlara yanıt vermiyorsa kişiye bu test uygulanmış olur. Burada ilacın düzeyi yüksek olmayabilir. Hastada meydana gelen yan etkiler belli bir zaman sonra sorun yaratmaya başlar. Bu sorunların açığa çıkması durumunda da hastadan test istenebiliyor.

Yani burada hastanın almış olduğu ilaçların düzeyini takip edebilmek ve uygun şekilde teşhis koyup, tedavi edebilmek için uzman hekimler tarafından hastalardan bu test istenmiş olur. Uzman hekimin yapacağı doz ayarlaması ile düzenli takipler gerçekleştirilmiş olur.

İlginizi Çekebilir  İGE Total Testi

Karbamazepin Testi Nasıl Yapılır?

Gerçekleştirilen karbamazepin testi, içiniki farklı ölçüm işlemleri gerçekleştirilmiş olur. Burada serbest kısımlardaki toplam karbamazepinin ölçülmesine ve proteine bağlı olan karbamazepinin ölçülmesinde yardımcı olur. İlacın tedavi edici doz aralığında olup, olmadığını belirleyebilmek için kanda bulunan karbamazepinin miktarını ölçmeye yarayan testtir.

Yapılan incelemeler sonucunca test rapor edilmiş olur ve uzman hekim tarafından değerlendirilir. Hastanın ilaç tedavisindeki katkısını değerlendirebilmek için serbest karbamazepin ya da karmazepin –11,10 epoksit testine de ihtiyaç duyulabilir.

Hastadan alınan kan numunesi sonucunda laboratuvar ortamına gönderilmiş olur. Böylelikle rapor sonuçlara uzman hekim tarafından doğru şekilde değerlendirmeye alınarak, hasta için uygun olan tedavi yöntemlerini başlatmış olur.

Karbamazepin Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Alınmış olan kan örneği ile birlikte laboratuvar ortamında santrifüj edilmesi sonucunda serum elde edilmiş olur. Yapılan karbamazepin testi, bu serum sayesinde gerçekleştirilmiş olur.

Hastaların almış oldukları ilaçların doz ayarı uzman hekim tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Hasta ilaçları kendi belirlememeli ve kesmemelidir. Böyle durumlarda tehlikeli sonuçların ortaya çıkma durumu yüksektir. İlaca uyum sağlamak oldukça önemlidir.

Hastanın rahatsızlığı doğrultusunda ilaç alımı gerçekleştirilmiş olur. Yapılacak olan karbamazepin testi, için hastanın herhangi bir hazırlık yapmasına gerek yoktur.

Sadece kan örneği alınacağı sırada dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Test gerçekleştirilmeden 10-12 saat öncesinde ilacını almış olması gerekir. İlacın alındığı dozda veya saatte değişkenlik yapılmaması gerekir.

Kişinin aç karnına testi gerçekleştiriyor olması daha sağlıklı sonuçların verilmesine yardımcı olur. Yapılan inceleme sonucunda uzman hekimin yapacağı değerlendirmeler doğrultusunda hastaya uygun olan durumlar açıklanmış olur. Test sonrasında kişinin doz değişikliği yapmaması önemlidir.

Karbamazepin Testi Sonucu Nasıl Yorumlanır?

Yapılan karbamazepin testi, laboratuvar ortamlarında gerçekleştirilmesi ve değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Toksik düzeyler ve tedavi edici düzeyler laboratuvar ortamında raporlanmada değişkenlik gösterebilir.

İlginizi Çekebilir  Progesteron Testi

Bazı hastalara uygulanan tedavi edici dozların yan etkiler göstermeden cevap vermiş oldukları gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra çok düşük tedavi edici dozlarda duygu durum bozukluğu, sinir ağrısı, nöbet gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Çok yüksek tedavi edici dozlar uygulandığı sırada ise yan etkilerin görülme olasılığı görülebilir. Yapılan karbamazepin testi, sonucunda değişkenlikler hastadan hastaya farklılık gösterir. Ortaya çıkan değişkenlikler, göz önünde bulundurularak uzman hekim kontrolü altında hareket etmeleri önerilir.

Böylelikle daha doğru ve uygun dozların uygulandığı durumlar olacaktır. İlaç dozlarındaki arttırma veya azaltma durumlarında mutlaka doktora danışılmadan gerçekleştirilmemesi gerekir.

Karbamazepin Testi Fiyatları 2024

Karbamazepin ilacının doğru şekillerde alınması ve uygun dozlarda alınabilmesi için karbamazepin testi, yapılır. Yapılan test sonucunda uzman hekim tarafından hastaya uygun olan doz miktarı ayarlanmış olur. İlaç reçete ile satılır ve ortaya çıkarmış olduğu etkiler zaman zaman değişkenlik gösterebilir.

Bu değişkenliklerde beraberinde kullanılan ilaçlar sonucunda olumsuz etkilerin ortaya çıkma durumu olabilir. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için mutlaka bu testin gerçekleştirilmesi hatta gerekli durumlarda kan testine başvurulması gerekir.

Alınan besin takviyesinin hastaya iyi geleceği düşüncesiyle hareket etmek doğru olmaz. Eğer ki hastanın besin takviyesi alması gerekiyorsa ve kendi bu isteği yerine getirmek istiyorsa, mutlaka uzman hekime durumu bildirmesi gerekir.

Yapılan testin fiyatı hakkında ne yazık ki bilgi verme durumu mümkün değildir. Çünkü test fiyatı genellikle hastanelerde değişkenlik gösterir. Bu yüzden bir fiyat verip yanıltıcı düşüncelere sürüklememek adına ilgili hastane ile iletişime geçilerek bilgi alınması daha doğru olacaktır.

Daha doğru şekilde karbamazepin testi, fiyatları hakkında net bir bilgi alınabilir. Karbamazepin testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için  bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Çift Kontrastlı Kolon Grafisi