CA 19-9 Testi

CA 19-9 testi, bir daha çok pankreas kanseri tanısı ve takibinde uygulanır. Bu kapsamda CA 19-9 testi pankreas sağlığı korunması ve olası pankreas hastalıklarına karşın erken sürede en etkin tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde hayati bir değer arz ediyor.

Bu testi özel kılan en temel faktörlerden biri ise, hızlı bir şekilde sonuç vermesidir. Özellikle özel doktor klinik merkezinden bu testin sonucunu sadece 24 saat sonrasında alabilirsiniz. Güvenilir olması sebebiyle WHO tarafından da tavsiye ediliyor.

CA 19-9 Testi Nedir?

Uzman doktor tarafından tavsiye edilen CA 19-9 testi sadece pankreas kanseri için uygulanır. Bu sağlık sorunu çağımızda her yaştan bireylerde görülebiliyor. Pankreas kanseri sinsi bir işleyişe sahip olmakla birlikte birçok belirtiler gösterebilir.

Bu belirtilerin pratik ve sağlıklı bir şekilde tespit edilmesi açısından bu teste başvurulur. Konforlu laboratuvar ortamında uygulanan test diğer test türlerinde olduğu gibi doğrudan kan numunesi üzerinden gerçekleştirilir.

CA 19-9 Testi Neden Yaptırılır?

Pankreas kanserinin belirlenebilmesi için CA 19-9 testi güvenli bir şekilde yaptırılır. Tümör belirteci olarak da isimlendirilen bu test hastalığın tekrarında da uygulanır.

Dolaysıyla pankreas kanseri tedavi edildikten sonra da yeniden tekrar edebilme özelliğine sahiptir. Bu test sayesinde hastalığın yeniden hangi aşamada yer aldığı tespit edilir. Özellikle pankreas kanser hastalarında yüksek bir duyarlılığa sahiptir. Bu oran ortalama olarak %70 ila 80 aralığında olabiliyor.

CA 19-9 Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

Testin devlet veya özel doktor kliniğinden yaptırılması gerekir. Bu bakımdan CA 19-9 testi daha erken sonuç almak istediğinizde eğitimli doktor sitesinden online olarak randevu alabilirsiniz. Hepatobiliyer kanseri ya da safra kanalı tıkanması meydana geldiğinde ya da herhangi belirtisi fark edildiğinde bu test yaptırılabilir.

İlginizi Çekebilir  IGG Antikor Testi

Özellikle safra kanalı tıkanıklığı giderildikten sonra değer yeniden düşebilir. Bu nedenle belirli bir zaman dilimi aradan geçtikten sonra yeniden test yaptırılabilir. Dolaysıyla test süresi hakkında en uygun bilgi doktorunuz tarafından aktarılacaktır.

Test İçin Alınan Numune Nedir?

Test için alınan numune hasta kolundan alınan minimum oranda kan örneğidir. Birçok testlerde olduğu gibi CA 19-9 testi için de kan örneğine mutlaka gereksinim duyulur.

Bu eylem söz konusu olmadan testten yüksek başarılı netice elde edilmesi mümkün değildir. Kan numunesi birkaç dakika içerisinde tamamlanır. Elde edilen kan örneği doğrudan testin yapılacağı laboratuvarda özel ve yüksek teknolojik özelliğe sahip olan mercek altından incelenir.

Test İçin Hazırlık Yapmaya Gerek Var mı?

Uzman doktor sitesi üzerinden de vurgulandığı üzere CA 19-9 testi için herhangi bir ön hazırlık gerçekleştirilmesine gerek bulunmaz. Fakat test sonucunun olumsuz yönde etkilenmemesi ya da normal değerinin yüksek olmaması açısından özellikle öncesinde yoğun kafein ve sigara tüketiminden uzak durulmalıdır.

Test için hazırlık yapılıp yapılmaması hakkında ayrıca doktorunuzun web sitesi üzerinden de bilgiler sunuluyor. Siteden bu konuda doktorunuza özel olarak danışmak istediğiniz konuları da sorabilirsiniz. Testin en temel özelliklerinden biri acısız ve ağrısız olarak gerçekleştirilmesidir.

Bu sebeple testinizi gönül rahatlığı içerisinde yaptırabilirsiniz. Ayrıca doktor klinik merkezinden test sonucu aldıktan sonra ödemenizi tercihiniz doğrultusunda nakit veya tüm banka kredi kartlarınız üzerinden de yapabilirsiniz.

CA 19-9 Testi Hangi Durumlarda İstenir?

Pankreas kanseri ilk evresi söz konusu olduğunda CA 19-9 testi hastalığın erken sürede teşhis edilmesi açısından yeniden uygulanabilir. Tedavi sonrasında ise düzenli olarak testin yeniden yaptırılması kararlaştırılabilir. Bireyin pankreas kanseri belirtileri göstermesi halinde tüm tümör ve benzeri türden sağlık sorunlarına ilişkin ayrıca farklı test ve tetkikler de uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir  Glukagon Testi

CA 19-9 Testi Sonuçları Neyi İfade Eder?

Test sonuçları özellikle sağlıklı bireylerde düşük değer gösterir. Fakat CA 19-9 testi değerleri yüksek olduğu bireylerde pankreas kanseri belirtisi olduğunu gösterebilir.

Bu durumda hastanın vakit kaybetmeden gerekli tedavileri alması şarttır. Dolaysıyla test yüksekliği önemli bir faktördür. Bu nedenle bu duruma neden olan tüm etkenlerin de mutlaka tespit edilmesi gerekir.

Testin yükseklik ve düşüklük göstermesi ayrıca tedavinin de başarılı neticeleri sunup sunmadığının en önemli belirtisidir. Testin yüksek çıkması durumunda hastaların panik yapmamasında fayda bulunuyor.

Çünkü test yüksekliği kesin olarak bireyin pankreas kanserine yakalandığı anlamına gelmez. Bazı durumlarda laboratuvar ortamının yetersiz olması da yüksek değer oluşmasında etkilidir.

CA 19-9 Test Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Test yüksekliği söz konusu olması bireyin ilgili sağlık sorununa maruz kaldığını gösterebilir. Pankreas kanseri belirtisi doğrudan CA 19-9 testi üzerinden belirlenebilir.

Dolaysıyla bu durum farklı tetkik veya kan numunesi üzerinden belirlenemez. Testin yüksek olmasına ayrıca test öncesinde alınan ilaçlar, yoğun sigara ve kafeinli içeceklerin tüketilmesi, düzensiz uyku ve beslenme gibi birçok olumsuz etkenler de neden olabiliyor.

CA 19-9 Yüksekliğinin Nedenleri

Test yüksekliğinin birçok nedenleri söz konusudur. Bu durumun en temel sebebi kötü huylu sağlık sorunlarıdır. Yani test özellikle kötü huylu hastalıklar kapsamında uygulanır.

Bunlar; pankreas kanserleri, karaciğer kanserleri, kolon ve mide kanserleri, safra kanallarında meydana gelen birtakım işlev sorunları ve tıkanıklıklar, yemek borusu kanserleri, meme kanserleri, yumurtalık kanserleri gibi birçok farklı organlarda meydana gelen kanser hastalıkları olabilir. Bu test doğrudan kanser özellikli sağlık sorunlarını ilgilendirir.

Fakat özellikle pankreas kanserleri için uygulanır. Testi hafta içi 5 gün boyunca yaptırabilirsiniz. Bunun haricinde test sonucunu ister sağlık merkezinden ister doktorunuzun kurumsal web sitesinden öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  CEA Testi

Yapılan araştırmalar sonucunda pankreas kanserlerine bağlı olarak her yıl onlarca insan hayatını kaybediyor. Bu sebeple pankreas kanserleri bugün özellikle Dünya Sağlık Örgütü gibi önemli uluslararası sağlık birimlerince önemseniyor. Pankreas sağlığınızın korunması için rutin olarak bu kaliteli testi yaptırabilirsiniz.

CA 19-9 Testi Fiyatları 2024

CA 19-9 testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.