CA 15-3 Testi

CA 15-3 testi, her dönemde olduğu gibi 2024 döneminde de en çok başvurulan testler arasında bulunmaktadır. Pratik bir şekilde uygulanan CA 15-3 testi sağlık merkezlerinin laboratuvar bölümü üzerinden uygulanıyor.

Bu bakımdan test son derece hijyenik bir ortamda gerçekleştiriliyor. 15-3 bir tür kanser antijeni olup daha çok meme kanserinde söz konusudur. Bu kanser türünün takip ve analizinde ise doğrudan bu test modeli uygulanıyor.

Test uzman doktor tarafından uygulandığından yan etkisi bulunmuyor. Bu bakımdan güvenilirliği Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanmıştır. 81 ilimiz üzerinden de uygulanan test sağlık merkezlerinin yoğunluğuna göre 24 ila 48 saat aralığında sonuçlandırılıyor.

Yeni kanser testi olarak da isimlendirilen bu test özellikle orta ve ileri yaş grubundaki kadınlara uygulanıyor. Meme kanseri artık bu test üzerinden kadınların korkulu rüyası olmaktan kalıcı bir şekilde çıkıyor.

CA 15-3 Testi Nedir?

Profesyonel doktor kliniği tarafından da tavsiye edilen CA 15-3 testi meme kanseri teşhis ve takibinde uygulanır. Meme kanseri bugün global anlamda görülen ciddi bir sağlık sorunudur. Erken tanı ve tedavisi yapılmadığında ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bu testi özel kılan birçok faktörler söz konusudur. Bunlardan ilki doğrudan koldan kan örneği alındıktan sonra uygulanmasıdır. Bu yöntem sayesinde test sonucu maksimum başarılı olabiliyor. Meme kanseri birçok belirtiler gösteren sinsi bir hastalıktır.

Bu bakımdan belirtilerinin erken sürede teşhis edilmesinde testin hayati bir önemi söz konusudur. Bu testin en temel özelliklerinden biri de sade ve anlaşılır olmasıdır. Diğer bir ifadeyle pek çok test türlerinden farlı olarak öncesinde herhangi bir hazırlık yapılmasına gerek duyulmamasıdır.

CA 15-3 Testi Nasıl Yapılır?

2024 CA 15-3 testi basit ve hızlı bir şekilde yapılır. Bu test doğrudan doktor kliniğinden de yaptırılabilir. Klinikte yer alan özel laboratuvar ortamından hafta içi 5 gün boyunca testi yaptırabilirsiniz. CA 15-3 testinde ilk olarak hastanın kolundan minimum düzeyde kan örneği alınır. Bu işlem özel bir enjeksiyon cihazıyla gerçekleştiriliyor.

İlginizi Çekebilir  Klorür Testi

Dolaysıyla bireyin CA 15-3 testi ve kan alımı sırasında ağrı hissetmesi söz konusu değildir. Bu aşamadan hemen sonrasında alınan kan örneği laboratuvarda mercek altına alınır.

Kan tahlilleri de gerekebilir. Bu işlem sonrasında test aşamasına geçilir. Test aşaması çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Özellikle profesyonel doktor kliniğinde bu süreç maksimum 24 saati bulabiliyor.

CA 15-3 Testi Neden Yapılır?

Kanser antijeni CA 15-3 testi sağlıklı meme hücreleri tarafından üretilir. Dolaysıyla bir tür protein olan bu antijen özellikle meme kanseri bulgusu yer alan hastalarda normal değerden yüksek olabiliyor.

Bu antijen her ne kadar kanser hastalıklarına sebep olmasa da erken sürede tedavi edilemediği takdirde özellikle kana karışarak tümörlerin meydana gelmesine zemin hazırlayabilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda erken meme kanseri tedavisi olan kadınlarda ortalama olarak %10 oranında ve metastatik meme kanseri tedavi olan kadınlarda yaklaşık olarak %70 oranında CA 15-3 yükseldiği gözlemlenmiştir.

Bu yükseliş ayrıca çoğu zaman sinsi bir şekilde de meydana gelebiliyor. Dolaysıyla hastalar tarafından kolayca fark edilmesi mümkün değildir.

CA 15-3 Testi Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Kadınlar tarafından CA 15-3 testi normal değerleri kaç olmalıdır sorusu yoğun olarak soruluyor. Sağlıklı bir bireyde bu değerlerin 30’ u/ml değerde yer alması gerekir. Bu değerin üzerinde test neticesi meydana gelmesi bireyin meme kanseri riski taşıdığını gösterebilir.

Bu değer her ne kadar standart olarak onaylansa da özellikle laboratuvar şartları baz alınarak bireyin yaş ve cinsiyet etkeni gibi önemli faktörler bazında bu değerde hafif bir yükseliş söz konusu olabilir.

Meme kanseri bugün daha etkin test sayesinde kolayca tespit edilebilir. Geçmiş yıllarda bu hastalığa bağlı olarak ciddi anlamda ölüm vakaları meydana geliyordu. Fakat alınan etkin önlemlerle vaka sayıları ciddi anlamda düşürüldü. Bugün itibariyle etkili test ve diğer tedavi yöntemleriyle meme kanseri artık ölümcül sağlık sorunu olmaktan çıkmıştır.

İlginizi Çekebilir  Kortizol Testi

Test sonucunuz hakkında doktor klinik merkezinden veya doğrudan kurumsal web sitesinden bilgi alabilirsiniz. Test her yaştan kadınlara uygulanabilir.

Bunun haricinde daha önceki dönemlerde de meme kanseri geçirmiş olan kadınların da rutin bir şekilde bu testi yaptırması tavsiye edilir. Test üzerinden meme sağlığı ne durumda olduğu kolayca anlaşılabilir.

CA 15-3 Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

CA 15-3 testi sonucu sağlık merkezleri arasında farklı zaman diliminde çıkabilir. Birçok merkezlerde bu süreç maksimum 48 saati alabilir. Fakat uzman doktor klinik merkezinde CA 15-3 testi en fazla 24 saat sonrasında çıkıyor. Dolaysıyla hastalar zaman kaybı yaşamamak adına daha çok doktor kliniğini tercih ediyor.

Doktor klinik merkezi diğer sağlık kuruluşlarına oranla daha pratik bir şekilde bu hizmeti sunuyor. Bunun haricinde daha düşük bir hizmet bedeli söz konusudur.

Tercihiniz doğrultusunda testinizi buradan yaptırabilirsiniz. Kurumsal web sayfası üzerinden 7/24 online olarak erkenden randevu oluşturabilirsiniz. Ayrıca doktorunuza bu konu hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları da sorabilirsiniz.

CA 15-3 Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Testin aç veya tok karnına yapılmasına doktorunuz karar verecektir. Bazı hastalarda aç karnına CA 15-3 testi yapılması uygundur. Fakat bazı hastalarda bu durumun tam tersine tok karnına test yaptırılması gerekebilir. Test öncesinde herhangi bir önlem alınmasına gerek yoktur.

Ancak bazı durumlarda doktorunuz tarafından bazı uyarı ve tavsiyeler yapılabilir. Örneğin, test öncesinde yüksek kafeinden, sigara ve alkolden uzak durmanız önerilebilir.

CA 15-3 testiyle meme kanseri hızlı biçimde tedavi edilebilir. Bu sinsi hastalık için en etkili tedavi seçenekleri belirlenebilir. Çünkü CA 15-3 testi hastalığın en uygun tedavisi için de destekleyici bir özelliğe sahiptir.

CA 15-3 Testi Fiyatları 2024

CA 15-3 testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Moleküler Biyoloji