CA 125 Testi

CA 125 testi, doğrudan laboratuvar ortamında alınan kan örneğiyle birlikte uygulanır. Bu sebeple CA 125 testi birey sağlığının korunması açısından son derece önemli ve faydalı bir test türüdür.

Bu test sayesinde sağlık güvence altına alınır. Söz konusu sağlık sorunlarının ileriki boyutlara ulaşmaması açısından erken sürede gerekli tedavi seçeneklerine geçilir.

Bu kapsamda ayrıca zaman tasarrufu sağlanır. Kanser anjeni adını alan özel bir öğe doğrudan yumurtalık hücreleri içerisinde yer alır.

Bir tür protein olan bu öğenin değeri ise doğrudan bu test üzerinden gerçekleştirilir. Protein hücreler tarafından salgılandığı gibi kanın içerisinde dahi yer alabilir.

CA 125 Testi Nedir?

2024 CA 125 testi kanın içerisinde yer alan CA 125 proteininin seviyesinde kullanılan bit tıbbi test türüdür. Bu kapsamda tedavi sırasında ve sonrasında da belirli kanserlerin takip edilmesinde bu testten faydalanılır.

Bazı durumlarda maksimum yüksek riskler teşkil eden yumurtalık kanserinin erken belirtilerinin takip edilmesinde de bu teste başvurulur. Pratik bir şekilde uygulanan bu test doğrudan eğitimli sağlık personelleri tarafından uygulanır. Bu bakımdan herhangi yan etkisi söz konusu değildir.

CA 125 Testi Nasıl Yapılır?

Testin yapılışı ise sağlık merkezleri arasında farklılık gösterebilir. Dolaysıyla CA 125 test yaptırmadan önce kaliteli merkezleri tercih etmenizde fayda bulunur.

Test süresi öncesinde ilk olarak hastadan belirli düzeyde kan örneği alınır. Bu işlem genellikle doğrudan koldan gerçekleştirilir. Bu aşamadan sonrasında ise alınan kan örneği laboratuvarda inceleme altına alınır. Bu işlem ise genellikle aynı günde yapılır. Bir sonraki günde ise test neticesi ilgili doktora aktarılır.

CA 125 Testi Neden Yapılır?

Bu testin yapılış amacı doğrudan yumurtalık kanserinin olup olmadığının hızlı bir şekilde tespit edilmesidir. Bu bakımdan CA 125 test yumurtalık sağlığının korunmasında uygulanır.

İlginizi Çekebilir  TOXOPLAZMA IGG Testi

Bunun haricinde mevcut yumurtalık kanserlerinin ne durumda olduğunun gözlemlenmesinde de bu test uygulanır. Dolaysıyla test çok kapsamlı olarak da uygulanabilir.

Hem mevcut hastalığın değerlendirilmesi ve en uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde ve hem de yumurtalık sağlığının söz konusu olup olmadığı açısından tek bir test üzerinden fikir yürütülebilir. Test gerek duyulması durumunda tedavi sonrasında da yaptırılabilir. Bu kapsamda kanserli yumurtanın gerçek anlamda tedavi edilip edilmediği saptanabilir.

CA 125 Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Testin sonucu sağlık merkezleri arasında farklı günlerde çıkabilir. Bazı merkezlerde bu süreç 48 saati alabilir. Fakat profesyonel sağlık merkezlerinde bu süreç yarı yarıya indirilebilir. Bu bakımdan CA 125 testi sonucunda zaman kaybı yaşanmaması önemlidir.

Mümkünse devlet hastaneleri yerine özel doktor kliniği tercih edilebilir. Klinik üzerinden test sonucu çok daha erken sürede elde edilebilir. Çünkü özel doktor kliniği diğer sağlık merkezlerine oranla çok daha konforlu ve pratik bir şekilde hizmetler sunar. Bu sebeple de daha çok tercih ediliyor.

CA 125 Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Test aç veya tok karnına yapılabilir. Buna sadece ilgili doktor karar verebilir. Fakat CA 125 test öncesinde kullanılan ilaç, sigara ve alkol gibi etkenler hakkında mutlaka ilgili hekime ön bilgiler sunulmalıdır.

Bu etkenler test sonucunun negatif yönde etkilenmesine sebep olabilir. Ya da değerlerin normalden yüksek çıkmasına yol açabilir. Bu sebeple test öncesinde doktor tarafından belirlenen uyarı ve tavsiyeler dikkate alınmalıdır. CA 125 test sonucu sağlık merkezinin yoğunluğu bazında aynı gün içerisinde de sunulabilir.

CA 125 Test Adetliyken Yapılabilir mi?

Test hakkında en çok merak edilen ayrıntılar arasında CA 125 test adetliyken de yapılabilir mi olmasıdır. Bu testin adetliyken yaptırılmaması önerilir.

İlginizi Çekebilir  Protrombin Zamanı Testi

Çünkü bu durumda normal değerlerin yüksek çıkması mümkün olabiliyor. Bazı hastalar tarafından yapılan yorumlarda adetli dönemlerde yapılan testin beraberinde sonucun yüksek çıkmasına sebep olabildiği yönündedir.

Bu durum hakkında sizlere en kapsamlı bilgiler hekiminiz tarafından sunulacaktır. Adet dönemleri sadece bu test açısından değil birçok test türleri açısından çeşitli yönlerden risk teşkil edebilir.

CA 125 Test Sonucu Kaç Olmalı?

Testin sonucu önemlidir. Bu kapsamda sağlıklı bir bireyde CA 125 test değerinin normal seviyede yer alması gerekir. Bunun haricinde test sonucunun yüksek veya düşük olması beraberinde bireyin hasta olduğunu gösterir ve gerekli tedavilerin yaptırılması önemlidir.

Bu doğrultuda yetişkin bir insanda CA 125 normal değerlerinin 0 ila 35 aralığında yer alması gerekir. Fakat bu değerlerin 30 ila 50 aralığında yer alması durumunda bireyin tıbbi yönden gözlem altında yer almasını gerektirir.

Test sonucunun özellikle 50 değer üzerine ulaşması durumunda meme kanserinden bahsedilebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka gerekli olan tahlil ve ek tetkiklerin de yaptırılması gerekir.

Genel olarak test düzeyinin düşüklüğü bireylerde ciddi anlamda riskler teşkil etmez. Fakat bu durumda dahi ilgili doktor tarafından gerekli gözlem ve kontroller gerçekleştirilmelidir.

CA 125 Test Neden Yüksek Çıkar?

Testin normal değerden yüksek çıkması sağlık sorunlarına işaret edebilir. Bu durum genellikle 2 farklı etkene bağlıdır. Bunlardan birincisi, iyi huylu tümörlerdir. Fakat bu durum genellikle gerçekleştirilen ek bir tahlil ve tetkik neticesinde kesin olarak gözlemlenebilir.

İkinci bir etken ise, özellikle sonucun 50 değerin üzerine ulaşması ve buna bağlı olarak da çeşitli sağlık sorunlarının meydana gelmesidir. Bunlar, yumurtalık ve meme kanseri, endometrial ve peritoneal kanseri olarak vurgulanabilir.

CA 125 Testi Fiyatları 2024

Test ücreti ise her yıl değişkenlik gösterebilir. Bunun haricinde CA 125 test ücretleri doğrudan Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenir. Dolaysıyla bu testin ücretleri güncel bir şekilde sağlık merkezleri ve özel doktor klinik merkezi üzerinden sunulur.

İlginizi Çekebilir  CPK Testi

Devlet hastaneleri üzerinden SSK belgesiyle testi ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Fakat özel doktor klinik merkezinden düşük bir ödeme yaparak test yaptırabilirsiniz. Ca 125 testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.