Üçlü Test

Üçlü Test Nedir?

Üçlü test, hamilelik sürecinin 16-18 haftasında gerçekleştirilmesi gereken testlerdir. Bu kan testi ile anne adaylarının üç aylık süreçlerinde kanda bulunan hormonların ölçümü için gerçekleştirilmiş olur.

Hormon ölçüm sonuçlarında anne adayının kilosu, yaşı, sağlığı olumsuz etkileyecek nedenlerden kaynaklı olarak değişkenlik görülebilir. Ayrıca burada gerçekleştirilmiş olan test sayesinde anne adaylarının bebekleri hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Mesela çocuğun Trisomi 18, Nöral tüp defekti ya da Down sendromlu olma ihtimalinin belirlenmesinde de yardımcı olur. Bu gibi durumlarda eğer anne adayı çocuğun dünyaya gelmesine istemeyecek olursa hamilelik sonlandırılabilir.

Annenin isteği doğrultusunda işlem gerçekleştirilmiş olacaktır. Aksi durumlarda eğer bu test 18.hafta sonrasında yapılır ve bu sorunlar ile karlı karşıya kalınırsa; annenin isteği üzerine hamilelik sonlandırılmaz. Çünkü bu süreç içinde böyle bir durum söz konusu değildir.

Anne adayları 16-18.haftada mutlaka üçlü test, yaptırmış olması gerekir ve olabilecek durumlar hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Üçlü Test Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik döneminde mutlaka yapılması gereken ve annenin isteği doğrultusunda işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Yapılan üçlü test, hamilelik sürecinin 16-18 haftasında yapılması gerekir.

Yapılan testin normal bebek takibinden pek farkı yoktur. Bebeğin sağlık durumu hakkında daha detaylı bilgiler elde edilir. Oldukça faydalı ve pratik olan bu test, olasılık oranında değerlendirilir.

Fakat daha doğru sonuçlar elde edebilmek için testin en uygun zamanı 18.hafta olarak bilinir. Bu zaman dilimine kadar bebek gelişir ve sağlık durumu hakkında daha fazla bilgiye sahip olunur.

Üçlü Test Nasıl Yapılır?

Ortaya çıkan sorunların tespit edilebilmesi için yapılan bir test değildir. Daha önce gerçekleştirilen ikili testlerin risk taşıma durumunda üçlü testi, gerçekleştirilmiş olur. Test için ilk olarak ultrason işlemi ile başlanmış olur. Daha sonra yapılan ultrason inceleme sonrasında numune kan alınır.

Alınan kan numunesi, kan testleri ile aynı miktarda alınır. Bu kan ile bebeğin ense kalınlığına bakılır. Daha sonra hastanın bilgileri doğrultusunda ultrason ve kan tahlili değerlendirilerek, sonuç hastaya bildirilmiş olur.

Üçlü Test Sonuçları

Yapılan üçlü testi, genel olarak olasılık durumlarını göz önünde bulundurulması ve değerlendirilmesiyle birlikte gerçekleştirilmiş olur. Hamilelik sürecinde yapılan test ile hem annenin hem de bebeğin sağlık durumu öğrenilmiş olur.

Eğer testte AFP ile uE3 oranları düşük, HCG yüksek çıkarsa; bebeğin Down sendromlu olma riski yüksektir. Edward sendromundan kan değerinin 1/100 sınırının aşılması durumunda da bu hastalığa yakalanma riski de bulunmuş olur.

Kanda yapılan değerlendirmelerin AFP değeri karşılaştırılmış olur. AFP değeri normale 2,0 kabul eder. Değerin daha yüksek çıkması Nöral tüp sorun riskini arttırmış olur.

Üçlü Testin Başarı Oranı Nedir?

Yapılan üçlü tarama testi, tek başına gerçekleştirilmez. Önceden anne adayına yapılan testlerin risk taşıması durumunda bu test yapılır. Bu test tanı koymakta kullanılmaz sadece tarama şeklinde gerçekleştirilir. Yapılan testin %70’lik oranda doğru sonuç verir.

Üçlü Test E3 Değeri Kaç Olmalı?

Hamile adaylarına yapılan üçlü testi ile normal değerlerin göz önünde bulundurulması ve değerlendirilmesi gerekir. Bu süreç içinde yapılan testin normal değeri 1/250 olarak kabul edilir. Elde edilen değer bunun üzerinde ise test pozitif yorumlanır ve bebeğin Down sendromlu doğma riskini arttırmış olur.

Üçlü Test Kaçıncı Haftada Yapılır?

Hamile adaylarının çeşitli testler yaptırmasıyla birlikte üçlü testi, yaptırarak bebeğin ve kendi sağlık durumu hakkında daha fazla bilgiye sahip olur. Yapılacak testin hamileliğin 16-18. Haftasında yapılması gerekir. Fakat daha iyi sonuçlar alabilmek için 18.haftada testin yaptırılması daha uygundur.

Bebek bu süreçte daha iyi gelişir ve kendini belli ederek, sağlık durumu daha iyi şekilde tespit edilmiş olur. Bu yüzden hamileliğin 18.haftasında testin yapılması daha uygundur.

Üçlü Test Hangi Haftalarda Yapılır?

Tanı koyma görevi olmayan ve sadece tarama işlemi olarak gerçekleştirilen üçlü test, hamilelik sürecinde yapılır. Anne adaylarının hamilelik sürecinde gerçekleştirecekleri testler arasında yer alır.

Bu testin belirlenen zaman diliminde yapılması anne ve bebek için daha doğru olacaktır. Hatta beklenmedik durumlarla karşı karşıya kalınırsa gerekli olan işlemler başlatılmış olur.

Normal şartlar altında test; 16-18.haftalarda yapılması gerekir. Bu süreç içinde eğer beklenmedik bir durum ile karşı karşıya kalınırsa hamilelik anne isteği üzerine sonlandırılabilir.

Bebeğin down sendromlu doğma ihtimali ön görülürse eğer anne; çocuğu dünyaya getirmek istemezse, kendi isteği üzerine hamilelik sonlandırılabilir.

Üçlü Test Aç Karnına mı Yapılır?

Burada bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi edilebilir için tarama yapılır. Bunun için yapılacak olan üçlü test, için anne adaylarında aç karnına test yaptırma zorunluluğu aranmaz. Herhangi bir zaman test gerçekleştirilebilir.

Üçlü Test Fiyatları 2024

Her hastane yapmış olduğu testler taramalar ve diğer durumlar için belirlemiş olduğu fiyat listesi mevcuttur. Bu fiyat listesi çoğu zaman hastaneye göre değişkenlik gösterir. Hatta bu değişkenlik yapılan testlere göre de yansımış olur. Gerçekleştirilecek olan üçlü test, fiyatı hakkında ne yazık ki fiyat bilgisi vermek mümkün değildir.

Çünkü her sene ve dönem hastaneler, fiyat listesinde değişkenlik yapabiliyor. Daha doğru ve kesin bilgi alabilmek için hastanın mutlaka testi yapacağı hastaneye ile iletişime geçerek, işlemi gerçekleştirmiş olması gerekir.

Testin yapılmasından sonra fiyat bilgisi alınması durumunda sürprizlerle karşı karşıya kalmamak için mutlaka önceden görüşme sağlamaya özen gösterin. Üçlü test fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.