CA 72-4 Testi

CA 72-4 testi, özellikle mide ve bağırsak kanserlerine ilişkin tümörlerin tespit edilmesinde uygulanır. Dolaysıyla CA 72-4 testi mide ve bağırsak sağlığı korunması ve mevcut hastalıkların kolayca ve hızlı bir şekilde takip edilmesinde hayati bir önem arz ediyor.

Bu testi devlet ve özel hastanelerden yaptırabileceğiniz gibi kaliteli ve kurumsal bir kimliğe sahip olan özel doktor klinik merkezinden de güvenli bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Bağırsak ve mide tümörleri günümüzün en yaygın görülen ciddi sağlık sorunları arasında yer alıyor. Birçok belirtiler kapsamında meydana gelen bu hastalıklar daha çok orta ve ileri yaş grubundaki bireylerde görülebiliyor.

Bu hastalıkların erken sürede teşhis ve gerekli tedavilerin yaptırılmasında bu test son derece avantajlıdır. Pratik bir şekilde uygulandığından maksimum 48 saat sonrasında başarılı bir şekilde sonuçlar sunar.

Mide ve bağırsak kanserleri erken sürede tedavi edilmediği takdirde ölümcül vakalara dahi sebep olabilir. CA 72-4 testi sayesinde söz konusu tümörler erkenden tespit edilerek kalıcı tedavi çözümleri sunulabilir.

CA 72-4 Testi Nedir?

2021 döneminde en çok uygulanan testlerden biri CA 72-4 test olduğunu belirtebiliriz. Bu test türü daha çok tırofoblastik tümör ve testis tarzından tümörlerin tanısında uygulanır. Söz konusu tümör çeşitleri daha çok mide ve bağırsak organında meydana geliyor. Sinsi bir işleyişe sahip olduğundan belirtileri test haricinde kolayca fark edilmez.

Test sonucunun normal değerlerden yüksek çıkması beraberinde bireyde söz konusu tümörlerin gelişim gösterdiği anlamına gelebiliyor. Fakat sonucun normalden yüksek olmasında ayrıca birçok faktörler de rol üstlenebilir.

Bunlar arasında test öncesinde yoğun kafein tüketimi, birtakım tıbbi ilaç türleri, yoğun alkol ve sigara kullanımı, düzensiz beslenme ve uyku alımı olabilir. Bu sebeple test sonucunun normalden yüksek olmaması açısından söz konusu negatif faktörlerden uzak durulmalı ve doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.

İlginizi Çekebilir  LH Testi

Test eğitimli sağlık kadrosu tarafından uygulanır. Bu sebeple söz konusu hastalıklar haricinde farklı veya beklenmedik durumlar görülmesi mümkün değildir.

CA 72-4 Testi Nasıl Yapılır?

Diğer testlerde olduğu gibi CA 72-4 test doğrudan sağlık birimlerinin laboratuvar alanında uygulanır. Hastadan alınan minimum kan örneği sonrasında test süresi başlatılır. Özellikle özel doktor klinik merkezinden bu işlemler daha pratik bir biçimde yapılır. Bu sebeple de hastaların zaman kaybı yaşaması mümkün değildir.

Koldan alınan kan numunesi doğrudan mercek cihazından incelenir. Bu kapsamda kanın içerisinde herhangi bir mikroorganizma olup olmadığı gözlemlenir. Bu aşamadan sonrasında ise test işlemi gerçekleştirilir. Bunun haricinde bazı durumlarda ek tanı uygulamaları da yapılabilir. Kan ve idrar tahlilleri yapılabilir.

CA 72-4 Testi Neden Yapılır?

Test birçok amaç doğrultusunda yapılır. Mide ve bağırsak kanserlerinin sağlıklı bir şekilde gözlemlenmesi ve mevcut tümörlerin ne düzeyde yer aldığının tespit edilmesinde CA 72-4 testi başvurusu yapılır. Bu test bazı durumlarda tedavi süresi sonrasında da rutin bir biçimde yapılabilir.

Bu duruma en iyi doktorunuz tarafından karar verilebilir. Mide ve bağırsak tümörleri tekrarlayıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle hastalık tedavi edildikten sonra da yeniden nüksedebilir.

Mide ve bağırsak sağlığının yaşam boyu kontrol altında tutulması açısından testin aylık veya yıllık düzenli olarak yaptırılmasında faydalar bulunur.

CA 72-4 Testi Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Merak edilen CA 72-4 testi normal değerleri önemlidir. Çünkü değerlerin yüksek çıkması hastada yüksek ihtimalle mide ve bağırsak tümörleri olduğu anlamına gelebilir.

Testin düşük değer vermesi yüksek ihtimalle bireyin sağlıklı olduğunu gösterir. Fakat bu durum bazen tersi olarak da netice sunabiliyor. Tarama amaçlı tercih edilmemesi gereken bu testte normal değerler 0-4 U/ML değer olarak onaylanmıştır.

İlginizi Çekebilir  Uyuşturucu Madde Testi

Test değerlerinin normal seviyede olabilmesi açısından test öncesinden yukarıdaki tüm olumsuz eylemlerden kaçınılması önerilir. CA 72-4 testi bugün global anlamda uygulanan testler listesinde yer alıyor. Çünkü mide ve bağırsak kanserleri global olarak meydana geliyor.

Birçok sebepler kapsamında meydana geldiğinden bugün çok daha geniş düzeyde tedavi yöntemleri uygulanıyor. Bu sağlık sorunları henüz ilk belirtilerinde dahi yaşam konforunu ciddi anlamda olumsuz etkiliyor.

Bireylerde düşük motivasyon, ruhsal yönden gerginlik hissi, genel yorgunluk ve kaygı durumu, iş ve sosyal yaşamda verimsizlik, düzensiz uyku ve beslenme ve daha birçok negatifliklere neden olabiliyor.

Bu bakımdan hastalık şüphesi taşıyanlar veya söz konusu hastalıklara daha önceki yıllarda maruz kalıp tedavi olanlar yeniden bu testi yaptırması önem arz eder. Testi online olarak doktor sitesinden 7/24 kesintisiz olarak da yaptırabilirsiniz.

Bu işlem önce ilk olarak online randevu formu doldurmanız yeterlidir. Ayrıca CA 72-4 test merak ettikleriniz hakkında doktorunuzdan kapsamlı olarak bilgiler de alabilirsiniz.

CA 72-4 Test Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Testin sonucu hastaneler arasında farklı sürelerde çıkabilir. Devlet hastanelerinde CA 72-4 test sonucu genellikle 48 saat sonrasında çıkabiliyor. Bu süreç özel hastane ve doktor klinik merkezinde sadece 24 saat olabiliyor.

Dolaysıyla mide ve bağırsak tümörlerinde zamanlamanın en iyi şekilde değerlendirilmesi hastalığın ileriki düzeye ulaşmaması ve tedavilerin daha başarılı neticeler sunması açısından önem arz eder. Test tüm sağlık birimlerinde sadece hafta içi olarak uygulanır. Kan örneği  de bu süreçler kapsamında değerlendirilir.

CA 72-4 Test Aç Karnına mı Yapılır?

Testin aç karnına yapılması doğrudan doktor tarafından kararlaştırılır. Dolaysıyla CA 72-4 test bazı durumlarda aç karnına ve bazı durumlarda ise hafif tok karnına uygulanabilir. Bu test ülkemiz genelinden güvenli bir şekilde uygulanıyor.

İlginizi Çekebilir  TPHA Testi

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığından herhangi yan etkisi söz konusu değildir. Özel tıbbi araçlar üzerinden uygulanması sebebiyle herhangi bir ağrı ve acı hissedilmez. Test ayrıca her yaştan bireylere uygulanabilir. Dolaysıyla testin yapılışında yaş ve cinsiyet faktörü fark etmiyor.

CA 72-4 Testi Fiyatları 2024

CA 72-4 testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.