Testosteron Testi

Testosteron Testi Nedir?

Testosteron testi, vücuttaki erkeksi özelliklerin sağlanabilmesinde yardımcı olan hormonun , ile eksikliği ya da ortaya çıkan iktidarsızlık sorunlarının çözümü için gerçekleştirilmektedir. Testosteron; erkeklerin cinsel özelliklerini ve vücudun daha iyi gelişim sağlayabilmesi için steroid hormondur.

Ergenlik dönemlerinde salgılanmaya başlanan ve erkek çocuklarının seslerinde kalınlaşma, cinsel organlarında ve kaslarında gelişim görülmesiyle birlikte ortaya çıkar.

Bu durum sperm yapısındaki artışlara ve vücudun eskiye göre kıllanmasına sebep olur. Erkeklerde testosteron seviyeleri genelde 40 yaş sonrasında yüksek görünmeye başlar.

Bu durum yaş ilerledikçe ortaya çıkan testosteron seviyesinde düşüşlerin görünmeye başlanmasıyla oluşur. Yapılan testosteron testi, sayesinde kandaki testosteron seviyesinin ölçülmesine yardımcı olur.

Testosteron Testi Na sıl Yapılır?

Erkeklere yapılan testosteron testi ile numune kan alınması sonucunda gerçekleştirilir. Bunun için mutlaka sabah saatlerinde, gerekirse 8-10 arasında yapılması uygundur. Erkeklerin aç karnına vereceği numune kan ile serbest testosteron ve toplam ölçü yapılır.

Bu işlemin aç karnına gerçekleştirilmesindeki amaç ise kan testlerindeki oranların düşük veya yüksek çıktığını anlayabilmektir. Genel olarak bakıldığında bu durum değerin düşük çıkmasına sebep olur.

Bu değerlerin düşük çıkması erkeklerde cinsel isteksizlik ve cinsel soğukluk olarak algılanır. Ortaya çıkan sorunlar karşısında partnerinde durumu farklı şekillerde anlamasına da çevrilebilir. Böyle sorunlarla karşı kariıya kalmamak için mutlaka her gün düzenli olarak 8 saat uyumak gerekir. Düzenli spor ve egzersizlerin yapılması sizleri daha dinç tutacaktır.

Olabildiğinde stresten uzak durulması gerekir. Ayrıc alkol sigaranın tüketilmesi önerilmez. Tüketmek isteyen kişiler için daha az kullanmaları önerilir.

Testosteron Testinde Nelere Bakılır?

Erkeklik hormonu olan testosteronların testis üzerinde salgıladığı ve erkekler için sperm üretiminde büyük önem taşır. Bu hormon her ne kadar kadınlarda da görünmüş olsa da çok az miktarda yumurtalıklarda üretimi sağlanır.

Testosteron üretimi erkeklik hormonu için gerçekleşebilmesi için beyin bölgesinde yer alan hipotalamusun sorumlu olduğu bilinir. Genel olarak bakıldığında erkeklerin cinsel gelişiminde çok büyük etkilere sahiptir. Ayrıca kas ve kemik gelişiminde de rol oynar.

Yapılan testosteron testi ile bazı hastalıkların teşhisinin konulmasında, cinsel iktidarsızlıkların sebebini öğrenebilmek için yapılır. Ayrıca kadınlarda görülen adet düzensizliği, saç dökülmesi, kıllanma ve ses kalınlaşma gibi sorunların ortaya çıkmasıyla birlikte test gerçekleştirilir.

Testosteron Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Testosteronun düşük düzeyli ya da sertleşme bozukluğunun yaşanması durumunda daha doğru teşhis koyabilmek için her şeyden önce testosteron testi, yapılmış olması gerekir. Burada elde edilen veriler sonucunda testosteron tedavisine başlanır. Eğer yapılan tedaviye rağmen hala sertleşme sorunu devam ediyorsa daha uygun tedavi yöntemlerinin başlatılması gerekir.

Yapılan testosteron takviyesi sonucunda bazen ciddi yan etkiler görülebilir. Bunun için mutlaka uzman hekim kontrolünde işlemlerin gerçekleştirilmiş olması gerekir. Testosteron testi, sonucunda eğer 300 ng/ml altında bir değer görülürse; bu durum cinsel soğukluk ya da cinsel isteksizliğe yol açabilir.

Cinsel isteksizlikten kaynaklı olarak sertleşme sorunu yaşandığı için değerlerde düşüş görülür. Böyle durumlarda takviye ilaçları kullanılır. Replasman tedavisi uygulanarak, ihtiyaç halinde iğne yardımıyla hormon yükselmesi elde edilmiş olur.

Testosteron Testi Normal Değerleri Nedir?

Normal şartlar altında her testin kendine göre referans aralığı vardır. Bu aralıkların düşük veya yüksek çıkmasıyla birlikte uzman hekim tarafından uygun olan tedavi yöntemleri başlatılmış olur. Yapılan çalışmalar sonucunda hasta eski sağlığına kavuşturulur. Testosteron testi ile normal seviyenin 300-1,200 ng/dl’dir.

Yapılan test ölçümüyle birlikte değerlerin bu aralıkta olmasıyla birlikte normal değerler kabul edilir. Testosteron değerinin yetersiz ya da düşük olduğunu anlayabilmek için bu değerin 300 ng/dl altında olduğu durumlardır. Önemli olan yapılan testin değeri için sınırların aşılmaması ve altına düşmemesi gerekir.

Testosteron Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Erkeklerin yaşamış oldukları düşük değerli testosteronların ortaya çıkardığı sorunlar arasında çeşitli faktörler yer alıyor. Testosteron seviyesinin düşük olduğunu anlayabilmek için mutlaka testosteron test, yapılmış olması lazım. Aksi durumlarda bu konu hakkında kesin olarak yorum yapmak mümkün değildir ve bu şekilde hastaya teşhis koyulamaz.

Kas kitlelerinde meydana gelen azalma, çocuk yapma kapasitesinde azalma, cinsel isteksizlik, sıcak basma, sperm sayısında azalma, seks isteklerinde azalma, ciltte kuruluk, sakal tıraşında meydana gelen azalmalar olumsuz bir şekilde karşımıza çıkar.

Böyle durumlarda mutlaka bu testin gerçekleştirilmesi ve uygun teşhisin konulması gerekir. Testosteron test, gerçekleşebilmesi için hastanın testi aç karnına yapması daha uygundur.

Özellikle sabah saatlerinde, 8-10 arasında yapılması durumunda daha başarılı sonuçların elde edilmesine yardımcı olacaktır. Erkeklerin vereceği numune kanın laboratuvar ortamına gönderilmesi ve incelenmesiyle birlikte gerçekleştirilmiş olur.

Testosteron Testi Fiyatları 2022

Pek çok hastalık için yapılan testler ve tahliller sonucunda hastalıklara çözüm bulunmuş olur. Bu testler ve tahliller için ayrılacak olan beş dakikalık süreç ile birlikte belki de ilerideki sağlık durumunun daha iyiye gitmesine yardımcı olacaktır.

Sağlık ihmal edilecek bir durum değildir. Bunun için rutin sağlık taramasının gerçekleştirilmesi ve oluşabilecek sorunların önüne geçilmesi gerekir.

Yapılacak olan testosteron testi, için kesin olarak bilgiye rastlamak mümkün değildir. Çünkü gerçekleştirilen testlerin fiyatlarında sürekli değişkenlik görülür.

Bu durum hastanede meydana gelen çeşitli sebeplerden kaynaklıdır. Yapılacak olan testlerin fiyatı hakkında bilgi almak için ilgili hastane ile iletişime geçilmesi gerekir. Testosteron testi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.