Tavşan Alerjisi

Tavşan Alerjisi

Tavşan Alerjisi; Bağışıklık sistemimiz birçok maddeyi tamamen zararlı olarak algılayarak tepki veren bir çalışma sistemine sahiptir. Alerjiye neden olabilecek binlerce etken vardır.

Bu alerjilerden biriside tavşanların derisinde ve dışkısında bulunan maddelerdir. Tavşan alerjisi çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Ancak olduğu zaman ciddi oranda rahatsız edebilir.

Hayvanın tükürüğünün bulaştığı alanlar le temas edilmesi alerjiyi tetikleyen bir durumdur. Alerjik reaksiyonların kimde nasıl bir sonuç vereceği elli olmaz.

Bazı insanlar çok hafif semptomlar ile geçirirken bazı insanlarda organ hasarı gibi ciddi sonuçlar doğru bilir. Evcil hayvanı ya da evde tavşanı olmayan kişilerde de bu alerjiler görülebilir.

Sosyal ortamlar, avm’ler, iş yerleri ve evde hayvan besleyen arkadaşları le kapalı ortamda bulunmak alerjenin tetiklenmesine yol açar. Belirtiler başladığında hemen bir sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tetkikler uygulanabilir. Hayranların geçtiği alanlarda bıraktığı kalıntılar alerjeni farklı yerlere taşıyabilir.

Tavşanı sevmek, dokunmak, sarılmak ve öpmek alerjinin şiddetini artırabilir. Tavşanın evcilleştirilmesinin ardından alerjik reaksiyon grafiği artış göstermiştir. Farklı bir hayvanın alerjisini taşıyan insanlar çapraz reaksiyon sonucunda tavşana karşı da hassasiyet gösterir.

Hayvan ile temas ettikten en geç 20 dakika sonrasında belirtiler görülmeye başlanır. Tavşan alerjisi fark edildiğinde hemen müdahale edilmelidir. Bu nedenle belirti yaşayan kişiler uzman hekime başvurur.

Tavşan Alerjisi Belirtileri

Evcil hayvan belirtileri ile hemen hemen aynı belirtilere sahip bir alerji türüdür. Belirti şiddeti kişiden kişiye farklı olur. Kronik rahatsızlığı olan, akciğer hastalığı olan ve farklı alerjik sorunu olan kişilerde belirtiler daha ciddi seyreder.  Tavşan alerjisi belirtilerini sıralarsak;

  • Burun tıkanıklığı, akıntısı ve diğer alerjik rinit belirtileri
  • Kuru öksürük, göğüs sıkışması ve nefes darlığının yaşanması
  • Gözlerde kızarıklık, kaşıntı ve sulanmanın olması
  • Kurdeşen tarzı deri döküntülerinin olması
İlginizi Çekebilir  Fındık Ağacı Alerjisi

Bu belirtiler diğer alerji türlerinin belirtileri ile aynıdır. Bu nedenle kesin teşhisin konulması için detaylı bir test yapılması gerekir. Hayvan alerjisi belirtileri sevimli dostlarımız ile beraber aşamayı imkânsız hale getirebilir. Bu nedenle ailede hayvan alerjisi olan kişiler geniş spektrumlu testleri uygulayarak hangi hayvanlara karşı duyarlılığının olduğunu tespit edebilir.

Alerji Yapmayan Tavşan Var Mı?

Hayvan dostlarımız ile beraber yaşamak özellikle psikolojik olarak hepimize çok iyi gelen bir durumdur. Günün yorgunluğunu ve stresini dostlarımız ile vakit geçirerek atabiliriz. Son yıllarda evcil hayvanlara olan talebi artması akla alerji yapmayan hayvan var mıdır sorusunu takar.

Yapılan araştırmalar sonucunda alerji yapmayan bir hayvan türü yoktur. Son yıllarda giderek artan tavşan besleme durumunda da hipoalerjenik tavşan türleri sorulmaktadır. Ancak böyle bir tür maalesef ki yoktur.

Az tüylü hayvan türlerin daha az alerji yaptığı söylenmektedir. Ancak hiç alerji yapmayanı yoktur. Alerjik durumu sadece hayvanın tüyünden olan bir durum değildir. Tükürüğü, derisi ve derisinde taşıdığı proteinler alerjiye neden olabilir. Tavşan alerjisi de genellikle tavşanın salyasında taşıdığı proteinlerden kaynaklanır.

Satış sayısını artırmak isteyen petshoplarda bazı tavşan türlerine alerji yapmadığına dair bilgiler verilmektedir. Tüm hayvanların salya ve derilerinde alerjene neden olan proteinler bulunur.

Ayrıca hayatının belirli bir döneminde alerjik reaksiyon göstermeyen kişiler bağışıklık sistemin zayıflamasına bağlı olarak sonradan alerjik semptom gösterebilirler. Bu nedenle hipoalerjenik herhangi bir hayvan ırkının olmadığı bilinmeli ve hayvan sahiplenilecekse buna göre sahiplenilmelidir.

Tavşan Alerjisi Teşhisi

Tavşanlara karşı herhangi bir alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız hemen bir alerji uzmanı ile görüşmelisiniz. Alerji farklı nedenlerden dolayı gelişebilir. Geniş spektrumlu bir alerji testi uygulayarak hastalık teşhisi konulur.

Alerjik bünyesi olan kişiler için bu test kesin uygulanmalıdır. Kişinin hangi etken maddelere karşı hassasiyetinin olduğunu gösterir. Alerjinin durumuna göre tedavi planı hazırlandığı için dikkat etmek ve doğru teşhis koymak önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Küf Mantarı Alerjisi

Yeni kurulan ve para kazanmak amacı ile tedavi hizmeti sunan kurumlar genellikle gereken tüm testleri yapmadan hemen tedavi uygulamaya geçebilirler. Alerji testleri maliyetli uygulamadır.

Bu nedenle hastaneler detaylı test yerine basit kan tetkikleri ile genel geçer uygulamalarda bulunabilirler. Sağlık kuruluşlarının sık tercih edilen, komplikasyon oranı düşük, hekim kadrosu fazla olan kurumlar önceliğiniz olmalıdır.

Tavşanlar Alerji Yapar Mı?

Tavşan tüyünde, derisinde ve salyasında bulunan maddeler alerjik özelliğe sahiptir ve aniden alerji yapabilir. Tavşan ile karşılaştıktan yaklaşık 15 dakika sonra belirtiler ortaya çıkabileceği gibi 8 saat gibi uzun süreler sonunda da ortaya çıkabilir.

Bu nedenle hassasiyeti olan kişiler hayvanlara karşı daha dikkatli olmak zorundadır. Tavşan alerjisi tüm vücudu etkileyecek özelliklere sahiptir.

Hayvanlar ile birlikte yaşamak her zaman çok avantajlı ve eğlenceli bir durumdur. Ancak genetik olarak hassas gen dizilimine sahip kişiler hayvanlar ile beraber yaşayamaz.

Kronik rahatsızlığı olanlar, beslenme ve uyku düzeni olmayan kişilerin bünyesi her zaman zayıftır. Bu nedenle evcil hayvan beslemek isteyen kişiler hem kendi sağdıklarını hem de hayvanın sağlığını düşünerek hareket etmelidir.

Tavşan Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Ciltte aniden meydana gelen kızarıklığın olması, öksürük, kesilmeyen hapşurma ve kalıntı gibi durumlar alerjik reaksiyonun başladığını gösterir. Tavşan alerjisi ve hayvan alerjisinden korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

İlk uygulanması gereken hayvanlardan uzak durmaktır. En kesin ve etkili teknik uzak durmaktır. Uzak duramayan kişiler dikkatli olduğu sürece belirtileri yok edebilir.

Hayvanın oturulan ve uyunan odalardan uzak tutulması ve bu alanlara girmesini sınırlamak gerekir. Hayvanın bulunduğu ortamlar düzenli olarak havalandırılır ve çamaşır suyu içerikli ürünler ile temizlenir.

Klimalarda, elektrikli süpürgelerde ve diğer aletlerde mutlaka hepa filtresi kullanılır. Hayvanlar hafta 2 defa yıkanmalıdır. Mamaları mutlaka tüy dökmeyi engelleyici özellikte alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Çavdar Otu Alerjisi

Evcil hayvan besleyen arkadaşlar ile dışarda görüşülerek bu kişilerin evlerine mümkün olduğu kadar gidilmemelidir. Hayvan sayısı en aza indirilmelidir. Ayvanların sayısı arttıkça hem çapraz reaksiyon etkisi artar hem de alerjinin şiddeti artar.

Bu nedenle hayvan sayısı fazla olmamalıdır. Tavşan alerjisi olan kişiler evlerine kesinlikle tavşan almamalıdır. İlerleyen dönemlerde ciddi reaksiyonlar gösterebilir.  

Tavşan Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

Özel sağlık kuruluşlarının sayıları her yıl giderek artış gösterir. Bu nedenle tüm tedavilerin fiyatları birbirinden farklı ve artan bir grafiğe sahiptir. Uygulanacak olan tedavi yöntemi, ilaçların sayısı, hekimin bu alandaki tercih edilme sıklığı ve sağlık kurumunun bulunduğu merkez önemlidir. Anaflaktik şok acil bir durum oluğu için tedavi ücreti yoktur. Ancak diğer tedavi teknikleri maliyetli işlemlerdir.

Yapılan araştırmalar neticesinde tavşan alerjisi tedavisinde ücretler devlet desteklidir. Sağlığın sürdürülmesi ve kalitesi tedavi hizmeti almak için kurum tercihinde her zaman dikkatli olmak gereklidir. Aksi halde tedavi olmak isterken enfeksiyon gibi ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılması mümkündür ve farklı sağlık sorunları oluşabilir.

Kurum seçimi yaparken kurumların fiyat ve performans karşılaştırması yapılmalıdır. Bu sayede kurumlar arasında daha doğru bir tercih yapılır. Komplikasyon riski yüksek kurumlar her zaman farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Yaşam kalitenizi artırmak ve tavşan alerjisi sorununu kesin olarak yok etmek için kaliteli sağlık kurumlarını seçmelisiniz. Tavşan Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.