PCR Testi

PCR Testi Nedir?

PCR testi, bir virüs ya da bakterinin çok az olması durumunda bile en etkin doğru sonuç verebildiği için, ileri tanı yöntemlerinden hepimizin en çok duyduğu konu olmuştur.

Bu test korona ile gündemimize girmiş olsa da, uzun yıllardan beri hepatit B, hepatit C gibi hastalıklarda teşhis ve tanı için kullanılmakta ve hastalıkların tedavisinde önemli bir rol oynamakta idi.

Kendinizle ya da teması bulunduğunuz kişilerde korona virüs şüphesi oluştuğunda PCR testi yaptırmanız önemlidir. Korona virüs tanısında kullanılan testler, moleküler ve serolojik testler olarak iki farklı kategoride değerlendirilir. Virüs teşhisinde, virüsün genetik veya antijenik materyallerinin oluşturduğu antikorların varlığının tespiti ile gerçekleşir.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

Testin doğru sonuç verebilmesi için alınan örneğin alındığı zaman ve doğru alınıp alınmadığı çok önemlidir. PCR testi performansı RNA tespitinden teşhis ve sonuç aldığı için alınan örnekte RNA bolluğu önem arz eder.

Korona virüs teşhisi için uygulanan PCR testinde; hasta ya da şüpheli kişilerin burun veya boğaz yolundan sürüntü ile alt solunum yoluna ait balgam örneği gibi solunum yoluna ait bir organdan örnek alınması gereklidir.

Bu süreçlerde PCR testi yöntemi, farklı salgılarla çalışılır. Vücut sürüntü yöntemleri ile yani üst solunum yolu salgılarıyla veya akciğerde bir belirti varsa balgam ile ayrıca kişi entübe ise direk solunum yolu içerisinden alınan sekresyon ile çalışılan bir antijen testidir. Şüpheli hastadan alınan örnekler ile tanı konularak sonuca ulaşılır.

PCR Testi Nerede Yapılır?

Doğru zamanda ve doğru oranda test için alınan örnekler Galen Laboratuvar ve Görüntüleme Merkezi olarak merkezimizde yapılır. Ayrıca konu ile ilgili mikrobiyoloji laboratuvarlarının alt yapısı uygun olanlar, bakanlık tarafından akredite edilmiş  olması şartı ile ve bununla birlikte özel ya da kamu hastanelerinde PCR testi uygulanır.

Bu test ile birlikte gerekli görüldüğünde ve ihtiyaç halinde yapılabilecek olan antikor testleri de mevcuttur. Kurumumuzda tüm hijyenik çalışma ortamı ve materyallerin güvenliği ile doğru ve kesin tanı konulması için test çalışmalarımız en üst seviyede tatbik edilir.

PCR Testinin Avantajları Nelerdir?

PCR yöntemi insan vücudunda çok az miktarda virüs bulunsa bile tespit edebilen en etkili yöntemdir. Test vücuttaki virüsü belirlemenin yanında savunma sisteminin ürettiği antikorları da belirler.

PCR testi ile birlikte toplumumuzda korona virüs belirtilerinin bulunmasına bağlı olarak, uygulanması neticesinde kişilerin pozitif veya negatif olarak değerlendirilmesine ve hastalığın önüne geçilmesine en üst seviyede hızlı bir şekilde müdahale edilmesi sağlanmıştır.

Bu yöntem insan vücudunda çok az miktardaki virüsü bile tespit edebildiğinden, pandemi süreci içerisinde yaşanabilecek dalgaların ya da kişilerin hastalık süreçlerinde oluşabilecek ağırlaşmaların önüne geçerek kilit rol oynar. Zamanında yapılacak olan doğru sonuçlar ile hastalık seyrinde oluşabilecek olan ağırlaşmanın da önüne geçilir.

Test Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Covid-10 için PCR testi süresi, alınan örneklerin alım süreleri de dikkate alınarak hesaplandığında maksimum 24 saat olarak ifade edilebilir.

Hasta ya da şüpheli hastaların test amaçlı vermiş oldukları numunelerin, laboratuvarlarda uygulanacak covid testi akabinde pozitif ya da negatif olarak değerlendirilmesi, maksimum 24 saat içerisinde çıkmakta ve bu süreç sonrası durum belirlemesi yapılmaktadır.

Test sonuçları pozitif çıkan bireylerin Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu genelge şartları içerisinde karantina ve tedavi işlemleri başlatılır. Karantina süreci içerisinde evde tedavi yöntemleri kendilerine sunulacak ilaçların kullanılması ile devam ettirilir.

Bu süreç içerisinde ağırlaşmaya doğru ilerleyen hastalık belirtileri kişilerin hastaneye yatırılarak tedavi süreçlerine devam etmelerini gerektirir.

Haftanın Her Günü Test Yapılıyor mu?

Covid-19 salgını oluşturmuş olduğu sıkıntı ve süreç içerisinde oluşturabileceği problemler nedeniyle PCR testi haftanın her günü 7/24 belirlenmiş olan sağlık kuruluşlarında yapılır.

Özellikle son dönemlerde aşılama oranlarına bağlı olarak birçok ülke giriş ve çıkışlarda PCR testi talebinde bulunmaktadır. Bu ve buna benzer süreçlerin hızlıca değerlendirilebilmesi ve gerekli yerlere beyan edilebilmesi için arzu ettiğiniz her an kurum olarak testlerinizi gerçekleştiriyoruz.

Antikor Testi Nedir?

Antikorlar bağışıklık sistemimizin vücudumuza karşı oluşan tehditleri tanımlamasına ve ortadan kaldırmasına destek olan proteinlerdir. Bağışıklık sağlanması durumunda ilerleyen süreçlerde aynı virüse karşı korunmamıza yardımcı olur.

Covid-19 pandemi sürecinde sıkça söz etmiş olduğumuz antikor testleri, kişilerin Covid-19 virüsü ile karşılaşıp karşılaşmadığı,  yanıt oluşturup oluşturmadığını belirleyebilmek için kanda protein oluşumunun saptanmasına yönelik bir testtir.

Antikor testleri içerisinde IgM antikoru, kişinin covid- 19 virüsü ile yakın süreçte karşılaştığını gösterir. Bu antikorlar genel olarak koruyucu değildir.

Bunun yanında IgG Anti koru Covid-19 enfeksiyonunun ilerleyen yani geç döneminde ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin virüse karşı yüksek oranda yanıt verdiğini, ayrıca koruyucu antikorlar meydana getirdiğini gösterir.

Yapılan çalışmalar bu antikor üretiminin enfeksiyonun 14. gününden itibaren başladığını ve kanda yer almaya devam ederek bağışıklarının uzun süreli olarak kaldığını ifade eder.

Bu süreçlerle birlikte covid-19 hastalığı geçirenlerde bağışıklık gelişip gelişmediğini değerlendirmek veya hastalığı klinik belirti göstermeden geçirenler için bu hastalık konusunda tespit amacı ile de kullanılır.

Ayrıca aşı uygulamaları sonrası antikor seviyesinin tespiti için de isteye bağlı olarak kullanılabilir. Antikor testi, kişinin hasta olup olmadığına yani akut enfeksiyonun varlığını tanımlayan test olup, Covid-19 tanısında genel standart test covid PCR testi olur.

Bu Test Güvenilir midir?

Yapılan her iki teste Covid-19 virüsünün tanısının gelişimi ve gelecekteki pozisyonunu belirleyebilmek için güvenilir testler olarak kurumumuzda da güvenle uygulanır.

Sağlık Bakanlığının onayladığı referanslı laboratuvar olarak Galen Laboratuvar ve Görüntüleme Merkezi uygulamış ve kullanmış olduğu testler ile güvenilir ve doğru sonuçlar tespit edilmesini sağlar.

Yapılan tüm testler ve sonuçları Sağlık Bakanlığı ile paylaşılmaktadır. Testlerin doğruluğu konusunda merkezimizden güvenilir bir hizmet alabilirsiniz.

PCR Testi ile Antikor Testi Arasındaki Fark Nedir?

PCR testi kişinin vücudunda virüs ve mikrobun varlığını yani enfeksiyon tespitini sağlayan testtir. Antikor testleri ise genel olarak kişilerin önceden enfeksiyona maruz kalıp kalmadığını belirleyen test olarak kullanılır.

Bu ikisi arasındaki belirgin fark, antikor testi kan üzerinde yapılan fakat virüsün yani kişinin hasta olup olmadığını tam olarak belirlemez. PCR testi ise hastanın virüs ile karşı karşıya kalıp kalmadığını ve pozitif ya da negatif olarak tam tanı konulmasına olanak sağlar.

PCR testi kişinin boğaz ya da burundan örnek alınarak yapılması ile sonuçlandırılır. Bununla birlikte antikor testlerinde IgG ya da IgM antikoru taraması yapılır.

Pandemi süreçleri içerisinde toplum içerisinde birçok kişinin belirti göstermeden hastalığı geçirdiği belirlenmiş olup, antikor testleri uygulanarak bu konuda gerçek tanı belirlenebilir. Bu sonuca bağlı olarak aşı ve aşılama işlemleri değerlendirilir.

Covid-19 pandemi sürecinin devam etmiş olduğu günümüz koşullarında oluşabilecek en ufak şüphe veya belirtilerde, en yakın sağlık kuruluşuna ya da kurumumuza başvurarak arzu ettiğiniz PCR testi ya da antikor kan testini uygulatarak, aklınızdaki şüphenin ortadan kaldırılması, hem kendinizin hem de toplumumuzun sağlığı açısından çok değerlidir.

PCR Testi Fiyatları 2021

Pcr testi fiyatları 2021 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.