PCR Testi

PRC Testi Nedir?

Bir tanı testi olan PCR testi, vücutta koronavirüsün kimliğini tespit eder. Bu test sadece koronavirüsün tespitinde değil faklı hastalıklar için de kullanılır. Bu test sayesinde virüslerin, mikrop, parazit ve bakterilerin dahi kimliği tespit edilebilir.

Genetik problemlerde hatta babalık testlerinde kullanılan bir test olmakla birlikte güvenilirdir. Sadece virüslerin varlığını değil antikor seviyesini de ölçebilmektedir. PCR testi sayesinde pek çok hastalığın da erken teşhisi mümkündür.

PRC Testi Nasıl Yapılır?

Covid testi gibi PCR testinde de boğazdan ve burundan sürüntü örnekleri alınır. Bu örnekler uzun ve ucu pamuklu çubuklar ile toplanır. Ayrıca öksürük varsa öksürük sonucu çıkan balgam da örnek olarak kullanılabilir. Hastalığın başlarında iseniz boğaz ve burundan alınan sürüntü örnekleri daha güvenilir olur.

Alınan bu örnekler örnek kabına konur ve laboratuara gönderilir. Hastalık daha da ilerlemiş ise bu durumda hava yollarından sürüntü örneği almak daha mantıklıdır. Boğaz ya da burun kısmındaki virüsler hava yollarına inmiş olabilir.

PRC Testleri Nerede Yapılır?

Bu test, devletin yapmaya yetkili olduğu tüm sağlık kuruluşlarında yapılabilir. Özel hastanelerde, kliniklerde kısacası gerekli izni olan tüm sağlık kurum ve kuruluşları ile laboratuarlarda yapılabilir. Sağlık ocağı gibi daha küçük sağlık kuruluşlarında PCR testi yapılmamaktadır.

PRC Testleri Hangi Hastalıkların Teşhisi İçin Yapılır?

Covid testi gibi olmayan bu test birçok hastalığın teşhisinde kullanılabilir. Sadece virüs kaynaklı değil mikrop, parazit ve bakteri kaynaklı birçok hastalığın teşhisi için PCR testi kullanılır. Genlerle ilgili birçok problemlerin teşhisinde de önemli bir araçtır. Babalık davası gibi genetik uyumun arandığı durumlarda da bu testten yararlanılır.

Kimlere PRC Testi Uygulanır?

Bu test ilk olarak covid 19 belirtileri gösterip hastalık şüphesi olan kişilere yapılmalıdır. Hastalık belirtisi yoksa bile temaslı olması ya da Covid 19 şüphesi bulunması yeterlidir. Bu durumlardan hiçbiri olmasa bile önleme amaçlı olarak da herkes PCR testi yaptırabilir. PCR testinin belirli bir yaşı ya da zamanı yoktur. İhtiyaç duyulduğu takdirde herkese yapılabilir.

PRC Testi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu testin doğru sonuç vermesi için ilk olarak alınacak numunelerin doğru yerden alınması gerekir. Hastalık ilerlemişse bu durumda boğaz ve burundan numune almak yerine hava yollarından da numune alınması gerekir. Aksi takdirde sonuç negatif çıkabilir ve yanıltıcı olur.

Alınan numuneler uygun kaplara konulduktan sonra vakit kaybetmeden analiz için laboratuara gönderilmelidir. Ayrıca örnek alan görevlinin örnek alınacak kişinin enfekte olmuş olmasını göz önünde bulundurarak da dikkatli davranması gerekir.

PRC Testi Nerelerde Kullanılır?

Bu testin kullanıldığı yerler çeşitli sayıdadır. Daha çok genetik hastalıklar, adli tıp ve kanser araştırması gibi alanlarda kullanılır. Ayrıca bakteri, virüs, parazit gibi mikro canlıların sebep olduğu hastalıkların teşhis edilmesinde de önemli işlevi vardır.

İlginizi Çekebilir  Hiv Testi

PRC Testinin Avantajları Nelerdir?

Bu test sayesinde enfekte olmuş kişiler belirti göstermese bile tespit edilebilir. Böylece hastalığın yayılma hızının da önüne geçilmiş olur. PCR testi ile virüsün varlığı tespit edilerek tedavi aşamasına başlanabilir.  Ayrıca koronavirüs dışında diğer hastalıkların da kısa sürede tespit edilip gerekli tedavilerin geç olmadan yapılmasını sağlar.

PRC Testi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

PCR testi, hızlı tanı kitleri kadar kısa sürede sonuç vermez ancak bu testlere göre daha güvenilirdir. Sürüntü örneği sizden alındıktan sonra en erken 1 saat içinde en geç 24 saat içinde testinizin sonucu çıkacaktır. Bu sonuçlar tarafınıza SMS yolu ile de gönderilebilir, sağlık uygulaması üzerinden de görebilirsiniz.

Haftanın Her Günü Test Yapılıyor Mu?

Pandemi sebebi ile birçok özel sağlık kuruluşlarında ya da devlet hastanelerinde günün hangi saati giderseniz gidin PCR testi yaptırmanız mümkündür.

Covid 19 bulaşma riskinin çok yüksek olduğu bir durum olduğu için haftanın her günü 7 gün 24 saat sağlık kuruluşlarına giderek testinizi yaptırabilirsiniz. Hastanelerin ya da sağlık kuruluşlarının test için özel bölümleri vardır. Bu yerlerde test yaptırdıktan sonra sonuç kısa sürede size bildirilecektir.

PRC Testi Güvenilir Mi?

Bu test hızlı tanı testlerine göre çok daha güvenilir bir testtir. Sadece belirti gösteren, enfekte olmuş hastalarda değil hiçbir belirti göstermeyen kişilerde de doğru sonucu verir. Her insanın bağışıklık sistemi bir olmadığı için bazı kişiler enfekte olmasına rağmen belirti göstermez. Bu test sayesinde enfekte olmuş ama belirti göstermeyen kişiler de tespit edilerek izole edilmesi sağlanabilir.  Aksi takdirde vaka sayıları daha çok artar.

PRC Testi Pozitif İse Ne Yapılmalı?

PCR testinin pozitif çıkması durumunda ilk olarak 14 gün izole bir şekilde yaşamanızı devam ettirmeniz gerekir. Tek başınıza yaşıyorsanız kısa süre önce birlikte vakit geçirdiğiniz ya da temaslı olduğunuz kişileri arayarak bilgilendirmeniz gerekir. Bu kişilerin de en kısa sürede test yaptırıp önlem alması önemlidir.

Birkaç kişi aynı evde yaşıyorsanız 14 gün boyunca hep birlikte karantinaya girmeniz gerekir. Aynı şekilde her biriniz kimle temaslı ise o kişilerle iletişime geçin ve en yakın sağlık kuruluşunda test yaptırmalarını isteyin.

Doktorlar tarafından verilmiş ilaç varsa ve kullanmanız gerektiği söylenmiş ise ilacı kullanarak ek doğal ürünler ile hastalığı atlatmak için dinlenmek önemlidir. Bol meyve tüketerek 14 gün sonunda tekrar test yaptırıp negatif çıkması halinde normal yaşama dönebilirsiniz. Ancak dikkatli olmanız gerekir tekrar enfekte olduğunuz takdirde hastalık ağır geçebilir.

İlginizi Çekebilir  Trigliserid Testi (Tahlili)

PRC Testi Negatif İse Ne Yapılmalı?

Testiniz negatif çıktı ise bu durumda maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat ederek yaşamınıza devam edebilirsiniz. Ancak hastalık belirtileri bir süre sonra da geçmedi ise testi yenilemekte fayda var. Kuluçka döneminde PCR testi negatif çıkabilir. Bir süre sonra tekrar test yaptırarak kesin bir sonuca ulaşabilirsiniz.

PRC Testi İçin Nerelerden Örnek Alınır?

Bu testi yapmak için burundan ve boğazdan sürüntü şeklinde numuneler alınır. Bazı durumlarda balgamdan da numune alınabilir. Ancak burun ve boğazdan alınacak örnekler daha sağlıklı olur. Hastalık ilerleyince hava yollarına doğru virüs inmeye başlar.

Bu sebeple de kişi hastalığın ileriki aşamalarında ise hava yollarından da sürüntü örneği almak gerekecektir. Aksi takdirde boğaz ve burunda virüs kalıntısı olmadığı için sonuç yanlış çıkabilir. Güvenilir bir sonuç için hava yollarından da örnek almak gerekir.

Yurt Dışına Çıkarken PRC Testi Yaptırtmak Gerekir Mi?

İki doz aşı olunmuş olsa bile yurt dışına seyahatlerde, PCR testi zorunludur. Bazı ülkeler giriş yapacak kişilerden havaalanlarında bulunan PCR testi noktalarından uçağa binmeden birkaç saat önce test yaptırmalarını istemektedir. Yurt dışı seyahatlerinde 2 doz değil 3 doz bile aşı olsanız test yaptırmadan yurt dışı uçuşlarına dahi binemezsiniz.  

PRC Testi Ücretli Mi, Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Bu test devlet hastanelerinde sağlık güvenceniz olsun ya da olmasın ücretsiz olarak yapılır. Covid şüpheniz varsa ilgili sağlık kuruluşuna giderek testi yaptırabilirsiniz. Ne test yapılırken ne de sonuç alınırken hiçbir ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Ancak bu testin yapıldığı hastane ya da kurum veya kuruluş özel sağlık kuruluşu ise ücret ödemeniz gerekir. Sağlık güvenceniz olsa bile özel hastane test ücretini alacaktır. PCR testi sonucu en iyi ihtimal 1 saate kadar çıkabilir ancak sonucun çıkma süresi 24 saati de geçmeyecektir.

PRC Testi İle Antikor Testi Arasındaki Fark Nedir?

Antikor testi bir çeşit kan testidir. İlgili kişiden kan alınarak sonuç kısa sürede belli olur. Ancak PCR testinde enfekte olduğu düşünülen kişiden kan yerine boğaz ve burundan sürüntü örnekleri alınır. Hastalık ilerlemişse hava yollarından da örnek alınmalıdır. Antikor testine bir tür bağışıklık testi de denilebilir.

Test yapılan kişiye daha önce virüsün bulaşıp bulaşmadığı, bulaşmış ise vücudun virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığı belirlenir. Bu test yapılırken hasta koronovirüs taşıyıcısı ile antikor testinde bu durum görünmez. Ama PCR testi ile kişinin vücudunda virüsün olup olmadığı tespit edilebilir. 

İlginizi Çekebilir  Dörtlü Test

Tek Doz Aşı Olanlara PRC Testi Zorunlu Mu?

Tek doz aşı olan kişilerin aşı süreci tamamlanmadığı için bu kişilerin belirli yerlere girişinde PCR testi istenir. Tiyatro, sinema, konser gibi etkinliklere girişte bu kişilerin testinin negatif olması istenir. Ayrıca tek doz aşı olanlar şehirlerarası otobüs, uçak, tren gibi toplu taşıma araçları da kullanacak ise bunları kullanmadan en fazla 48 saat önce PCR testinin negatif çıkması gerekir. Aksi takdirde bu kişiler tek doz aşı olmuş olsalar bile seyahat etmelerine izin yoktur.

PRC Test Sonucu Nasıl Öğrenilir?

İster özel hastanede isterseniz de devlet hastanesinde test yaptırın sonuç tarafınıza mesaj ile gelir. Sistemde telefonunuz yoksa e-devlet uygulaması üzerinden de 24 saat içinde sonucunuz uygulama üzerinden görülür. Tüm bunları yapma imkanınız yoksa bile testi yaptırdığınız sağlık kuruluşunu arayarak ya da oraya giderek de sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

PRC Testini Hastaneye Gelmeden Yaptırabilir Miyim?

Bu testi yaptırmak için özel sağlık kuruluşlarına ya da devlet hastanelerine gitmeniz gerekir. Devlet hastanelerinin hastanın ayağına gelip sürüntü örneği alabilecek kadar çok personeli bulunmamaktadır.

İlk zamanlarda her ne kadar yapılsa da daha sonra vakaların artması hastane dışında numune almaya imkan vermemektedir. Ancak özel hastanelerin, özel laboratuar ya da kliniklerin böyle bir hizmeti olabilir. Test yaptırmak istediğiniz sağlık kuruluşunu arayarak evlere hizmet verip vermediklerini öğrenebilirsiniz. Diğer şekilde örnek alınmadan test yapılması mümkün değildir.

Hızlı Tanı Testleri Daha Mı Güvenilir?

Hızlı tanı testleri PCR testinden biraz daha farklıdır. Hızlı tanı testi 15 dakikada sonuç verebilirken PCR testi için en erken 1 saate yakın beklemeniz gerekir. Hızlı tanı testinde güvenilirlik açısından tereddütler vardır.

Hızlı tanı testi birkaç kez tekrarlandıktan sonra doğru sonucu verebilirken diğer testte ise doğruluk oranı tek seferde çok yüksektir. Hasta çok yeni enfekte olmuş ise ve virüs daha vücuda yerleşmemişse bu durumda PCR testi de güvenilir olmayabilir.

Birkaç gün sonra testin tekrarlanması gerekir. Ancak enfekte olmuş biri virüsün kuluçka dönemini de atlatmış ise bu durumda PCR testinden güvenilir sonuç alınacaktır.

PRC Testi Fiyatları 2024

Bu testi yaptırdığınız yer bir devlet hastanesi ise fiyat bilgisine ihtiyacınız olmaz. Devlet hastanelerinde bu testi ücretsiz yaptırabilirsiniz. Testi ücretsiz yaptırmak için herhangi bir sağlık güvencesine ihtiyaç yoktur.

Özel hastanelerde, özel kliniklerde ya da laboratuarlarda yaptırdığınız zaman ücret ödemeniz gerekir. Ücret tarifesi ise her hastaneye ya da kuruluşa göre değişebilir. Test yaptırmadan önce bu yerleri arayarak PCR testi fiyatları 2024 bilgisi isteyebilirsiniz.