Nipt Testi

Nipt Testi Nedir?

Nipt testi, hamilelikte yapılan ve anne karnındaki bebeğin sağlığı açısından önemli testlerden birisidir. Nipt testi, anne karnındaki bebeğin kromozom anomalileri olarak bilinen Trizomi 21, Trizomi 18 veya Trizomi 13 hastalıklarına sahip olup olmadığını saptar.

Önceden bu test sadece risk grubunda olan anne adaylarına yani hamilelere yapılıyorken günümüzde artık bu test, herhangi bir risk ayrımı yapılmaksızın tüm hamilelere yapılan bir test haline gelmiştir.

Hamilelik sırasında anne ile bebeğin kanının karışması, testin yapılması en temel gerekliliktir. Hamilelik belirli bir haftaya geldikten sonra annenin kolundan alınan kan sayesinde bebeğin DNA parçacıkları ayrılır ve bu ayrıştırma ile bebekte genetik hastalıkların olup olmadığı araştırılır.

Nipt Testi Nasıl Yapılır?

Testin yapılabilmesi için öncelikle hamileliğin belirli bir haftaya gelmiş olması gereklidir. Hamilelikte belirli haftaya gelindikten sonra anneden kan örneği alınarak basit bir şekilde nipt testi yapılabilir. Annenin kolundan açılan damar yolu sayesinde alınan kan örneği, özel tüplere alınır ve incelenmek üzere laboratuarlara gönderilir.

Kan örneği laboratuar ortamında uzmanlar tarafından teknolojik ekipmanlar ile incelenir ve analiz edilir. Analiz ortalama ile 10 ila 14 gün kadar sürer. Bu süre sonrasında sonuçlar, hasta ile paylaşılır ve durum değerlendirilmesi yapılır.

Nipt Testi Ne Zaman Uygulanır?

Nipt testi, anne karnındaki bebeğin trizomi hastalığının taşıyıp taşımadığını anlamak için yapılır. Eğer öncesinde yapılan ultrason görüntülemeleri ve kan tahlilleri sonucunda bebekte trizomi belirtilerine rastlanmış ise bu teste ihtiyaç duyulur.

Testin yapılabilmesi için gebeliğin en az 10. Haftasına ulaşmış olması gereklidir. Ancak teknik olarak tıp alanında hamilelin 8. Haftasından sonra testin uygulanabilmesi mümkündür.

Ancak ultrason görüntülemeleri ve kan tahlilleri sonucunda herhangi bir şüpheye ve riske rastlanmazsa da 10.  Gebelik haftasına ulaşmış tüm anne adaylarına tedbir amaçlı uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir  Ürik Asit Testi

Nipt Testi Yanlış Çıkanlar

Tıp alanında birçok alanda yapılan birçok bilimsel test vardır. Bu testler bilimsel özellik taşıdığından sonuçları genellikle %99,9 oranında doğrudur. Bu bilimsel testlerden birisi de gebelik döneminde yapılan nipt test olarak bilinir.

Ultrason ve kan tahlilleri sonucunda elde edilen bulgular bebeğin trizomi taşıdığına dair bulgular veriyor ise bu durumda kesin ve net sonuçlara varabilmek için %99,9 oranında net ve doğru sonuç veren nipt test yapılır. Dolayısıyla da bu testin yanlış çıkma olasılığı yok denecek kadar azdır.

Sonucun Negatif veya Pozitif Çıkması Ne Demektir?

Yapılan nipt test sonucu pozitif ya da negatif olarak iki farklı şekilde çıkar. Yani sonucun pozitif ya da negatif çıkması %50 olasılıklıdır. Eğer nipt test negatif çıkar ise bu durumda anne karnındaki bebeğin %99,9 oranında trizomi olmadığı anlaşılırken eğer sonuç pozitif olarak çıkar ise o halde anne karnındaki bebeğin %99,9 oranında trizomi olduğu anlaşılır.

Bu yönde değerlendirmeler yapılarak tanı ve tedavi süreci hatta gerekli görülür ise doğum süreci planlaması uzman tarafından yapılır.

Nipt Testi Sağlık Sigortası Tarafından Karşılanır mı?

Günümüzde birçok alanda birçok test yapılır. Bu testlerden bazıları SGK, BAĞKUR ve özel sağlık sigortaları tarafından karşılanırken bazı testler de bu sağlık sigortaları tarafından maalesef ki karşılanmaz.

Nipttesti de SGK, BAĞKUR ya da özel sağlık sigortaları tarafından karşılanmayan testlerden birisidir. Dolayısıyla da nipt test yaptıracak olan hastaların bu test ücretini kendi cebinden ödemesi gereklidir.

Nipt Testi Özellikleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde yapılan ve aynı zamanda anne karnındaki bebeğin sağlık durumu hakkında ciddi bulgular sunan nipt test iki önemli özelliği ile göze çarpan bir testtir.

Bu test öncelikle girişimsel olmayan yönteme sahiptir. Şöyle ki; bu test sadece anne karnında bebeğe yapılabilen bir testtir. Bu özelliği sayesinde hem anne hem de bebeğin sağlık durumunu riske atmayan basit ve bir o kadar da önemli bir testtir.

İlginizi Çekebilir  Fekal Kalprotektin Testi

Testin diğer bir özelliği ise erken dönemde tanı imkanı sunar. Yasal olarak gebeliğin 8. Haftasında, tercihen 10. Haftada uygulanan nipt testi, erken dönemde uygulanabildiği için hem uzman hem de ailelere kritik sağlık durumlarında klinik kararlar alırken avantaj sağlar.

Nipt Testi Cinsiyet Nasıl Anlaşılır?

Fetal DNA testi olan nipt testi yapıldığında anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin belirlemesini de mümkün hale getirir. Anneden alınan kan örneği, donanımlı laboratuvar ortamında bebeğin trizomi olup olmadığına dair araştırmaya tabii tutulurken bu sırada DNA parçacıklarına bakılarak bebeğin cinsiyeti hakkında çıkarımlar yapmak da mümkündür.

Ancak Türkiye’de bu şekilde cinsiyet tahlili yapmak yasal değildir ve dolayısıyla da Türkiye’de bu yöntem cinsiyet tespiti için kullanılmaz.

Nipt Testi Pozitif Çıkanlar

Pozitif ya da negatif olarak sonuç veren nipt testi verdiği sonuca göre anne karnındaki bebeğin sağlık durumu hakkında bilimsel bulgular sunar. Eğer testin sonucu pozitif çıkarsa anne karnındaki bebeğin %99,9 oranında trizomi olduğu teşhisi konulur. Bu teşhis erken dönemde konulduğu için tanı ve tedavi süreci de daha kolay ve hızlı ilerler.

Nipt Testi Fiyatları 2024

Sağlık sigortaları tarafından karşılanmayan nipt testi birçok sağlık merkezinde yapılabilen bir testtir. Her sağlık merkezinden testin fiyatı farklılık gösterebilir.

Ancak testin fiyatı 2024 yılında genel olarak 9000 TL civarlarında değişkenlik gösterir. Nipt testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.