Meşe Ağacı Alerjisi

Meşe Ağacı Alerjisi

Meşe ağacı alerjisi, meşe ağaçları ilk baharda havaya polenleri salar. Bu polenler rüzgâr ve güneş etkisi ile insanların solunum yoluna girer. Böyle durumlarda vücut polenleri tehdit olarak algılar ve vücutta kontrolsüz histamin salgılanmaya başlanır.

Histamin salgılanması sonucunda alerjik reaksiyonlar gözlenir. Polenler ülkemizde görülen alerjilerin en yaygın nedenidir. Bebekler ve çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkiler.

Kentlerde yaşayan kişilerde alerji görülme ihtimali kırsalda yaşayan kişilere göre daha fazladır. Şehir havasının kirli olması ve temiz hava oranının az olması gibi nedenlerden dolayı alerjik belirtiler daha sık görülür. Normal şartlarda zararsız gibi görünen bir rahatsızlıktır.

Ancak erken dönemde hemen müdahale edilmediği taktirde çok zararlı olabilir. Meşe ağacı alerjisi tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanabilir. Göz, burun, akciğer ve diğer tüm organlar alerjiden etkilenir. Uzun süre maruz kalınması halinde bu organların çalışma sistemi bozulur.

Bağışıklık sistemi virüs ve bakterilere karşı vücudumuzu savunur. Yabancı maddeler vücuda girdiğinde hemen savunma hücrelerinin salgılanmasını artırır. Bu sayede vücudu etkenlerden korur.

Savunma hücrelerinin hızlı ve aşırı tepki göstermesi vücuda da zarar verir. Alerjiler bu nedenle günlük hayatı olumsuz etkiler. Bağışıklık sistemi alerjenler ile savaşırken aşırı tepki verir ve vücutta kimyasal üretimi başlar. Kimyasallar vücudun kendi hücrelerini kötü etkiler. Polen alerjisi tüm sene boyunca görülürken kimi zamanda yılın belirli aylarında görülür. Alerjinin belirtileri kişiden kişiye değişir.

Meşe Ağacının Özellikleri

Meşe ağacı çok dayanıklı ve sağlam bir bitkidir. Uzun yıllar hava şartlarına karşı dayanıklılığını korur. Yapraklarını 4 mevsim boyunca dökmez ancak yaprakları sararabilir. Rüzgâra karşı çok dirençlidir. Odunları çok sağlamdır. Çok fazla yararı vardır. Odunları inşaat yapımında, palamut boya yapımında ve pelitti hayvan yemi olarak kullanılır. Çok fazla oranda polen üretimi vardır. Çok yaygın coğrafyalarda görülebilen bir ağaç türü olduğu için dünyanın her yerinde görülmesi mümkündür.

İlginizi Çekebilir  Tavşan Alerjisi

Polen oranı yüksek bir ağaç türü olması nedeni ile alerjik reaksiyon göstermesi de normaldir. Ancak alerjisi çok ciddi sağlık sorunlarına neden olacak derecede değildir. İnsanların genetik yapıları ve bağışıklık sistemleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle meşe ağacı kimi insanlarda alerjiye neden olurken kimi insanlarda olmayabilir. Genetik faktörler alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasında önemli etkendir.

Ailesinde meşe ağacı alerjisi olan kişilerde bu durumun görülmesi son derece normaldir. Bu nedenle doktor muayenesinde ilk önce kişinin geçmiş aile öyküsü sorgulanır. Nadir görülen bir rahatsızlıktır. Tedavisi erken dönemde çok kolaydır. Antihistaminik ilaçlar ile kısa sürede tedavi uygulanır. Ani gelişen anafilaktik şok durumlarında erken müdahale edilmediği zaman ölümle sonuçlanan vakalar olabilir. Bu nedenle hastalık belirtileri başladığında hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.  

Meşe Ağacı Alerjisi Belirtileri

Belirtiler herkeste aynı olmayabilir. Ancak genel alerji belirtileri hemen görülen ve tespit edilen durumlardır. Meşe ağacı alerjisi belirtilerini sıralayacak olursak;

  • Yüz bölgesinde şiddetli ağrıya neden olan sinüs basıncı
  • Burun tıkanıklığı ya da burundan aniden su gelmesi
  • Göz çevresinin kızarması, gözaltının şişmesi ve morlukların oluşması
  • Astım nöbetlerinin artması ve solunum sıkıntısının yaşanması,
  • Gözlerin sürekli kaşınması ve sulanması

Sıraladığımız bu belirtiler normal alerjik rinitte karşımıza çıkan belirtilerdir. Bu nedenle doğru tanının konulması için genişletilmiş alerji testinin uygulanması gereklidir. Aksi halde uygulanan tedavi semptomların rahatlatılmasına yardımcı olurken kesin tedavi edilmesini sağlamaz. Tedavi öncesinde alerji uzmanı bazı sorular sorar. Bu sorular tedavinin doğru yönlendirilmesi ve uygulanması için eksiksiz cevaplanmalıdır. İlk önce bu semptomların ne zaman başladığı sorgulanır. Bu semptomların her zaman mı yoksa yılın belirli dönemlerinde mi görüldüğü sorulur. Meşe ağaç poleni yılın belirli dönemlerinde tozlaşır. Bu nedenle her zaman görülen semptomlar bu alerjinin sonucunda olmayabilir.

İlginizi Çekebilir  Kızılağaç Alerjisi

Son yıllarda alternatif tedavilere olan ilgi artmıştır. Ancak alerji ciddi solunum durmalarına neden olabilen önemli bir rahatsızlıktır. Bu nedenle mutlaka uzman hekim ile görüşerek doğru ve etkili tedavinin düzenlenmesi sağlanmalıdır. Çeşitli şifalı otlar ve diğer gıda maddeleri alerji semptomlarının giderilmesi için kullanılır. Ancak bu otların vücuda olan etkisi tam bilinmeyebilir. Bu nedenle uzman görüşü her zaman alınmalıdır. Özellikle ciltte görülen döküntü ve renk değişimleri için bitkisel kremler kullanılarak bu sorunlar yok edilmeye çalışılır.

Alerji sonrasında cildin en üst tabası soyularak cilt savunmasız bir boyuta ulaşır. İçeriği tam olarak bilinmeyen bitkisel kremlerin kullanılması savunmasız kalan dokuya zarar verir. Bazı vakalarda yanık etkisinin oluştuğu da tespit edilmiştir. Alerji semptomlarının geri dönüşü yanık gibi durumların geri dönüşünden daha kolaydır. Uzman hekiminizin tavsiye etmediği hiçbir ürünü ve ilacı kullanmayınız. Meşe ağacı alerjisi için uzman hekime danışarak doğru tedaviyi alın.

Meşe Ağacı Alerjisi Teşhisi Neden Önemlidir?

Alerjik reaksiyonlar dereceli olarak gerçekleşir. Hafif şiddetli, orta şiddetli ve şiddetli olmak üzere 3 farklı türde tepki ile karşılaşılır. Hafif dereceli sorunlar günlük hayatı olumsuz etkilemez ve kişinin iş hayatındaki performansını düşürmez. Orta dereceli semptomlarda ilaç tedavisi yeterli olabilir. Ancak şiddetli reaksiyonlar genellikle solunum durmasına neden olduğu için önemlidir. Bu nedenle bir insanın hangi alerjenlere ne tepkileri vereceği bilinmelidir. Alerjenler her bünyede farklı bir yıkıma neden olabilir. Kimi insanda göz organına zarar verirken kimisinde deride kalıcı hasar bırakabilir. Genel vücut sağlığının korunması ve yaşam kalitesinin artırılması için meşe ağacı alerjisi doğru ve kesin olarak teşhis edilmelidir.

Kullanılan ilaçlar da belirli bir süre sonunda yan etkiler oluşturabilir. Özellikle çapraz reaksiyonlarda bu sorunlar yaşanır. Düzenli doktor kontrollerinin uygulanması ve tedavinin takibi önemlidir. Doktorun tavsiyeleri de alerji durumunun rahatlatılması ve semptomların azaltılması için gereklidir. Semptomların rahatlatılması için uygulanabilecek bazı adımlar vardır. Burun kısmına giren polenlerin temizlenmesi için ırın pompası kullanmak, polen tozlaşmasının fazla olduğu saatlerde pencere ve kapıları kapalı tutmak, dışarıda giyilen kıyafetleri eve gelir gelmez hemen çıkarmak, yıkanan kıyafetleri kurutucuda kurutmak, otomobil kullanırken ya da evde dinlenirken klimayı açık tutmak ve bulunan ortamın havasını sürekli temizlemektir. Bu kriterlere dikkat edildiği sürece meşe ağacı alerjisi semptomları ile başarılı bir şekilde mücadele edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Fındık Ağacı Alerjisi

Bu kriterlere dikkat edildiği halde şikayetler almıyor ve şiddetleniyorsa mutlaka medikal tedavi için uzman hekime başvurulur. İlaç tedavisi uygulanırken aynı zamanda bitkisel tedavi kullanmak sakıncalıdır. Bu nedenle doktorunuz reçeteli ilaç verdiğinde bitkisel tedavileri danışmalısınız. İlaç ve bitki etkileşimi ölümcül sonuçları olan riskli bir durumdur. Meşe ağacı alerjisi bitkisel tedaviler ile yok edilecek bir durum değildir. Sadece şikayetler geçici olarak rahatlatılabilir.

Meşe Ağacı Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

Tedavi fiyatları uygulanan tedavi tekniğine, hekimin başarısına ve tedavinin düzenlendiği sağlık kuruluşuna göre değişiklik gösterir.

Bu nedenle tedavi olmaya karar veren kişilerin önce kurum araştırması yapması gerekir. İlaç tedavisi ve doktorunuzun tavsiyeleri sayesinde başarılı bir şekilde meşe ağacı alerjisi semptomlarını yok edebilirsiniz.

İlaçların düzenli kullanılması ile solunum yolunda meydana gelen şikayetleri giderebilirsiniz. Meşe ağacı alerjisi tedavi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.