Köpek Alerjisi

Köpek Alerjisi Nedir?

Köpek Alerjisi, köpeğin idrarında, dersinde ve salyasında bulunan bazı proteinlerin bağışıklık sistemi tarafından zararlı algılanması ile vücudun verdiği tepkidir. 

Reaksiyonun başlaması için direkt olarak köpek ile temas edilmesine gerek yoktur. Dolaylı olarak köpeğin salyası ve tüyü ile temas etmek alerjik reaksiyonun başlamasına neden olur.

Evcil hayvanların alerji yapmaları en yaygın görülen alerji türlerinden biridir. Köpek alerjisi her yıl binlerce insanı etkileyen bir durumdur. Bu nedenle evde köpek beslemek isteyen kişiler alerji endişesi ile bu isteklerini hep ertelemek zorunda kalabiliyor. Evde beslemeseniz bile bu alerjik reaksiyonları gösterebilirsiniz. Agentur hausarbeit schreiben lassen, sorunu ayrıntılı olarak tanımlamıştır. 

Köpek Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Kişinin hassasiyet derecesine, alerjene maruz kalma süresine ve var olan diğer alerjik reaksiyonlarına göre gösterilen belirtiler değişir.  Şikayetlerin şiddeti de herkeste farklı olabilir. Ayrıca köpek ile temas şekli de farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Genel olarak karşılaşılan belirtileri sıralarsak;

  • Burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı ve hapşırma
  • Sinüslerin dolması ve tıkanması ile yüze vuran ağrı
  • Özellikle gece saatlerinde başlayan kuru öksürük
  • Nefes darlığı ve astım belirtileri
  • Gözlerde kaşıntı, sulanma ve kızarıklıktır

Aşırı hassasiyeti olan kişilerde köpek yalaması ve çizmesi sonucunda anjiyo ödem gibi ciddi sağlık sorunları görülebilir. Böyle durumlarda hemen acil servise başvurarak medikal tedavi başlatılmalıdır. Çocuklarda alerji şikâyeti egzama ve cilt döküntüleri ile kendini gösterir.

Köpek Alerjisi Belirtileri ve Aşı Tedavisi

Alerji belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik gösteren durumlardır. Alerjik rinit belirtileri ile hemen hemen aynı belirtiler görülür. Artan reaksiyonlarda daha çok astım krizleri meydana gelir. Diğer hayvanlara alerjisi olan kişiler köpeklere karşı da hassasiyet gösterir.  Ailesinde   olan çocuklarda bu durum görülür. Hemen uzman doktor ile görüşülerek çocuklar için gerekli olan tedaviler düzenlenmelidir.

Aşı tedavisi her yaştan insana uygulanabilir. İlk önce alerjen etken zayıflaştırılır. Kuvvetli etenlerin hastaya verilmesi ciddi tepkilerin oluşmasına neden olur. Bu nedenle hastanın alerjisi olduğu tespit edilen etken laboratuvar ortamında azaltılır.

Çok minimal dozlarda cilt altına enjekte edilir. Cilde verilen bu etkenin bir süre sonra vücutta bıraktığı etkiler azalır. Vücut etkeni tanımaya başlar ve tekrar karşılaştığında zararlı olarak görmez.

Bağışıklık sistemimiz tarafından üretilen antikorlar tanımadığı bir etkeni hemen düşman olarak görür. Bu maddenin etkisiz hale getirilmesi için hemen saldırıya geçer. Kontrolsüz gerçekleşen bu işlem vücuda faydası olan diğer maddeleri ve hücreleri de yo eder.

Bu nedenle vücutta bazı sorunlar meydana gelir. Alerji yapısı olan işiler farlı hayvanlara, bitlere, kokulara ve diğer faktörlere de hassasiyet geliştirebilir. Bu durum son derece normaldir. Ancak kontrol altında tutulmaz ve hemen müdahale edilmez ise büyük sağlık problemleri meydana gelir.

Köpek Alerjisine Bağlı Astım ve Alerjik Rinit

Astım ve alerjik rinit rahatsızlığı olan kişilerde köpek alerjeni ile karşılaşıldığında semptomların alevlenme olasılığı görülür. Köpek olmayan bir evde yaşayan çocuklar köpekleri olan bir arkadaşı ile aynı orama girdiğinde astı ve alerjik rinit şikayetleri hemen kendini gösterir. Okula giden çocuklarda alerjik rinit ve astım şikayetlerinin artmasının en önemli nedeni bu durumdur.

Astım ve alerjik rinit her yaştan insanın yaşamını zorlaştıran ve iş hayatında performansını düşüren sağlık sorunlarıdır. Özellikle astım hastaları ne zaman şikayetlerinin gelişeceğini bilmedikleri için her zaman dikkatli olmak ve ilaçlarını yanlarında taşıma zorundadırlar.

Bu nedenle çok rahat hareket edemezler ve sosyal hayatta yeterince aktif hale gelemezler. Köpek dostlarımız taşıdıkları proteinlerinde astım krizini tetikleyecek ürünler bulundurur. Bu ürünler ile dolaylı ya da direkt temas edilmesi sağlık sorunlarına neden olur. Köpek alerjisi dikkate alınması gereken önemli bir durumdur.

Köpek Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?

Alerjik reaksiyonların en önemli nedeni genetik yatkınlığın olmasıdır Ailede ve genetikte var olan tüm kodlar diğer nesillere aktarılır. Bu nedenle toz alerjisi, köpek alerjisi ve alerjik astım gibi durumlar kuşaklar boyunca görülür. Bunu yanında bağışıklık sisteminin düşmesine neden olacak ilaçların kullanılası, kanser gibi ciddi hastalıkların tedavisi ve beslenme düzensizliği alerjilerin tetiklenmesine neden olur.

Fare ve kedi alerjisi olan kişiler köpeklere karşı da hassasiyet gösterebilir. Bu duruma çapraz alerji reaksiyonu denir. Daha önceden köpeklerle karşılaşmasına rağmen tepki vermeyen vücutlar at alerjisi sonrasında köpeklere karşı hassasiyet gösterebilir. Çapraz reaksiyonlar ani görülen sorunlar olduğu için büyük risk teşkil eder. Hayvan alerjisi olan kişiler detaylı bir test yaptırarak kesin tanı koydurmalıdır.

Köpek Alerjisinden Sorumlu Alerjenler

Hayvanlara karşı alerjisi olan kişiler dünya çapında alerjik astımın alerjenlerini taşırlar. Köpeklerin tüyünden, derisinden, tükürüklerinden salgılanan alerjenler hemen her ortamda bulunabilirler. Bu alerjenler, Canf1, ca f3, ca f4 ve ca f6 alerjenleridir. Can f3 ve can f6 alerjik rinit ve alerjik astımı tetikleyen alerjenlerdir.

Taşıdıkları alerjen çeşitleri hayvanların cinsiyetine göre değişiklik gösterir. Dişi köpeklerde ca f5 alerjeni bulunmazken erkek köpek sahibi olan kişiler bu alerjene bağlı reaksiyon gösterebilir. Erkek köpek idrarından geçen bu alerjen genellikle ciltte döküntülere neden olur.

Hipoalerjenik Köpek Irkları Var MI?

Hipoalerjenik köpek ırkı yoktur. Hayvan dostlarımız ile vakit geçirmek ve onlarla birlikte bir yaşamı paylaşmak hepimize çok iyi gelen bir durumdur.

Ancak vücutta meydana gelen bazı kimyasal reaksiyonlar bu duruma izin vermezler. Köpeğin alerjeni her alanda bulunabilir. Bu nedenle sosyal alanlar, avm’ler, okullar, sinemalar ve hastanelerde alerjen olabilir.

Köpek ve diğer hayvanların satışından gelir elde eden kişiler bazı türlerin hipoaerjenik olduklarını söyler. Böyle durumlarda özellikle alerjik çocuğu olan kişiler zarar görebilir.

Teşhis konulması için bir alerji uzmanına gitmek gereklidir. Uygulanacak kapsamlı bir yayma testi ile kesin tanı konulmalıdır.

Hipoalerjenik Bir Evcil Hayvan İçin Bilimsel Kanıt Var Mı?

Hipoalerjenik havyan diye bir durum söz konusu değildir. Satıcıların pazarlama tekniğidir. Sattıkları hayvanların fiyatlarını yükseltmek için uygulanan bir taktiktir. Hipoalerjenik olarak tanıtılan köpek türleri alerji derneği tarafından önerilmez.

Köpek sahibi olmak isteyen ancak alerjik nedenlerden dolayı vazgeçen kişiler hipoalerjenik olarak tanıtılan türleri sahiplenebilir. Bu durumlarda alerjik reaksiyonlar görülür.

Köpek Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

Tedavi fiyatları her hastanede farklıdır. Bu nedenle kesin tedavi görmek isteyen kişilere yönelik farklı tetkikler uygulanır.  İmmünoterapi, alerji aşısı ve ilaç tedavisi uygulanır. İmmünoterapi uzun süren ve kesin tedavi yöntemidir. Maliyet olarak biraz yüksektir.

Ancak ömür boyu birçok etkene karşı kendinizi koruma imkânı tanır. Hasta olma ve sık sık tedavi görmek maddi olarak büyük zararlara neden olur. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek için alerjik etkenlerin neler olduğu bilinmelidir.

İmmünoterapi uygulaması her hastanede verilen bir tedavi hizmeti değildir. Son yıllarda sık başvurulan bir işlem olması nedeni ile de tedavi maliyetleri fazladır. Bu nedenle bu tedaviyi olmak isteyen kişiler ilk önce tedavi fiyatları hakkında bilgi almalı ve daha sonra karar vermelidir. Köpek alerjisi tedavisinde çok etkili bir yöntemdir.

Hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırır. Bu sayede konforlu bir hayat sürülebilir. Köpek Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.